Dodaj do ulubionych

List męża nauczycielki

15.04.19, 10:13

Wklejam za pozwoleniem autora. Życie z perspektywy męża nauczycielki :

Napiszę sobie list, może do wszystkich, może do nikogo. Napiszę o kabarecie jakim jest szkoła. Jako mąż, syn i zięć nauczycielek uważam, że mam do tego prawo. Świadomie nie poruszę tutaj kwestii wynagrodzeń. To ja od 19 lat utrzymuję swoją rodzinę, pracując na dwa, czasem prawie 3 etaty. W czasach gdy żona nie pracowała, miałem na utrzymaniu żonę, dwójkę dzieci i psa, dzisiaj mam na utrzymaniu nauczycielkę, dwoje dzieci i psa, a dodatkowo partycypuję w kosztach edukacji czyichś dzieci. Chcę żeby moja żona pracowała od 7 do 15, żeby jej pracodawca stworzył jej w szkole wyposażone stanowisko pracy i zapewnił wszystkie niezbędne narzędzia i materiały do wykonywania pracy, z ubiorem służbowym włącznie. Praca w mundurku nie hańbi, wiem coś o tym. W czasie pracy moja żona ma wykonać wszystkie czynności, które posiada w zakresie swoich obowiązków (uczenie dzieci, udział w wywiadówkach, radach pedagogicznych, komisjach socjalnych), niech sprawdzi sobie sprawdziany, przygotuje gazetki szkolne, dekoracje na teatrzyki i przygotuje się do lekcji. Na udział w wycieczkach szkolnych nie wyrażam zgody, gdyż nie życzę sobie aby moja żona brała na siebie odpowiedzialność za zdrowie i życie czyichś dzieci, bo jak nie daj Boże coś się stanie grozi jej za to odpowiedzialność karna i finansowa, a to negatywnie odbije się na życiu naszej rodziny. Nie wyrażam zgody na dalsze wykorzystywanie przez szkołę mojej prywatnej przestrzeni życiowej poprzez zajęcie półek i szuflad w moich prywatnych meblach. Mam dość korzystania przez szkołę z mojej prywatnej drukarki, zwłaszcza, że to ja w pełni ponoszę koszty jej utrzymania, a tuszu idzie jak w małej agencji reklamowej. Zabraniam wykorzystywania prywatnego laptopa do celów służbowych. To samo dotyczy telefonu. Do dziś zastanawiam się po co mi w domu laminarka. Informuję, że nie będę zaopatrywał mojej żony w długopisy, zeszyty, wycinanki, naklejki, kleje i inne wszelkiej maści materiały biurowe. Nie będę również opłacał żonie dostępu do portali nauczycielskich a także finansował jej szkoleń. Za moje w 100 procentach płaci mój pracodawca, z uwzględnieniem dojazdu, zakwaterowania i wyżywienia. Nie będę więcej zdobywał od znajomych i przywoził z targów materiałów reklamowych typu kubki, breloczki, smycze czy inne długopisy. Narzędzia do wykonywania pracy powinien zapewnić pracodawca. Wiem, wiem może zmienić pracę. Owszem proponowałem, namawiałem, były jakieś pomysły. Niestety wiem, ze moja żona nie była by wtedy szczęśliwa. Wciąż cieszy się sukcesami „swoich” dzieci, tymi dużymi i tymi małymi. Pełne skrzywienie zawodowe. Nawet na zwykłych zakupach słyszę: „Weźmy te jogurty, są w takich fajnych słoiczkach, zrobię z nich z dziećmi stroiki na święta”. I nie kupujcie żonie kwiatów z okazji dnia nauczyciela i końca roku skoro jest to dla was takie uwłaczające. Stać mnie jeszcze i na to pomimo poniesionych powyżej kosztów. Kupuję często, bez powodu, bo lubię jak świeże kwiaty stoją na stole w salonie.
Co do samego strajku. Strajk, żeby był skuteczny musi być uciążliwy, lekarze nie leczą, pracownicy przerywają produkcję. Rolnicy i górnicy przy okazji spalą pół Warszawy. Nie wszyscy mogą zorganizować strajk, który uderzy bezpośrednio w rząd i nie wpłynie negatywnie na funkcjonowanie społeczeństwa. To udało się tylko służbom mundurowym, a w zasadzie Policji. Martwicie się o los dzieci, wziętych na zakładników przez terrorystów nauczycieli, a nie dostrzegacie, że te same dzieci zapłacą za wszystkie programy +, które tak chętnie wszyscy przygarniają. Moje dzieci też w tym roku piszą egzaminy, jedno maturę drugie gimnazjalny.
PS. Można udostępniać, przesyłać, wystrzeliwać w kosmos. Komentarze, zarówno pozytywne jak i negatywne, które w rażący sposób będą naruszały zasady poprawnej polszczyzny, będą kasowane. Osoby, którym przeczytanie tego tekstu zajmie więcej niż 3-4 minuty proszone są o powstrzymanie się od komentowania. Tyle. Lecę do pracy bo się samo nie zarobi.

--
Edytor zaawansowany
  • pies.na.czarnych 15.04.19, 10:26
    Popieramw 95% :)

--
    Uwaga szczur!
  • yoma 15.04.19, 10:38
    A te 5%, zeznaj zaraz?

--
    Bo nie poradzisz nic bracie mój, gdy na tronie siedzi...
  • no-popis 15.04.19, 10:41
    ISIS myśli podobnie ....aby osiągnąć cele trzeba być widocznym i uciążliwym. Zapewne podobnie myśleli komuniści wysadzając pociągi z węglem itd .
    Od nauczycieli , tak sądziłem ale kiedyś, można wymagać więcej niż zablokowanie matur czy tragiczne przedstawienia z łaskami świń i hasłami ; tylko świnie siedzą na egzaminie.
  • k.karen 15.04.19, 10:48
    Jaaasne! Dlatego namawiam nauczycieli, żeby zmienili formę protestu i poszli na zwolnienia chorobowe L4.
    Policjanci domagali się podwyżki płacy o 1000,- , poszli na "lewe" zwolnienia i szybko PiS spełnił ich żądania, a w dodatku włos im z głowy za te zwolnienia nie spadł. Jeśli nasze bezpieczeństwo nie było wtedy zagrożone, a teraz podobno "straaaszna krzywda dzieje się dzieciom", to nauczyciele też powinni nagle "zachorować".

--
    [img]http://i47.tinypic.com/2wqaekm.gif[/img]
  • no-popis 15.04.19, 12:09
    k.karen napisała:

> Jaaasne! Dlatego namawiam nauczycieli, żeby zmienili formę protestu i poszli na
    > zwolnienia chorobowe L4.
    > Policjanci domagali się podwyżki płacy o 1000,- , poszli na "lewe" zwolnienia i
    > szybko PiS spełnił ich żądania, a w dodatku włos im z głowy za te zwolnienia n
    > ie spadł. Jeśli nasze bezpieczeństwo nie było wtedy zagrożone, a teraz podobno
    > "straaaszna krzywda dzieje się dzieciom", to nauczyciele też powinni nagle "zac
    > horować".
    >
    Popieram i poprę wszystko mają rację ale bez stresu dzieci i rodziców związanego z egzaminami jakimikolwiek.
  • pies.na.czarnych 15.04.19, 12:11
    > ale bez stresu dzieci i rodziców

Propagandowa papka, ja zwykle w twoim wypadku ludzikow.

--
    Uwaga szczur!
  • buldog2 15.04.19, 18:32
    Niekoniecznie. Może być zapowiedź rezygnacji PISu z egzaminów. O tym, czy delikwent maturę dostanie, zdecydują proboszcz, katecheta i lokalny sekretarz POP PIS.

--
    Najpierw będą Polską władali komuniści, a później szubrawcy i świnie - Stefan Ossowiecki
    Sztandar PiS dumnie powiewa - Końcówka Alfabetu
    Partia Interesów Sowieckich - Obraza
    prezes to wasze pisowskie małe wsjo. bez żadnego trybu
  • pies.na.czarnych 15.04.19, 12:10
    > Policjanci domagali się podwyżki płacy o 1000,- , poszli na "lewe" zwolnienia i szybko PiS spełnił ich żądania

Pisi poszli biegusiem na ich żądania ponieważ każdy dzien strajku tylko drogowki kosztowal ich kupe pieniedzy. Nauczyciele niestety nie maja bezposredniego wplywu na kase pisiego panstwa.

--
    Uwaga szczur!
  • yoma 15.04.19, 10:49
    Poezja to świetna rzecz, dopóki nie przesadzi się z metaforami. Bo wtedy to grafomania.

--
    Tęp pisiaki: hoduj dziki!
    Chcesz mieć las - posadź Szyszkę.
  • k.karen 15.04.19, 10:59
    yoma napisała:

> Poezja to świetna rzecz, dopóki nie przesadzi się z metaforami. Bo wtedy to gra
    > fomania.
    >

Prawda, Yoma, ale jest jeden warunek: najpierw uczeń (który chce/chciał się uczyć) przyswoił wiedzę o metaforach i grafomanii. A jak wynika z danych statystycznych, elektorat PiS to głównie "abiturienci" z podstawowym i zawodowym wykształceniem :)

--
  • yoma 15.04.19, 12:19
    Cóż, na tym forum udzielają się nader chętnie abiturienci trzech klas szkoły powszechnej z Olgino.

--
    Mózg
  • k.karen 15.04.19, 12:47
    yoma napisała:

> Cóż, na tym forum udzielają się nader chętnie abiturienci trzech klas szkoły po
    > wszechnej z Olgino.
    >

ale pewnie i tacy jak Kaczyński, który "zdał" maturę dzięki koneksjom tatusia Rajmunda.

"Jak przypomina portal Onet.pl, prezes PiS zdawał maturę w XXXIII Liceum Ogólnokształcącym Dwujęzycznym im. Mikołaja Kopernika. Wszystko dlatego, że Jarosławowi Kaczyńskiemu groziło niedopuszczenie do matury. – Rada pedagogiczna zgodziła się, abym nie powtarzał klasy, ale skierowała mnie do innej szkoły – opowiadał.

– Niewiele brakowało, a nie zdałbym z dziesiątej do jedenastej klasy. Postawiono mi dwóje z polskiego, angielskiego i to by jeszcze nie było nieszczęście, bo mogłem mieć dwie poprawki. Ale dostawiono mi dwóję z przysposobienia wojskowego. Do dziś nie wiem dlaczego, bo ten nauczyciel mówił, że może mnie jeszcze zapytać. Wyraźnie chciano, żebym nie zdał. Rodzice się odwołali do kuratora. Był nim późniejszy minister Jerzy Kuberski – wyjaśniał przed laty Jarosław Kaczyński.

--
  • buldog2 15.04.19, 18:55
    Wygląda na to, że autor listu do takich należy. Nawiasem mówiąc, tę kwestię już wałkowaliśmy, ojcem JARa nie jest Rajmund, którego "syn" pochował zdala od mamusi, ale prokurator generał Armii Czerwonej Swintkowskij. Rajmund był tylko przykrywką.

--
    Najpierw będą Polską władali komuniści, a później szubrawcy i świnie - Stefan Ossowiecki
  • sverir 15.04.19, 12:08
    "ISIS myśli podobnie ....aby osiągnąć cele trzeba być widocznym i uciążliwym. Zapewne podobnie myśleli komuniści wysadzając pociągi z węglem itd."

Nauczyciele jednakże nie mordują ludzi, nie wysadzają pociągów z węglem, tylko strajkują. Strajk właśnie na tym polega, że pracownicy zbiorowo powstrzymują się od pracy.
    W ogóle dziwię sie, że w kraju o rzekomo tak antykomunistycznych poglądach i o tak silnym etosie Solidarności (tej właściwej), tak wiele osób uważa strajk za niedopuszczalny.

--
    Dałem kotu na imię Brexit. Siedzi w otwartych drzwiach i miauczy, że chce wyjść.
  • no-popis 15.04.19, 12:10
    sverir napisał:

> "ISIS myśli podobnie ....aby osiągnąć cele trzeba być widocznym i uciążliwym. Z
    > apewne podobnie myśleli komuniści wysadzając pociągi z węglem itd."
    >
    > Nauczyciele jednakże nie mordują ludzi, nie wysadzają pociągów z węglem, tylko
    > strajkują. Strajk właśnie na tym polega, że pracownicy zbiorowo powstrzymują si
    > ę od pracy.
    > W ogóle dziwię sie, że w kraju o rzekomo tak antykomunistycznych poglądach i o
    > tak silnym etosie Solidarności (tej właściwej), tak wiele osób uważa strajk za
    > niedopuszczalny.
    To czekamy na strajk wszystkich chirurgów i też uznasz to za dopuszczalny?
  • sverir 15.04.19, 14:04
    "To czekamy na strajk wszystkich chirurgów i też uznasz to za dopuszczalny?"

Czekajcie. Zastanawiam się skąd u was taka skłonność do przesady? To może w ogóle całkowicie zakazać strajków?

--
    Dałem kotu na imię Brexit. Siedzi w otwartych drzwiach i miauczy, że chce wyjść.
  • eiran 15.04.19, 14:09
    Strajk fryzjerów bezpośrednio przed studniówką też mógłby przysporzyć wielu stresów przyszłym maturzystom, ,a zwłaszcza maturzystkom.

--
    Przez 14 lat ayran.
  • pies.na.czarnych 15.04.19, 12:14
    > tak wiele osób uważa strajk za niedopuszczalny.

W dodatku używają propagandy antystrajkowej wypisz wymaluj wziętej z PRL.

--
    Uwaga szczur!
  • buldog2 15.04.19, 18:58
    nie "wypisz wymaluj", tylko z PRLu. Wyciągnęli metodyczkę, notatnik prelegenta i alleluja i do przodu!

--
  • xystos 15.04.19, 11:08
    oj nie pasowałbyś do Szwecji,tu każdy
    mąż musi się dzielić wlasną żona
    najczęściej z jej pracą,my to nazywamy _demokracja_.

--
    ZEN
  • x2468 15.04.19, 11:24
    Wspolczuje wszystkim nauczycielom ktorzy wyprowaja sobie zyly aby z ciemnego ludu zrobic ludzi.

--
    Financial Times:
    Polska pod rządami braci Kaczyńskich była pośmiewiskiem Europy.
  • xystos 15.04.19, 11:50
    czy może oprucz współczucia możesz im coś konkrektego dać?

my Arianie tak zrobiliśmy,próbowaliśmy z Żydów
    ludzi zrobić,przyznaję ponieśliśmy sromotną klęskę,reszta w rękach Stwórcy.

--
    ZEN
  • buldog2 15.04.19, 12:01
    W mojej szkole nauczyciele raczej nie poświęcali aż tyle czasu pracy. Jak robiliśmy wyjazd do teatru, sam załatwiałem biliety i
    liczyłem pieniądze, a kiedy się myliłem (a to mi się zdarza, raz jeden przyszło przekopać teorię równań liniowych, kiedy sobie wymyśliłem, że dziesięć do kwadratu równa się dziesięć).
    Uważam, że opinia słuszna (zarzuty wobec szkoły zasadne), ale w znakomitej większości niemożebnie przesadzona. Sam słyszę, że na lekcjach nauczyciele nagminnie zajmują się czynnościami administracyjnymi itd., uczniom poświęcają kilka minut w czasie lekcji. A kiedy słucham takich, jak Jan Wróbel, to myślę, że może i lepiej.
    W przypadku nauczycieli oddanych temu co robią pensja powyżej średniej wydaje się absolutną koniecznością. Takich jest jednak niewielu, sam spotkałem kilkoro, da się policzyć na palcach obu rąk.

--
  • pies.na.czarnych 15.04.19, 12:20
    Nie wiem jak teraz, ale za moich czasow w WSP studiowali najslabsi. Jezeli nie udalo ci sie dostac na polibude to jedyna ucieczka przed wojskiem byly studia na WSP.

--
    Uwaga szczur!
  • buldog2 15.04.19, 12:37
    Tak. I te płacze i żale wydają się mocno na wyrost. Nieprzyzwoicie dęte.

--
  • pies.na.czarnych 15.04.19, 13:22
    Tu sie nie zgodze. Obecna sytuacja znowu przypomina mi czasy PRL kiedy to robotnik zarabial duzo wiecej od inzyniera.

--
    Uwaga szczur!
  • xystos 15.04.19, 14:11
    no ale inżynier miau wybór,mógł w
    każdej chwili zlapać za kielnie i cegłe
    i być Sztachanowcem-gierojem całego ludu pracującego.
    a zaprojektować dom lub most chłop
    by też potrafił.

cni misie za peerelem

--
    ZEN
  • pies.na.czarnych 15.04.19, 16:20
    Nie bardzo mial wybor. Po studiach w PRL musial trzy lata pracowac za psie pieniadze. Gdy chcial dostac paszport to ktos musial za niego poreczyc finansowao.

--
    Uwaga szczur!
  • horpyna4 15.04.19, 20:54
    Albo delikwent musiał zwrócić koszt studiów.

Jednym z oszustw peerelowskich było wmawianie obywatelom, że studia są bezpłatne. A one były tylko kredytowane, a potem ten kredyt trzeba było spłacić. Pracowało się przez wiele lat za psie pieniądze (pensja inżyniera niższa od pensji technika) na państwowej posadzie, albo pełnomocnik do spraw zatrudnienia kierował przeciw absolwentowi sprawę o zwrot kosztów studiów. I były to naprawdę duże pieniądze.
  • buldog2 15.04.19, 12:34
    Jeszcze coś.
    1. Żona pracuje ponad 20 lat, otrzymuje dodatki itd., a utrzymuje ją mąż. Widać pensji (można przypuszczać, ok. 4000 netto) nie starcza jej na kosmetyki.
    2. Świeże kwiaty na stole w salonie.
    Salon, to rozumiem, co najmniej 50 m kw., w rezydencji, a co najmniej wielopokojowym (wielołazienkowym) apartamencie zajmującym ze dwa piętra i pół kondygnacji.
    3. "była by". "Zasady poprawnej polszczyzny" w praktyce autora.

Wątpliwości i podejrzenia.

--
  • eiran 15.04.19, 14:19
    Potraktuj to jako felieton. List został umieszczony na FB o godz. 23:42 w sobotę, a kończy się słowami "Lecę do pracy bo się samo nie zarobi.".

--
    Przez 14 lat ayran.
  • ta 15.04.19, 15:00
    eiran napisał:

> Potraktuj to jako felieton. List został umieszczony na FB o godz. 23:42 w sobot
    > ę, a kończy się słowami "Lecę do pracy bo się samo nie zarobi.".

Wiele osób pracuje na nocnych zmianach. Pan mógł wrzucić przygotowany list na fb w krótkiej przerwie i chwilę potem "leciał do pracy" . Mógł to być np. lekarz na nocnym dyżurze :)
  • eiran 15.04.19, 15:18
    Istnieje wiele innych wariantów - na przykład pan mógł być akurat w drodze na spotkanie biznesowe w odległej strefie czasowej, albo krupierem w kasynie.

Ale zważywszy że oryginał jest autorstwa założyciela profilu "Strajk Nauczycieli - Czas Na Zmiany", pozwolę sobie pozostać przy moich wątpliwościach. Co nie znaczy, że jestem przeciwnikiem strajku nauczycieli, a nawet więcej, uważam że strajk w trakcie egzaminów ma najwięcej sensu, bo jest uciążliwy dla pracodawcy, a o to w końcu chodzi. Gdyby nauczyciele strajkowali w czasie wakacji, czy choćby w trakcie pielgrzymki dziękczynnej maturzystów, skuteczność byłaby dużo mniejsza.

--
    Przez 14 lat ayran.
  • yoma 15.04.19, 14:34
    Buldog - gdzie się kończy "duży pokój", a zaczyna "salon"?

Poza tym podejrzanie mi ten twój tekst przypomina komentarze do matek niepełnosprawnych - "taka niby biedna, a paznokcie zrobione!". Nawet zakładając, że mąż ma pałac, to czyż nie można zarabiać godziwie?

--
    Pis jest jak gołąb. Nie przepędzasz, znaczy zachęcasz, żeby s...
  • buldog2 15.04.19, 15:01
    Salon najczęściej zaczyna się tam, gdzie jest dulszczyzna i pretensjonalność do "państwa".
    Podział "powierzchniowy" duży pokój - salon, to gdzieś pomiędzy 40 a 50 m kw.

--
  • buldog2 15.04.19, 15:04
    Znaczy, moim zdaniem. Na podstawie oglądania wnętrz zabytkowych i podobnych (np. na Nowym Świecie w okolicach Foksal).

--
  • pies.na.czarnych 15.04.19, 16:23
    buldog2 napisał:

> Salon najczęściej zaczyna się tam, gdzie jest dulszczyzna i pretensjonalność do
    > "państwa".
    > Podział "powierzchniowy" duży pokój - salon, to gdzieś pomiędzy 40 a 50 m kw.
    >

I tu się zaczyna Polskie Piekiełko:(

--
    Uwaga szczur!
  • yoma 15.04.19, 17:16
    Niestety o tym mówię.

--
    Pis jest jak gołąb. Nie przepędzasz, znaczy zachęcasz, żeby s...
  • yoma 15.04.19, 17:20
    Pacz pan panie Buldog, a mój salon ma 16 mkw i żyję. Jest to salon, a nie "duży pokój", ponieważ a) pełni taką funkcję, b) wcale nie jest duży, c) określenie "duży pokój" ma cztery sylaby, a "salon" tylko dwie, ergonomia.

--
    Nie jestem człowiekiem w swoim wieku. Jestem człowiekiem w wieku kogoś o wiele młodszego.
  • sverir 15.04.19, 17:40
    " Podział "powierzchniowy" duży pokój - salon, to gdzieś pomiędzy 40 a 50 m kw"

To może gdzieś u Ciebie, w ramach dulszczyzny właśnie. U przeciętnego Polaka salon to po prostu reprezentacyjny pokój, niezależnie od jego wielkości.

--
  • pies.na.czarnych 15.04.19, 18:11
    Kiedyś to sie nazywało stołowy, a teraz tak po hamerykańsku LIVING :)

--
    Uwaga szczur!
  • yoma 15.04.19, 18:36
    Salon! :)

--
    Wreck Plus
  • buldog2 15.04.19, 19:04
    W ramach dulszczyzny to jest salon, a Dulscy to Państwo i mają salon.
    Tak samo salon mają Państwo w Niewolnicy Isaurze i Państwo Prado W kamienny kręgu (jednego i drugiego naoglądałem się kilka minut i wiem).

--
  • yoma 15.04.19, 19:10
    Nothing personal, ale czy ty mieszkasz w czworakach, że słowo "salon" tak cię denerwuje?

Salon. Sypialnia. Gabinet. Przedpokój. Kuchnia. Balkon. Normalne nazwy pomieszczeń w mieszkaniu. O, balkony mają tylko Dulscy czy ludzie też?

--
    Nowogrodzka, bardzo proszę o rzucenie na odcinek kogoś o IQ wyższym od glisty. Bo nudno. 
  • buldog2 16.04.19, 17:13
    Słowo nie.

--
  • sverir 15.04.19, 20:28
    Cóż, konsekwentnie więc, duży pokój to też chamstwo i drobnomieszczaństwo. Powinieneś mówić o dużej izbie.

--
  • yoma 15.04.19, 20:53
    W piwnicznej izbie... :D

--
    Mózg
  • mazala2 15.04.19, 16:34
    List w różowej kopercie napisany ręką kobiety z LGBT.
  • pies.na.czarnych 15.04.19, 18:13
    Koperty ci sie pomyliły. Ta różowa 50 kawałkami była dla Kulawego.:)

--
    Uwaga szczur!
  • aga-kosa 16.04.19, 17:08
    Buldog, moje dzieci - oboje nauczyciele, syn - student chemii, drugi - uczeń technikum, w swoim nauczycielskim SALONIE - 53 m kwadratowe mają kuchnię, sypialnię, pokój chłopców i pracownia rodziców. Na korepetycje - dorabianie do nauczycielskiej pensji - nie mają czasu.
    Doradzam im, aby zrezygnowali z pracy i zarejestrowali firmę z korepetycjami. Mieliby czas dla swoich dzieci i dla siebie. Dlaczego maja się martwić cudzymi dziećmi. :( aga
  • buldog2 16.04.19, 21:29
    Jeśli zostaną im kontakty i stały dopływ klientów, to dlaczego nie?

--

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.