Dodaj do ulubionych

buldog? sytuacja między Białorusią a Rosją...

09.01.19, 12:46
...teraz - testem dla polskiej polityki wschodniej, a także testem, na ile zinfiltrowana przez rosyjskie służby jest polska władza? Co sądzisz?
Edytor zaawansowany
 • buldog2 09.01.19, 14:26
  Teraz tylko z pamięci (mam naprawę wanny galwanicznej i, jak zdążymy, uruchomienie, i jestem spóźniony niesamowicie : ) )

  Na pewno obecne władze w Polsce są uległe Kremlowi bardziej, niż białoruskie. To absolutnie pewne. Rosjanie dwa lata temu szykowali w Białorusi zamach stanu, tak jak za Czernienki na Honeckera, choć w NRD były, a na Białorusi są oficjalnie. Po próbie zamachu były dymisje, ale nic masowego. Poza kilkoma ważnymi wyjątkami białoruskie służby specjalne okazały się lojalne wobec swojego państwa i jestem głęboko przekonany, że mają za sobą poparcie państwa.

  Na Łukę są wściekli, a PIS ma realne poparcie rosyjskich mediów (np. kłamstwa Antona o nieznajomości z mafią sołncewską i D'Amato).
  Białoruś, społeczeństwo i instytucje państwowe, w tym służby specjalne, posiadają identyczność państwową i narodową, to Rosjanie też otwarcie przyznawali już kilka lat temu. Odnoszę wrażenie, że to co Łukaszenką powoduje najbardziej, jest:
  - utrzymanie władzy,
  - zbudowanie i utrzymanie odrębności narodowej,
  - sytuacja w gospodarce.
  W kolejności, w jakiej wszystkie trzy czynniki wymieniłem. Odrębność narodowa jest dla niego środkiem do utrzymania władzy dzięki oporowi społeczeństwa przed aneksją. I tę odrębność zbudował o wiele mocniej, niż na Ukrainie, i w konfrontacji z Putinem poparcie społeczeństwa ma. Wcześniej mówiono (w Rosji), że Białoruś trzeba inkorporować kawałkami, guberniami, żeby w przyszłości nie mogło być mowy o secesji (gubernia nie państwo). Dziś już tak nie mówią, bo nie ma chyba guberni, w której mieszkańcy tak jak na Krymie w referendum opowiedzieliby się za przyłączeniem do Rosji. W przeciwieństwie do Ukraińców, którzy jeszcze kilka lat po pierwszej rewolucji pomarańczowej otwarcie okazywali kompleks niższości, Białorusini takiego kompleksu nie czują. Wręcz przeciwnie, w stosunku do Rosjan mają poczucie odrębności i wyższości, jeszcze z czasów ZSRR. U nas panuje bardzo błędne wyobrażenie o Białorusi, a za czasów sowieckich na Białorusi było ok. 2/3 wszystkich instytutów naukowo-badawczych w całym ZSRR. To wszystko zostało w poczuciu własnej wartości i czasem wręcz prowokacyjnym zachowaniu w stosunku do Kremla, jak chyba w zeszłym roku. Łuka mocno Rosjan rusza, nie to co JAR.
  Jakieś dwa tygodnie temu był w Rosji prosić o kredyty, z workiem kartofli i połciem słoniny. Tego co chciał, nie załatwił, Rosjanie mówili, że prosił na kolanach, ale wygląda na to, że poza deklaracjami werbalnymi konkretnych ustępstw nie poczynił.
  „PIS tylko mówi, a nie robi, a jak robi, na odwrotnie, niż mówi”.
  Jaczejka potrafi tylko głośno szczekać i wiernie służyć. Ostatnio widziałem u niej pianę na pysku. Taką KomunoFaszystowską.

  --
  Najpierw będą Polską władali komuniści, a później szubrawcy i świnie - Stefan Ossowiecki
  Partia Interesów Sowieckich - Obraza
 • buldog2 09.01.19, 19:28
  Zrobiłem krótki przegląd sytuacji. Nie nic szczególnie nowego poza tym, że po wygłupach Waszczykowskiego Polska przestała odgrywać tam jakąkolwiek już rolę.
  Za czasów PO było źle i głupio, ale teraz to jest pełne wycofanie i ustąpienie miejsca stronie rosyjskiej. Zgodnie z instrukcją i wytycznymi dla jaczejki.
  Później napiszę o ostatnich wydarzeniach, z końca ub. roku. Manifesty opozycji demokratycznej (będziemy bronić niepodległości) nie mają żadnego poparcia w rządzie PIS (chciałem napisać w polskim rządzie, ale się poprawiłem), ani w Europie w ogóle.
  Jeszcze poczytam.

  --
  Partia Interesów Sowieckich - Obraza
 • buldog2 10.01.19, 01:57
  Nic specjalnie nowego nie wyczytałem. Putin grozi zaprzestaniem dotowania, Łukaszenka się wije, ale żadnych rozstrzygnięć nie widać. Jest inaczej o tyle, że Kreml zaczyna traktować handel z Białorusią jak z zagranicą. Z jednej strony to presja, z drugiej - uznanie odrębności/obcości partnera. Białoruska opozycja twierdzi, że brak dotacji będzie ciężki, ale Białoruś od tego się nie zawali.
  Łukaszence w zasadzie wszystko jedno, co będzie, byle tylko utrzymał status dyktatora. Gdyby zaoferować mu koronę Polski i Wielkie Księstwo Litewskie (zdaje się, że WKL to była bardziej Białoruś, niż Litwa) w osobiste władanie, to by się nie zastanawiał.

  --
  Najpierw będą Polską władali komuniści, a później szubrawcy i świnie - Stefan Ossowiecki
  Partia Interesów Sowieckich - Obraza

  Nasze rządy... Bez żadnego trybu – prezes
 • piq 10.01.19, 11:17
  ...do tego, co napisałeś, i do całej sytuacji: co polski rząd powinien w tej sytuacji zrobić?

  Białoruś to dla nas poważny temat powinien być, może to jest najwyższy czas, żeby go podjąć. Jest jeszcze kwestia, jak umotać w Białoruś UE, czyli czy mimo słabej dzisiaj pozycji Polski w UE trzeba się o to starać, i jak - jakaś współpraca gospodarcza? prederencyjne umowy handlowe? alternatywna dostawa gazu?

  Być może wsparcie Łuki przez Polskę ma geopolityczny sens? Opozycja na dzisiaj nie jest tam w dobrej formie, o ile wiem, a upadek władzy Łuki tworzy zestaw niewiadomych - czy z korzyścią dla Rosji? Być może, bo w zamieszaniu może zainstalować tam coś własnego. Co sądzisz?

  Dzięki za już, jeśli możesz i masz czas - to proszę o jeszcze. Myślę, że to dla Rzeczypospolitej jeden z zaniedbanych, a kluczowych tematów.
 • buldog2 10.01.19, 13:23
  Bardzo szeroki zakres pytań, temat niesamowicie odpowiedzialny, pomimo to spróbuję.
  Oczywiście, po kawałku, teraz tylko kilka uwag.
  Kiedyś już o tym rozmawialiśmy, Białoruś powinna być priorytetem polskiej polityki zagranicznej. Tymczasem jeszcze za czasów Szuszkiewicza (polskie pochodzenie ze strony matki), przed rządami Łukaszenki, przybyła do Polski oficjalna delegacja Białorusi została całkowicie zignorowana przez polski MSZ, chyba to był MSZ Skubiszewskiego w rządzie Suchockiej. Suchocka, pamiętam, mówiła że nadaje się na urząd premiera, bo jest ładna. Wcale nie powiem, że polityka Łukaszenki była od początku głupia, kiedy patrzył na ignorowanie jego kraju przez Zachód (tu: Polskę), katastrofalne niszczenie gospodarki i powszechne złodziejstwo za wschodnią granicą. Zamordystą stał się później.

  Warto zauważyć realną ocenę perspektyw relacji z Białorusią oraz stosowne do niej poczynania Rosji w stosunku do Białorusi. Przymusowa inkorporacja wydaje bardzo mało prawdopodobna, na układ gwarantujący Łukaszence zachowanie i dziedziczenie władzy w ramach FR (chyba jedyny do zaakceptowania dla Łuki i syna w przypadku inkorporacji) raczej Rosja nie pójdzie. Był czas, kiedy Łuka sam chciał zjednoczenia z Rosją i wystawienia go jako (głównego?) kandydata na urząd prezydenta. Kiedy wybito mu pomysł z głowy, zaczął być zwolennikiem pełnej niepodległości Białorusi (gadanie o zjednoczeniu zostawił, żeby brać dotacje).

  Gospodarczo Polska od iluś lat stawiana jest w Białorusi jako wzór do naśladowania. W latach 2015/16 mówiono tam o nawiązaniu szerokiej kompleksowej współpracy z polskimi przedsiębiorstwami w celu unowocześnienia białoruskiej gospodarki (mam coś na temat z tamtego czasu, uaktualnię i pokażę)
  - takie były postulaty i plany białoruskich ekonomistów. Uważam, że bardzo sensowne, przy założeniu sensownej postawy strony polskiej. Białorusini znów na to liczyli, jaczejka PIS postarała się, żeby nic z tego nie wyszło. Zamiast tego jakieś nic nie przynoszące działania pozorowane i zniechęcające Białorusinów. Jesienią ub. roku przewodniczący białoruskiego Senatu (inna nazwa) Michaił Miasnikowicz ominął polskie forum ekonomiczne, żeby nie być wciągniętym w mętny nurt PISowskiej polityki.

