Dodaj do ulubionych

Wojny informacyjne Rosji w Poranku TOK FM

05.09.18, 08:57
W dzisiejszym Poranku TOK FM P. Jacek Żakowski powiedział o nowym instrumencie polityki zagranicznej - działaniach służb specjalnych. Okazało się, że w rozmowie komentatorów miał oponenta, ale jego podstawowe (co prawda to prawda, działania służb nie wyczerpują wszystkiego) argumenty (za chwilę do nich przejdziemy) można przekonująco obalić.
Fakt.
Tu na tym forum mówiliśmy o tym wczoraj, za chwilę, znaczy dziś, bardziej wyczerpujące uzasadnienie.


--
Nasze rządy będą przeciwieństwem rządów prawa – prezes PIS na Zjeździe Partii
Edytor zaawansowany
 • buldog2 12.09.18, 00:49
  Wojny informacyjne oraz stają się coraz ważniejszym instrumentem rosyjskiej polityki zagranicznej.
  Jeszcze przede wszystkim w państwach tzw. bliskiej zagranicy (Ukraina, Gruzja) clausewitzowskie metody prowadzenia polityki zachowują swoją przydatność, ze względu na możliwość użycia tam siły. Gdzie indziej jest to już bardzo problematyczne, najczęściej niemożliwe.

  Odejście Rosji od klasycznych metod prowadzenia polityki zostało spowodowane przez kilka czynników:
  – postępującej degradacji rosyjskiego kompleksu wojskowo-przemysłowego, wskutek czego stawianie na siłową konfrontację z Zachodem staje się nierealistyczne (potencjał technologiczny, przemysłowy Zachodu jest wielokrotnie większy),
  – poza konfliktem globalnym, cena jaką musiałaby płacić rosyjska gospodarka, w przypadku rzeczywistej wojny, byłaby nie do przyjęcia,
  – nawet gospodarczy szantaż, przerwanie dostaw nośników energii do państw UE jest wręcz trudne do pomyślenia, takich prób nie było nawet w apogeum zimnej wojny, kiedy ZSRR był bardziej potężny,
  – coraz mniej skuteczny staje się nawet surowcowy szantaż Rosji nawet na obszarze b. ZSRR (nawet w stosunku do Ukrainy).

  Jeśli chodzi o rzeczywiste (nie medialne) możliwości rosyjskiego kompleksu wojskowo-przemysłowego, poza przemysłem lotniczym, rakietowym oraz wybranymi środkami walki radioelektronicznej jego możliwości podupadają. Jeszcze niedawno sztandarowe projekty przemysłu obronnego zostały albo mniej czy bardziej oficjalnie zamknięte (Barguzin, Kurganiec), zredukowane do poziomu praktycznie pomijalnego (Su-57 (PAK FA), Armata), bądź też opóźnienia w realizacji (Sarmat) każą odłożyć wprowadzenie do jednostek o co najmniej dekadę. Wiele spośród newralgicznych dla rosyjskiej armii zakładów zbankrutowało albo jest na skraju bankructwa. Urałwagonzawod – broń pancerna, Мотовилихинские заводы – artyleria, jedyna fabryka produkująca płyty pancerne «Волгоградский металлургический комбинат «Красный Октябрь» do Armaty.
  www.rbc.ru/newspaper/2016/06/21/5767cb979a7947098e395e96 ,
  Rozkradziony został (głównym bohaterem jest tu Умахан Умаханов) ОАО Подольский электромеханический завод (ПЭМЗ) – jedyny zakład produkujący hydraulikę do rakiet Topol i Jars, atomowych okrętów podwodnych najnowszej generacji itd. Na skraju bankructwa znajduje się ЧРЗ «Полет» – producent elektroniki dla rosyjskich lotnisk. Produkcja stoi, kierownictwo zakładu zajmuje się wyprzedażą majątku firmy. Kiedy zabraknie tej produkcji, samoloty w Rosji przestaną normalnie latać. Producent słynnych Kałasznikowów «Концерн «Ижмаш» – zlikwidowany. W miarę pomyślnie rozwija się przemysł lotniczy i rakietowy, ale bez cudów – samolotów najnowszej generacji nie ma co się spodziewać.
  To wszystko pokazuje, że w dłuższej perspektywie (jak tylko zużyje się to, co wyprodukowano i co jeszcze się produkuje) Rosja nie będzie mieć potencjału potrzebnego czy to do ataku na Zachodzie, czy też obrony na wschodzie kraju.
  Polityka gospodarcza i obronna władców Rosji pokazuje, że o takim ataku nikt tam serio nie myśli.

  Tymczasem:
  – wpływanie na rządy przez organizację tajnych operacji propagandowych i dezinformacyjnych jest o kilka rzędów wielkości tańsze, niż wymuszanie uległości poprzez budowę odpowiednio potężnych instrumentów militarnych,
  – potencjał intelektualny i wszelki inny („nie kobyły i maszyny, kadry reszajut wsjo”) potrzebny do prowadzenia wojny informacyjnej Rosja posiada,
  – po rozpadzie Układu Warszawskiego w szeregu byłych państw członkowskich wprowadzono rządy agentury, co Rosjanie otwarcie potwierdzają we własnych publikacjach,
  – od zakończenia zimnej wojny państwach Zachodu nie traktowano wojny informacyjnej z Rosją poważnie i nie tworzono środków przeciwstawiania się aktom dywersji.

  Jakiś czas rosyjskie służby oraz MID będą czerpać korzyści z tych zaniedbań, ale do czasu.

  Wbrew pozorom dla Polski sytuacja ta nie jest korzystna, ani bezpieczna. Ogólnie rozumiany Zachód również nie zbroi się, jednak nie tylko zachowuje, ale stale powiększa potencjał technologiczny i przemysłowy. Gdyby się okazało, że Rosja poczuje się mocno zagrożona, całkiem prawdopodobne są warianty ograniczonej wojny prewencyjnej, rozszerzenia strategicznych rubieży, wreszcie dania poważnego ostrzeżenia. W każdej z wymienionych sytuacji Polska znajduje się na pierwszej linii, a bez własnego potencjału odstraszającego pozostaje bezbronna.

  --
  Partia Interesów Sowieckich - Obraza
 • niegracz 12.09.18, 08:40

  "W dzisiejszym Poranku TOK FM P. Jacek Żakowski powiedział o nowym instrumencie polityki zagranicznej - działaniach służb specjalnych"
  nowym ???
  To kontynuacja stosowania instrumentów wdrożonych w latach 30. XX wieku przez Stalina.

  W latach 30.na świecie działała armia tajnych agentów ZSRR ,która dokonywała egzekucji
  przeciwników politycznych, wspierała ruchu komunistyczne w panstwach kapitalistycznych etc.
  a nawet służby specjalne probowały posadowić w Hiszpanii rząd uległy Stalinowi - gdyby nie zwyciestwo Franco to by tak było;
  przy okazji wojny domowej w Hiszpanii służby specjalne ZSRR pozyskały tysiace paszortów z róznych krajów do wykoorzystania w działaniach specjalnych.
  itd.
  itd.

  --
  Fizyka wg Naciskowców z forum katastrofa: W czasie chodzenia, w fazie podparcia, czyli gdy stoimy na jednej nodze, kolano przenosi czterokrotny ciężar naszego ciała-przy 100 kg wynosi to aż 400 kg.[/i] Ludzie nie mający wiedzy są podatni na manipulacje mediów.
 • niegracz 12.09.18, 09:45
  i tak np Władimir Putin powiedział:
  Владимир Путин, выступая на Восточном экономическом форуме во Владивостоке, сделал несколько резонансных заявлений. Отвечая на вопрос о людях, которых подозревают в покушении на Сергея и Юлию Скрипалей, сказал, что они известны российским властям

  «В принципе мы конечно посмотрели, что это за люди. Мы знаем кто это такие, мы их нашли».

  Он уточнил, что это гражданские лица.

  Президент выразил надежду, что эти люди «сами появятся и о себе расскажут, это будет лучше для всех».

  «Ничего там особенного и криминального нет», — резюмировал президент.
  My znaleźliśmy tych podejrzanych przez Scotland Yard o otrucie Skripalów ; to zwykli obywatele, niczego szczególnego czy kryminalnego w tej sprawie nie ma.

  A pare dni temu Zacharowa stwierdziła że nic Rosji nie wiadomo o tych ludziach - i że Rosja czeka az podane zostaną konkretne dane pozwalające ich zidentyfikować

  i pare komentarzy internautów na portalu Echo Moskwy:

  nikolashin2017
  12 сентября 2018 | 10:35

  долго же их искали в полицейском государстве или учили правильно отвечать?
  tak długo szukali w policyjnym państwie czy uczyli jak prawidłowo odpowiadać na pytania


  elenaj1959
  12 сентября 2018 | 10:37

  "Мы их нашли". Да они и не пропадади - приехали, доложили о выполнении задания...

  "Znaleźliśmy ich". Ale oni nigdzie się nie chowali - przyjechali, zameldowali o wykonaniu zadania...


  --
  Fizyka wg Naciskowców z forum katastrofa: W czasie chodzenia, w fazie podparcia, czyli gdy stoimy na jednej nodze, kolano przenosi czterokrotny ciężar naszego ciała-przy 100 kg wynosi to aż 400 kg.[/i] Ludzie nie mający wiedzy są podatni na manipulacje mediów.
 • piq 12.09.18, 13:14
  ...i zabójcy, ale dzisiaj przede wszystkim specjaliści od zachowań pozaracjonalnych, wykorzystujący behawioralne mechanizmy identyfikacji grupowej do atakowania struktur społecznych i politycznych przeciwnika. Wystarczy stworzyć konflikt na bazie odruchu, żeby podzielić i osłabić przeciwnika.

  Na boisku futbolowym wykorzystanie czynników behawioralnych było to widać w meczu finałowym mistrzostw świata Francja-Włochy, gdy ta wytatuowana nędzna i tchórzliwa ciota Materazzi obraził siostrę głównej siły Francuzów, czyli Zidane'a, który jest Tuaregiem z pochodzenia i zareagował na podstawie wpojonego odruchu behawioralnego, czyli wypłacił za to ciocie z główki, wylatując z boiska. Francja została gigantycznie osłabiona i przegrała finał.

  Paradoks z tobą, niegracz, polega na tym, że sam nieświadomie (mam nadzieję) wziąłeś udział w kampanii behawioralnej GRU "W Smoleńsku Był Zamach", która trwale okaleczyła Naród Polski i Państwo Polskie. Tatiana Karacuba Said-Burchan, która ją zaplanowała, zajmowała się w pracy naukowej m.in. psychologią jedynaków, co musiało w sensie badawczym skutkować również znajomością psyche bliźniąt, jak np. w polskim opracowaniu "Rozwój psychoruchowy jedynaków i bliźniąt przedwcześnie urodzonych", a bliźnięta to w sensie wychowania i społecznym "podwójny jedynak", zresztą szczególna więź zwłaszcza bliźniąt jednojajowych jest powszechnie znana. Bez wątpienia zaplanowano wszystko już po zamachu, wystarczy prześledzić aktywność w tej sprawie tawariszcza prezessimusa Jarosława, który oszalał na punkcie "zamachu" dopiero w kilka miesięcy po wypadku, a nie tuż albo wkrótce po, jak wskazywałaby normalna praktyka. Najwyraźniej wtedy to poprzez Macierewicza wszczęto operację zamachową, a ty, jako jeden z "pożytecznych", wziąłeś w tym chętny udział.
 • niegracz 12.09.18, 13:26
  masz mózg slasowany politykierstwem i dlatego tworzysz teorie spiskowe,
  możesz to sprawdzic że tak wlasnie jest i jak bardzo sie mylisz
  wpisz w wyszukiwarke postów "niegracz" i zobacz moje wpisy
  z maja 2010 roku , niezwłocznie po opublikowaniu raportu wstepnego MAK
  napisałem że owe 100g to konfabulacja MAK
  - jesli wiec jak twierdzisz "wszczęto operacje" to
  politycy wszczeli ją potem za moja inspiracja
  a może pod moim kierownictwem( buahahahahah)

  --
  Fizyka wg Naciskowców z forum katastrofa: W czasie chodzenia, w fazie podparcia, czyli gdy stoimy na jednej nodze, kolano przenosi czterokrotny ciężar naszego ciała-przy 100 kg wynosi to aż 400 kg.[/i] Ludzie nie mający wiedzy są podatni na manipulacje mediów.
 • piq 12.09.18, 20:59
  ...że jesteś pożytecznym idiotą Putina na własną rękę i z własnej inicjatywy. Być może rzeczywiście byłeś ty i tobie podobni (było was wielu idiotów) inspiracją dla GRU. Palnąłbym ci zatem w pysk z każdej strony już nie za zdradę, tylko za głupotę. No to kiedy były te wybuchy, ile i w jakim czasie?
 • piq 12.09.18, 21:03
  ...w swojej stopce mylisz masę z ciężarem, co jest niedpouszczalnym błędem rzeczowym dla każdego, kto miał fizykę w liceum.
 • nazimno 12.09.18, 22:01
  Jednostka masy jest [kg].
  Masa jest niezmienna.
  Ciezar jest uzalezniony od masy
  i przyspieszenia grawitacyjnego w konkretnym
  punkcie w tym wypadku globu czyli Ziemi,
  jednostka jest Newton, [N], wygodniej [kN].
  Ciezar jest wiec w rzeczywistosci sila
  dzialajaca na mase w polu grawitacyjnym.
  Gdy polozenie masy w polu grawtacyjnym
  jest stale, ciezar jest rowniez stalyi tylko
  wtedy mozemy uzyc tego pojecia.

  Masa poruszajaca sie ze zmienna w czasie
  predkoscia w polu grawitacyjnym podlega
  silom uzaleznionym od chwilowych wartosci
  przyspieszen w trojwymiarowym ukladzie
  wspolrzednych i wowczas nie mozna mowic o ciezarze, tylko o zewnetrznych silach na te
  mase dzialajacych.

  Amen.

 • buldog2 12.09.18, 22:50
  No i co ma to do małpek, parówek, wybuchów i głupoty niegracza?
  Dla porządku, mogłeś wspomnieć o rozróżnieniu masa bezwładna i masa grawitacyjna.

  --
  Nasze rządy będą przeciwieństwem rządów prawa – prezes PIS na Zjeździe Partii
  Ludzie powinni się bać! – prezes PIS
 • niegracz 12.09.18, 23:04
  buldog - pisz o własnej głupocie

  --
  Fizyka wg Naciskowców z forum katastrofa: W czasie chodzenia, w fazie podparcia, czyli gdy stoimy na jednej nodze, kolano przenosi czterokrotny ciężar naszego ciała-przy 100 kg wynosi to aż 400 kg.[/i] Ludzie nie mający wiedzy są podatni na manipulacje mediów.
 • nazimno 13.09.18, 07:57
  Moglem, ale nie musialem.
  W mojej notce o tym jest napisane,
  aczkolwiek nie explicite.
  Masa jest ta sama, niezaleznie od charakteru
  badz pochodzenia sily na nia dzialajacej.
  Newton moze spac spokojnie snem wiecznym.
 • niegracz 13.09.18, 08:06
  nie kopiuj głupkowatych i obraźliwych nagłowków


  --
  "Fizyka" Publisi smoleńskiej, cytuję:
  Airbus ma napęd turbośmigłowy w którym śmigło wytwarza siłę nośną aerodynamiczną i ma ona znikomą składową "do tyłu"
 • nazimno 13.09.18, 08:21
  Nie kazda przegladarka mobilna otwiera okienko
  "edytor zaawansowany", gdzie byloby to
  ewentualnie mozliwe.
 • niegracz 13.09.18, 08:23
  ok.


  --
  "Fizyka" Publisi smoleńskiej, cytuję:
  Airbus ma napęd turbośmigłowy w którym śmigło wytwarza siłę nośną aerodynamiczną i ma ona znikomą składową "do tyłu"
 • niegracz 12.09.18, 22:17
  w stopce jest cytat z tekstu lekarza- ignoranta z fizyki
  -
  pisałem o tym wiele razy

  --
  Fizyka wg Naciskowców z forum katastrofa: W czasie chodzenia, w fazie podparcia, czyli gdy stoimy na jednej nodze, kolano przenosi czterokrotny ciężar naszego ciała-przy 100 kg wynosi to aż 400 kg.[/i] Ludzie nie mający wiedzy są podatni na manipulacje mediów.
 • niegracz 12.09.18, 22:31
  z zasadami fizyki:
  " W czasie chodzenia, w fazie podparcia, czyli gdy stoimy na jednej nodze, kolano przenosi jednokrotny ciężar naszego ciała-przy 100 kG wynosi to (ok) 100 kG.[/i] "

  uproszczenie ( gdyż dokładnie to trzeba by by odjąć ciężar stopy i łydki..)
  zakładamy warunki quasi-statyczne , chód powolny i pomijamy niewielkie przeciążenie związane z ruchem


  --
  Fizyka wg Naciskowców z forum katastrofa: W czasie chodzenia, w fazie podparcia, czyli gdy stoimy na jednej nodze, kolano przenosi czterokrotny ciężar naszego ciała-przy 100 kg wynosi to aż 400 kg.[/i] Ludzie nie mający wiedzy są podatni na manipulacje mediów.
 • niegracz 12.09.18, 22:41
  było to na stronie
  już zlikwidowanej
  superlinia.pl/przeciazenia_i_uszkodzenia_stawow/

  --
  Fizyka wg Naciskowców z forum katastrofa: W czasie chodzenia, w fazie podparcia, czyli gdy stoimy na jednej nodze, kolano przenosi czterokrotny ciężar naszego ciała-przy 100 kg wynosi to aż 400 kg.[/i] Ludzie nie mający wiedzy są podatni na manipulacje mediów.
 • buldog2 12.09.18, 18:55
  Ile wybuchów było i o której?

  --
  Nasze rządy będą przeciwieństwem rządów prawa – prezes PIS na Zjeździe Partii
  Ludzie powinni się bać! – prezes PIS
 • niegracz 12.09.18, 22:20
  -rmacyjna

  I tak np. pod moja notka wpisal sie ignorant który nazywa mnie trollem

  "Airbus ma napęd turbośmigłowy w którym śmigło wytwarza siłę nośną aerodynamiczną i ma ona znikomą składową "do tyłu "

  I jego opinia zwycieża w wojnie dezinformacyjnej -ma wiele plusów
  amoja - sluszna, techniczna,rzeczowa -prawie nie ma plusów.


  --
  Fizyka wg Naciskowców z forum katastrofa: W czasie chodzenia, w fazie podparcia, czyli gdy stoimy na jednej nodze, kolano przenosi czterokrotny ciężar naszego ciała-przy 100 kg wynosi to aż 400 kg.[/i] Ludzie nie mający wiedzy są podatni na manipulacje mediów.
 • niegracz 13.09.18, 08:08
  do wojny informacyjnej w sprawie próby otrucia Skripala( jak sie okazuje zatrucie córki było przypadkowe - agenci nie uwzględnili, nie wiedzieli (?) że w tym dniu własnie przylatuje córka(
  właczył się sam prezydent Putin
  oświadczył że ci dwaj podejarzani to zwykli obywatel, turysci...etc


  --
  "Fizyka" Publisi smoleńskiej, cytuję:
  Airbus ma napęd turbośmigłowy w którym śmigło wytwarza siłę nośną aerodynamiczną i ma ona znikomą składową "do tyłu"
 • buldog2 17.09.18, 23:16
  Ile wybuchów było i o której?

  --
  Nasze rządy będą przeciwieństwem rządów prawa – prezes PIS na Zjeździe Partii
  Ludzie powinni się bać! – prezes PIS

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.