11.01.19, 20:48
W końcu ubiegłego i na początku tego roku rosyjsko-białoruski spór polityczny dramatycznie wzmógł się.
Łukaszenka na wszelkie możliwe sposoby usiłuje wybłagać kolejne transze rosyjskiej pomocy gospodarczej, bez której gospodarkę Białorusi czeka jeśli nie default, to głęboki kryzys na pewno.
Za dalszą pomoc gospodarczą Rosja żąda realizacji podjętych 20 lat temu zobowiązań utworzenia wspólnego państwa związkowego.
Nikt nie powinien odmawiać Rosjanom prawa do występowania we własnym interesie i domagania się dotrzymania podpisanych traktatów. Nikt nie powinien ingerować w to, czy nasi sąsiedzi chcą się integrować czy też nie. W zasadzie są to sprawy obu tych państw.
Natomiast domaganie się to jedno, a wymuszanie szantażem gospodarczym integracji w sytuacji politycznej diametralnie różnej, niż 20 lat temu, to co innego.
Mentalna i polityczna emancypacja Białorusi osiągnęła poziom pełnej niezależności, suwerennym państwem. Wolę polityczną do walki o status państwa niepodległego posiada społeczeństwo, posiadają władze.
Postawa Polski w tym konflikcie interesów sąsiadów powinna na pierwszym miejscu stawiać stanowisko głównego podmiotu, którego przyszłość ma się rozstrzygać. Inaczej mówiąc, powinniśmy wszelkim sposobami wspierać Białorusinów, a już w żadnym razie nie wolno nam się od nich odwrócić.
Co w tej sytuacji robi rząd PIS? Przez wielu uważany nie za agenturalną jaczejkę, ale rząd RP.
Rząd PIS, jego instytucje, media, jednostronnie popierają stanowisko Kremla. Zamyka przed Białorusinami granice Polski, atomizuje oba społeczeństwa, Białorusinom odbiera możliwość zaopatrywania się w polskich sklepach, możliwość odczuwania naszej solidarności z ich suwerennością.
Napiszę więcej o głębokości i dalszego rozwoju konfrontacji rosyjsko-białoruskiej. Białoruś nie uważa już Rosji za sojusznika, a rosyjski pierwszy wicepremier Anton Siluanow mówi, że Białoruś nie jest godna zaufania.
Naszym zadaniem, wręcz obowiązkiem jest dotarcie z informacją o tym, co się dzieje, do całego społeczeństwa.

Apel do wszystkich uczciwych dziennikarzy i polityków demokratycznej opozycji.

--
Najpierw będą Polską władali komuniści, a później szubrawcy i świnie - Stefan Ossowiecki
Partia Interesów Sowieckich - Obraza
Edytor zaawansowany
 • lech1966 11.01.19, 20:54
  Myślenie oczu. Tylko ktoś "Totalnie" głupi to kupi.

  --
  Jak weszliśmy do Platformy To staliśmy się bezwolni
  Myślą za nas i kierują Przestawiają, kierunkują
  Słońce Peru nam przewodzi Nic nam teraz nie wychodzi
  PiS paskudny nas szkaluje MY NIEWINNI...Bo co złego,,, to ci inni.
 • lech1966 11.01.19, 20:54
  Mydlenie. Sorki

  --
  Jak weszliśmy do Platformy To staliśmy się bezwolni
  Myślą za nas i kierują Przestawiają, kierunkują
  Słońce Peru nam przewodzi Nic nam teraz nie wychodzi
  PiS paskudny nas szkaluje MY NIEWINNI...Bo co złego,,, to ci inni.
 • buldog2 11.01.19, 21:04
  Myślenie czy mydlenie, wszystko jedno. Nie zawiodłem się, lesiu, na tobie, lesiu. ludzikow też będzie zadowolony.

  --
  Najpierw będą Polską władali komuniści, a później szubrawcy i świnie - Stefan Ossowiecki
  Partia Interesów Sowieckich - Obraza

  Nasze rządy... Bez żadnego trybu – prezes
 • piq 12.01.19, 01:25
  ...zadziałałeś albo jako rosyjski agent albo jako kompletny buc i notoryczny matoł. W sumie na jedno wyszło.
 • lech1966 12.01.19, 11:37
  piq napisał:

  > ...zadziałałeś albo jako rosyjski agent albo jako kompletny buc i notoryczny ma
  > toł. W sumie na jedno wyszło.

  Tak tak piq,,, bo to niby od nas zależy czy Białoruś urwie się Putinowi. Już jeden konflikt militarny Radek wywołał, do dziś się zastanawiam czy wypelnil tylko polecenie czy zwyczajnie wyszedł przed szereg nie proszony. Na obecną chwilę wystarczy jeden konflikt zbrojny w naszym sąsiedztwie i nie potrzeba nam drugiego konfliktu.
  Chyba że tobie zależy na tym abyśmy byli otoczeni wojnami i niepewni przyszłości.

  --
  Jak weszliśmy do Platformy To staliśmy się bezwolni
  Myślą za nas i kierują Przestawiają, kierunkują
  Słońce Peru nam przewodzi Nic nam teraz nie wychodzi
  PiS paskudny nas szkaluje MY NIEWINNI...Bo co złego,,, to ci inni.
 • buldog2 12.01.19, 13:03
  Jesienią 2013 rozmawialiśmy o tym, że najpóźniej za rok wybuchnie na Ukrainie wojna, przypominam to, bo bardzo wiele osób nie wierzyło w możliwość takiego rozwoju wydarzeń. Teraz pozwolę sobie napisać: nie będzie na obszarze Bialorusi drugiego Donbasu. Z kilku powodów - ze względu na charakter relacji rosyjsko-białoruskich, sytuację wewnętrzną w Rosji, inne uwarunkowania, w tym i następujące, za Białoruską Agencją Telegraficzną БЕЛТА cytuję oświadczenie nadzwyczajnego i pełnomocnego ambasadora Chin w Białorusi Tsui Tsimina:

  "Chiny są bliskim i wiarygodnym przyjacielem Białorusi, - powiedział dyplomata. W ostatnich latach wszechstronne chińsko-białoruskie partnerstwo strategiczne, oparte na wzajemnym zaufaniu i korzystnej obustronnie współpracy, utrzymuje się na wysokim poziomie i stabilnie rozwija się pod strategicznym przywództwem prezydenta ChRL Xi Jinpinga i prezydenta Białorusi Aleksandra Łukaszenki".

  Ambasador zwrócił uwagę na znaczenie tego, że wymiana wizyt na wysokim szczeblu pomiędzy dwoma krajami stała się częsta, a wzajemne zaufanie polityczne pogłębiło się. W czerwcu 2018 r. Podczas szczytu SCO w Qingdao Xi Jinping i przybyły z wizytą na szczycie Aleksander Łukaszenko, spotkali się i wymienili poglądy na temat dwustronnej współpracy w różnych dziedzinach, wskazali strategiczne kierunki rozwoju stosunków między Chinami i Białorusią.

  "Китай - близкий и надежный друг Беларуси, - отметил дипломат. - Под стратегическим руководством Председателя КНР Си Цзиньпина и Президента Беларуси Александра Лукашенко в последние годы китайско-белорусское всестороннее стратегическое партнерство, основанное на взаимном доверии и взаимовыгодном сотрудничестве, поддерживается на высоком уровне и стабильно развивается".

  Посол обратил внимание на важность того, что обмены визитами на высоком уровне между двумя странами стали частыми, а взаимное политическое доверие углубилось. В июне 2018 года во время саммита ШОС в Циндао Си Цзиньпин и прибывший на саммит в Китай Александр Лукашенко провели встречу и обменялись мнениями по вопросам двустороннего сотрудничества в различных областях, определили стратегические векторы развития отношений между Китаем и Беларусью.
  www.belta.by/special/economics/view/kitaj-nameren-realizovat-v-belarusi-novye-krupnye-ekonomicheskie-proekty-tsuj-tsimin-332309-2019/
  Praktycznie cała gospodarka Białorusi jest zorientowana na Rosję (rentowność eksportu przemysłu chemicznego zależy od cen surowców z Rosji), ale znaczenia deklaracji o "wzajemnym zaufaniu" oraz istnieniu strategicznego charakteru stosunków pomiędzy Chinami i Białorusią nie można lekceważyć. Nie można nawet dopuścić myśli o tym, by decyzję o interwencji można było podjąć bez konsultacji z Chinami. O ile w 1956 konsultacje z Pekinem były dla Moskwy kurtuazyjną formalnością, dziś mają charakter prawie wiążący. Niemal, a być może, z uwzględnieniem kierunku zmian w najbliższej przyszłości, już normatywny.

  KomunoFaszystowska agenturalna jaczejka PIS na smyczy swoich mocodawców, trzymana krótko przy pysku, nawet nie próbuje tego dostrzegać.

  --
  Najpierw będą Polską władali komuniści, a później szubrawcy i świnie - Stefan Ossowiecki
  Nasze rządy... Bez żadnego trybu – prezes
 • mietowe_loczki 12.01.19, 19:15
  Radek wywołał konflikt militarny? Co wy tam palicie?

  --
  www.youtube.com/watch?v=zMfZK56OPMM
 • wkkr 13.01.19, 16:40
  Powiedz szczerze, jesteś tylko głupi, czy robisz to za kremlowskie pieniądze?

  --
  Ceterum censeo Russia delendam esse
 • piq 12.01.19, 01:29
  ...Masz jakieś info na ten temat? To rozporządzenie czy co?
 • buldog2 12.01.19, 07:56
  Mam artykuł z prasy białoruskiej.
  Отмена виз "на закупы" плохо скажется на торговле Подляшья, считают в Польше
  Likwidacja wiz na "zakupy" źle wpłynie na handel Podlasia, uważają w Polsce


  Со второго января польское правительство отменило визы «на закупы» для граждан Беларуси. Решение с негодованием восприняли политики оппозиционной польскому правительству «Гражданской платформы».
  Od drugiego stycznia rząd polski unieważnił wizy "na zakupy" dla obywateli Białorusi. Decyzję z niezadowoleniem przyjęli politycy opozycyjnej Platformy Obywatelskiej.
  [...]
  udf.by/news/economic/186024-otmena-viz-na-zakupy-ploho-skazhetsya-na-torgovle-podlyashya-schitayut-v-polshe.html

  --
  Najpierw będą Polską władali komuniści, a później szubrawcy i świnie - Stefan Ossowiecki
  Partia Interesów Sowieckich - Obraza
 • taniarada 12.01.19, 07:05
  Proszę sobie rozmawiać na priv .I z tym tematem na Forum Świst bo tam nuda.Czy to jasne bracia Piq ?
 • alaias11 12.01.19, 18:01
  taniarada napisałO
  > Proszę sobie rozmawiać na priv .I z tym tematem na Forum Świst bo tam nuda.Czy
  > to jasne bracia Piq ?

  hohoho & chochocho -- nowy admin się nam tu objawił i ujawnił, do tego zakonnik wyrzucony z zakonu na zbity rYj.
 • buldog2 12.01.19, 18:30
  10 stycznia na portalu Agencja БЕЛТА w dziale Prezydent opublikowała doniesienie opatrzone nagłówkiem

  "Nikt nikogo [do niczego - bul] nie zmusi" - Łukaszenko jako naciągane określił rozmowy o zjednoczeniu z Rosją"

  10 stycznia, Mińsk / kor. BELTA. Rozmowy o zjednoczeniu Białorusi z Rosją są głupie i naciągane. Prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenko oświadczył dzisiaj na spotkaniu poświęconym rozwojowi społeczno-gospodarczemu kraju w 2019 roku i podejściu do dalszego rozwoju w kierunku integracji, donosi korespondent BELTA.  "Za dużo jest dzisiaj (analizuję sytuację w naszym społeczeństwie, i u Rosjan), gadania o zjednoczeniu obu państw. Powstało wiele pytań w związku z kościołem na Ukrainie o autokefalii naszego kościoła w Białorusi. Uważam je za głupie, naciągane i niewarte dyskusji w naszym społeczeństwie" - powiedział Aleksander Łukaszenko.
  Prezydent podkreślił, że mowy być nie może o zjednoczeniu obu państw. "Z Prezydentem Rosji jednoznacznie stwierdziliśmy, że dziś na porządku dnia nie ma takiej kwestii - o zjednoczeniu" - zwrócił uwagę szef państwa.
  Aleksander Łukaszenko przypomniał, że w swoim czasie Białoruś i Rosja podpisały umowę o utworzeniu państwa unijnego i rozwijały wzajemne stosunki, ściśle przestrzegając ustaleń z tego dokumentu. "Powinniśmy byli w swoim czasie przyjąć ustawę konstytucyjną, to znaczy Konstytucję Państwa Unijnego, i wszystko powinno być tam wymienione: organy zarządzające, władze, wspólna waluta, polityka. W tym czasie Rosja odmówiła pójścia tą drogą. Przypomniałem to prezydentowi Rosji, powiedział: "Tak, tak było". Powstaje kwestia: co zrobimy z traktatem unijnym? Trzeba usiąść przy stole i patrzeć, co możemy dziś zgodnie z porozumieniem zrobić, na co możemy bez żadnego przymusu pójść" - powiedział Prezydent.

  Szef państwa powiedział, że związek Białorusi i Rosji może rozwijać się tylko na równych zasadach. "I to nie dlatego, że Łukaszenka tak chce, jak przedstawia się to w Rosji, ale dlatego, że są to fundamentalne zasady budowy każdego związku. Nie ma równego fundamentu - nie ma związku" - powiedział białoruski przywódca. - Wszystko powinno odbywać się na zasadzie równości, i być zgodne z wolą obu narodów - Federacji Rosyjskiej i Białorusi. Cały czas, tworząc ten związek, powinniśmy zwracać uwagę na opinie naszych ludzi. Dlatego z wielu, wielu powodów, sami rozumiecie, o zjednoczeniu obu państw nie może być mowy".

  Aleksander Łukaszenko jest przekonany, że na ten krok nie może zdecydować się sama Rosja. Głowie państwa białoruskiego przyznał rację Prezydent Rosji Władimir Putin. "Biorąc pod uwagę konsekwencje tego wszystkiego, nie możliwości pójść na to w Rosji. Dlatego trzeba się uspokoić i skończyć te rozmowy, że ktoś kogoś zmusił czy zmusza. Nikt nikogo tu nie zmusi", - zauważył białoruski przywódca.

  W odniesieniu do współpracy gospodarczej z Rosją Prezydent stwierdził, że praktycznie wszystkie problemy w stosunkach między krajami zostały rozwiązane w mniej lub bardziej akceptowalny sposób. "Są drobne kwestie, które zawsze w rozmowach z Rosjanami podnosiliśmy: dostawy naszych produktów rolnych, spożywczych i innych na rynki Federacji Rosyjskiej. Ale nie mają one krytycznego charakteru. Z Prezydentem Rosji zgodziliśmy się, że te haniebne spory należy likwidować, aby nigdy więcej nie nie stanęły na porządku obrad w naszych rozmach na szczycie" - podkreślił szef państwa.

  Określone problemy pozostają w zakresie transportu drogowego. Według Aleksandra Łukaszenki strona białoruska znajduje się w gorszych warunkach, niż, na przykład, Polska i Litwa. "Mnóstwo krzyków i zgiełku na okoliczność polityki tych państw w stosunku do Rosji, wiele mówi się o Państwie Unijnym, EAWG, a elementarne problemy nie zostają rozwiązane. Oczywiście, trzeba je rozwiązywać, i rozwiązać je można w prosty sposób", - uważa szef państwa.

  www.belta.by/special/president/view/nikto-nikogo-ne-naklonit-lukashenko-nazval-pritjanutymi-za-ushi-razgovory-ob-objedinenii-s-rossiej-332159-2019/

 • buldog2 12.01.19, 22:54
  Pod koniec ub. roku wiadomo było, że pomiędzy Rosją i Białorusią zanosi się na coś bardziej widowiskowego, kartoflowo-słoninowy prezent Łukaszenki dla Putina dawał przedsmak tego co nastąpi. Jednak to, z czym mamy do czynienia, wykracza poza ramy spektaklu politycznego w sferę rzeczywistości politycznej. Myśmy dowiedzieli się tego w ostatnich kilku dniach, zapewne wcześniej zdawał sobie z tego sprawę Łukaszenko. Oczywiście, wiedzieli Rosjanie że bez zgody na rezygnację z suwerenności nie wyłożą pieniędzy i będą wzmagać presję na reżym w Mińsku.

  Komunistyczna agenturalna jaczejka PIS też doskonale wiedziała co się dzieje. Wspólnie z Kremlem wprowadziła własne obostrzenia, żeby rosyjskie sankcje uderzyły w Niebieskooką jeszcze mocniej. Zrozumiała staje się teraz odmowa Łuki wzięcia udziału w organizowanym przez jaczejkę Forum Ekonomicznym w Krynicy.
  Okazuje się jednak, że ekipa Łuki zabezpieczyła się na każdą sytuację. Niezależnie od podniesienia do rangi strategicznych relacji z Pekinem, rozpoczęła dialog z Amerykanami. Podaję za Agencją БЕЛТА:

  MSZ Białorusi skomentował informację o zniesieniu ograniczeń liczby amerykańskich dyplomatów
  11.01.2019 | 11:26

  Ministerstwo Spraw Zagranicznych Białorusi potwierdza fakt rozmów telefonicznych pomiędzy kierownictwem resortu i Departamentem Stanu USA, podczas których omawiano kwestie poprawy stosunków między państwami. Korespondentowi БЕЛТА powiedział o tym szef zarządu informacją i dyplomacją cyfrową - rzecznik prasowy MSZ Białorusi Anatolij Glaz.

  Możemy potwierdzić przeprowadzenie kilku rozmów telefonicznych, pomiędzy kierownictwem MSZ Białorusi i Departamentu Stanu USA" - powiedział Anatolij Głaz. Zgodnie z jego słowami, strony omawiały różne aspekty stosunków białorusko-amerykańskich, w tym o możliwość ich poprawy. "Zgodnie z zasadami etyki dyplomatycznej, szczegółów tych rozmów nie podaje się do wiadomości publicznej" - powiedział rzecznik prasowy MSZ.

  10 stycznia magazyn Foreign Policy, się na źródła w amerykańskim Departamencie Stanu, podał, że tego dnia miała miejsce rozmowa telefoniczna pomiędzy ministrem spraw zagranicznych Białorusi Władimirem Makiejem a asystentem sekretarzem stanu ds. Europejskich i Eurazji Wessem Mitchellem. Szef MSZ poinformował stronę amerykańską o tym, że władze białoruskie zniosły ograniczenia na liczbę amerykańskich dyplomatów, którzy mogą pracować na terytorium kraju, podaje gazeta.

  Departament Stanu odmówił skomentowania tej informacji. □

  --
  Najpierw będą Polską władali komuniści, a później szubrawcy i świnie - Stefan Ossowiecki
 • lech1966 13.01.19, 00:02
  A jaki związek z forum KRAJ ma sytuacja Białorusi??? Co to ma wspólnego z nami???? Napisz to na niemieckim forum albo napisz do pani kanclerz i powiedz że jak będą fikac to EU zachodniej też Putin zakręci kurek z gazem. Bezmuzgowcy w Brukseli nadal nie wiedzą do czego zdolny jest Putin.
  Szkoda nadaremno obijać wargi.

  --
  Jak weszliśmy do Platformy To staliśmy się bezwolni
  Myślą za nas i kierują Przestawiają, kierunkują
  Słońce Peru nam przewodzi Nic nam teraz nie wychodzi
  PiS paskudny nas szkaluje MY NIEWINNI...Bo co złego,,, to ci inni.
 • piq 13.01.19, 00:16
  ...czy ty czytasz i rozumiesz, co piszesz, czy też ktoś ci dyktuje, a ty klepiesz bezmyślnie za kasę? Sytuacja między Rosją a Białorusią jest kluczowa dla bezpieczeństwa Polski. Chcesz mieć iskandery pokrywające zasięgiem 3/4 terytorium RP i mogące uderzyć w każdą większą bazę wojskową oraz bezpośredni dostęp armii czerwonej do terytorium Polski?
 • lech1966 13.01.19, 11:15
  A jaki jest powód napięcia pomiędzy Rosją a Białorusią? Czy my mamy jakikolwiek wpływ na decyzję Putina czy Łukaszenki?? To czy Iskandery pokryją 3/4 czy 1/2 też nie zależy od nas. Jesteśmy członkiem UE więc niech lemingi unijne coś z tym zrobia bo to co się dzieje jest wynikiem decyzji unijnych krotkowzrocznych pajaców i decyzji Niemiec o budowie NS2.

  --
  Jak weszliśmy do Platformy To staliśmy się bezwolni
  Myślą za nas i kierują Przestawiają, kierunkują
  Słońce Peru nam przewodzi Nic nam teraz nie wychodzi
  PiS paskudny nas szkaluje MY NIEWINNI...Bo co złego,,, to ci inni.
 • piq 13.01.19, 14:12
  ...trzymanie Rosji i jej instalacji wojskowych jak najdalej od polskiej granicy to podstawa polskiej racji stanu. Jest ogromna różnica, czy zasięg rakiet operacyjnych pokrywa obszar do Łodzi czy do Poznania i Zielonej Góry, bo na tym kawałku masz jądro polskich sił pancernych (poza tym batalionem leopardów, który zdrajca Macierewicz przesunął pod Warszawę) oraz lotnisko z f-16 w Krzesinach, co zapobiega zniszczeniu tych sił szybkim uderzeniem rakietowym. UE, durniu lub rosyjski trollu, nie ma nic do tego, podobnie jak budowa NS2. Robisz, sobako, propagandę rosyjską w stylu "Unia Europejska sprzedala Polskę za rosyjski gaz a Rosja jest wszechpotężna"? Nie ty pierwszy, ale dobrze się starasz. Będziemy to pamiętać, sprzedawczyku.
 • piq 13.01.19, 00:18
  ...świetna praca.
 • buldog2 13.01.19, 11:50
  Odnośnik:

  MSZ Białorusi skomentował informację o zniesieniu ograniczeń liczby amerykańskich dyplomatów

  www.belta.by/special/politics/view/mid-belarusi-prokommentiroval-informatsiju-o-snjatii-ogranichenij-na-chislo-amerikanskih-diplomatov-332277-2019/

  --
  Bez żadnego trybu – prezes
  Partia Interesów Sowieckich - Obraza
 • lech1966 13.01.19, 12:28
  buldog2 napisał:

  > Odnośnik:
  >
  > MSZ Białorusi skomentował informację o zniesieniu ograniczeń liczby amerykań
  > skich dyplomatów

  >
  > <a href="www.belta.by/special/politics/view/mid-belarusi-prokommentiroval-informatsiju-o-snjatii-ogranichenij-na-chislo-amerikanskih-diplomatov-332277-2019/" target="_blank" rel="nofollow">www.belta.by/special/politics/view/mid-belarusi-prokommentiroval-informatsiju-o-snjatii-ogranichenij-na-chislo-amerikanskih-diplomatov-332277-2019/</

  Jak trwoga to do Boga????. A niech sobie sami radzą skoro sobie nagrabili u Putina. Łukaszenka ma sporo za uszami a słowo "demokracja" nie ma dla niego żadnego znaczenia więc jego problemy nie są naszymi problemami.  --
  Jak weszliśmy do Platformy To staliśmy się bezwolni
  Myślą za nas i kierują Przestawiają, kierunkują
  Słońce Peru nam przewodzi Nic nam teraz nie wychodzi
  PiS paskudny nas szkaluje MY NIEWINNI...Bo co złego,,, to ci inni.
 • buldog2 13.01.19, 13:22
  Łukaszenko i Co. to polityka, a Białorusini, naród (przytłaczająca większość), to ludzie bardzo życzliwi nam i nasi bracia. Zresztą, jeśli oceniać sam stosunek Łukaszenki do Polaków (poza niuansami walki władz z opozycją w Białorusi), to jest on niemal jednoznacznie pozytywny.
  Jesteśmy im winni wszelką pomoc, a zamykanie przed nimi granic w trudnych chwilach to wyjątkowo nikczemne, oślizgłe, na to nigdy nie zdobyłby się polski rząd. Tylko antypolski reżym może taką podłość zrobić.

  Dla PISowców, jawnych i krypto, to nie do pojęcia, pomimo to kolejny raz powtórzyć warto.

  --
  Najpierw będą Polską władali komuniści, a później szubrawcy i świnie - Stefan Ossowiecki
  Partia Interesów Sowieckich - Obraza
 • lech1966 13.01.19, 13:41
  Dobra dobra buldog, wslizgujeaz się teraz bialorusinom i zebrzesz o naszą łaskę dla nich. Tłumaczysz to jak swietnie wyuczony propagandzista Putina. Ja mogę zrozumieć że Białorusini nie są winni tego że reżim Łukaszenki ma się dobrze ale każde osłabienie tego reżimu jest nam na rękę. Łukaszenka w każdej chwili może podać reżim do dymisji i ogłosić wolne wybory. My jako kraj demokratyczny nie możemy popierać ruskojezycznych rezimow na wschodzie, ale Białoruś demokratyczną zawsze poprzemy

  --
  Jak weszliśmy do Platformy To staliśmy się bezwolni
  Myślą za nas i kierują Przestawiają, kierunkują
  Słońce Peru nam przewodzi Nic nam teraz nie wychodzi
  PiS paskudny nas szkaluje MY NIEWINNI...Bo co złego,,, to ci inni.
 • piq 13.01.19, 14:17
  ...pozostawienie Białorusi dla was na lodzie to przecież wasz cel. Osłabianie reżmu Łuki raz jest Polsce na rękę, a kiedy indziej nie. Gdy niepodległość Białorusi jest stawką, to trzeba Łuce czy jakiemukolwiek rządowi białoruskiemu pomóc, matole lub parobku Putina. To oczywiste dla każdego przeciętnie bystrego Polaka. USA i UK jakoś przymknęły oczęta na zbrodnie Stalina, gdy przyszło do wojny z Niemcami. To się nazywa myślenie kategorią interesu państwowego.
 • buldog2 13.01.19, 15:08
  Tak, właśnie pomogliście zwykłym ludziom, w tym demokratycznej opozycji, zamykając przed nimi granicę Polski, zgodnie z najnowszymi instrukcjami GRU dla Antona i JARa.
  Ale Białorusini odwracają się od reżymu Agenta JARa i dzwonią do Amerykanów, dlatego ten numer jaczejki PIS z okrążeniem Białorusi nie przejdzie.

  --
  Najpierw będą Polską władali komuniści, a później szubrawcy i świnie - Stefan Ossowiecki
 • eiran 13.01.19, 14:54
  Generalnie, Białorusini są Polakom życzliwi, odnosząc się do nas z szacunkiem i bez resentymentów częstych u Ukraińców i Litwinów. Oraz bez wyższości charakterystycznej u Rosjan. Inna sprawa to Łukaszenka - byłoby dość trudno znaleźć potwierdzenie jego sympatii dla Polaków, bo nie jest czymś takim ani picie gorzały z Kwaśniewskim, którego słaba głowa musiała zrobić jak najgorsze wrażenie, ani tym bardziej mizianie się z marszałkiem Karczewskim.
  Białorusinom trzeba pomagać, otwierać się na nich i traktować to jako inwestycję na przyszłość, ale nie mieszałbym do tego Łukaszenki, który jest jednym z ostatnich politycznych przywódców w Europie, mającym krew na rękach.

  --
  Przez 14 lat ayran.
 • buldog2 13.01.19, 15:12
  Absolutnie nikt nie chce mieszać. Powinniśmy robić wszystko co służy polskiej racji stanu i obu naszym narodom.

  --
  Najpierw będą Polską władali komuniści, a później szubrawcy i świnie - Stefan Ossowiecki
  Partia Interesów Sowieckich - Obraza

  Nasze rządy... Bez żadnego trybu – prezes
 • j-k 13.01.19, 15:14
  to oni musza zdecydowac - czy chca

  1. zyc tanio na rosyjskim gazie i integrowac sie z Rosja

  2. czy zyc na drogim gazie / jak PL i szukac drog do UE.

  jedno jest pewne - UE dzis Bialorusi nie pomoze - bo nie ma kasy

  Dr. J.K.
  ekonomista.
 • haen2010 13.01.19, 15:46
  Te nasze wschodnie pogranicze. Ukraina i Białoruś. Ci pierwsi mają przynajmniej świadomość narodową. Ci drudzy to byt nieokreślony, popłuczyny po Rzeczpospolitej, Wielkim Księstwie Litewskim i Rosji carskiej.
  Rosja ma na głowie półtora miliarda Chińczyków. Ekspansja wykluczona, trzeba bronić kosmicznego terytorium mając 150 mln mało aktywnych mieszkańców.

  Może jednak mieć lepiej Rosję za sąsiada niż nie wiadomo co. Jakąś quasi dyktaturę dyrektora kołchozu.
 • piq 13.01.19, 16:17
  ...tak samo rosyjskie trolle pisały w 2014 o Ukrainie. Rosja cacana, bo przewidywalna, a w ogóle to nie ma agresywnych zamiarów na tym kierunku. A Białoruś to bękart traktatu wersalskiego. Pardą, tak Mołotow mówił o Polsce, ale niewiele się, heniek, odrózniłeś.
 • haen2010 13.01.19, 16:30  Chrzanisz piq'u. Żywcem z czasów Stalina. Albo jesteśmy Unią, albo nie. Opisałem skrótowo geopolitykę. Bycie solidnym pograniczem ma swoje zalety.

  No co ty durny - na ch... Rosji nowe terytoria.


 • wkkr 13.01.19, 16:45
  haen2010 napisał:

  >
  >
  >
  >
  >
  >
  >
  > Chrzanisz piq'u. Żywcem z czasów Stalina. Albo jesteśmy Unią, albo nie. Opisałe
  > m skrótowo geopolitykę. Bycie solidnym pograniczem ma swoje zalety.
  >
  > No co ty durny - na ch... Rosji nowe terytoria.
  >
  =============================
  Pod koniec istnienia IRP tacy jak ty twierdzili że sią RP jest jej słabość.
  Wiemy jak sie to skończyło....
  --
  Ceterum censeo Russia delendam esse
 • buldog2 13.01.19, 16:45
  Zależy, jakie terytoria. Jeśli chodzi o terytorium Białorusi, większość Rosjan nie uważa go za nowe. I chce włączenia w skład Rosji.


  --
  Najpierw będą Polską władali komuniści, a później szubrawcy i świnie - Stefan Ossowiecki
  Partia Interesów Sowieckich - Obraza

  Nasze rządy... Bez żadnego trybu – prezes
 • wkkr 13.01.19, 16:43
  hean piszesz jak rosyjski agent wpływu.
  ====
  Polską racja stanu jest niepodległa Białoruś oraz niepodległa Ukraina.
  W perspektywie strategicznej jako państwa demokratyczne, będące członkami UE.
  Kto twierdzi inaczej jest wrogiem Polski.

  --
  Ceterum censeo Russia delendam esse
 • haen2010 13.01.19, 17:38
  Ależ z was dupki bezmózgie. Rozpad ZSRR odbył się w leśniczówce białowieskiej puszczy, Jelcyn, Kuczma i ten trzeci z Białorusi. Było sporo wódki. Nie piszę o reszcie kacyków, zwłaszcza islamskich.

  I jak to po pijaku - zapomnieli o swoich Rosjanach. Nachapali się sporo Rosji i Rosjan Ukraińcy, mniej Białorusini. Miało być razem, ale szybko ten bajzel zaczął pękać. No i mamy nieustający burdel na granicach. Bo Putin zaczął zbierać Rosję dla obrony jej terytorium.
 • haen2010 13.01.19, 17:49
  Sorry, zajrzałem do Wiki. Nie Kuczma, ale Krawczuk. Białoruś - Szuszkiewicz. Tak ten burdel się zaczął i trwa.
 • piq 13.01.19, 18:14
  ...Bo jesteś niedotleniony. Albo ci wpływa kasa na konto z wnieszcośtambanku.
 • buldog2 13.01.19, 19:31
  Ćwierć wieku temu trudno było mówić o odrębnym, świadomym swojej tożsamości narodzie, ale dziś - jak najbardziej.
  Czy chaos z początku 90. ma sprawiać, że nie powinniśmy dziś pomagać Białorusinom w staraniach o niepodległość? Skoro jej chcą?
  Nawiasem mówiąc, ani zająknąłeś się o Kazachstanie w obecnych granicach.

  --
  Najpierw będą Polską władali komuniści, a później szubrawcy i świnie - Stefan Ossowiecki
 • wkkr 13.01.19, 21:23
  Pierdolisz.
  =============
  Jakie to ma znaczenie z naszego punktu widzenia? Żadnego.
  My mamy dbać o swoje interesy a nie o rosyjskie.
  Ty zas w tym wątku stajesz po stronie interesów rosyjskich.
  Jesteś pożytecznym idiota czy też robisz za rubelki?

  --
  Ceterum censeo Russia delendam esse
 • haen2010 14.01.19, 05:00
  Jeżeli ktoś uważa, że nie ustający bajzel na naszej wschodniej granicy leży w naszym interesie, to nic nie poradzę na takie zidiocenie oprócz zimnej wody. Zwłaszcza, kiedy uważa, że Rosja chce odbudować swoje granice stalinowskie.
 • lech1966 14.01.19, 18:01
  Jesteśmy członkiem UE i NATO. Za co płacimy wysokie pensje eurolemingom???. Niech przycisną Niemców żeby wycofali się z NS2, niech przycisną REALNIE Rosję niech usuną z RE człowieka Rosji w UE

  --
  Jak weszliśmy do Platformy To staliśmy się bezwolni
  Myślą za nas i kierują Przestawiają, kierunkują
  Słońce Peru nam przewodzi Nic nam teraz nie wychodzi
  PiS paskudny nas szkaluje MY NIEWINNI...Bo co złego,,, to ci inni.
 • buldog2 13.01.19, 15:55
  Obecnie, przy wszystkich dobrodziejstwach taniego gazu, białoruska płaca minimalna jest niższa, niż ukraińska i po podwyżce wynosi 152 dolary. Popularne jest tam porównywanie
  udf.by/news/economic/186046-ekonomist-takaya-minimalnaya-zarplata-pozor-dlya-gosudarstva.html
  własnej sytuacji z naszą polską, zwraca się uwagę na to, że na początku lat 90. oba nasze kraje były na tym samym poziomie rozwoju, nie wspomina o polskich długach. Poczucie europejskiej tożsamości jest u Białorusinów żywe, w kwestii wyboru kierunku integracji, oni już wiele lat temu się określili.

  --
  Najpierw będą Polską władali komuniści, a później szubrawcy i świnie - Stefan Ossowiecki
 • lech1966 13.01.19, 16:46
  Tak tak buldog, może na poparcie tej tezy przytoczysz jakiś tekst z Łukaszenki mówiący o tym że Białoruś chce wejść do UE??? Kacyk Kremla ma problemy a ty chcesz zjednoczyć Polaków PO i PiS aby wspólnie pomogli Białorusi???? Nagle ci się zebrało na litość???? Może zacznij od siebie co????

  --
  Jak weszliśmy do Platformy To staliśmy się bezwolni
  Myślą za nas i kierują Przestawiają, kierunkują
  Słońce Peru nam przewodzi Nic nam teraz nie wychodzi
  PiS paskudny nas szkaluje MY NIEWINNI...Bo co złego,,, to ci inni.
 • buldog2 13.01.19, 17:32
  Sensowne zadanie wymaga pewnej wiedzy o przedmiocie.
  W pytaniu zawarta jest przesłanka, która jest pochodną wiedzy pytającego. Jak pytający wie dużo, zadaje sensowne pytania. Jak tyle co nic, pisze głupstwa.
  Tak właśnie jest w twoim, lesiu, przypadku. O ile mi wiadomo (a Łuka nie znajduje się w centrum moich zainteresowań), Łukaszenko nie mówił, że chce do UE, za to wielokrotnie robił sporo, żeby się z Unią związąć, zachowując pełnię władzy. I tu mógłbym podać szereg przykładów rozpoczętych przez Łukę, a niepodjętych przez państwa UE, działań.

  --
  Najpierw będą Polską władali komuniści, a później szubrawcy i świnie - Stefan Ossowiecki
  Partia Interesów Sowieckich - Obraza

  Nasze rządy... Bez żadnego trybu – prezes
 • lech1966 13.01.19, 17:53
  Ciebie z nim łączy coś co nazywa się "pustosłowie". Czyli pendrolenie dla samego pendrolenia tylko po to aby zamieszać w kotle i aby przybyło takich którym da się zrobić wodę z mózgu.. Nie interesują mnie ukłony czy podchody Łukaszenki ale konkretne decyzje i deklaracje, a tych brak.

  --
  Jak weszliśmy do Platformy To staliśmy się bezwolni
  Myślą za nas i kierują Przestawiają, kierunkują
  Słońce Peru nam przewodzi Nic nam teraz nie wychodzi
  PiS paskudny nas szkaluje MY NIEWINNI...Bo co złego,,, to ci inni.
 • buldog2 13.01.19, 19:23
  Bzdury PISzesz, lesiu.
  Konkretem jest próba sprzedaży głównych białoruskich przedsiębiorstw inwestorom z Europy Zachodniej. Wyliczanka była długa, nie pamiętam co konkretnie. Liczono głównie na inwestorów brytyjskich, coś tak jak wasza PISia polityka zagraniczna i obronna sterowana z Hodynki.

  --
  Najpierw będą Polską władali komuniści, a później szubrawcy i świnie - Stefan Ossowiecki
  Partia Interesów Sowieckich - Obraza

  Nasze rządy... Bez żadnego trybu – prezes
 • lech1966 13.01.19, 19:47
  buldog2 napisał:

  > Bzdury PISzesz, lesiu.
  > Konkretem jest próba sprzedaży głównych białoruskich przedsiębiorstw inwestorom
  > z Europy Zachodniej. Wyliczanka była długa, nie pamiętam co konkretnie. Liczon
  > o głównie na inwestorów brytyjskich, coś tak jak wasza PISia polityka zagranicz
  > na i obronna sterowana z Hodynki.

  Skoro u nas można było wyprzedać większość przemysłu Niemcom to w czym problem buldog? Niech wykupują Białoruś. Przecież to w imię jej dobra.  --
  Jak weszliśmy do Platformy To staliśmy się bezwolni
  Myślą za nas i kierują Przestawiają, kierunkują
  Słońce Peru nam przewodzi Nic nam teraz nie wychodzi
  PiS paskudny nas szkaluje MY NIEWINNI...Bo co złego,,, to ci inni.
 • buldog2 13.01.19, 20:22
  PISzesz, lesiu, bez sensu. Pytałeś o konkretne posunięcia Łukaszenki w kierunku zbliżenia z Zachodem, to dałem przykład na szukanie inwestorów na Zachodzie. Nie udało się, nie było chętnych ze względu na brak państwa prawa w Białorusi. To samo dzieje się i u nas w Polsce.
  Dzięki temu, że Brytyjczycy, Niemcy i inni źli kapitaliści nie kupili, oficjalna płaca minimalna (często bywa znacznie niższa) wynosi tam aż 152 dolary. Właśnie przeczytałem, że za źródłem białoruskim podałem nieprawidłową wysokość płacy minimalnej w Ukrainie (zresztą wydało mi się podejrzane, że wyższa, niż w Białorusi). Wg innego źródła to 52 dolary (Ukraina).
  Gołym okiem widać, jak fatalnie wyszliśmy na sprzedaży fabryk i łączeniu polskiej gospodarki z niemiecką.

  --
  Najpierw będą Polską władali komuniści, a później szubrawcy i świnie - Stefan Ossowiecki
  Partia Interesów Sowieckich - Obraza

  Nasze rządy... Bez żadnego trybu – prezes
 • lech1966 13.01.19, 20:31
  buldog2 napisał:

  > Gołym okiem widać, jak fatalnie wyszliśmy na sprzedaży fabryk i łączeniu polski
  > ej gospodarki z niemiecką.

  Ty mówisz o wykupie a nie o łączeniu. Łączenie wyszło całkiem niezłe poza przypadkami wrogiego przejęcia gdzie kupiono zakłady tylko po to aby zlikwidować konkurencję. Nawet u nas nie było to ani białe ani czarne ale zależne od przypadku. Nie ma u nas czegoś takiego jak brak państwa prawa, albo już się to skończył ten brak ( jak rząd PO i PSL). Niestety Łukaszenka musi podjąć konkretne decyzje a nie szukać u nas pomocy. Może podać się do dymisji- w czym widzisz problem jego dymisji??
  --
  Jak weszliśmy do Platformy To staliśmy się bezwolni
  Myślą za nas i kierują Przestawiają, kierunkują
  Słońce Peru nam przewodzi Nic nam teraz nie wychodzi
  PiS paskudny nas szkaluje MY NIEWINNI...Bo co złego,,, to ci inni.
 • buldog2 13.01.19, 20:54
  W tym, że ma zdecydowanie większy PIStolet, niż u JARa.


  --
  Najpierw będą Polską władali komuniści, a później szubrawcy i świnie - Stefan Ossowiecki
 • lech1966 13.01.19, 21:07
  buldog2 napisał:

  > W tym, że ma zdecydowanie większy PIStolet, niż u JARa.

  Jak ma większy to niech sobie radzi tym pistoletem sam. My mu nie jesteśmy potrzebni,,z resztą nigdy nie byliśmy..
  --
  Jak weszliśmy do Platformy To staliśmy się bezwolni
  Myślą za nas i kierują Przestawiają, kierunkują
  Słońce Peru nam przewodzi Nic nam teraz nie wychodzi
  PiS paskudny nas szkaluje MY NIEWINNI...Bo co złego,,, to ci inni.
 • buldog2 13.01.19, 21:50
  Brak państwa prawa to się u nas rozkręca. I od razu widać, w jakim tempie spadają zagraniczne inwestycje.

  --
  Najpierw będą Polską władali komuniści, a później szubrawcy i świnie - Stefan Ossowiecki
  Partia Interesów Sowieckich - Obraza

  Nasze rządy... Bez żadnego trybu – prezes
 • lech1966 13.01.19, 22:01
  buldog2 napisał:

  > Brak państwa prawa to się u nas rozkręca. I od razu widać, w jakim tempie spada
  > ją zagraniczne inwestycje.

  Mówisz o Białorusi czy Rosji??
  --
  Jak weszliśmy do Platformy To staliśmy się bezwolni
  Myślą za nas i kierują Przestawiają, kierunkują
  Słońce Peru nam przewodzi Nic nam teraz nie wychodzi
  PiS paskudny nas szkaluje MY NIEWINNI...Bo co złego,,, to ci inni.
 • buldog2 13.01.19, 22:04
  Nie rżnij, lesiu. Mowa o Polsce, inwestycje w tym roku spadną chyba połowę w stosunku do tego, co było przed PISem.

  --
  Najpierw będą Polską władali komuniści, a później szubrawcy i świnie - Stefan Ossowiecki
  Partia Interesów Sowieckich - Obraza

  Nasze rządy... Bez żadnego trybu – prezes
 • buldog2 13.01.19, 22:05
  Zagraniczne inwestycje, o nich mówimy.

  --
  Najpierw będą Polską władali komuniści, a później szubrawcy i świnie - Stefan Ossowiecki
  Partia Interesów Sowieckich - Obraza

  Nasze rządy... Bez żadnego trybu – prezes
 • lech1966 13.01.19, 22:08
  buldog2 napisał:

  > Nie rżnij, lesiu. Mowa o Polsce, inwestycje w tym roku spadną chyba połowę w st
  > osunku do tego, co było przed PISem.

  Wspominałeś coś o ojczyźnie, mówiłeś "u nas",,,chyba że cię źle zrozumiałem. U nas nie ma takiego problemu a ja mieszkam w Polsce i jestem Polakiem.  --
  Jak weszliśmy do Platformy To staliśmy się bezwolni
  Myślą za nas i kierują Przestawiają, kierunkują
  Słońce Peru nam przewodzi Nic nam teraz nie wychodzi
  PiS paskudny nas szkaluje MY NIEWINNI...Bo co złego,,, to ci inni.
 • buldog2 14.01.19, 00:05
  Kłamiesz. Prymitywnie i głupio.
  Stopa inwestycji jest katastrofalnie niska, poniżej 18%.
  Inwestycje zagraniczne już spadły o 40%, spodziewany jest dalszy spadek.
  Koniec rozmowy.

  --
  Najpierw będą Polską władali komuniści, a później szubrawcy i świnie - Stefan Ossowiecki
  Partia Interesów Sowieckich - Obraza

  Nasze rządy... Bez żadnego trybu – prezes
 • buldog2 13.01.19, 17:24
  Przesadziłem mówiąc, że określili się wiele lat temu. To dokonało się w mijającej dekadzie, było to wspólne dzieło reżymu i opozycji, zwrócili na to uwagę Rosjanie.

  --
  Najpierw będą Polską władali komuniści, a później szubrawcy i świnie - Stefan Ossowiecki
 • lech1966 13.01.19, 18:28
  buldog2 napisał:

  > Przesadziłem mówiąc, że określili się wiele lat temu. To dokonało się w mijając
  > ej dekadzie, było to wspólne dzieło reżymu i opozycji, zwrócili na to uwagę Ros
  > janie.

  Przeprosiny przyjęte buldog. Jednak Łukaszenka nie zasługuje na to abym nawet ruszył palcem w jego stronę.
  --
  Jak weszliśmy do Platformy To staliśmy się bezwolni
  Myślą za nas i kierują Przestawiają, kierunkują
  Słońce Peru nam przewodzi Nic nam teraz nie wychodzi
  PiS paskudny nas szkaluje MY NIEWINNI...Bo co złego,,, to ci inni.
 • buldog2 13.01.19, 20:13
  Эксперт: Белорусская власть формирует образ врага в лице России
  Ekspert: Białoruska władza tworzy obraz wroga w postaci Rosji

  06.06.2014

  „MSZ FR i ambasada Rosji w Białorusi winne są uważnie śledzić przejawy rusofobii w Białorusi, nie pozwalając prezydentowi Łukaszence rozgrywać małomiasteczkowy nacjonalizm na przykładzie jego ukraińskich kolegów”, - oświadczył 5 czerwca korespondentowi IA REGNUM znawca prawa, historyk i politołog Cyryl Awierjanow-Minskij, komentując kolejne oświadczenie Łukaszenki na temat rewizjonizmu.

  Przypomnimy, 5 czerwca Aleksander Łukaszenko, przyjmując w swojej mińskiej rezydencji uczestników 36-go posiedzenia Rady Kierowników Organów Bezpieczeństwa i Służb Specjalnych WNP, oświadczył: „Dzisiaj próbują nas podzielić, szczując na siebie, wykorzystując dowolne preteksty - włączając wypaczanie historii. Cel jest zrozumiały: trzeba wykorzenić wspólną pamięć o tym, kto zwyciężył w wojnie – Wojnie Ojczyźnianej, kto uwolnił Europę od faszyzmu, stworzył warunki dla nowego nowego podziału świata, utwierdziwszy swoje panowanie w różnej częściach globu”.

  „W czasie ostatnich kilku lat białoruska władza otwarcie zagrywa z małomiasteczkowym nacjonalizmem przy pomocy zapożyczeń od „świadomej” inteligencji historycznych koncepcji i wzorców o antyrosyjskim (i, odpowiednio, antybiałoruskim) charakterze. Państwowe kanały telewizyjne nisztoże sumniaszesa pokazują historyczne dokumentalne filmy, przedstawiające polsko-litewską szlachtę w sposobie „сапраўдных беларусаў” ("prawdziwych Białorusinów", - przyp. AI REGNUM), Wojnę Ojczyźnianą 1812 roku - jako białoruską wojnę obywatelską, a polski bunt z 1863 roku - jak białoruskie powstanie. Nacjonalistyczny mit znajduje także odbicie w szkolnych i uczelnianych podręcznikach historii, formując u białoruskich uczniów i studentów obraz wroga w postaci Rosji”, - powiedział ekspert.

  "List prezydenta Republiki Białoruś do narodu i parlamentu, ogłoszony 22 kwietnia 2014 roku, pokazał, że władze republiki solidaryzują się z prozachodnią opozycją nie tylko w kwestii interpretacji wydarzeń historycznych, ale i we wrogości do miejscowych rosyjskich aktywistów, których Łukaszenko nazwał „dywersantami i prowokatorami”. Warto zauważyć, że po wspomnianym wystąpieniu białoruskiego prezydenta ultranacjonalistyczna gazeta „Nasza niwa” z 25 kwietnia po raz pierwszy w historii wyszła z cytatami głowy państwa na pierwszej stronie”, - przypomniał Awierjanow-Minskij.

  „We wspomnianym liście do narodu i parlamentu Łukaszenko wyraził „żal” z powodu tego, że kierownika witebskiej organizacji „Rosyjski Dom” Andrieja Gieraszczenko „nie wyrzucono” z kraju. Myślę, rosyjskie władze powinny zareagować na wymienione oświadczenie, wskazawszy, że podobne zaczepki pod adresem rosyjskich aktywistów w Białorusi Rosja uważa za niedopuszczalne”, - podkreślił ekspert.

  Zdaniem Awierjanowa-Minskiego, władze poradzieckiej republiki systematycznie dają powody do wątpliwości odnośnie ich szczerości w potępianiu rewizjonizmu, deklarowaniu lojalności w stosunku do Rosji. Przejawy rusofobii i rewizjonizmu w Państwie Związkowym (ZBiR – tłum.), tym bardziej - represje polityczne i groźby pod adresem Rosjan, uważa ekspert, nie powinny pozostawać niezauważone przez rząd FR i rosyjskie NGO.

  Jak informowała AI REGNUM, władze Białorusi wykorzystują kompleks środków w ramach polityki „miękkiej białorusinizacji”, zakładającej kontrolę historii i derusyfikację, czego jaskrawym przykładem stał się stosunek władz poradzieckiej republiki do 200-letniego jubileuszu Wojny Ojczyźnianej 1812 roku. Instytut Historii Narodowej Akademii Nauk (dalej NAN – tłum.) Białorusi przedstawił konkluzję, zgodnie z którą wykorzystanie terminu „Wojna Ojczyźniana 1812 roku” w oficjalnej białoruskiej historiografii jest nieuprawnione. Takiej samej oceny Wojny Ojczyźnianej 1812 roku trzyma się Ministerstwo Edukacji Białorusi i organa państwowej agitacji i propagandy poradzieckiej republiki. Według białoruskich propagandystów, polski szlachecki bunt 1863 roku w Królestwie Polskim i Północno-Zachodnim Kraju Imperium Rosyjskiego był dla Białorusinów „powstaniem narodowo-wyzwoleńczym”. Centrum kierownicze buntu znajdowało się w Warszawie, jako cel deklarowana była rekonstrukcja Rzeczypospolitej Polskiej jako polskiego państwa narodowego w granicach z 1772 roku - tzn. z włączeniem ziem ukraińskich, białoruskich i litewskich. W roku 2014 Biełteleradiokompania przedstawiła film wideo o polskim terroryście Wincentym Kalinowskim, a w roku 2013 Ministerstwo Łączności i Informatyzacji RB wypuściło pamiętną kopertę, poświęconą polskiemu terroryście, kierującemu mordami białoruskich chłopów i prawosławnych popów. Prezydencka biblioteka, NAN Białorusi i inne organizacje państwowe przeprowadziły serię pamiętnych przedsięwzięć, poświęconych jubileuszowi „narodowo-wyzwoleńczego powstania pod kierownictwem Kastusa Kalinowskogo”. Ostatnio, 3 czerwca państwowy kanał telewizyjny „Białoruś-3” również używał wymienionych określeń w ocenie wydarzeń 1863 roku.

  www.regnum.ru/news/1811109.html
  --
  Najpierw będą Polską władali komuniści, a później szubrawcy i świnie - Stefan Ossowiecki
 • lech1966 13.01.19, 20:16
  To wszystko potwierdza obecność pożytecznych idiotów tak samo u nas jak i na Białorusi. Czy to zmienia mój pogląd w sprawie Łukaszenki???? Odpowiedz brzmi- NIE!!!! W każdej chwili może podać swój reżim do dymisji i wybrać drogę demokracji.

  --
  Jak weszliśmy do Platformy To staliśmy się bezwolni
  Myślą za nas i kierują Przestawiają, kierunkują
  Słońce Peru nam przewodzi Nic nam teraz nie wychodzi
  PiS paskudny nas szkaluje MY NIEWINNI...Bo co złego,,, to ci inni.
 • buldog2 13.01.19, 22:02
  Bardzo sensowny przegląd stanu gospodarki oraz sytuacji demograficznej Białorusi:
  Экономика и демография Беларуси: после 25 лет на «свободе» и в СССР

  Podane dodatkowe materiały.

  --
  Nasze rządy... Bez żadnego trybu – prezes

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.