  Cały czas, przy zachowaniu neutralności politycznej, powinniśmy poszerzać współpracę gospodarczą i wymianę kulturalną.
  Idę o zakład, że agenturalny reżym JARa nie zrobi w tym kierunku nic.

  --
  Najpierw będą Polską władali komuniści, a później szubrawcy i świnie - Stefan Ossowiecki
  Partia Interesów Sowieckich - Obraza
 • taniarada 10.01.19, 07:11
  Nawijają między sobą na forum ogólnodostępnym .I to jeszcze gdzie powinni nawijać o tym na Forum Świat.Bloga sobie załużcie lub na priv.
 • piq 10.01.19, 11:20
  ...i dlatego postanowiłem upublicznić moje pytania do buldoga. Widać, że sowieckie służby chętnie widziałyby ciszę nad tą sprawą. Kazali ci to załatwić na porannej odprawie trolli w Ołginie?
 • buldog2 10.01.19, 16:00
  Warto jeszcze dodać, że pomimo deklaracji o trójjedynym narodzie, braterstwie itd., Rosja konsekwentnie wycofuje z Białorusi strategicznie ważne instalacje wojskowe i ogranicza rzeczywistą współpracę. Całkiem na odwrót, niż w przypadku agenturalnej jaczejki PIS. Tu stara się przede wszystkim jaczejka, ale jakby co, rosyjskie media zawsze służą jej pomocą.

  --
  Najpierw będą Polską władali komuniści, a później szubrawcy i świnie - Stefan Ossowiecki
  Partia Interesów Sowieckich - Obraza

  Nasze rządy... Bez żadnego trybu – prezes
 • buldog2 11.01.19, 01:40
  Mamy coś ciekawego.
  Łukaszenko oświadczył, że FR może stracić Białoruś jako sojusznika z powodu manewru podatkowego [zniesienia ulg celnych - bul].
  Braku porozumienia z Rosją nie należy uważać za katastrofę., zauważył prezydent Białorusi.
  "Jeśli kierownictwo FR wybierze taki kierunek ruchu i utratę jedynego sojusznika na kierunku zachodnim, to ich wybór"
  МИНСК, 10 января. /ТАСС/. [...] "Если изберет руководство РФ такой путь движения и потерю единственного союзника на западном направлении, это их выбор", - отметил белорусский лидер.

  Oczywiście, na razie to słowa. Ale takich słów jeszcze nie było.

  --
  Najpierw będą Polską władali komuniści, a później szubrawcy i świnie - Stefan Ossowiecki
 • buldog2 11.01.19, 01:41
  Cytat za Agencją TASS:
  tass.ru/ekonomika/5985814

  --
  Najpierw będą Polską władali komuniści, a później szubrawcy i świnie - Stefan Ossowiecki
  Partia Interesów Sowieckich - Obraza

  Nasze rządy... Bez żadnego trybu – prezes
 • buldog2 11.01.19, 01:51
  Więcej ciekawostek:
  Łukaszenko oświadczył, że kwestii zjednoczenia Białorusi i Rosji w jedno państwo nie ma
  [...]
  Prezydent podkreślił,. że mowy o zjednoczeniu dwu państw być nie może. "Myśmy z prezydentem Rosji jednoznacznie ustalili, że obecnie na agendzie takiej kwestii nie ma - o zjednoczeniu", - zwrócił uwagę szef państwa.

  Лукашенко заявил, что вопрос об объединении Беларуси и России в одно государство не стоит

  Президент подчеркнул, что речи об объединении двух государств быть не может. «Мы с президентом России однозначно определили, что сегодня в повестке дня такого вопроса нет — об объединении», — обратил внимание руководитель государства.
  news.tut.by/economics/622069.html

  Robi się nieco ciekawiej. Zobaczymy, co będzie dalej.


  --
  Najpierw będą Polską władali komuniści, a później szubrawcy i świnie - Stefan Ossowiecki
  Partia Interesów Sowieckich - Obraza

  Nasze rządy... Bez żadnego trybu – prezes
 • buldog2 11.01.19, 02:05
  2 stycznia 2019.
  W sytuacji najpoważniejszej konfrontacji politycznej i gospodarczej Białorusi rząd PIS staje po stronie FR i wprowadza obostrzenia wizowe dla obywateli Białorusi.

  --
  Najpierw będą Polską władali komuniści, a później szubrawcy i świnie - Stefan Ossowiecki
  Partia Interesów Sowieckich - Obraza

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.