Dodaj do ulubionych

radośnie 1 września, rozpaczliwie 1 sierpnia,...

01.08.19, 03:06
...tak powinny być obchodzone te rocznice. Z prostego powodu: kampania wrześniowa mimo błędów osiągnęła pewne cele polityczno-militarne (opóźnienie ataku na Francję), zadała Niemcom poważne straty w sprzęcie i ludziach (20-50 tys. zabitych) przy własnych stratach na poziomie 70-100 tys. wojskowych i cywilów. Powstanie warszawskie to 150-200 tys. polskich trupów, katastrofa polityczna, społeczna, kulturowa i każda inna, kompletna klęska, zwłaszcza rozumu. Straty niemieckie minimalne, nie przekraczające zapewne 2500 zabitych.

Dlatego nawet jeśliby w Gdańsku organizowano wesołą paradę 1.09, to mniej mnie to razi niż idiotyczne śpiewanki i głupkowate pląsy PiSowców 1.08. Powinno być dokładnie odwrotnie: 1.08 to gnój, głupota i klęska, 1.09 to dobry występ Polaków.
Edytor zaawansowany
 • taniarada 01.08.19, 06:42
  Oj Pigu ,Pigu.Radośnie to na marszu równości i tam pisowcy nie tańcują .Wolny Gdańsk tak.I tak tam chce obchodzić po zamordowanym Adamowiczu prezydent Gdańska .Ta co krówkę kupuje w Biedronie .Gdyby kacapy nie wbiły nam szpili w plecy od wschodu .Różnie by to było.Amen.
 • erte2 01.08.19, 15:17
  taniarada
  skarbie, skończ z tym bełkotem bo to jest żenujące.....
 • wolves-land 01.08.19, 08:29
  Z tego co wiem to Francuzi nas olali i wolę się cieszyć dzisiaj, że Miasto nie znosi niczyjego buta.
 • sverir 01.08.19, 09:11
  Celem kampanii wrześniowej nie było opóźnienie ataku na Francję, tylko obrona kraju. I w sensie militarnym była to klęska. A co do opóźnienia, to trudno o nim mówić, skoro początkowo Hitler liczył na pokój z Francją.

  --
  „Z Leninem żyj, z Leninem śpij, z Leninem zbieraj kwiatki, z Leninem coś tam jeszcze, życzenia te od matki”
 • piq 01.08.19, 10:02
  ...to była wojna obronna. Powstanie to decyzja autonomiczna polska (choć rola Okulickiego, sowieckiego agenta, jest co najmniej dwuznaczna). W sytuacji, do której zostaliśmy w 1939 zmuszeni będąc słabsi (o ewentualnej wojnie z Niemcami któryś wysoki oficer polski powiedział krótko "dostaniemy w dupę"), mimo częściowo nieudolnego dowodzenia (zwłaszcza przez byłych legionistów, którzy zawodowymi oficerami nie byli i odcinali przez całą II RP kupony od piłsudczyzny) wojsko się wykazało. Powstanie, do którego byliśmy jeszcze bardziej nieprzygotowani, wywołaliśmy sami, doprowadzając do (moim zdaniem) trzeciej największej katastrofy narodowej w dziejach po najeździe Brzetysława i potopie szwedzkim.

  To, że Niemcy musieli odczekać 7 miesięcy, żeby się pozbierać, zanim najechali na Francję (choć fjurer planował kampanię październikową na zachodzie), to efekt polskiej wojny obronnej. Pokój z Francją na dłuższą metę był wykluczony z powodu wyniku I wojny i to Francja była dla Niemców w sensie ambicjonalnym i leczenia traumy, "odzyskania ziem utraconych" czyli Alzacji i Lotaryngii oraz przejęcia potencjału ekonomicznego najważniejszym celem w Europie.
 • sverir 01.08.19, 15:04
  Niemniej celem wojny obronnej była obrona Polski, nie obrona Francji i ewentualne opóźnienia w inwazji niemieckiej to była wartość dodana. Żołnierze się wykazali, bohaterstwa odmówić nie można, ale generalnie militarnie to była porażka. Co oczywiście nie zmienia faktu, że sowiecka agentura w AK mocno pomogła sowietom w likwidacji polskiej inteligencji w Powstaniu. Zresztą mało mnie zaskakuje, że PiS tak celebruje właśnie to wydarzenie, skoro dla pisowców o wiele większym bohaterem jest Anders - generał cieszący się przyjaźnią bolszewików - aniżeli np. Grot-Rowecki czy - patrząc na Zachód - generał Maczek.

  --
  „Z Leninem żyj, z Leninem śpij, z Leninem zbieraj kwiatki, z Leninem coś tam jeszcze, życzenia te od matki”
 • taniarada 01.08.19, 10:18
  sverir napisał:

  > Celem kampanii wrześniowej nie było opóźnienie ataku na Francję, tylko obrona k
  > raju. I w sensie militarnym była to klęska. A co do opóźnienia, to trudno o nim
  > mówić, skoro początkowo Hitler liczył na pokój z Francją.
  >
  Tyle znasz historię co pies napłakał.Amsn.
 • sverir 01.08.19, 15:06
  " Tyle znasz historię co pies napłakał.Amsn"

  Pamiętaj tania, że II WŚ zaczęła się od Inwazji na Polskę, a nie od inwazji na Związek Radziecki.

  --
  „Z Leninem żyj, z Leninem śpij, z Leninem zbieraj kwiatki, z Leninem coś tam jeszcze, życzenia te od matki”
 • taniarada 01.08.19, 10:16
  No i przyjeżdża prezydent USA.
 • erte2 01.08.19, 15:24
  taniarada napisało:

  No i przyjeżdża prezydent USA.

  Zaiste, jest się z czego cieszyć.... Bo "raczy nas odwiedzić" oszust, malwersant, dziwkarz i bufon z tlenioną kuciapą na głowie któremu prezydenturę załatwił niejaki Putin, i który przyjaźni się z satrapą Korei Północnej.
  Tyle że zaprosił go niejaki duda andrzej, osobnik dość podobny z charaktery, ale o ile tamten wyczynia głupoty autonomicznie - ten jest tylko pacynką w rękach kurdupla.
 • piq 01.08.19, 12:35
  ...robią sobie dobrze trupami 200 tysięcy ludzi. PiSowcy są nekrofilami.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka