Dodaj do ulubionych

Polska potęgą lotniczą

11.01.17, 12:26
Macierewicz właśnie postanowił kupić 96 uyżywanych F-16A. A możeby tak wyremontować MiG-21 albo nawet 17? Nadałyby się w sam raz do osłony szturmowych Wilg.
--
Kilt - w walce z upałem, mrozem i wszystkim innym
Nowe strony kiltowe
Forum kiltowe
Edytor zaawansowany
  • 11.01.17, 12:26
    Aha, eFy mają być po 100mln $ za sztukę.

--
    Nowe strony kiltowe
    Forum kiltowe
  • 11.01.17, 12:29
    Za mozliwosc remontowania.

--
    Duda potrzebuje cudu, aby wytrzymać całą kadencję!
  • 11.01.17, 12:46
    tez p...sz.

Jesli nowy F35 tyle kosztuje, to ile moze kosztowac uzywany F16A...

breakingdefense.com/2014/11/new-f-35-prices-a-95m-b-116m-c-102m/
  • 11.01.17, 12:48
    Nowy F35 kosztuje duzo ponad miliard.

--
  • 11.01.17, 13:10
    tysiacpinsetstoosimset tysiecy gow..n zajecych
  • 11.01.17, 13:22

nie osmieszaj sie czlowieku...

breakingdefense.com/2016/12/33483/
  • 11.01.17, 13:56
    Z utrzymaniem, wyszkolenie, uzbrojenie itd. Belgowie policzyli roczne utrzymanie 37 szt F35 na 283 miljonow euro.

Het onderhoud van de F-35, een van de mogelijke opvolgers van de F-16, is erg duur. Als België een veertigtal straaljagers in de lucht moet houden, zou dat jaarlijks tot 283 miljoen euro kunnen kosten. Dat is de helft van het werkingsbudget voor het hele Belgische leger, zegt SP.A.

--
  • 11.01.17, 14:06
    To inna szufladka dla ksiegowych.
    (np. uwzgledniajaca belgijskie koszty osobowe)
    To oni (Belgowie) powinni zostac dyzurnymi Eurosknerusami,
    a Szkotow powinno sie uwolnic od parszywych insynuacji.

• 11.01.17, 20:39
    To jest ta sama szuflada dla podatnika.

--
  • 11.01.17, 21:17
    No to masz pecha.

• 11.01.17, 21:29
    Ja? Ty masz pecha. Mój parlament nie zgadza sie na kupno ani Patriotów, ani nowych F35.

--
  • 11.01.17, 21:58
    A czolgi sa z najszybszym wstecznym,
    co nie?

PS
    Moze i dobrze, ze nie kupia, bo Belgowie to slabi piloci i do lotow bojowych trzeba
    najmowac Holendrow, jesli nie sa wlasnie
    na urlopie.

Co do Patriotow - tez dobrze, bo i tak
    nie znajdziecie nikogo, kto potrafilby
    je calnie odpalic w razie czego.

A nowe F35 moglibyscie tylko popsuc.

Wiec decyzja jest sluszna.

PS2

"Dziennik Gazeta Prawna" napisał w środę, że MON rozważa zakup maksymalnie 96 używanych amerykańskich samolotów F-16, a ich modernizacja miałaby zostać przeprowadzona w Polsce. Maszyny miałyby pochodzić z nadwyżek sił zbrojnych USA. Według dziennika, jeden samolot kosztowałby ok. 100 mln zł.
  • 11.01.17, 22:02
    To tak jak PRL dostawał buty od ZSSR. Do podzelowania :)

--
  • 11.01.17, 22:20
    Ostatni raz buty pustynne reklamowal w tv
    magister golen.
  • 11.01.17, 18:15
    Podana tam cena też jest mocno "polityczna". Czytałem, że koszt programu wdrożenia (niech mnie kto poprawi, jeśli się pomyliłem) to ok. 3 biliony dolarów. Chyba ok. 2 lata temu było ponad 2 i pół biliona, a pewnie te koszty nie spadły. Amerykański podatnik już te pieniądze zapłacił i zapewne Pentagon nie będzie obciążony nimi kolejny raz.
    Ale tu chodzi o eksport. Mamy wierzyć, że kupimy je po kosztach bieżącej produkcji? Niedawno słyszałem (nie pamiętam, dla jakiego kraju) o cenie ponad 250 milionów.

--
    Sztandar PiS dumnie powiewa - xyz_xyz1
  • 11.01.17, 20:25
    To tak jak z kupnem niemieckiego samochodu. Cena zbliżona do innych dobrych mark, ale w środku goły. Jak zamówisz opcje to wychodzi cię o jedna trzecia drożej niż inne posiadające prawie wszystko w wersji standardowej.

--
  • 11.01.17, 16:44
    "Jesli nowy F35 tyle kosztuje, to ile moze kosztowac uzywany F16A..."

Używany F-16A trochę więcej niż używany MG-23, bo jest rrochę nowszy i trochę nowocześniejszy. Albo tyle samo, prosta wymiana BVR na FBW.

--
    Nowe strony kiltowe
    Forum kiltowe
  • 11.01.17, 12:39
    ...p...sz... o 100 M$
  • 11.01.17, 17:35
    Taki był nius w południe.

--
    Nowe strony kiltowe
    Forum kiltowe
  • 11.01.17, 18:18
    Suma niemal surrealistyczna. Ale jeśli popatrzeć na rządy Antoniego, nie sposób wykluczyć nawet takiego wariantu.

--
    Opozytura to bardzo ładne słowo, bo zawiera i działanie PiS w charakterze ekspozytury - Magdolot
  • 11.01.17, 19:45
    ...czyli przy obecnym kursie dolara mniej niz 25 mln $ za sztukę. To już jest od biedy realna cena, a razem z technologią modernizacyjną od LM nawet całkiem dobra.

Ale przy tym pozostaja same problemy. Numer 1: niezdrowa błasikowska fascynacja lotnictwem w MONie nie ma sensu, gdyż ostatnie (od 1980 roku mniej więcej) wojny dowiodly, że wbrew ówczesnemu amerykańskiemu przekonaniu wojny nie da się wygrać lotnictwem (wygrać, czyli osiągnąć korzystne rozstrzygnięcie polityczne), a wojenka na Ukrainie tylko to podsumowuje. Owszem, udało się Amerykanom skłonić Serbów do obalenia Milosevicia, ale bez obywatelskiego ruchu mogliby bombardować cele militarne w Belgradzie do usranej śmierci. Cele polityczne uzyskuje się ostatnio walkami na lądzie.

Numer 2: owe jakieś 10 mld zl na efy16 któregoś ze starych batchów sprzed 50 lat to kasa odebrana najpilniejszym potrzebom wojska, a to w pierwszym rzędzie potrzebom helikopterowym (wielozadaniowy i uderzeniowy, czyli pola walki), samolotu pola walki (za su22, które powinny odejść) oraz kluczowego środka odstraszania strategicznego, czyli okrętów podwodnych z pociskami manewrującymi o zasięgu powyzej 1000 km. Można oczywiście wydumać, że te f-16 zastąpią su-22, ale to pokręcone dumanie, bo to maszyny o kompletnie różnej charakterystyce i przeznaczeniu. Jeśli już kupowałbym używane samoloty, to wczesne f-15e, które perfekt sprawdzają się jako samoloty uderzeniowe, zachowując wspaniale osiągi jako myśliwce.

Numer 3: podstawową kwestią w wojnie powietrznej nie są maszyny, tylko zalogi. Mający świetne samoloty Japończycy w czasie 2wś po pierwszych sukcesach, ale i stratach wśród najlepszych pilotów, zaczeli żałośnie dostawać w dupę, m.in. nad Marianami, które to walki amerykańscy piloci nazwali "wielkim strzelaniem do indyków", tak bardzo brakowało wyszkolenia japońskim pilotom z uzupełnień. Dlatego też w bitwie o WBrytanię tak wielką wagę przykładano do strat osobowych. Dzisiaj wyszkolenie pilota samolotu uderzeniowego to wiele lat i ciężka kasa.

Numer 4: Rosja ma dzisiaj absolutnie fantastyczne środki obrony przeciwpowietrznej, w tym zwlaszcza pociski rakietowe serii s-300 i s-400. Stawianie na duzą liczbę starych f-16 jako jakiegokolwiek straszaka na Kacapię jest dowodem zidiocenia. Do tego należałoby mieć zaawansowane jak najowsze amerykanskie lub lepiej izraelskie systemy zduszania naziemnej obrony przeciwpowietrznej, których nie mamy i nie będziemy mieć, bo są trudno dostępne, zaawansowane i strasznie drogie. Dlatego ataki masy f-16 na cele wewnątrz Rosji są idiotyczne zarówno z punktu widzenia politycznego, operacyjnego i technicznego.

Wróćmy do optymalnego wariantu samolotu używanego, czyli f-15e. Nie są one samolotami Lockheeda Martina, tylko McDonella Douglasa, więc tawariszcz Anton ich nie nabędzie, bo nie ma w tym osobistego interesu.

Albowiem mnie to raczej wygląda na kolejny osobisty korupcyjny dil tawariszcza Matieriewicza. Kolejny raz kupuje produkt Lockheed Martin (blowjoby, pardą, blekhołki to też LM). Gdyby towarzysz Sztajn-Kamiński od CBA nie był zaprzedaną Poputczykom i Sprzedawczykom cyniczną jewrejską świnią, to bardzo powinien się tym zainteresować, bo tu z daleka czuć lewą kasę pod stołem.

I to jest kluczowy punkt tego dilu. Matieriewicz chce dać zarobić konkretnemu wytwórcy na jego starych maszynach stojących na pustyni w Nevadzie i Arizonie. Tak jak na bezwartościowych blowjobach, pardą, blekhołkach z Mielca. Dziwię się, ze zawodowi dziennikarze jeszcze tego nie wychwycili.
  • 11.01.17, 20:02
    Jak widać, zawodowi dziennikarze też nie mają w tym interesu. Będa się zachwycać samolotami z epoki wycofanych juz MiG-23M.

BTW czynniki rządowe USA od dawna w taki sposób promują produkty Lockheeda, zaczynając od Widowmakerów dla Niemiec.

--
    Nowe strony kiltowe
    Forum kiltowe
  • 11.01.17, 22:31
    i to jest cena do akceptacji
    jesli zawiera w sobie ceny przegladow.
    J.K.
    ekonomista.
  • 11.01.17, 22:02

"Dziennik Gazeta Prawna" napisał w środę, że MON rozważa zakup maksymalnie 96 używanych amerykańskich samolotów F-16, a ich modernizacja miałaby zostać przeprowadzona w Polsce. Maszyny miałyby pochodzić z nadwyżek sił zbrojnych USA. Według dziennika, jeden samolot kosztowałby ok. 100 mln zł.
  • 11.01.17, 22:06
    Jedynie zacytowalem, ale to potwierdzenie
    ceny szacunkowej.
  • 11.01.17, 22:27
    I tak drogie te eksponaty i mało przydatne, co już dokładnie piq opisał wyżej.

--
    Nowe strony kiltowe
    Forum kiltowe
  • 11.01.17, 13:15
    Macierewicz powiadasz.......nie mam wiecej pytan

--
    www.youtube.com/watch?v=c-ObZgw1nD4
  • 11.01.17, 13:27
    A już myśłałem, ze wykpił wszystkie drony z Saturna!

--
    Dzielna walka wybitnego stratega:
    tiny.pl/htd75
    Niestety nie dał rade i poległ-można powiedzić
  • 11.01.17, 13:58
    za dolara kupi

--
    Nie ma takich bredni, w które ludzie nie byliby w stanie uwierzyć.
    Stanisław Lem
  • 11.01.17, 17:28
    ultimate.strike 11.01.17, 12:26
    Macierewicz właśnie postanowił
    Macierewicz?
    Postanowił?
    Kupić?
    Hłe, hłe!

Na razie mu dobrze wyszedł postanowiony zakup 2000 dronów na bateryjki.
    Drony na razie bez bateryjek ale postanowili je kupić tuż po świętach Bożego Narodzenia lub tuż po Wigilii.
    Postanowił również zakupić do końca roku 600 śmigłowców ale to nie wyszło bo naseszły święta Bożego Narodzenia więc jak zapowiedział Baleron Misiewicz - może po świętach będą dwa takie modelowe. Z Małego Modelarza.
    Macierewiczowi najlepiej wychodzi czytanie Apelu Smoleńskiego.
    Na dobranoc u Kaczyńskiego.
    A ruskie rece zacierają i korkami szampanskowo walą na Kremlu.
    Hłe, hłe!

Te rządy potrąconych pisiórów to jakaś karykatura, cyrk i żałosna sraczka.

--
    Ubolewam, że [D…] jest on absolwentem naszego wydziału. [Jako prawnik] dobrze wie, co to znaczy zasada demokratycznego państwa prawnego, co to znaczy Konstytucja i […] łamiąc Konstytucję po prostu nie realizuje swoich obowiązków jako Prezydent RP.
    (Prof. Jan Zimmerman)
  • 11.01.17, 19:48
    Czeka na wyprzedaż i wietrzenie magazynów.
  • 11.01.17, 20:13
    warszawa.wyborcza.pl/warszawa/1,34862,21230632,muzeum-techniki-w-stanie-likwidacji-nie-mozemy-brnac-w-dlugi.html?v=1&pId=43035549&send-a=1#opinion43035549
    Juz zaczeli

--
    bi.gazeta.pl/im/e2/3e/14/z21227746IH,Nawet-prezydenta-maja-o-znajomej-aparycji-.jpg
  • 11.01.17, 21:48
    Bo muzeum przenoszą do wojska, podlega mobilizacji tak samo jak aerokluby i kibole.

--
    Nowe strony kiltowe
    Forum kiltowe
  • 11.01.17, 20:37
    :) jest tak jak myślałem. Chcą kupić zdemolowany szmelc, aby tylko sie wykazać. Te belgijskie na ten przykład nadają sie jedynie do patrolowania. W Iraku Holendrzy musieli za Belgów robić loty bojowe.
    To kupno wyglada tak jak w wypadku jakiegoś gołodupca, który dostanie niespodziewana gotówkę i aż go świerzbi aby te pieniądze jak najszybciej wydać.

Można by też poszukiwać starych F-16 w innych krajach. Wiele państw europejskich szykuje się do przyjęcia myśliwców nowej generacji, F-35. Na rynek mogą trafić w ciągu kilku lat belgijskie, duńskie, holenderskie czy norweskie F-16. Niemal setkę swoich starszych maszyn tego typu wycofali już Izraelczycy. Wszystko to są jednak samoloty po długiej służbie od lat 80. czy wczesnych 90. Nawet po remontach i modernizacjach mogą mieć przed sobą niewiele lat służby. (www.tvn24.pl)

--
  • 11.01.17, 21:37
    A ja myślałem że mówimy o OLT Express..

--
    Polityka to sztuka dymania podatnika
  • 11.01.17, 21:47
    Chwalisz się swoją głupotą? Jakiś nabór w pisie szykują?
  • 11.01.17, 22:15
    wsk175 napisał:

> Chwalisz się swoją głupotą? Jakiś nabór w pisie szykują?

Wszystko od dziś będzie śmieszne i głupie. Pozwoliłem sobie dołączyć do opozycji w tym temacie

--
    Polityka to sztuka dymania podatnika
  • 11.01.17, 22:46
    No to jak uważasz. Korzystne dla nas jest zakupienie 100 sztuk samolotów zNATOwskiego demobilu: - wyprodukowanych na początku lat 80 XXw., co powoduje, że ewentualne przedłużanie resursu będzie sporo kosztować (te samoloty już swoje przeleciały),
    - jako myśliwce pozbawione BVR (beyond visual range, czyli możliwości niszczeniacelów znajdujących się poza zasięgiem wzroku), posiadajacych radar śledzący 1 cel (obecnie już sie tego nie praktykuje, technika poszłado przodu), dość zwrotnych, ale co z tego, w związkui z tym, co przedtem,
    - jako szturmowce/bombowce (zastępstwo za Su-22M4) nei przenoszące żadnej broni kierowanej przeciw celom naziemnym, nawodnym (Suczki takowe uzbrojenie przenosić mogą), nie wspominając o pociskach manewrujących (pożądanych w związku z tym, że Rosja ma bardzo silną obronę przeciwlotniczą),
    - nie przenoszących pocisków przeciwradiolokacyjnych (Izrael swego czasu zitegrował AGM-45 ze swoimi F-16 ale to dość przestażała broń, bez pamięci celu, w starciu z systemami S-300, S-400 i planowanym S-500 raczej bezużyteczna) ani nowoczesnej aparatury zakłócającej.
    To doskonaly zakup, piloci F-16 będa mogli wskazywać cele pilotom szturmowych Wilg z aeroklubów, bo innego zastosowania tego Wunderwaffe chyba nie ma.

--
    Nowe strony kiltowe
    Forum kiltowe
  • 12.01.17, 00:21
    ale zebraczyna wolski zapomnial, ze jest zebrakiem i ze kasy nie ma znaczacej. Po zuzyciu bedzie polowanie na kaczki.
  • 12.01.17, 01:04
    Więc jednak zostały niewykorzystane miliardy w budżecie MON
    które trzeba natychmiast wydać? Na cokolwiek, byle szybko.

Dobra zmiana.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła lub ?

Zapamiętaj mnie

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.