Dodaj do ulubionych

bezbronne polskie morze, zasługa PiSich agentów...

27.09.19, 19:07
...Rosji w MONie i nie tylko. Sprawę podniosł Klub Jagielloński, który dostarczył sporo kadr... PiSowi, ale to porządna instytucja analityczna. W skrócie: na polskich wodach terytorialnych Rosjanie robią co chcą, jedyny okręt operacyjny marynarki wojennej RP stoi w doku nieremontowany, choć stocznia może to robić - tyle że MON wstrzymał finansowanie. Program "Orka", jak wiadomo, został przez rosyjskich agentów w PiSie zabity. Cała treść apelu w formie listu otwartego (!!!) Insytutu Jagiellońskiego do MON tu:
centrumprasowe.pap.pl/cp/pl/news/info/147294,,instytut-jagiellonski-dostep-do-morza-zobowiazuje-remont-orp-orzel-najszybszym-sposobem-zapewnienia-

Od siebie uzupełnię to, czego IJ nie napisał i co przeoczył. Szkolenie załóg okrętów podwodnych to proces długi i ciągły, największą wartością w ogóle w armiach XXI wieku jest wykwalifikowana kadra. Obecnie jaczejka GRU w Polsce doprowadziła do tego, że skompletowane niegdyś i istniejące załogi okrętów podwodnych rozpadają się, a szkolenia nie ma prawie w ogóle, bo zostały tylko dwa "kobbeny", a w przyszłym roku po ich złomowaniu nie bęzie już szkolenia w ogóle.
Najlepszym sposobem zablokowania możliwości militarnych przeciwnika w XXI wieku jest wyeliminowanie wyspecjalizowanych kadr (a i w XX były takie wypadki, jak kompletne obezwładnienie lotnictwa japońskiego w 2.w.ś. wskutek braku wyszkolonych pilotów, choć samoloty były naprawdę wartościowe). Jak ostatnio ujawniono, dane pilotów f-16 są dostępne w sieci wraz z danymi rodzin i wystarczy niewielkie komando zabójców albo kilka rakiet, żeby polskie lotnictwo nie walczyło. W wypadku floty podwodnej PiS zrobił co innego - po prostu przestał szkolić załogi.
W ten sposób oddał polskie morze rosyjskim podwodniakom. Znowu komuś z PiSu przyjdzie dobry przelew z Wniesztorgbanku na konto na Kajmanach.
Edytor zaawansowany
 • no-popis 27.09.19, 19:13
  piq napisał:

  > ...Rosji w MONie i nie tylko. Sprawę podniosł Klub Jagielloński, który dostarcz
  > ył sporo kadr... PiSowi, ale to porządna instytucja analityczna. W skrócie: na
  > polskich wodach terytorialnych Rosjanie robią co chcą, jedyny okręt operacyjny
  > marynarki wojennej RP stoi w doku nieremontowany, choć stocznia może to robić -
  > tyle że MON wstrzymał finansowanie. Program "Orka", jak wiadomo, został przez
  > rosyjskich agentów w PiSie zabity. Cała treść apelu w formie listu otwartego (!
  > !!) Insytutu Jagiellońskiego do MON tu:
  Dzisiaj dba o to agentura z PiS a wcześniej osobiście podwójny agent Oskar.

  --
  Rząd POPiSu był ! Premierem był Jerzy Buzek a ministrami Balcerowicz, Geremek, Komorowski i ...Lech Kaczyński. Także układ okrągłostołowy nie brzydził Kaczyńskich nawet w roku 2000.
 • piq 27.09.19, 19:22
  ...zapewniono ciągłość szkolenia na "kobbenach". Ale ty, pajacu ciemny, jak zwykle narobiłeś swoją starczą rzadką kupkę na środku salonu, w którym nie masz miejsca, boś za głupi - ale uważasz za punkt honoru, żeby zrobić trochę smrodu. Sio, tępaku, to nie miejsce dla ciebie.
 • no-popis 27.09.19, 20:09
  piq napisał:

  > ...zapewniono ciągłość szkolenia na "kobbenach". Ale ty, pajacu ciemny, jak zwy
  > kle narobiłeś swoją starczą rzadką kupkę na środku salonu, w którym nie masz mi
  > ejsca, boś za głupi - ale uważasz za punkt honoru, żeby zrobić trochę smrodu. S
  > io, tępaku, to nie miejsce dla ciebie.

  Nie, maniaku . Ja tylko ci pokazałem jak to twoje COŚ cuchnie. To co prezentujesz
  w tym poscie nazywasz salonem ;) ...moze perfumerią :)


  --
  Rząd POPiSu był ! Premierem był Jerzy Buzek a ministrami Balcerowicz, Geremek, Komorowski i ...Lech Kaczyński. Także układ okrągłostołowy nie brzydził Kaczyńskich nawet w roku 2000.
 • x2468 29.09.19, 12:10
  Jeśli COS tu cuchnie to jedynie ty.
  W Rzeczywistości jest gorzej od tego co przedstawił piq

  --
  Normalna pisia rodzina, prezes i kocina.
 • taniarada 27.09.19, 19:40
  Spoko wlewu i sraczki dostaniesz. Polska żadnej wojny nie prowadzi. Wszyscy wiedzą, że na Bałtyk najlepsze są kutry rakietowe i okręty podwodne z pociskami wystrzeliwanymi spod wody. Nie jest takie bezbronne .Są Szwedzi ,Norwegia ,Duńczycy i Niemcy.Nie sraj ogniem i PISem nie strasz .
 • piq 27.09.19, 20:02
  ...i załogi, a my nie mamy okrętów podwodnych, a za chwilę nie będzie systemu szkolenia załóg.
 • taniarada 27.09.19, 20:15
  Obywatelu Sraczka .Duńczycy mają i Deutsche Marine.Spoko.Tam stocznie funkcjonują. Miliardy euro na nowe okręty.U nas Tusk zlikwidował przemysł stoczniowy .Za to dostał korytko od Merkel .Multum Polaków pracuje w niemieckich stoczniach.Wartość kontraktów na rok 2019 to 6,5 mld euro.Okręty podwodne 212 CD: 700 mln euro za sztukę
  Z tego powodu zacierać ręce mogą szefowie niemieckiego holdingu stoczniowego thyssenkrupp Marine Systems. Jeden z dwóch kontraktów dotyczyć będzie budowy dwóch okrętów podwodnych typu 212 CD (Common Design) z napędem niezależnym od powietrza (AIP). Za dwie jednostki tego typu niemiecki resort obrony zapłaci 1,4 mld euro, co oznacza, że koszt pozyskania jednego okrętu wyniesie 700 mln euro. Warto dodać, że koszt niemiecko-norweskiego programu budowy sześciu okrętów podwodnych typu 212 CD (dwa dla Niemiec, cztery dla Norwegii) wyniesie ok. 4,4 mld euro. To z kolei oznacza, że Norwegowie za cztery „dwieście dwunastki” we wersji CD zapłacą trzy miliardy euro.A ty tu mi tu jęczysz o PIS.
 • piq 27.09.19, 20:52
  ...wraz z uruchomieniem produkcji w Polsce, plus czasowy leasing dwóch-trzech okrętów by bylo na czym szkolić załogi oraz mieć czym się bronić. Ale PiSi rząd wypiął na nich dupę, bo jest programowo antyniemiecki (czyli prorosyjski). Mieliśmy propozycję przyłączenia się do kontraktu norweskiego, co obniżyłoby koszty. Także rosyjska agentura w MONie storpedowała konepcję. Żal mi cię, Taniusza, bronisz przegranej sprawy jak umiesz, ale mało umiesz i mało możesz, bo rzeczywistość jest jaka jest.
 • taniarada 27.09.19, 21:07
  Mało prawdopodobne by do 2027 roku Unia i Europa wyglądały tak jak teraz. Czort wie co się będzie działo u Niemców, Francuzów czy Szwedów. Nawalasz na PIS,a jesteś zatwardziałym Platfusem.Gdyby Niemcy oferowali kompleksowe rozwiązanie, miałbyś oczywiście rację, ale obecnie rozwiązanie takie przedstawia jedynie Francja. Gdyby jeszcze zgodzili się na transfer technologii pocisków manewrujących do PGZ, wówczas moim zdaniem nie byłoby o czym z konkurencją nawet rozmawiać.
 • piq 27.09.19, 21:34
  ...żeby Francuzi nie sprzedali nam swoich morskich pocisków sterowanych, bo współwłaścicielem MBDA, które je robią, jest Airbus. A Airbus należy jeśli chodzi o kaitał rządowy po równo do Francji i Niemiec. Nawiasem mówiąc system francuski działa (?) tylko na "barracudach", "scorpene" jako okręt jest znacznie gorszy od U212, a implementować MdCN na nich nawet nie próbowano. Zatem ten system wcale nie działa, tylko co najwyżej mogą spróbować, czy działa.
 • sverir 28.09.19, 09:42
  Piq, nie szkoda Ci czasu na wymianę zdań ze szpiegiem z Olgino? Przecież ten polskojęzyczny troll kopiuje cudze wypowiedzi z innych dyskusji, nadając im inne znaczenie. Np. taniarada napisało:
  "Mało prawdopodobne by do 2027 roku Unia i Europa wyglądały tak jak teraz. Czort wie co się będzie działo u Niemców, Francuzów czy Szwedów"
  podczas gdy autor tych słów napisał dokładnie tak:
  "Mało prawdopodobne by do 2027 roku Unia i Europa wyglądały tak jak teraz. Czort wie co się będzie działo u Niemców, Francuzów czy Szwedów. Jeśli długofalowe plany to może z Japonią? Robią wprawdzie większe okręty, dostosowane do działań oceanicznych ale jako dostawca są pewniejsi. A jeżeli już spośród tych trzech unijnych oferentów, to mimo wszystko chyba z Niemcami. Co jak co ale u-booty potrafią robić"

  --
  - Które państwo ma najtańsze połączenia lotnicze?
  - Państwo Kuchcińscy.
 • qwardian 28.09.19, 07:51

  piq napisał:

  > ...i załogi, a my nie mamy okrętów podwodnych, a za chwilę nie będzie systemu s
  > zkolenia załóg.


  Przyszłością okrętów podwodnych są jednostki bezzałogowe..
  www.defence24.pl/amerykanie-nasladuja-rosjan-i-buduja-duze-bojowe-drony-podwodne
  --
  Kosiniak-Kamysz: Tęczowe barwy to barwy spółdzielczości.
 • pies.na.czarnych 27.09.19, 20:10
  > Nie jest takie bezbronne .Są Szwedzi ,Norwegia ,Duńczycy i Niemcy

  Niby dlaczego oni maja nadstawiac glowe za twoja niedomyta dupe,

  --
  Uwaga szczur!
 • qqazz 27.09.19, 20:08
  Za komuny to jeszcze rozumiem, bo pewnie była przewidziana do działań na Morzu Północnym, ale obecnie? Czego i gdzie by miała bronić I jak? I ile by wytrzymała? A to wszystko koszty i koszty.
  Ja wiem że w Polsce jest tęsknota za mocarstwowością i jej atrybutami, ale trzeba mierzyć zamiary na siły i możliwości a nie na odwrót, do tego trzeba to robić z uwzględnieniem innych gałęzi gospodarki i RZS a utrzymanie takiego okrętu podwodnego to koszta pewnie porównywalne z utrzymaniem dywizjonu plot czy batalionu OT, mających zdecydowanie większą przydatność bojową na wszelki wypadek...


  pozdrawiam
  --
  wiadomosci.wp.pl/gid,9847763,gpage,5,img,9847780,galeria.html----
  "Przemoc nie jest konieczna, by zniszczyć cywilizację. Każda cywilizacja ginie z powodu obojętności wobec unikalnych wartości jakie ją stworzyły."
 • pies.na.czarnych 27.09.19, 20:11
  > Za komuny to jeszcze rozumiem, bo pewnie była przewidziana do działań na Morzu Północnym

  Najpier musieliby przeplynac :) Kanał Kiloński:D:D:D

  --
  Uwaga szczur!
 • qqazz 27.09.19, 20:19
  To pewnie miały załatwić siły radzieckie i enerdowskie.


  pozdrawiam

  --
  wiadomosci.wp.pl/gid,9847763,gpage,5,img,9847780,galeria.html----
  "Przemoc nie jest konieczna, by zniszczyć cywilizację. Każda cywilizacja ginie z powodu obojętności wobec unikalnych wartości jakie ją stworzyły."
 • taniarada 27.09.19, 20:27
  Bo ruskie okręty podwodne hulają na Bałtyku.Rosyjskie okręty robią co chcą na polskich wodach, co pokazuje incydent z maja 2018 r., kiedy na naszych plażach znaleziono pociski sygnalizacyjne podchodzące z rosyjskich okrętów podwodnych. Pociski te nie mogły, zdaniem ekspertów, trafić tam przypadkiem. W tym czasie nasze okręty podwodne rdzewieją niesprawne w porcie: dwa 50-letnie okręty Kobben mają zostać wycofane ze służby w przyszłym roku. Niesprawny jest trzeci okręt, ORP Orzeł, który stoi w remoncie od pięciu lat. Żaden z nich nie obroni polskiego kawałka Bałtyku przed rosyjskimi okrętami. Nie dadzą rady zrobić tego także dwie 40-letnie fregaty, ani 40-letnie śmigłowce" - czytamy w apelu do MON.Instytut zwraca także uwagę, że program Orka - obejmujący zakup nowych okrętów podwodnych z rakietami manewrującymi - został według informacji resortu obrony przeniesiony na bliżej niesprecyzowany termin "po 2023 r.". Od wielu miesięcy MON zapowiada także wprowadzenie "zdolności pomostowej", czyli zakup lub kilkuletni wynajem używanego okrętu podwodnego. Jednak za tymi deklaracjami nie idą jak na razie żadne działania. Podobnie jak za decyzją co do ewentualnego remontu ORP Orzeł, na którą wciąż oczekuje stocznia.
 • qwardian 27.09.19, 21:04
  Po to zamówiliśmy najnowocześniejsze śmigłowce AW101 uzbrojone i przystosowane do prowadzenia misji zwalczania okrętów podwodnych. A na pozostałe okręty:
  www.polityka.pl/tygodnikpolityka/kraj/1792414,1,polskie-rakiety-nad-baltykiem-sa-w-stanie-zablokowac-rosjan.read
  --
  Kosiniak-Kamysz: Tęczowe barwy to barwy spółdzielczości.
 • taniarada 27.09.19, 21:13
  qwardian napisał:

  > Po to zamówiliśmy najnowocześniejsze śmigłowce AW101 uzbrojone i przystosowane
  > do prowadzenia misji zwalczania okrętów podwodnych. A na pozostałe okręty:
  > www.polityka.pl/tygodnikpolityka/kraj/1792414,1,polskie-rakiety-nad-baltykiem-sa-w-stanie-zablokowac-rosjan.read
  Jeden AW101 za ok. 400 mln złotych (dla Polski) a jeden Black Hawk 70i za ok. 60 mln złotych (dla Filipin z Mielca). Nie rozumiem, za Chiny, te AW101 są ze złota? Wiem, że muszą być droższe, bo specjalistyczne. Ktoś potrafi wyjaśnić tą różnicę?
 • piq 27.09.19, 21:28
  ...rzeczywiście helikoptery są w stanie zająć się ograniczaniem działań op, ale oczywiście, o czym doskonale wiesz, w warunkach przewagi powietrznej. Czego nie należy się spodziewać. i nie w tak zabawnej liczbie.

  Rakietowy dywizjon nadmorski zakupiony przez Donka u Kongsberga (to rzeczywiście najlepszy system na świecie) bez systemu lokalizacjii namierzania celów jest wstanie atakować cele na dystansie najwyżej 1/5 możliwego, czyli ok. 40 km, a nie 200 (dokładnie 170 km). Tyle widzą te polskie radary. Pisałem o tym kilkakrotnie jako o zakupie, w którym świetny sprzęt jest kupowany na wyrost bez możliwości wykorzystania potencjału. Z JASSM i JASSM-ER jest podobnie. Z f-35 będzie jeszcze gorzej, bo f-35 to w ogóle jest część systemu. Bez tego to dość marnie latający samolocik bez wielkiego udźwigu.
 • pies.na.czarnych 27.09.19, 21:16
  Pewnie tak było:D

  --
  Uwaga szczur!
 • piq 27.09.19, 21:16
  ...doświadczenia z pozorowanych działań wojennych marynarki amerykańskiej z udziałem raz polskiego "Orła" i z drugim razem szwedzkiego "Gotlanda" (starego) na wodach littoralnych (jak Bałtyk) wykazały, że nie sposób namierzyć op na takim morzu, a "Gotland" "storpedował" lotniskowiec "Nimitz" niezauważony przez liczną eskortę wyposażoną w hajtechowy sprzet. Okręty podwodne to najbardziej ekonomiczna i najbardziej efektywna metoda działań na Bałtyku.

  Nawiasem mówiąć batalion OT jest nic nie wart w sensie działania w randze jednostek liniowych. Każda formacja OT w strukturze powyżej kompanii lekkiej piechoty jest nic nie warta.
 • taniarada 27.09.19, 21:30
  Zatoka Perska jest trzykrotnie mniejsza od Bałtyku a Amerykanie trzymają tam grupę uderzeniową z lotniskowcem. Po co Rosjanom na tej kałuży tyle okrętów? Proszę zatem o trochę szacunku dla Bałtyku, bo w jego wodach zginęły dziesiątki tysięcy ludzi tylko w XX wieku ... Geografia to nauka ścisła.Jeśli dojdzie do wojny nienuklearnej floty NATO cofną się za Bornholm a Bałtyk wschodni i centralny stanie się rosyjskim morzem wewnętrznym, przynajmniej na jakiś czas. Ważne będą możliwości atakowania Rosjan na tym obszarze. Radary pozahoryzontalne pokażą wszystko poza OP. To będą te jednostki, które będą mogły zaatakować z bliska.Nie ma szans na to aby Bałtyk był wewnętrznym morzem Rosji bo musiałaby i opanować Polskę , Bałtów,Skandynawię i część Niemiec. Bałtyk jest tak mały że z ziemi jest kontrolowany przez rakiety czy to NSM czy JASSM czy inne. OP mogą być namierzanie i niszczone ze śmigłowców czy małych samolotów a okręty nawodne w ogóle są wystawione na strzelnicy.Ale okręt podwodny tak.
 • piq 27.09.19, 21:36
  ...nie rakiety.
 • taniarada 27.09.19, 21:43
  piq napisał:

  > ...nie rakiety.
  Trąba to z ciebie. To taktyczne rakiety ( Long Range Anti-Ship Missile) wywodzące się z rodziny superpocisków JASSM - ER, które już zamawiają w USA jako oręż strategicznego odstraszania do myśliwców F-16 polskie Siły Powietrzne. Odpalane z pokładów samolotów odnowione pociski LRASM zapewnią przełomowe zdolności Siłom Powietrznym i Marynarce Wojennej Stanów Zjednoczonych – twierdzi David Helsel, dyrektor ds. LRASM w dziale Missiles and Fire Control firmy Lockheed Martin. „Ta druga partia produkcyjna pozwoli zaopatrzyć w pociski przeciwokrętowe strategiczne „niewidzialne" bombowce B-1B i szturmowe samoloty F/A-18E/F Super Hornet , przywracając naszym żołnierzom kontrolę nad morzem"- zapewnia Helsel. O to biega.
 • piq 27.09.19, 21:56
  ...ich napęd to zwykły silnik, a nie rakietowy, odpalane są tylko z samolotów. Na nazwę "pociski" mogę się zgodzić. Natomiast LRASSM odpalany z okrętów jest jeszcze w fazie przedprodukcyjnej, o ile mnie pamięć nie myli, bo mają być dostarczone marynarce USA dopiero około 2024 roku.
 • buldog2 27.09.19, 22:37
  Ale musimy powiedzieć to sobie jawnie i wprost: PIS to sprawdzona sowiecka agentura i zdrajcy.
  Partia Interesów Sowieckich. - (C) Obraza.

  --
  Ellerhein Girls Choir - Lauliku Lapsepõli
  Najpierw będą Polską władali komuniści, a później szubrawcy i świnie - Stefan Ossowiecki
  Sztandar PiS dumnie powiewa - Końcówka Alfabetu
  Zło większym złem zwyciężaj!! - © KC PIS i e_PIS_kopat
 • no-popis 28.09.19, 07:46
  buldog2 napisał:

  > Ale musimy powiedzieć to sobie jawnie i wprost: PIS to sprawdzona sowiecka agen
  > tura i zdrajcy.
  > Partia Interesów Sowieckich. - (C) Obraza.
  I nie wiadomo , którą agenture wybrać czy , Twoim zdaniem, rosyjską-pisowską, czy niemiecką -peowską.
  Na całe szczęście obie agentury łączy, jak zawsze siedząc okrakiem na barykadzie, agent OSKAR.
  --
  Rząd POPiSu był ! Premierem był Jerzy Buzek a ministrami Balcerowicz, Geremek, Komorowski i ...Lech Kaczyński. Także układ okrągłostołowy nie brzydził Kaczyńskich nawet w roku 2000.
 • taniarada 27.09.19, 20:22
  Niemiecki rząd wydał zgodę na sprzedaż Izraelowi trzech kolejnych okrętów podwodnych typu Dolphin. Negocjacje w tej sprawie rozpoczęły jesienią 2016 r., zaś w październiku 2017 r. podpisany został list intencyjny w tej sprawie. Koszt budowy jednostek szacowany jest na dwa mld euro, z czego połowę ma pokryć strona niemiecka.Według niepotwierdzonych oficjalnie informacji okręty typu Dolphin są uzbrojone w pociski manewrujące Popeye Turbo przenoszące głowice jądrowe. Jeżeli te informacje są prawdziwe Izrael jest jedynym państwem w regionie dysponującym tego typu uzbrojeniem. Tym samym posiadanie większej liczby takich jednostek jest dla izraelskich decydentów sprawą o znaczeniu strategicznym. Ale gdzie my do Izraela.
 • adalberto3 27.09.19, 21:40
  Doktryna wojenna Izraela przewiduje użycie broni atomowej w przypadku, gdy środki konwencjonalne będą niewystarczające. Niemcy umożliwili zmiany konstrukcyjne umożliwiające wystrzeliwanie rakiet z głowicami jądrowymi. Okręty otrzymują też specjalną powłokę utrudniającą wykrycie. Izrael zamówił w sumie 9 okrętów, z których 6 najnowszych będzie używanych. Trzy pozostaną w porcie. Osobiście jestem przekonany, że powinniśmy, oczywiście na własny koszt, w oparciu o te okręty szkolić w Izraelu własne załogi.
 • piq 27.09.19, 22:00
  ...zwłaszcza że mimo medialnych starć współpraca wojskowa idzie dobrze. Nasze f-16 latały bojowo w Syrii z izraelskich lotnisk. Mam nadzieję, że coś za to dostaniemy.
 • piq 27.09.19, 21:42
  ...z izraelskimi "popeye'ami". "Dolphiny" to zmodyfikowany typ 209, ale Izrael na dzisiaj jako jedyne państwo na świecie potrafiło implementować pocisk kierowany o zasięgu ponad 1000 km na okręcie podwodnym i skutecznie użył go w działaniach wojennych. Była taka akcja ataku na instalacje atomowe Iranu, w których Izrael użył ponoć f-16, które "niezauważone przez nikogo" poleciały, zbombardowały i wróciły. Wszyscy na świecie łapali się za głowy, że to przecież niemożliwe, zwłaszcza Rosjanie. Wysunięto wśród fachowców tezę, że użyto "popeye'ów", co jest bardzo prawdopodobne, a komunikat izraelski to była klasyczna zmyła.

  Podobno typ 214 - niemiecki oczywiście - jest zaprojektowany od razu do wystrzeliwania pocisków kierowanych z wyrzutni torped. Tylko że on jest dość duży.
 • pies.na.czarnych 27.09.19, 21:15
  Wy nic nie wiecie. Okręty są. Pływają na Bałtyku w ramach bardzo tajnego projektu pisiego rządu. Przemycają dziwki i narkotyki do Szwecji.

  --
  Uwaga szczur!
 • adalberto3 27.09.19, 21:23
  Nie można mieć wszystkiego po trochu, to nie ma sensu. Chyba że siły zbrojne mają charakter defiladowy. W naszych warunkach powinniśmy mieć silne lotnictwo i mobilne siły lądowe. Przyszłość mają bezzałogowe środki walki, również te związane z wodą.
 • taniarada 27.09.19, 21:37
  Nie ma kasy na ORKĘ, została wydana i teraz na bieżące wydatki niezwiązane z wojskiem bierze się kredyty. A ORKA jest bardzo droga, choć faktycznie Bałtyk (wbrew pozorom) jest świetnym akwenem dla okrętów podwodnych i to byłoby silne wzmocnienie polskiej obronności. No, ale nie da się robić 500+ i kupować ORKA. Albo albo - na oba projekty nie ma pieniędzy.Amen.
 • piq 27.09.19, 21:44
  ...to około 2 mld zł za sztukę ze sporym offsetem. Niemcy mają zwyczaj rozwijania produkcji i serwisu w krajach klientów, u siebie budując tylko okręty wzorcowe dla zamówienia.
 • taniarada 27.09.19, 21:55
  piq napisał:

  > ...to około 2 mld zł za sztukę ze sporym offsetem. Niemcy mają zwyczaj rozwijan
  > ia produkcji i serwisu w krajach klientów, u siebie budując tylko okręty wzorco
  > we dla zamówienia.
  Ta niedrogie .Nie ma kasy na modernizację armii, te 2% którymi się chwali rząd w 3/4 to socjal żołd dla żołnierzy, wypłaty dla administracji w wojsku i emerytury, dlatego nie ma modernizacji na szeroką skalę są jedynie symboliczne zakupy jak HIMARS aby mieć wymówkę że jednak coś się dzieje. A pieniądze które mogłyby zasilić program modernizacyjny wojska idzie na socjal typu 500+ itd. Najgorsze jednak w tym wszystkim jest to że nawet te skromne środki które pozostają w MON na modernizację są nieefektywnie wydawane jak ostatnio remont T72 za 1,75 mld zł. pieniądze te pójdą do Bumaru jako ukryta dotacja dla tej firmy bo wartości dodanej T72 po remoncie dla wojska nie mają żadnej. A można byłoby dokupić Leopardy 2A7 i montować je w Bumarze wtedy wszyscy byliby zadowoleni.
 • piq 27.09.19, 21:58
  ...kontrakt na t72 jest oburzający, odpowiedzialni powinni iść siedzieć.
 • eiran 28.09.19, 07:47
  Tym razem niedorozwój ukradł komentarz jakiegoś użytkownika z defense24

  www.defence24.pl/mon-orka-i-miecznik-na-etapie-analiz

  Niestety - jak to niedorozwój - nie zrozumiał, że ten tekst jest krytyczny wobec PiS, a nie na odwrót.  --
  Przez 14 lat ayran.
 • qwardian 28.09.19, 08:08
  Re: "orki" nie są takie drogie,...

  A może Orca..

  www.popularmechanics.com/military/navy-ships/a26344025/navy-extra-large-unmanned-submarines-boeing/
  --
  Kosiniak-Kamysz: Tęczowe barwy to barwy spółdzielczości.
 • taniarada 27.09.19, 22:03
  Żadnej modernizacji nie będzie. Żadnego "odłożona na później". Wynajmie się jeden lub dwa Ubooty, dokupi Kormorana i to tyle. Marynarka została skazana na śmierć i to właśnie publicznie.Marynarka Wojenna to kilka tysięcy żołnierzy, ponad 20 okrętów, samoloty, śmigłowce, NDR i obrona plot. Tymczasem na WOT szkolące się przez kilkanaście dni w roku przeznaczono dwa razy więcej kasy niż na MW. A niektórzy twierdzą, że WOT nie jest budowane kosztem armii zawodowej.Ciąg narzekań na MON który kończy Ślązaka i zamówił 3 nowe okręty. Nie przypominam sobie takiego narzekania na poprzedni MON który kilka lat nic ze Ślązakiem nie robił i zamówił przez 8 lat jeden (!!!!!) nowy okręt. Dobranoc idę spać.
 • qwardian 28.09.19, 07:43

  Nie będzie polskiej Armady, ale nie będzie też wielkich bitew morskich. Nie będzie również nigdy więcej batalii czołgów jak ta pod Kurskiem. Teatr wojny się zmienia. Pociski rakietowe, drony, radary i ewentualnie haubice rodzaju Kraba. Przypuszczam, że w niedalekiej przyszłości myśliwce również będą bezzałogowe...

  --
  Дональд Туск. Наш человек в Варшаве.
  www.gazeta.ru/politics/2008/02/07_a_2627803.shtml
 • taniarada 28.09.19, 08:47
  I coś z tym trzeba zrobić ,ale hejterek PIq pisze o bezbronności.I za nic ma sojusze NATO i Unii.Rosjanie są sami.Więc nie jesteśmy tacy bezbronni.Nawet jeden okręt podwodny by sprawił ,by ruscy by się nie panoszyli .Po naszym wybrzeżu.
 • buldog2 28.09.19, 12:06
  Dla jeszcze większego bezpieczeństwa PIS tradycyjnie wszedł w sojusz z Putinem. Bo PIS jest partią tradycji PZPR i Układu Warszawskiego. I bez okrętów podwodnych zdobędziemy duńskie plaże, i Berlin, i do Atlantyku dojdziemy. Wolna Europa od Lizbony do Władywostoku!


  --
  Ellerhein Girls Choir - Lauliku Lapsepõli
 • no-popis 28.09.19, 14:36
  taniarada napisał(a):

  > I coś z tym trzeba zrobić ,ale hejterek PIq pisze o bezbronności.I za nic ma so
  > jusze NATO i Unii.Rosjanie są sami.Więc nie jesteśmy tacy bezbronni.Nawet jeden
  > okręt podwodny by sprawił ,by ruscy by się nie panoszyli .Po naszym wybrzeżu.
  Występuje tu z buldogiem w interesie Putina, to jasne.  --
  Rząd POPiSu był ! Premierem był Jerzy Buzek a ministrami Balcerowicz, Geremek, Komorowski i ...Lech Kaczyński. Także układ okrągłostołowy nie brzydził Kaczyńskich nawet w roku 2000.
 • x2468 29.09.19, 12:32
  Ty niepokalany smrodząc występujesz w interesie producenta Toy-toi.

  --
  Normalna pisia rodzina, prezes i kocina.
 • x2468 29.09.19, 12:30
  Dlatego pis szybko wstrzymał remont Orla.

  --
  Normalna pisia rodzina, prezes i kocina.
 • piq 28.09.19, 13:20
  ...bo mogą ją zastąpić odkurzacze automatyczne z niedużą nasadką, wyposażoną w visa100 i kamerkę. Wypuszcza się je na ulicę i zielone ludziki są bez szans.

  Masz rację, qwardian, podobnie na temat hajtechowej wojny mylili się Amerykanie w obydwóch wojnach w zatoce, w których owszem pierwsze uderzenia z wykorzytsaniem elektroniki były spektakularne, ale potem okazało się, że bez zwykłego dobrze wyszkolonego strzelca z karabinem nie da się osiągnąć panowania nad sytuacją militarną.
 • buldog2 28.09.19, 13:35
  W Zatoce to w Zatoce, naprawdę przejechali się w Afganistanie. Znaczy, pewnie mógłby wystarczyć i high tech, gdyby w odpowiedzi na atak zniszczyli kilka wiosek. Albo ichni powiat. Ale zrobić tego nie mogą z przyczyn pozawojskowych.

  --
  Ellerhein Girls Choir - Lauliku Lapsepõli
  Najpierw będą Polską władali komuniści, a później szubrawcy i świnie - Stefan Ossowiecki
  Sztandar PiS dumnie powiewa - Końcówka Alfabetu
  Zło większym złem zwyciężaj!! - © KC PIS i e_PIS_kopat
 • qwardian 28.09.19, 20:16
  Jednak trzeba inwestować w broń przyszłości, bo przyszłe wojny nie będą wyglądać jak dotychczas. Niech żołnierz ryzykuje zdrowie i życie w ostateczności..

  --
  Дональд Туск. Наш человек в Варшаве.
  www.gazeta.ru/politics/2008/02/07_a_2627803.shtml
 • no-popis 28.09.19, 14:38
  taniarada napisał(a):

  > Żadnej modernizacji nie będzie. Żadnego "odłożona na później". Wynajmie się jed
  > en lub dwa Ubooty, dokupi Kormorana i to tyle. Marynarka została skazana na śmi
  > erć i to właśnie publicznie.Marynarka Wojenna to kilka tysięcy żołnierzy, ponad
  > 20 okrętów, samoloty, śmigłowce, NDR i obrona plot. Tymczasem na WOT szkolące
  > się przez kilkanaście dni w roku przeznaczono dwa razy więcej kasy niż na MW. A
  > niektórzy twierdzą, że WOT nie jest budowane kosztem armii zawodowej.Ciąg narz
  > ekań na MON który kończy Ślązaka i zamówił 3 nowe okręty. Nie przypominam sobie
  > takiego narzekania na poprzedni MON który kilka lat nic ze Ślązakiem nie robił
  > i zamówił przez 8 lat jeden (!!!!!) nowy okręt. Dobranoc idę spać.
  Własnie w PO, być może to ci sami co tu piszą, robili ten "zastój" dla POprawienie skuteczności POlityki Putina.
  Ruskich tr o lli nie widziałeś?  --
  Rząd POPiSu był ! Premierem był Jerzy Buzek a ministrami Balcerowicz, Geremek, Komorowski i ...Lech Kaczyński. Także układ okrągłostołowy nie brzydził Kaczyńskich nawet w roku 2000.
 • x2468 29.09.19, 12:34
  Smród.

  --
  Normalna pisia rodzina, prezes i kocina.
 • maotsetung 28.09.19, 10:36
  i nikomu niepotrzebne żelazne łajby.
  Ponadto chłopcy na tych Quadach będą wyposażeni w najnowszy innowacyjny nie znany nigdzie na świecie bezgłośny sprzęt strzelecki, specjalne proce podwodne.


  --
  PiSkultura:www.tvp.info/44501126/roztanczony-narodowy-do-pge-narodowym

  Koniecznie z dżwiękiem
 • szczureks 28.09.19, 21:11
  Nie zgodze sie ze jestesmy bezbronni!!!!!
  A rozaniec do granic to ch.....?
 • privus 29.09.19, 02:54
  wcale nie przeczy takim poglądom.
 • pies.na.czarnych 29.09.19, 09:44
  Po raz czwarty anulowano przetarg na zakup samochodów terenowych dla żołnierzy. W jednostkach dogorywają zużyte i zawodne Honkery, którym potrafi się znienacka urwać koło, tymczasem kupienie ich następców przekracza zdolności wojska i MON od 2015 roku. Teraz, choć istotnie ograniczono wymagania, okazało się, że chciano je kupić znacznie taniej, niż mogą zaoferować dostawcy.
  next.gazeta.pl/next/7,151003,25242523,wojskowy-kabaret-o-kryptonimie-mustang-szesc-lat-cztery-podejscia.html#s=BoxOpImg2
  --
  Uwaga szczur!
 • piq 30.09.19, 02:29
  forum.gazeta.pl/forum/w,28,168711987,168711987,schemat_rozbrajania_polskiej_armii_przez_zdrajcow.html?p=168711987
 • mazala2 29.09.19, 10:11

  robić co chcą na polskich wodach terytorialnych a w wypadku niesubordynacji, szybko wyremontować nasze wojenne okręty, wybudować nowe i siłą wymusić na Rosjanach posłuszeństwo.

  A może to nie głuptas tylko jakiś prowokator?

  --
  Pamiętaj o skutkach zniesławień lub pomówień zob. Art. 212 KK.
 • piq 30.09.19, 02:25
  ...wytyczne do tekstów. Gdybyście wy, rosyjscy sługusi, nie wstrzymali programu "Orka", którego wasi panowie z GRU bali się jak zarazy, to mniej więcej w przyszłym roku na wyposażenie MW wchodziłby nowiutki okręt podwodny. A bali się, tawariszczu swołocz, bo był to program strategicznego odstraszania Rosji, nie tylko kupienia łajb. Zatem precz, owocu przygodnego seksu z wartownikiem sowieckiej bazy w Bornem-Sulinowie, do twojej prawdziwej ojczyzny. Nasza Ojczyzna, Rzeczpospolita Polska, może ci niezadlugo stanąć w gardle.
 • no-popis 30.09.19, 06:41
  piq napisał:

  > ...wytyczne do tekstów. Gdybyście wy, rosyjscy sługusi,
  To już sam ze sobą rozmawiasz ?
  --
  Rząd POPiSu był ! Premierem był Jerzy Buzek a ministrami Balcerowicz, Geremek, Komorowski i ...Lech Kaczyński. Także układ okrągłostołowy nie brzydził Kaczyńskich nawet w roku 2000.
 • kylax4 29.09.19, 17:15
  brzegu. Rosjanie tam nie pływają. Poza tym obszarem są wody międzynarodowe, gdzie Rosjanie mogą pływać, zgodnie z zasadą 'freedom of navigation'.

  Natomiast ekskluzywne strefy ekonomiczne to nie wody terytorialne i Rosjanie mogą tam pływać ile chcą.


  --
  1. Polski tzw. kościół katolicki, to nic innego jak banda faszystów.
  2. Democracy such as America needs an adversary or a conflict as George Orwell said, “To keep the fabric of society intact.”
 • taniarada 29.09.19, 17:31
  Pieprzysz.Spokojnie sobie pływają polskich wodach.To samo w Szwecji.Ale tam inna bajka.Szwecja ma dziurawy system obrony wybrzeża i duży chaos. Pamiętajmy, że jedyna droga z Bałtyku na Ocean to cieśniny duńskie. Bałtyk jest bardzo trudnym akwenem do sonarowania poprzez wielowarstwowość wód.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka