Dodaj do ulubionych

Wiek emerytalny.

19.11.19, 07:15
Obserwuję w tej kwestii powszechne zidiocenie. Ja byłem przeciwny sposobowi, w jaki rozwiązała problem tuskowa platfusiarnia i PSL. Bo od dawna wiadomo o dwóch faktach:

1. Panie żyją o solidne kilka (7,8) lat dłużej od panów.

2. Od dawna z dobrym rezultatem żądają równouprawnienia w kwestii zarobków, awansów, stanowisk. Nie pracują już jako prządki, szwaczki czy sprzątaczki po 12 godzin na dobę.

Z tych dwóch podstawowych powodów najbardziej logicznym i normalnym wydaje się być postulat zrównania wieku emerytalnego do 65 lat dla płci obojga.

Ale dzisiaj jest w cenie powszechne zidiocenie.
Obserwuj wątek
      • manhu Re: Wiek emerytalny. 19.11.19, 14:55
        Pomysł nierealny. Powtórzę więc pomysł realny: wiek emerytalny z czasów Gierka (ma być tyle samo pracujących na 1 emeryta, wiek aktualizowany automatycznie co rok, bez nowej ustawy).

Ludzie żyją coraz dłużej więc są 3 możliwości:
        1. pracować dłużej
        2. żyć krócej
        3. niskie emerytury.
        1 odrzucone, 2 nikt nie postuluje, 3 będzie odrzucone. Emeryci to komuchy, kochają Gierka, więc może mój pomysł kupią (realnie to 1). Jeśli nie to będzie krach czyli 1 2 3 jednocześnie.

Co do kobiet to oczywiste, że powinny mieć wiek emerytalny o te 7-8 lat większy, ale tu pomoże tylko krach.
        • pies.na.czarnych Re: Wiek emerytalny. 19.11.19, 16:47
          W Polsce kobitki za mało pyszczą o równouprawnieniu. Pamietam, jakieś 15 -> 20 lat temu u mnie strasznie gardłowały na ten temat w parlamencie. Skończyło się tym, że zrównano w górę wiek emerytalny i zlikwidowano wszystkie przepisy chroniące kobiety przed ciężką pracą i pracą w trudnych warunkach. Od tego czasu skończyły się dyskusje na temat równouprawnienia 😇🤪😂

--
          Uwaga szczur!
              • yoma Re: Wiek emerytalny. 19.11.19, 17:35
                A wystarczy. Tyle że doświadczenie uczy, że im bardziej gość gardłuje, że maszyny to sprawa męska, tym bardziej boi się pralki.

A pralka co, nie maszyna? No nikt mi nie powie, że zwierzę :D

--
                Darker Mysteria. Killers.
              • sverir Re: Wiek emerytalny. 19.11.19, 17:48
                Wystarczy przekręcić kluczyk, przestawić wajchę i potem kręcić takim dużym kółkiem. Już nie opowiadajmy bajek, że każdy facet sam potrafi naprawić traktor.

--
                "Nie można wykluczyć, że osoby, które nie znalazły się w aktach sprawy, realizowały przedsięwzięcia tak dalece naruszające prawo, że prowadzący sprawę nie zaryzykowali ich udokumentowania"
            • pies.na.czarnych Re: Wiek emerytalny. 19.11.19, 18:05
              yoma napisała:

> Baby na traktory, faceci do pralek! 😂
              >

W sprawie, którą opisałem chodziło o prace pod ziemią w kopalniach, w hucie przy wielkim piecu i nocne zmiany w fabrykach. Wcześniej było to prawnie zabronione.

--
              Uwaga szczur!
              • x2468 Re: Wiek emerytalny. 20.11.19, 08:54
                Nie tylko. Sa jeszcze prace na wysokości, przy buhajach, na platformach wiertniczych. Nigdy nie spotkałem kobiety - mechanika samochodowego, czyżby chudziło o makijaż i paznokcie?

--
                Zagłosowałeś na pis, wybrałeś Simona z Banasiem i ich patronem ułaskawionym przedwcześnie Kamińskim.
                • pies.na.czarnych Re: Wiek emerytalny. 20.11.19, 09:53
                  x2468 napisał:

> Nie tylko. Sa jeszcze prace na wysokości, przy buhajach, na platformach wiertni
                  > czych. Nigdy nie spotkałem kobiety - mechanika samochodowego, czyżby chudziło o
                  > makijaż i paznokcie?
                  >

Tu jest raczej sprawa wyboru, a nie prawnych zabezpieczeń.

--
                  Uwaga szczur!
    • sverir Re: Wiek emerytalny. 19.11.19, 08:22
      Za krótszą emeryturą nie przemawiały argumenty pracy jako prządki czy szwaczki, tylko podwójna robota: etat plus dom.

--
      "Nie można wykluczyć, że osoby, które nie znalazły się w aktach sprawy, realizowały przedsięwzięcia tak dalece naruszające prawo, że prowadzący sprawę nie zaryzykowali ich udokumentowania"
      • qinto Re: Wiek emerytalny. 19.11.19, 08:27
        sverir napisał:

> Za krótszą emeryturą nie przemawiały argumenty pracy jako prządki czy szwaczki,
        > tylko podwójna robota: etat plus dom.
        >

Oczywiście, masz rację.
        Takie to proste, ten kto zajmował się domem, gotowaniem, zakupami, opiekowanie się dziećmi wie coś o tym.
        • sverir Re: Wiek emerytalny. 19.11.19, 08:33
          " Raczej za dłuższą emeryturą. Czyli wcześniejszym wiekiem przejścia na"

Tak, chodzi o wcześniejszy wiek emerytalny. Dziękuję za poprawkę.

--
    • inocom Nie wiek, a lata składkowe. 19.11.19, 08:25
      Tak to działa np. w Holandii z AOW, którego pełny wymiar uzyskujesz po 50 latach składkowych. Każdy rok składkowy to 2% AOW.

--
      V politice začíná Evropská Unie připomínat doktora z Haškova příběhu "Osudy dobrého vojáka Švejka", který předepisoval na všechny zdravotní potíže pouze jediný lék - klystýr.
    • haen2010 Re: Wiek emerytalny. 19.11.19, 08:45
      Proszę mi wybaczyć, ale argumentów w rodzaju " wszyscy widzą, że Ziemia jest płaska" nie przyjmuję. Jest tylko trochę spłaszczona na biegunach na skutek miliardów lat obrotu.

Ja nawet postawię tezę, że mamy początki tzw matriarchatu. Spychania panów do roli dostawców kasy i wykonywania wszelkiej roboty na rzecz wygodnego życia pań. Systemy alimentacyjne, gnębienie ojcostwa przez sfeminizowane sądy, etc. Długo by wymieniać.
      • m.c.hrabia Re: Wiek emerytalny. 19.11.19, 09:46
        haen2010 napisał:

>
        > Ja nawet postawię tezę, że mamy początki tzw matriarchatu. Spychania panów do r
        > oli dostawców kasy i wykonywania wszelkiej roboty na rzecz wygodnego życia pań.
        > Systemy alimentacyjne, gnębienie ojcostwa przez sfeminizowane sądy, etc. Długo
        > by wymieniać.

cholera a mówi ,że nie jest mizoginem :)
        • haen2010 Re: Wiek emerytalny. 19.11.19, 10:16
          Biedne żuczki, rozdeptane przez te wściekłe baby.

Sporo w tym racji. Dawniej facet szedł do burdelu kiedy żona miała ustawiczną migrenę. Czasy się zmieniły. Dziś pani pogardza facetem, który nie spełnia ich wygórowanych wymagań satysfakcji z seksu. Szuka lepszych partnerów albo półśrodków w rodzaju wibratora.

Takie dziwne zjawisko, że facet zakochuje się mocniej niż jego partnerka jest coraz bardziej powszechne. Panie rządzą też nagrodą w postaci udostępniania swojej cipki w zamian za korzyści materialne.
    • qinto Re: Wiek emerytalny. 19.11.19, 08:53

haen2010
      Proszę mi wybaczyć, ale argumentów w rodzaju " wszyscy widzą, że Ziemia jest płaska" nie przyjmuję. Jest tylko trochę spłaszczona na biegunach na skutek miliardów lat obrotu.

Chyba wiedzą, bo zobaczyć tego nie można.
      Ziemia jest spłaszczona na wskutek miliardów lat obrotu? - gdzie cię tego nauczono?
      Potem się obrażasz, że nazywam cie ignorantem.
      Masz okazję się POprawić, ale nie wierzę, że to zrobisz.
      • inocom Re: Wiek emerytalny. 19.11.19, 08:58
        qinto napisał:

>
        > haen2010
        > Proszę mi wybaczyć, ale argumentów w rodzaju " wszyscy widzą, że Ziemia jest pł
        > aska" nie przyjmuję. Jest tylko trochę spłaszczona na biegunach na skutek milia
        > rdów lat obrotu.
        >
        > Chyba wiedzą, bo zobaczyć tego nie można.
        > Ziemia jest spłaszczona na wskutek miliardów lat obrotu? - gdzie cię tego naucz
        > ono?
        > Potem się obrażasz, że nazywam cie ignorantem.
        > Masz okazję się POprawić, ale nie wierzę, że to zrobisz.

To heniek ma rację.
        Na skutek działania siły odśrodkowej, długość obwodu po południkach jest nieznacznie mniejsza od obwodu po równiku.

--
        Coś na wyciszenie :)))))))))
          • qinto Re: Wiek emerytalny. 19.11.19, 09:16
            haen2010 napisał:

> Nie poniżaj się przed głupawym trollem wyjaśniając mu podstawy fizyki materii i
            > obrotu.

Ty za to jesteś mądrym trollem. Piszesz, że wszyscy widzą spłaszczenie ziemi na biegunach, ja ci napisałem, że mogą tylko o tym wiedzieć, bo widzieć ewentualnie mogą to tylko ci którzy są na orbicie ( więc nieliczni)
            Spłaszczenie ziemi na biegunach wynika z działania siły odśrodkowej występującej oczywiście w ruchu obrotowym.
            • haen2010 Re: Wiek emerytalny. 19.11.19, 09:28
              No widzisz. A już myślałem, żebyś sobie kupił piłkę do koszykówki, wypełnił wodą, wsadził patyk, uszczelnił i poprosił tokarza by ten patyk zamocował w uchwytach. Po czym włączył ruch obrotowy.

Wtedy sam zobaczysz jaki kształt przyjmuje.
              • qinto Re: Wiek emerytalny. 19.11.19, 09:39
                haen2010 napisał:

> No widzisz. A już myślałem, żebyś sobie kupił piłkę do koszykówki, wypełnił wo
                > dą, wsadził patyk, uszczelnił i poprosił tokarza by ten patyk zamocował w uchwy
                > tach. Po czym włączył ruch obrotowy.
                >
                > Wtedy sam zobaczysz jaki kształt przyjmuje.

Wiem, że czepiałem się o szczegóły.
                Widzieć, to jednak nie to samo co wiedzieć.
                Podobnie jak z ruchem obrotowym, tu byłem upierdliwy uszczegółowiając, że chodzi o działanie siły odśrodkowe w ruchu obrotowym.
    • pies.na.czarnych Re: Wiek emerytalny. 19.11.19, 10:24
      > Z tych dwóch podstawowych powodów najbardziej logicznym i normalnym wydaje się być postulat zrównania wieku emerytalnego do 65 lat dla płci obojga.

Oczywiście zrównanie wieku emerytalnego bez podania ilości lat. Bo to zawsze może się zmienić. Również wszystkie inne przywileje związane z płcią powinny być zrównane.

--
      Uwaga szczur!
          • sverir Re: Wiek emerytalny. 19.11.19, 12:18
            Chodzi o liczbę lat, nie o ilość lat. Ilość to piasku, wody, piwa. Liczba to kilogramy, litry, kufle. Czyli "Oczywiście zrównanie wieku emerytalnego bez podania liczby lat".

--
            • inocom Te przykłady są akurat policzalne 19.11.19, 23:40
              sverir napisał:

> Chodzi o liczbę lat, nie o ilość lat. Ilość to piasku, wody, piwa. Liczba to ki
              > logramy, litry, kufle. Czyli "Oczywiście zrównanie wieku emerytalnego bez podan
              > ia liczby lat".

Piasek, wodę, piwo (trochę trudniej) można liczyć w molach, kwestia umowy i jest to wielkość addytywna. Mol SiO2 , 2 mole H2O.
              Mamy też pojęcia nieaddytywne typu temperatura. Nie możemy mówić o dodawaniu temperatur, stężeń, pH, etc.

Lata można dodawać. Ale już wieku nie. Dodając dwa wieki emerytalne 65 nie dostaniesz 130.

--
              Głupiec, który wie że jest głupi, przynajmniej w tym jest rozumny. Głupiec, który siebie uważa za mędrca – ten to dopiero jest głupi. Budda Siakjamuni, Dhammapada
    • derff Re: Wiek emerytalny. 19.11.19, 10:41
      Wiek emerytalny to nie problem społeczny ani polityczny tylko matemetyczny. Składki wpłacane na ZUS przez pracujących mają się równać sumie emerytur wypłacanych uprawnionym. Jak brakuje pieniędzy to dopłacać musi budżet. Ostatnio tę równowagę poprawili legalnie pracujący Ukraińcy
    • derff Re: Wiek emerytalny. 19.11.19, 13:36
      Jak się zwał tak się zwał pracujący muszą zarobić na odpoczywających. A jak brak pieniędzy to się podnosi wiek emerytalny bo innego wyjścia nie ma
      • snajper55 Re: Wiek emerytalny. 19.11.19, 13:46
        derff napisał:

> Jak się zwał tak się zwał pracujący muszą zarobić na odpoczywających. A jak bra
        > k pieniędzy to się podnosi wiek emerytalny bo innego wyjścia nie ma

Można też podnieść podatki, obniżyć emerytury lub po prostu wziąć kredyt.

S.
        --
        Symetryści uważają, że winę za gwałt ponoszą symetrycznie obie strony.
      • qinto Re: Wiek emerytalny. 20.11.19, 09:17
        derff napisał:

> Jak się zwał tak się zwał pracujący muszą zarobić na odpoczywających. A jak bra
        > k pieniędzy to się podnosi wiek emerytalny bo innego wyjścia nie ma

Niekoniecznie.
        Jeżeli ten brak pieniędzy jest permanentny?
        To co? podnosić wiek emerytalny stale?
          • qinto Re: Wiek emerytalny. 20.11.19, 10:40
            derff napisał:

> Podnosić stale albo wprowadzić emeryturę socjalną czyli bardzo niską jednakową
            > dla wszystkich

Chyba nie chcesz mnie przekonać, że można podnosić stale wiek emerytalny.
            Emerytura socjalna? czyli pełny socjalizm?
            System emerytalny jest do reformy, to prawda, ale trzeba to robić, choćby etapami. Podniesienie wieku emerytalnego w całej Europie spotykało się z protestami - nawet w krajach bogatszych niż Polska, co mnie nie dziwi.
            • pies.na.czarnych Re: Wiek emerytalny. 20.11.19, 11:03
              Ludzie protestują i temu nie należy sie dziwic. Jednak Pislandia jest jedynym krajem na swiecie, ktory z populistycznych powodów wrócił do poprzedniego systemu.

PO popełniła kardynalny blad wprowadzając od razu wyższy wiek emerytalny. Gdyby zrobili to tak jak Belgowie wygraliby wybory i uratowaliby kraj przed pisizmem. Dla wyjaśnienia, Belgowie uchwalili podwyższenie wieku emerytalnego dopiero od roku 2030.

--
              Uwaga szczur!
    • xyz_xyz1 Re: Wiek emerytalny. 20.11.19, 06:49
      Wek emerytalny powinien zostać obniżony do max 50 - 55 lat. Ludzie teraz pracują bardzo ciężko a chcieliby móc odpocząć po tych iluś X lat pracy. Polske w tej chwili stać na takie rozwiązanie. W końcu staliśmy się za rządów PiS potęgą gospodarczą. i cały czas się rozwijamy.
    • j-k TAK. - Wiek emerytalny - i rownosc plci. 20.11.19, 17:06
      haen2010 napisał:
      > Z tych dwóch podstawowych powodów najbardziej logicznym i normalnym wydaje się
      > być postulat zrównania wieku emerytalnego do 65 lat dla płci obojga.

Naturalnie, ze tak.

dzis 65-cio letnia kobieta to pani w dojrzalym wieku - a nie "babcia".
    • no-popis Re: Wiek emerytalny. 21.11.19, 06:15
      haen2010 napisał:

> Obserwuję w tej kwestii powszechne zidiocenie. Ja byłem przeciwny sposobowi, w
      > jaki rozwiązała problem tuskowa platfusiarnia i PSL. Bo od dawna wiadomo o dwóc
      > h faktach:
      >
      > 1. Panie żyją o solidne kilka (7,8) lat dłużej od panów.
      >
      > 2. Od dawna z dobrym rezultatem żądają równouprawnienia w kwestii zarobków, awa
      > nsów, stanowisk. Nie pracują już jako prządki, szwaczki czy sprzątaczki po 12 g
      > odzin na dobę.
      >

> Z tych dwóch podstawowych powodów najbardziej logicznym i normalnym wydaje się
      > być postulat zrównania wieku emerytalnego do 65 lat dla płci obojga.
      >
      > Ale dzisiaj jest w cenie powszechne zidiocenie.
      Zidiocenie jest nie tu gdzie myślisz. Nie u wyborcy ale u Polityków.
      Pokrywanie luki pieiężnej w ZUS różnymi metodami ale zawsze na koszt obywatela czyli wydłużenie wieku emerytalnego czy rozwiązanie OFE to najprostsze co politycy potrafią wyMUSZCZYć. ABy przekonać społeczeństwo, wyborcę do takich zmian trzeba też zproponować inne kompleksowe zmiany reformujące system emerytalny a nie za dziesięć lat po dniesiemy wiek do 75 lat życia a za kolejne dziesięć do 80 lat życia.
      Ktoś po prostu POszeł na łatwiznę, standard, i w ten sposób przegrał ważną społecznie sprawę.

--
      Donald Tusk wymordował wszystkich w Platformie Obywatelskiej, którzy byli wybitniejsi i stało się, jak się stało. Dzisiaj widać, za co on jest współodpowiedzialny. Kiedy on będzie siedział w Brukseli, będziemy, być może, skazani na rządy PiS-u przez parę lat.
      /Włodzimierz Cimoszewicz/

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka