Dodaj do ulubionych

Moja głupawa ordynacja wyborcza.

24.06.19, 19:55
Okręgiem wyborczym powinno być województwo. Plus Warszawa. Ilość posłów z okręgu - jeden na sto tysięcy zarejestrowanych wyborców. Kandydatem mieszkaniec okręgu tam płacący podatki przynajmniej przez ostatnią kadencję. Bez partyjnych parszywych zrzutków na spadochronach żeby było.

Listy wyborcze mogą tworzyć partie rejestrowe. Kandydatów na liście tylu, ilu posłów ma dany okręg. Kolejność na listach losowana. Próg wyborczy pięć procent w skali kraju. Mandaty poselskie przydziela się proporcjonalnie, ale w skali okręgu. Zwyczajnie, kolejność większościowa wg listy. Pozostaje dość prosta arytmetyka zaokrąglająca dany okręg wyborczy.

Ilość tych za dychę wybrańców narodu spadnie do około trzystu. Poseł będzie oprócz partii reprezentował interesy swojego regionu i jego mieszkańców. Nie musi to być liczba stała.

Senat najlepiej do kasacji. Jeżeli już ma być, to dwóch senatorów na każdy okręg. Też zwyczajnie - bezwzględna większość decyduje. Ich ilość - 34 sztuki. Wystarczy w zupełności.

Oczekuję miażdżącej krytyki mojej głupawki.
Edytor zaawansowany
  • j-k 24.06.19, 20:18
    podzial na wojewodztwa moze byc.

chociaz lepszy jest podzial na poprzednie wojewodztwa (49), niz na obecne 16...

bo Warszawa (z przyleglymi powiatami)
    to kompletnie cos innego, niz Mazowsze.
    .
    pl.wikipedia.org/wiki/Wojew%C3%B3dztwo_warszawskie_(1975%E2%80%931998)#/media/Plik:POL_wojew%C3%B3dztwo_warszawskie_1975.svg.
    J.K.
    warszawiak
    od 100 lat (rodzina - ma sie rozumiec)
    ale historycznie z zachodniego Mazowsza.
  • haen2010 24.06.19, 21:21
    Uważam moją głupawkę za lepszą od idiotyzmu Kukiza. Zobaczył jak się kończy jego wzorcowe imperium i dał dupy. Ale ws referendum przyznaję mu rację.

Oczywiście, taka ordynacją u nas nie ma szans bo nasza polska swołocz już kompletnie odleciała. Odziedziczyła po komunie państwo na własność i tylko rewolta z kryzysem może tym kretynom popsuć dolce vita.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka