Dodaj do ulubionych

Problem gorszy niż papier toaletowy w PRL

20.11.19, 14:53
Ilość wypadków z pieszymi na przejściach jest w Polsce wielokrotnie wyższa niż w krajach cywilizowanej Europy, bo w Polsce pieszy nie ma pierwszeństwa wchodząc na przejście. Od lat sa próby zmiany tego. Rozwiązanie jest proste i wypróbowane - wprowadzenie takich regulacji jakie mają Niemcy, Francja, UK, USA, Włochy, Czechy, Portugalia, Szwecja ... (lista długa) czyli że kierowca ma obowiązek przepuścić pieszego także, gdy on zbliża się do przejścia. Wtedy kierowcy przyzwyczajają się żeby zbliżając się do przejścia rozglądać sie, wypatrywać pieszych a nie gnać na złamanie karku. No ale w kraju nad Wisłą nie da się - zupełnie jak z papierem toaletowym za Gomułki. Bo, jak nam ostatnio tłumaczono, w Polsce są inne zwyczaje i tradycja.

Jak się polski kierowca znajdzie za granicą, w cywilizowanym europejskim kraju, to nie ma najmniejszych problemów z dostosowaniem się do tamtejszych przepisów (że pieszy zbliżający się do przejścia ma pierwszeństwo). Tak samo jeżeli Polak znajdzie się w takim kraju jako pieszy - nie ma z tym problemów. No i jest tam o wiele mniej wypadków na przejściach niż u nas a ruch nie jest ani trochę mniej płynny. Żeby było śmieszniej w wielu miastach (np. w Poznaniu) większość kierowców i pieszych już zachowuje się tak, jakby był przepis dający pieszym pierwszeństwo. I co? I nic. W polskim Sejmie działa "od zawsze" wyjątkowo silne lobby piratów drogowych - stąd na przykład kuriozalny przepis, że przed fotoradarem musi być tablica ostrzegająca przed tym a fotoradar oklejony refleksyjną taśmą. Tylko sadystyczni mordercy wyżywający się na zwierzętach (krótko zwani "myśliwi") mają silniejsze wpływy w Sejmie.

Ostatnio Morawiecki zapowiedział zmianę tego przepisu. Trzymam za niego kciuki, ale czarno to widzę - lobby już działa, a na dodatek Kaczyński nie chodzi jak normalny człowiek po ziemi. Teraz już zameldowali się pisiewicze od Gowina: Bortniczuk mówi to jest rzeczywiście największa kontrowersja z tego expose, . Lobby ulicznych zabójców jak widać działa sprawnie. My, Polacy nie damy sobie narzucić w ruchu drogowym tradycji innej niż sowiecka.

--
PiS- grupa rekonstrukcyjna PRL+
Obserwuj wątek
      • inocom Dlatego Najsztub jest na wolności. 20.11.19, 18:20
        pies.na.czarnych napisała:

> > Polsce pieszy nie ma pierwszeństwa wchodząc na przejście.
        >
        > No to teraz wiem dlaczego gdy jestem w Polsce tak wściekłe na mnie trąbą :)

Został zaskoczony przez staruszkę na przejściu dla pieszych.

--
        "Stůjte v poznané pravdě, která vítězí nade vším a sílu má až na věky" AD 1415 (z dopisu Jana Husa z kostnického vězení Pražské univerzitě). Cit. z projevu V. Havla na konferenci o M. J. Husovi ve Vatikánu 1999. old.hrad.cz/president/Havel/speeches/1999/1712.html
    • rzewuski1 Re: Problem gorszy niż papier toaletowy w PRL 20.11.19, 17:27
      Po prostu wschód , coraz więcej ludzi ginie na drogach.
      To wina kaczystów ale nie do końca , mentalność ludzi którzy chcą autostrad w mieście jest powszechna.
      W Jaworznie rozwiązano problem ale nie sadze by inne miasta poszły ich droga.

--
      Nie ma takich bredni, w które ludzie nie byliby w stanie uwierzyć.
      Stanisław Lem
          • man_sapiens Re: Problem gorszy niż papier toaletowy w PRL 21.11.19, 08:20
            yoma napisała:
            > Twierdzę, że rzecz się znacznie poprawiła w ostatnich latach.

Tak, kierowcy zachowują się zgodnie z rozsądkiem i dobrymi manierami. To nie przepisy powodują tą zmianę.

> Oczywiście idioci są wszędzie.

I tylko w Polsce lobby piratów drogowych dba o to, żeby chroniło ich prawo i praktyka policji.

Swoją drogą - często pokazywane są filmy z wypadków albo bardzo niebezpiecznych sytuacji powstałych gdy jakiś łobuz wyprzedza tuż przed lub na przejściu. Czy widzieliście kiedykolwiek, żeby policja zatrzymała i ukarała kierowcę, który to robi?

--
            Łż jak pis (dawniej: łże jak pies)
            • yoma Re: Problem gorszy niż papier toaletowy w PRL 21.11.19, 09:08
              Nie widziałam nawet filmików, więc trudno mi się wypowiadać o ich następstwach...

Twierdzę jako piesza i jako rowerzystka, że wzajemna uprzejmość i zrozumienie kwitną po obu stronach. Być może przyczynił się do tego właśnie rozwój komunikacji rowerowej.

Najgorsi są starzy taksówkarze, tacy, co Kodeks drogowy mieli ostatni raz w ręku w latach 50. :)

--
              When from compost of dissonant chords a rare beauty grows.
              • sverir Re: Problem gorszy niż papier toaletowy w PRL 21.11.19, 11:26
                "Twierdzę jako piesza i jako rowerzystka, że wzajemna uprzejmość i zrozumienie kwitną po obu stronach. Być może przyczynił się do tego właśnie rozwój komunikacji rowerowej"

Twierdzę, że wśród rowerzystów nie widzę rozkwitu uprzejmości wobec innych użytkowników dróg. Może z uwagi na objęcie we Wrocławiu wyjątkową opieką tego środka transportu.

--
                "Nie można wykluczyć, że osoby, które nie znalazły się w aktach sprawy, realizowały przedsięwzięcia tak dalece naruszające prawo, że prowadzący sprawę nie zaryzykowali ich udokumentowania"
                • yoma Re: Problem gorszy niż papier toaletowy w PRL 21.11.19, 11:43
                  Twierdzę, że w Warszawie widzę. Może dlatego, że mamy coraz więcej fajnych wygodnych ścieżek, a zgodnie z zasadą, że ułatw człowiekowi życie, a będzie się zachowywał przyzwoicie...

Hulajnogowcy są gorsi. No i oczywiście zaraza to smartfonowe zombie. Niemniej co do zasady polemizuję z tezą Psa, że najgorsze chamstwo i głupota kierowców występuje w Polsce.

--
                  sateet palata saavat
                  • sverir Re: Problem gorszy niż papier toaletowy w PRL 21.11.19, 14:36
                    "Twierdzę, że w Warszawie widzę. Może dlatego, że mamy coraz więcej fajnych wygodnych ścieżek, a zgodnie z zasadą, że ułatw człowiekowi życie, a będzie się zachowywał przyzwoicie... "

Może warszawscy rowerzyści mają lepsze serca niż wrocławscy i mają lepszą świadomość, że te ścieżki są dla nich? U nas nie jest niczym niezwykłym taki widok, że jest sobie jezdnia, na jezdni pas ruchu dla samochodów, obok wydzielony pas ruchu dla rowerzystów, obok chodnik, a na chodniku rowerzysta. Nie jest też nietypowe, że obok jezdni biegnie sobie droga dla rowerów, a jednak rześki rowerzysta jedzie jezdnią. Że nie wspomnę o przejeżdżaniu przez pasy między pieszymi. W centrum to właściwie norma.

"Hulajnogowcy są gorsi. No i oczywiście zaraza to smartfonowe zombie. Niemniej co do zasady polemizuję z tezą Psa, że najgorsze chamstwo i głupota kierowców występuje w Polsce"

Z tym też bym sie nie zgodził. Z krajów, które odwiedziłem, znacznie gorsza była Turcja.

--
                    "Nie można wykluczyć, że osoby, które nie znalazły się w aktach sprawy, realizowały przedsięwzięcia tak dalece naruszające prawo, że prowadzący sprawę nie zaryzykowali ich udokumentowania"
                    • yoma Re: Problem gorszy niż papier toaletowy w PRL 21.11.19, 16:05
                      Może?

Choć jest i w Warszawie takie miejsce, gdzie ścieżka stanowi wydzielony pas na jezdni, a i tak wszyscy cykliści jeżdżą chodnikiem (wyjątkowo w tym miejscu szerokim), bo ze ścieżki korzystają tylko samobójcy. Pierwsza fala ścieżek rowerowych, kiedy miasto jeszcze nie wiedziało, z czym i jak to się je :)

Ale dlaczego przez tyle lat nikt tego nie poprawił i nie przeniósł ścieżki na ten wyjątkowo szeroki chodnik, tego nie wiem.

Powiem jeszcze, że szanuję zasadę, że pieszy na chodniku to święta krowa i jeżdżę adekwatnie, nie ja jedna zresztą. Ale jakżeby to życie ułatwiło, także innym pieszym, gdyby ten pieszy nie zachowywał się jak krowa...

--
                      Ethereal Darkness
                      • sverir Re: Problem gorszy niż papier toaletowy w PRL 21.11.19, 18:10
                        Z dwojga złego też wolę rowerzystę na tym chodniku, będzie bezpieczniej. Ale jeśli jednak rowerzysta zapomina, że jest co najwyżej tolerowanym gościem, to mnie wkurwia. Rowerzyści, nasi wrocławscy, popełniają wobec pieszych wszystkie grzechy, które zarzucają kierowcom wobec nich, to mnie wkurwia już podwójnie.

--
      • taniarada Ale nuda na tym forum 20.11.19, 17:49
        rzewuski1 napisał:

> Po prostu wschód , coraz więcej ludzi ginie na drogach.
        > To wina kaczystów ale nie do końca , mentalność ludzi którzy chcą autostrad w m
        > ieście jest powszechna.
        > W Jaworznie rozwiązano problem ale nie sadze by inne miasta poszły ich droga.
        Nic nie możesz rzewuski zajarzyć .Dwie kadencje platfusy miały by to zrobić .A platfusi senator Pociej ją zablokował .Do ustawy dającej pieszym pierwszeństwo na przejściu warto wrócić - przyznaje senator Aleksander Pociej, który taką ustawę zablokował trzy lata temu. Nie widać po nim , by zaczął chodzić pieszo. Spasł się od tego wożenia swoim SUVem. Farbowany lis.U mnie w Częstochowie przy dworcu Stradom zginęły dwie osoby.Tylko dlatego bo remontują tam trasę .A jakiś dupek nie napiszę skurwysyn zapomniał to miejsce oświetlić.Dopiero po śmierci dwóch osób przywrócono tymczasowe oświetlenie .
        • man_sapiens Re: Ale nuda na tym forum 20.11.19, 19:29
          Wina Tuska, a już się martwiłem, że pisiewicze się rozchorowali.

Kochana taniusza, czytaj czasem gazety, to się dowiesz, że od ponad czterech lat rządzi Jarosław K. i że w tym czasie mógł poprawić nie tylko to. No ale skoro zajęty był deweloperką, to pewnie nie miał czasu.

--
          Kradniemy, ale się dzielimy Hasło wyborcze PiS
      • snajper55 Pamietajcie 21.11.19, 03:26
        W Polsce życie podlega ochronie od poczęcia, do naturalnej śmierci na pasach.

S.
        --
        Symetryści uważają, że winę za gwałt ponoszą symetrycznie obie strony.
    • buldog2 Re: Problem gorszy niż papier toaletowy w PRL 21.11.19, 01:13
      Czułbym się bardzo źle, gdybym przechodząc koło przejścia dla pieszych zmuszał kogoś do zatrzymania się.
      Już kilka razy tak mi się zdarzyło, przepraszać kierowców. Czułem się, niezasłużenie, chamem.

--
      Ellerhein Girls Choir - Lauliku Lapsepõli
      Najpierw będą Polską władali komuniści, a później szubrawcy i świnie - Stefan Ossowiecki
      Sztandar PiS dumnie powiewa - Końcówka Alfabetu
      Zło większym złem zwyciężaj!! - © KC PIS i e_PIS_kopat
      • no-popis Re: Problem gorszy niż papier toaletowy w PRL 21.11.19, 07:42
        buldog2 napisał:

> Czułbym się bardzo źle, gdybym przechodząc koło przejścia dla pieszych zmuszał
        > kogoś do zatrzymania się.
        > Już kilka razy tak mi się zdarzyło, przepraszać kierowców. Czułem się, niezasł
        > użenie, chamem.
        Niemcy, Hiszpanie radzą sobie z tym problemem a Wy Ludzie Wschodu macie problem.

--
        Donald Tusk wymordował wszystkich w Platformie Obywatelskiej, którzy byli wybitniejsi i stało się, jak się stało. Dzisiaj widać, za co on jest współodpowiedzialny. Kiedy on będzie siedział w Brukseli, będziemy, być może, skazani na rządy PiS-u przez parę lat.
        /Włodzimierz Cimoszewicz/
          • no-popis Re: Tak, tak. To prawda. 21.11.19, 13:46
            buldog2 napisał:

> i kropka:
            > Kropka.
            Pisz jak czujesz i jak masz w pierwszym jezyku czyli ...toczka.

--
            Donald Tusk wymordował wszystkich w Platformie Obywatelskiej, którzy byli wybitniejsi i stało się, jak się stało. Dzisiaj widać, za co on jest współodpowiedzialny. Kiedy on będzie siedział w Brukseli, będziemy, być może, skazani na rządy PiS-u przez parę lat.
      • man_sapiens Re: Problem gorszy niż papier toaletowy w PRL 21.11.19, 08:12
        buldog2 napisał:

> Czułbym się bardzo źle, gdybym przechodząc koło przejścia dla pieszych zmuszał
        > kogoś do zatrzymania się.

Nie wyjeżdżaj za granicę, wyrzuty sumienia załamią cię. No chyba, że do Rosji albo na Białoruś

--
        Zjednoczona Europa to maleńki przystanek na drodze do zjednoczonego świata Jacek Kuroń
        • buldog2 Re: Problem gorszy niż papier toaletowy w PRL 21.11.19, 09:52
          Staram się nie sprawiać ludziom kłopotów i omijam przejścia, czy to w Polsce, czy poza nią. Kiedy jednak zdarza się, że ktoś się przeze mnie zatrzymuje, zawsze przepraszam i dziękuję. Od mojego sumienia się odstosunkuj, bardzo proszę.

--
          Najpierw będą Polską władali komuniści, a później szubrawcy i świnie - Stefan Ossowiecki
          • sverir Re: Problem gorszy niż papier toaletowy w PRL 21.11.19, 11:27
            "Staram się nie sprawiać ludziom kłopotów i omijam przejścia, czy to w Polsce, czy poza nią. Kiedy jednak zdarza się, że ktoś się przeze mnie zatrzymuje, zawsze przepraszam i dziękuję"

To bardzo miłe z Twojej strony. Zauważ jednak, że przyznanie Ci pierwszeństwa jeszcze przed przejściem na pasach nie zabroni Ci dalszego przepraszania i dziękowania za to, że ktoś się zatrzymał. Będziesz mógł to robić dalej.

--
            • buldog2 Tak. To prawda. 21.11.19, 11:37
              Tak, niestety nie znika potrzeba takiego zachowania, końca wpuszczania mnie w rolę chama i konieczności taplania się w tym nie widać.

sverir napisał:

> "Staram się nie sprawiać ludziom kłopotów i omijam przejścia, czy to w Polsce,
              > czy poza nią. Kiedy jednak zdarza się, że ktoś się przeze mnie zatrzymuje, zaws
              > ze przepraszam i dziękuję"
              >
              > To bardzo miłe z Twojej strony. Zauważ jednak, że przyznanie Ci pierwszeństwa j
              > eszcze przed przejściem na pasach nie zabroni Ci dalszego przepraszania i dzięk
              > owania za to, że ktoś się zatrzymał. Będziesz mógł to robić dalej.
              >

--
            • buldog2 Re: Problem gorszy niż papier toaletowy w PRL 21.11.19, 11:48
              Ale poprawka.
              Jest: "...przyznanie Ci pierwszeństwa..."
              Powinno być:
              "...narzucenie Ci siłą pierwszeństwa...".

--
              • sverir Re: Problem gorszy niż papier toaletowy w PRL 21.11.19, 14:27
                "Ale poprawka.
                Jest: "...przyznanie Ci pierwszeństwa..."
                Powinno być:
                "...narzucenie Ci siłą pierwszeństwa...".

Pierwszeństwo ma pieszy, Ty natomiast zawsze będziesz mógł z tego dobrowolnie odstąpić, dając kierowcy znak gestem i przepraszając, że ustawodawca zmusił go do przepuszczenia Cię. Doprawdy doszukujesz się problemu tam, gdzie go nie ma.

--
                • buldog2 Re: Problem gorszy niż papier toaletowy w PRL 21.11.19, 15:25
                  Tak robię. Pomimo to kierowca, żeby mógł ruszyć, najpierw musi się zatrzymać. Do tego zmuszają go przepisy ulepszaczy świata. A kiedy pokazuje mi ręką, że mam przejść, przecież nie będę się z nim kłócił i robił jeszcze zamieszanie.

--
        • buldog2 Re: Problem gorszy niż papier toaletowy w PRL 21.11.19, 15:37
          I uprzejmie proszę o odpuszczenie prób wyznaczania mi, dokąd mam jechać.
          Czasy, kiedy to mogliście robić, wydaje się, minęły.

--
    • no-popis to poszło daleko bo np Najsztub niewinny 21.11.19, 04:32
      man_sapiens napisał:

> Ilość wypadków z pieszymi na przejściach jest w Polsce wielokrotnie wyższa niż
      > w krajach cywilizowanej Europy, bo w Polsce pieszy nie ma pierwszeństwa wchodzą
      > c na przejście. Od lat sa próby zmiany tego. Rozwiązanie jest proste i wypróbow
      > ane - wprowadzenie takich regulacji jakie mają Niemcy, Francja, UK, USA, Włochy
      > , Czechy, Portugalia, Szwecja ... (lista długa) czyli że kierowca ma obowiązek
      > przepuścić pieszego także,
      Jak widać na przykładzie wypadku Najsztuba , w Polsce można potrącić pieszego na pasach i być niewinnym.
      Joński z SLD mówi, że : jak ktoś będzie stał z papierosem przy pasach to co ?! To nic panie pacanie to trzeba ostrożnie się zatrzymać , popatrzyć i jak dalej stoi i pali to dopiero ruszyć leminży durniu.
      Po raz tysięczny, już poza energetyką, głupotą wykazał się radiomaryjny przedstawiciel zakonu PC niejaki Tchórzewski, który stwierdził, że "obecne przepisy wystarczą, trzeba tylko zwiększyć skuteczność ich przestrzegania" ale ten jako minister energetyki już ma swoje stałe miejsce w panteonie polutyków-przygłupów.
      ...a Najsztub niewinny !

--
    • buldog2 Re: Problem gorszy niż papier toaletowy w PRL 21.11.19, 07:23
      Możesz dopisać mnie do zwolenników wolności polowania na mnie przez kierowców.
      Ale nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło - jak mnie upolują, jedynie słuszne poglądy zapanują jeszcze mocniej.

--
    • farkasarka Podstawową przyczyną wypadków na pasach jest 21.11.19, 09:42
      Przepis, który mówi, ze pieszy ma na pasach absolutne pierwszeństwo.
      Zgodnie z tym przepisem piesi uważają się za święte krowy i chodzą jak chcą ignorując samochody jak by tam ich nie było.
      Prze w młodsości już w przedszkolu nauczano, że chcąc przejść bezpiecznie przez jezdnię należy najpierw spojrzeć w lewo, potem w prawo a potem jeszcze raz w lewo.
      Natomiast przechodząc już przez jezdnię dwukierunkową nakazywano by idąc do jej srodka patrzeć w lewo , apo dojściu do jej połowy w prawo.
      Teraz piesi na pasach mają tam samochody gdzie PiS prawo i sprawiedliwość, a prezydent konstytucję.
    • buldog2 Wyższe argumenty na rzecz dyscypliny. Przemówienie 21.11.19, 11:14
      Jednostka niczym, jednostka bzdurą!
      Ideałem jest państwo powszechne, o którym pisał Miłosz. Które zastąpi odruchy empatii, myślenia skutkach swojego postępowania, myślenia o innych. Takie państwo zbuduje nowy wspaniały świat, w którym wszyscy będą bezpieczni nie dzięki własnej przezorności i dbałością o innych, ale dzięki Przepisom, Zakazom i Karom. I dzięki Organom, które Władza wyznaczyła do pilnowania Porządku. Sowiecki ideał, który dzięki nowym technologiom, po nowemu kieruje wielkimi sternikami.

Tu i ówdzie już tak zaczyna być. W domach mieszkalnych, hotelach itd. użytkownik ma kartę otwierającą drzwi, wejście do garażu i windę która dowiezie go na jego piętro. I nigdzie indziej.

--
    • erte2 Re: Problem gorszy niż papier toaletowy w PRL 21.11.19, 13:27
      no-popis napisało:
      Jak widać na przykładzie wypadku Najsztuba , w Polsce można potrącić pieszego na pasach i być niewinnym.

Dlaczego "łgarstwo" to twoje drugie imię, a twoim największym wrogiem jest prawda? Gdzie pobierałeś lekcje manipulacji? Na Kremlu czy w jego filii przy Nowogrodzkiej?
      Po pierwsze Najsztub został ukarany wysoką grzywną za wykroczenia które popełnił. Podkreślam - wykroczenia, a nie przestępstwa.
      Po drugie - od zarzutu spowodowania wypadku prawomocnie uniewinnił go sąd już drugiej instancji - sugerujesz że oba zostały przekupione? Na jakiej podstawie? Czy masz na to jakieś dowody? Czy tylko dlatego na niego plujesz że jest bezpardonowym krytykiem pisiej władzy?
    • buldog2 Re: Problem gorszy niż papier toaletowy w PRL 21.11.19, 15:30
      Wam uszczęśliwiaczom to nie anarchizująca Moskwa pasuje, nie Pekin nawet, ale Korea Płn., ja was znam... Wszystko uregulowane prawie jak w więzieniu i każdy bezpieczny prawie jak na cmentarzu.
      Miłosz też was zna i specjalnie o was, nie dla was, napisał wiersz "Nie ma wzroku" -
      "Za życie bez śmierci, za nikczemność".

--

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka