Dodaj do ulubionych

Wielka klapa wielkiego planu Morawieckiego

26.09.19, 17:04
W 2017 Morawiecki ogłosił „Strategia na rzecz odpowiedzialnego rozwoju”. Wielki strateg z Nowogrodzkiej ogłosił, że to „najlepszy plan gospodarczy od 1989 roku".

Prawie cztery lata po przedstawieniu zarysu planu Morawieckiego eksperci Forum Obywatelskiego Rozwoju ocenili jego wykonanie.

Plan Morawieckiego zakładał dziewięć celów rozwojowych. Analizę wyników przedstawili eksperci Forum Obywatelskiego Rozwoju .

1. Reindustrializacja, czyli zwiększenie udziału przemysłu w wytwarzaniu PKB

Cel ten wynikał z fałszywej diagnozy, jakoby polski przemysł był w zapaści. Tymczasem udział przemysłu przetwórczego w wytwarzaniu PKB był jednym z wyższych w Unii Europejskiej i za rządów PO-PSL rósł. Ten wzrost trwał też przez pierwsze dwa lata rządów PiS, po czym od 2017 r. spada.

2. Polskie firmy będą rosły – małe staną się średnimi, a średnie dużymi

Celem miało być 22 tys. średnich i dużych firm w roku 2020. Tymczasem w połowie 2019 r. firm takich było 17 tys. i ich liczba za rządów PiS zwiększyła się nieznacznie, a w tym roku spadła.

3. Udział wydatków na badania i rozwój (B+R) w roku 2020 miał osiągnąć poziom 2 proc. PKB

GUS podaje dane z opóźnieniem, więc wiemy, że w roku 2017 nieznacznie przekraczał 1 proc. PKB. Udział wydatków B+R w PKB rósł stale w czasie rządów PO-PSL i rośnie też po 2015 r., tyle że wolniej niż wcześniej. Nic nie wskazuje na to, by cel ten miał być zrealizowany.

4. „Kładziemy ogromny nacisk na wsparcie kapitału prywatnego” – deklarował Mateusz Morawiecki

To wsparcie miało polegać między innymi na wzroście kredytów dla firm. Tymczasem rosną one wolniej niż za rządów PO-PSL.

5. Wzrost stopy inwestycji do 25 proc.

To największa wpadka premiera. Najpierw cel ten miał być osiągnięty w roku 2020, po czym przesunięto datę na rok 2025. Polityka PiS tak jednak wystraszyła przedsiębiorców i potencjalnych inwestorów, że stopa inwestycji w 2017 r. spadła do najniższego poziomu od roku 1995. W 2018 nieznacznie wzrosła, ale wciąż jest wyraźnie niższa niż w 2015 r., gdy PiS rozpoczynał rządy.

6. Wzrost eksportu szybszy niż PKB

Tyle że przed 2015 r. także eksport rósł szybciej. Za rządów PiS tempo eksportu po prostu zostało utrzymane, choć w ostatnim roku spadło.

7. Polska to kraj, w którym lokowane są zagraniczne inwestycje, ale polskie firmy coraz więcej będą inwestować za granicą.

Celem miał być wzrost polskich inwestycji bezpośrednich o 70 proc. do roku 2020. Tymczasem w roku 2016 inwestycje zagraniczne nieco wzrosły, ale w 2017 r. spadły i były mniejsze niż w 2015. Danych za rok 2018 jeszcze GUS nie podaje, ale jest już jasne, że cel Morawieckiego nie będzie zrealizowany.

8. Cel społeczny - ograniczenie ubóstwa względnego do poziomu 15,5 proc.

Morawiecki, ogłaszając to, nie wiedział, że cel został zrealizowany już w 2015 r. Dzięki transferom socjalnym zasięg ubóstwa względnego zmniejszał się do roku 2017, ale w roku 2018 zwiększył się, czym PiS oczywiście się nie chwali.

9. W 2020 roku PKB na głowę mieszkańca wyniesie 80 proc. średniej unijnej

Według Międzynarodowego Funduszu Walutowego wyniesie 77,2 proc. Mimo szybkiego wzrostu w ostatnich latach i ten cel nie zostanie wykonany. Eksperci FOR zwrócili uwagę na to, że szybki wzrost w ostatnich latach zawdzięczamy nie tylko dobrej koniunkturze w Unii Europejskiej, która właśnie się kończy, ale też napływowi do Polski imigrantów zarobkowych, głównie z Ukrainy. Uzupełnili oni ubytek siły roboczej wynikający z procesów demograficznych, a także z polityki rządu (obniżenie wieku emerytalnego, zachęty dla kobiet wychodzących z rynku pracy). W najbliższych latach te dwa czynniki napędzające wzrost w latach 2017-19 przestaną istnieć.

wyborcza.pl/7,155287,25238814,plan-morawieckiego-falszywe-tezy-niezrealizowane-cele-for.html#S.DT-K.C-B.1-L.1.duzy
Tak oto „najlepszy plan gospodarczy od 1989 roku" okazał się być największą pisowską wtopą, czystą propagandą dla ubogich umysłem.
Edytor zaawansowany
 • buldog2 26.09.19, 17:24
  Nie było tu nic o konkretach, inwestycjach pojedynczych, ale ważnych w skali kraju, a to co najmniej:
  - miliony samochodów elektrycznych,
  - naddźwiękowa kolej próżniowa,
  - stocznie oceaniczne w Radomiu.


  --
  Ellerhein Girls Choir - Lauliku Lapsepõli
  Najpierw będą Polską władali komuniści, a później szubrawcy i świnie - Stefan Ossowiecki
  Sztandar PiS dumnie powiewa - Końcówka Alfabetu
  Zło większym złem zwyciężaj!! - © KC PIS i e_PIS_kopat
 • aniechto.only 27.09.19, 05:15
  Owszem w raporcie FORu była mowa i milionie aut elektrycznych i o projekcie Batory, który zakładał budowę promów a skończyło się rdzewiejącą stelą, o polskim nowoczesnym pociągu, projekt Luxstorpeda.
 • no-popis 26.09.19, 19:15
  Zgadzam się z większością tez w tej pubikacji, z większością wniosków.
  PiS osiągnął jedynie wyrażny sukces w wynikach spółek skarbu państwa le to było łatwe ponieważ ukrócił jedynie oparte na korupcji rozdmuchane koszty tych spółek za czasów zarządców z PO.


  --
  Rząd POPiSu był ! Premierem był Jerzy Buzek a ministrami Balcerowicz, Geremek, Komorowski i ...Lech Kaczyński. Także układ okrągłostołowy nie brzydził Kaczyńskich nawet w roku 2000.
 • buldog2 26.09.19, 19:53
  Podziel się tą opinią na stosownym portalu, np. pis.orgy, konstruktywna krytyka i opozycja z pewnością zostaną docenione.

  --
  Ellerhein Girls Choir - Lauliku Lapsepõli
  Najpierw będą Polską władali komuniści, a później szubrawcy i świnie - Stefan Ossowiecki
  Sztandar PiS dumnie powiewa - Końcówka Alfabetu
  Zło większym złem zwyciężaj!! - © KC PIS i e_PIS_kopat
 • no-popis 26.09.19, 21:05
  buldog2 napisał:

  > Podziel się tą opinią na stosownym portalu, np. pis.orgy, konstruktywna krytyka
  > i opozycja z pewnością zostaną docenione.
  ...a ty swoją na Soku z Buraka lub na forum w Inowrocławiu, lub wewnętrznym, lub Jowce Pirożkinowi. Tam docenią twój intelekt i kreatywność.
  --
  Rząd POPiSu był ! Premierem był Jerzy Buzek a ministrami Balcerowicz, Geremek, Komorowski i ...Lech Kaczyński. Także układ okrągłostołowy nie brzydził Kaczyńskich nawet w roku 2000.
 • aniechto.only 27.09.19, 05:50
  > PiS osiągnął jedynie wyrażny sukces w wynikach spółek skarbu państwa le to było
  > łatwe ponieważ ukrócił jedynie oparte na korupcji rozdmuchane koszty tych spół
  > ek za czasów zarządców z PO.

  Poproszę o konkrety owych opartych na korupcji rozdmuchanych kosztów za czasów PO. Jeżeli chodzi o wyraźne sukcesy PiS, parę podam.

  Wyraźny "sukces" PiS jeżeli chodzi o koszty PiS osiągnął osiągnął rozkręcając karuzelę stanowisk w zarządach i w radach nadzorczych. Co kilka miesięcy nowy członek PiS lub jego rodzina, żeby po chwili zwolnić miejsce z sutą odprawą.

  Jeszcze większy "sukces" spółki skarbu państwa osiągnęły płacąc na organ propagandy PiS czyli Polską fundację Narodową .

  I kolejny "sukces":

  Podobnie jak w poprzednich latach ani jedna państwowa spółka nie znalazła się w pierwszej dziesiątce rankingu Giełdowej Spółki Roku organizowanego przez „Puls Biznesu”. Jest to nie tylko najstarszy, ale też najbardziej prestiżowy ranking na rynku.

  W tegorocznym badaniu żaden z „narodowych czempionów” nie znalazł się nawet w drugiej dziesiątce. Najwyżej ocenianą przez giełdowych specjalistów spółką Skarbu Państwa okazał się PKO BP, zajmujący niezbyt zaszczytne 26. miejsce.
  www.bankier.pl/wiadomosc/Mierny-jak-spolka-Skarbu-Panstwa-7647215.html
 • eiran 27.09.19, 15:56
  przecież ludzikow nie jest od tego, żeby podawać jakiekolwiek konkrety, poza przypadkami, kiedy rozpowszechnia wklejki od sióstr Karnowskich, albo z innych źródeł, które na pierwszy rzut oka mogłyby sprawiać wrażenie konkretnych.


  --
  Przez 14 lat ayran.
 • aniechto.only 27.09.19, 16:06
  Hasła sióstr Karnowskich to on ma wprasowane w mózg. Szybko i ochoczo dystrybuuje wklejki typu sokzburaka czy silnirazem.
  Nie ma zielonego pojęcia o co chodzi i czy słusznie czy nie ale grunt, ze przeciw PO. Taki pożyteczny i..., pardon, symetrysta.
 • eiran 27.09.19, 16:14
  Bez przesady. Świnoujski emeryt nie pracuje na przekazach dnia, to tylko zwykły hejter, nienawidzący Tuska, Wałęsy etc. otoczenia, a w konsekwencji pospiesznie i bezrefleksyjnie wklejający w swoje posty to, co mu się uda znaleźć u sióstr.

  --
  Przez 14 lat ayran.
 • stasi1 27.09.19, 09:35
  Nie do końca to prawda. Stadniny koni padły. Kurs PGE spadł z 20 do 8 z groszami. Tauron o połowę. Kompania węglowa przestała istnieć. Fakt teraz te spólki muszą łożyć na finasowanie PFN, wcześniej nie musiały. Teraz muszą się reklamować w nieczytanych gazeta ale za to słusznych
 • no-popis 27.09.19, 18:18
  stasi1 napisał:

  > Nie do końca to prawda.
  czyli Prawda CZasu i Prawda ekranu jak to u ciebie.
  >Kurs PGE spadł z 20 do 8 z groszam
  Które kursy, których akcji, w jakim czasie masz dziecko na myśli ?
  > Kompania węglowa przestała istnieć.
  To doskonale.

  Fakt teraz te spólki m
  > uszą łożyć na finasowanie PFN, wcześniej nie musiały. Teraz muszą się reklamowa
  > ć w nieczytanych gazeta ale za to słusznych
  Wtedy też musiały się reklamować w słusznych gazetach a więc zmieniły sie tytuły tylko. Spadek reklam ze strony spółek skarbu państwa znajdziesz w opracowaniach i sprawozdaniach dotyczących Agora.
  --
  Rząd POPiSu był ! Premierem był Jerzy Buzek a ministrami Balcerowicz, Geremek, Komorowski i ...Lech Kaczyński. Także układ okrągłostołowy nie brzydził Kaczyńskich nawet w roku 2000.
 • eiran 27.09.19, 18:44
  Według danych ludzikowa, kurs PGE pod światłym zarządem PiS wzrósł:

  www.money.pl/gielda/spolki-gpw/PLPGER000010.html  --
  Przez 14 lat ayran.
 • stasi1 28.09.19, 10:35
  Chyba ty bardziej manipulujesz tą prawdą. Jak nie trudno się domyśleć kurs akcji podałem od końca października 2015. Kompania węglowa zbankrutowała(śmieszne że się z tego cieszysz, ktoś nie dostał pieniędzy którym byli winni), za topowstał nowy twór który nadal się zadłuża. Co na tym zyskaliśmy? Jak myślisz ile osób ma szanse zobaczyć reklamę w GW a ile w GP? GP w swoim czasie narzekała u Kaczyńskiego że zbankrutuje jeśli nie dostanie świeżych reklam co będzie źle wyglądało przed wyborami.
 • pies.na.czarnych 26.09.19, 19:27
  Pokerowy blef. Mial nadzieje, ze wszystko pozostanie tak jak bylo, lub lekko wzosnie i bedzie mogl oglosic sukces, a tu klapa.

  --
  Uwaga szczur!
 • taniarada 26.09.19, 19:33
  Że jest tu jeszcze only co pisze epopeje ,których nikt nie czyta.
 • buldog2 26.09.19, 19:36
  Czytamy, czytamy.
  Wyborczą też ludzie czytają. Ostatnio już prawie jak "bibułę" z antykomunistycznych wydawnictw i wolnego świata w czasach JARa i JARuzela.

  --
  Ellerhein Girls Choir - Lauliku Lapsepõli
  Najpierw będą Polską władali komuniści, a później szubrawcy i świnie - Stefan Ossowiecki
  Sztandar PiS dumnie powiewa - Końcówka Alfabetu
  Zło większym złem zwyciężaj!! - © KC PIS i e_PIS_kopat
 • aniechto.only 27.09.19, 06:00
  Masz rację, żaden tani analfabeta nie da rady przeczytać. Lepiej słuchaj Radia Maryja. Rydzyk powie ci co masz myśleć i ile mu za to musisz zapłacić.
 • no-popis 27.09.19, 08:56
  taniarada napisał(a):

  > Że jest tu jeszcze only co pisze epopeje ,których nikt nie czyta.
  Ona cytuje. Sama takiego opracowania nie wyprodukowałaby. Nie ta wiedza co autora :)
  Natomiast to co zacytowała jest ze wszechmiar zasadne i słuszne. Rozdawnictwo ma skuteczność na 110 % w stosunku do planów a gospodarka znacznie poniżej tych 100 %.
  Dodam jeszcze jedno , co było podstawa kampanii pisu. Fatalne są wyniki śledztw jeżeli chodzi o masową korupcję za PO/PSL. Owszem łapie się szaraczków ale VIPów ...kiepsko w stosunku do zapowiedzi.  --
  Rząd POPiSu był ! Premierem był Jerzy Buzek a ministrami Balcerowicz, Geremek, Komorowski i ...Lech Kaczyński. Także układ okrągłostołowy nie brzydził Kaczyńskich nawet w roku 2000.
 • aniechto.only 27.09.19, 15:47
  > Ona cytuje. Sama takiego opracowania nie wyprodukowałaby. Nie ta wiedza co auto
  > ra :)

  A niepopisek potrafi wkleić opracowanie pokazującą masową korupcję za PO/PSL? Czy stać go jedynie na wklejanie pisowskich przekazów dnia?

  Dodam jeszcze jedno , co było podstawa kampanii pisu. Fatalne są wyniki śledztw
  > jeżeli chodzi o masową korupcję za PO/PSL.

  Cztery lata szukał Ziobro dowodów, nie znalazł. Może ty znalazłeś? 🤣
 • szwampuch58 26.09.19, 19:52
  no i auta elektryczne po cichu poszly w PiSdu

  --
  www.youtube.com/watch?v=S07XJA7VaVA
 • aniechto.only 27.09.19, 06:02
  I auta i prom i i luxtorpeda. Zwykła przyzwoitość też.
 • pies.na.czarnych 26.09.19, 23:36
  scontent-bru2-1.xx.fbcdn.net/v/t1.0-9/70688723_951530091870700_107065739323637760_n.jpg?_nc_cat=100&_nc_oc=AQkf0Jtl9miu1fuVXMnqtmM08YI2JrbIXeJBqDXuTYVWQIwkuKRcU9ABNXn_qp6nYF21UgMnW7Sjo1a9UpsmrsOz&_nc_ht=scontent-bru2-1.xx&oh=eb93ea309b8b246302164596ba8a0d15&oe=5DFA3008
  --
  Uwaga szczur!
 • pies.na.czarnych 27.09.19, 09:44
  Jedni bujaja w oblokach inni stoja obiema nogami na ziemi
  tvn24.pl/tvnwarszawa/praga-polnoc/warszawa-ogromny-kredyt-na-rozbudowe-2-linii-metra-1320937
  --
  Uwaga szczur!
 • aniechto.only 27.09.19, 15:50
  Morawieckiego obiecanki cacanki versus pragmatyczne działania Trzaskowskiego.
 • eiran 27.09.19, 16:37
  ....jest doktor habilitowany Karol Karski, eurodeputowany frakcji Konserwatystów i Reformatorów. Pierwsze jazdy testowe przeprowadził już ładnych parę lat temu, przy czym oprócz prób obciążeniowych silnika, obejmowały one także testy zderzeniowe oraz wodowanie. To dzięki tym próbom dr. Karskiego, ekipie skupionej w ministerstwie rozwoju, udało się opracować wstępną koncepcję pojazdu elektrycznego, znacznie lepiej odpowiadającego profilowi typowego polskiego kierowcy, zwłaszcza z okręgu wyborczego, którego mieszkańcy oddelegowali Karola do Brukseli.
  Kiedy już uda się wprowadzić na rynek samochód spełniający wymogi doktora Meleksa, to będzie to przebój światowy, porównywalny z Teslą 3, a właściwie ją przewyższający o wiele wiele elementów.


  --
  Przez 14 lat ayran.
 • pies.na.czarnych 27.09.19, 17:18
  :)

  --
  Uwaga szczur!

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka