Dodaj do ulubionych

Piłsudczycy zmienili konstytucję podstępem

27.09.19, 06:19
Realny scenariusz

JAK PIŁSUDSKI ZMIENIŁ KONSTYTUCJĘ W KILKA MINUT
Po wyborach z 1930 r. piłsudczykowski Bezpartyjny Blok Współpracy z Rządem miał w Sejmie 55 proc. posłów, a więc tylko nieco więcej niż obecnie PiS. Do zmiany konstytucji potrzebna była wówczas, tak jak i dzisiaj, większość dwóch trzecich głosów. Aby obniżyć tę barierę niemożliwą do pokonania w normalnych warunkach piłsudczycy posłużyli się podstępem. 26 stycznia 1934 r. zarządzili w Sejmie debatę nie o projekcie, lecz o tezach nowej konstytucji. Posłowie opozycji skrytykowali pomysł zmiany konstytucji i opuścili salę. Byli pewni, że nic złego się nie zdarzy, bo Sejmowi nie przedstawiono w wymaganym konstytucyjnie terminie 15 dni formalnego wniosku o zmianę ustawy zasadniczej podpisanego przez jedną trzecią posłów. Posłowie BBWR obłudnie uznali – jak to ujął przemawiający w ich imieniu Stanisław Car, pomysłodawca podstępu – że skoro „opozycja nie interesuje się zagadnieniami naprawy ustroju”, to dzieło to weźmie na swoje barki obóz rządzący. Zyskał on bowiem po opuszczeniu sali przez opozycję potrzebną do zmiany konstytucji większość dwóch trzecich głosów. Pospiesznie przegłosowano przekształcenie tez konstytucji w jej formalny projekt, który błyskawicznie uchwaliła izba. Cała operacja trwała kilka minut.
Kiedy oburzona opozycja powróciła na salę, posłowie BBWR świętowali już sukces, chóralnie śpiewając „Pierwszą Brygadę”. Na nic zdały się protesty. Piłsudczycy twardo bronili zdobyczy, zupełnie nie przejmując się złamaniem reguł konstytucji marcowej, zresztą już wcześniej wielokrotnie przez nich naruszanej. Nowa konstytucja weszła w życie 23 kwietnia 1935 r. Opozycja aż do 1939 r. konsekwentnie uznawała ją za nielegalną i na znak protestu bojkotowała wybory parlamentarne.
Warto mieć to doświadczenie w pamięci, kiedy dzisiaj Kaczyński zastawia swoją pułapkę na opozycję. Jej posłowie winni być przygotowani na każdy scenariusz i w komplecie pojawić się w Sejmie, bo dziać się tam mogą rzeczy przebijające piłsudczykowski gwałt na konstytucji marcowej.

--
Uwaga szczur!
Obserwuj wątek
  • qwardian Re: Piłsudczycy zmienili konstytucję podstępem 27.09.19, 08:11

   Józef Piłsudski wymordował w Przewrocie Majowym więcej ludzi niż Adolf Hitler podczas Nocy Długich Noży. To go czyni większym mordercą, bo ofiary wojenne nigdy nie powinny być brane w rachubę. Najwięcej ofiar wojennych spowodowali Szwedzi w Potopie i Wojnie Północnej..

   --
   Дональд Туск. Наш человек в Варшаве.
   www.gazeta.ru/politics/2008/02/07_a_2627803.shtml
   • qinto Re: Piłsudczycy zmienili konstytucję podstępem 27.09.19, 08:31
    qwardian napisał:

    >
    > Józef Piłsudski wymordował w Przewrocie Majowym więcej ludzi niż Adolf Hitler p
    > odczas Nocy Długich Noży. To go czyni większym mordercą, bo ofiary wojenne nigd
    > y nie powinny być brane w rachubę. Najwięcej ofiar wojennych spowodowali Szwedz
    > i w Potopie i Wojnie Północnej..
    >


    Piłsudski nikogo nie "wymordował" - Hitler również.


    --
    Troll i hejter to po prostu cyber-frustraci, którzy karmią się możliwością uprzykrzenia komuś życia. Są święcie przekonani, że i tak nic im za to nie grozi i nikt ich nie namierzy. Wierzą, że są nieuchwytnymi, anonimowymi bogami w cyfrowej przestrzeni. Ale tak nie jest.
  • snajper55 Teraz to można zrobić prościej 27.09.19, 11:29
   Pan prezydent już zastępował sądy to i Sejm może zastąpić. Ogłosi że właśnie podpisał nową Konstytucję, Sejm podejmie uchwałę popierając działania prezydenta i co im zrobicie?

   S.
   --
   Symetryści uważają, że winę za gwałt ponoszą symetrycznie obie strony.
   • erte2 Re: Teraz to można zrobić prościej 27.09.19, 11:53
    snajper55 napisał:

    Pan prezydent już zastępował sądy to i Sejm może zastąpić. Ogłosi że właśnie podpisał nową Konstytucję, , Sejm podejmie uchwałę popierając działania prezydenta i co im zrobicie?

    To niestety wcale nie jest nierealne. Już tyle razy rządząca mafia złamała wszystko co się złamać da - Konstytucję, regulamin sejmowy, ustawy, prawo, niepisaną praktykę sejmowa a nawet dobre obyczaje że wszystkiego po nich można się spodziewać. Nie zdziwiłbym się gdyby ("dla dobra Polski" oczywiście) ustanowili się "siłą przewodnią", z dożywotnią funkcją Prezesa jako Nadprezydenta, Nadpremiera i Nadszyszkownika, za to bez jakiejkolwiek odpowiedzialności.
    Ta mafia zdolna jest do wszystkiego, do każdej podłości i każdego draństwa, bo "Teraz Kur.wa My!!".
    • snajper55 Re: Teraz to można zrobić prościej 27.09.19, 12:01
     erte2 napisał:

     > To niestety wcale nie jest nierealne. Już tyle razy rządząca mafia złamała wszy
     > stko co się złamać da - Konstytucję, regulamin sejmowy, ustawy, prawo, niepisan
     > ą praktykę sejmowa a nawet dobre obyczaje że wszystkiego po nich można się spod
     > ziewać. Nie zdziwiłbym się gdyby ("dla dobra Polski" oczywiście) ustanowili się
     > "siłą przewodnią", z dożywotnią funkcją Prezesa jako Nadprezydenta, Nadpremier
     > a i Nadszyszkownika, za to bez jakiejkolwiek odpowiedzialności.
     > Ta mafia zdolna jest do wszystkiego, do każdej podłości i każdego draństwa, bo
     > "Teraz Kur.wa My!!".

     Też tak uważam, dlatego bawią, a może raczej dziwią mnie niepomiernie rozważania zdawałoby się poważnych ludzi o tym, na co prawo pislamistom pozwala, a na co nie pozwala. Co pislamiści mogą zrobić, a czego nie mogą. Tacy ludzie sprawiają na mnie wrażenie... no sorry, idiotów. No dobrze, ślepców. Ślepców nie widzących, że bandyci u władzy mogą wszystko. Może otworzą im się oczy w czasie powyborczej sesji Sejmu, jeśli PiS nie będzie mógł rządzić.

     S.
     --
     Symetryści uważają, że winę za gwałt ponoszą symetrycznie obie strony.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka