Dodaj do ulubionych

Czy można porównać okupację radziecką do okupacji

28.11.19, 09:24
hitlerowskiej?
Pytam, bo obecnie PiSiory twierdzą, że Polska nie została wyzwolona przez armię sowiecką, tylko zamieniono jedną okupację na drugą.
Wiem, ze sprawa jest bardzo trudna i kontrowersyjna, ale mnie osobiście takie przyrównanie wydaje się przegięciem.
Wychowywałem się pod tą "okupacją" sowiecką, skończyłem kilka szkół, potem pracowałem, założyłem rodzinę i nie bałem się, ze złapią mnie w ulicznej łapance i wywiozą na Syberię, albo puszczą przez komin w Oświęcimiu.
Z opowiadań dziadków , rodziców z literatury i filmów dokumentalnych też wiem, że to były okupacje nieporównywalne.
Były oczywiście różnie drobne szykany obywateli, którzy nie popierali tzw władzy ludowej, ale nikt nikogo nie katował na Szucha, nie wyrywał nikomu paznokci i nie strzelał w łeb bez wyroku.
Oczywiście w pierwszym okresie byli też zboczeńcy typu Hummera, ale to był raczej sprawy jednostkowe, i też nie powinny się zdarzyć.
Zapewne w początkowym okresie było gorzej, bo do władzy wzięto miernych, ale wiernych, ale teraz też tak jest i też teraz są równi i równiejsi.
Ja w latach 50 i 60 tych kiedy byłem dzieckiem żadnych represji jako uczeń nie odczułem, no moze poza tym, że TV katowała nas radzieckimi filmami, a dobrej muzyki mogłem posłuchać z Radia Luksemburg.
Niektórzy mogą powiedzieć, ze ich obowiązkowo wyganiają na pochody pierwszomajowe, ale to dała się przeżyć, bo po takich pochodach zazwyczaj chodziło się na fajne prywatki dzisiaj zwane imprezami.
I to miała być porównywalna sprawa do Oświęcimia i Majdanka, czyn łapanek ulicznych?
Obserwuj wątek
    • danillko Trzeba, a nie czy można... 28.11.19, 09:53
      farkasarka napisał:

Czy można porównać okupację radziecką do okupacji hitlerowskiej?
      To były takie same zboki, jedni warci drugich.
      Tortury i sadyzm sowieckich zboków tym różnił się od niemieckich, że ci pierwsi mieli więcej czasu.

„Oświęcim to była igraszka”. Co działo się w katowniach UB?
      Wymyślne i okrutne tortury trwały całe miesiące. Taryfy ulgowej nie stosowano nawet wobec ciężarnych kobiet czy dzieci. W czasach stalinowskiego terroru w więzieniach, aresztach tymczasowych i obozach pracy życie straciły dziesiątki tysięcy ludzi poddanych bestialskim metodom śledczym.

Ubecy byli prawdziwymi potworami. Byli to ludzie zdemoralizowani, niestabilni emocjonalnie, alkoholicy i analfabeci. Zmieniali życie swoich ofiar w piekło, które podsumował katowany miesiącami rtm. Witold Pilecki: Ja już żyć nie mogę […], mnie wykończono. Bo Oświęcim to była igraszka.

ciekawostkihistoryczne.pl/2016/09/17/oswiecim-to-byla-igraszka-co-dzialo-sie-w-katowniach-ub/
      • taniarada Bestie Płużańskiego 28.11.19, 10:11
        danillko napisał:

> farkasarka napisał:
        >
        > Czy można porównać okupację radziecką do okupacji hitlerowskiej?
        > To były takie same zboki, jedni warci drugich.
        > Tortury i sadyzm sowieckich zboków tym różnił się od niemieckich, że ci pierwsi
        > mieli więcej czasu.
        >
        > „Oświęcim to była igraszka”. Co działo się w katowniach UB?
        > Wymyślne i okrutne tortury trwały całe miesiące. Taryfy ulgowej nie stosowano n
        > awet wobec ciężarnych kobiet czy dzieci. W czasach stalinowskiego terroru w wię
        > zieniach, aresztach tymczasowych i obozach pracy życie straciły dziesiątki tysi
        > ęcy ludzi poddanych bestialskim metodom śledczym.
        >
        > Ubecy byli prawdziwymi potworami. Byli to ludzie zdemoralizowani, niestabilni e
        > mocjonalnie, alkoholicy i analfabeci. Zmieniali życie swoich ofiar w piekło, kt
        > óre podsumował katowany miesiącami rtm. Witold Pilecki: Ja już żyć nie mogę […]
        > , mnie wykończono. Bo Oświęcim to była igraszka.

> ciekawostkihistoryczne.pl/2016/09/17/oswiecim-to-byla-igraszka-co-dzialo-sie-w-katowniach-ub/
        Tylko 40 zł.Każdy powinien to przeczytać. Nikt tych skurkojadów do końca nie rozliczył. Jakże jednak nie eksponować tej jednoznacznej oceny, skoro na przykład jeszcze w 1999 roku prezydent Kwaśniewski odznaczył Supruniuka, kata Rzeszowszczyzny, Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, a w roku 2003 Krzyżem Oficerskim tego orderu jeszcze innego komunistycznego oprawcę?
        • snajper55 Re: Bestie Płużańskiego 28.11.19, 14:36
          taniarada napisał(a):

> Jakże jednak nie eksponować tej jednoznacznej oceny, skoro na przykład
          > jeszcze w 1999 roku prezydent Kwaśniewski odznaczył Supruniuka, kata Rzeszowsz
          > czyzny, Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, a w roku 2003 Krzyżem Of
          > icerskim tego orderu jeszcze innego komunistycznego oprawcę?

A dziś komunistyczny oprawca zostaje członkiem TK. A inny komunistyczny oprawca był ministrem sprawiedliwości w rządzie PiS.

S.
          --
          Symetryści uważają, że winę za gwałt ponoszą symetrycznie obie strony.
          • buldog2 Re: Bestie Płużańskiego 28.11.19, 14:57
            Ależ wszystko OK. Miejsce komunistycznych oprawców UB, SB i Informacji Wojskowej w PISie.

--
            Ellerhein Girls Choir - Lauliku Lapsepõli
            Najpierw będą Polską władali komuniści, a później szubrawcy i świnie - Stefan Ossowiecki
            Sztandar PiS dumnie powiewa - Końcówka Alfabetu
            Zło większym złem zwyciężaj!! - © KC PIS i e_PIS_kopat
          • lech1966 Re: Bestie Płużańskiego 28.11.19, 22:17
            snajper55 napisał:

> taniarada napisał(a):
            >
            > > Jakże jednak nie eksponować tej jednoznacznej oceny, skoro na przykład
            > > jeszcze w 1999 roku prezydent Kwaśniewski odznaczył Supruniuka, kata Rze
            > szowsz
            > > czyzny, Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, a w roku 2003 Krzy
            > żem Of
            > > icerskim tego orderu jeszcze innego komunistycznego oprawcę?
            >
            >
            > A dziś komunistyczny oprawca zostaje członkiem TK. A inny komunistyczny oprawca
            > był ministrem sprawiedliwości w rządzie PiS.
            >
            > S.

A TW bezpieki europosłami PO KO.

--
            Nic nam teraz nie wychodzi
            PiS paskudny nas szkaluje MY NIEWINNI...Bo co złego,,, to ci inni.
            Autor KZP
            Tylko sądy z ławą przysięgłych są w stanie zdyscyplinować środowisko prawnicze
      • eiran Re: Trzeba, a nie czy można... 28.11.19, 13:56
        danillko napisał:

> „Oświęcim to była igraszka”. Co działo się w katowniach UB?
        > Wymyślne i okrutne tortury trwały całe miesiące. Taryfy ulgowej nie stosowano n
        > awet wobec ciężarnych kobiet czy dzieci. W czasach stalinowskiego terroru w wię
        > zieniach, aresztach tymczasowych i obozach pracy życie straciły dziesiątki tysi
        > ęcy ludzi poddanych bestialskim metodom śledczym.

Czy autorka podaje źródła tych wyliczeń? Moim zdaniem liczba śmiertelnych ofiar tortur UB jest zawyżona - znane mi źródła podaję liczby pomiędzy 5 a 15 tysięcy. Z tym ze ja nie jestem historykiem, zresztą podobnie jak tow. daniłkow.

>
        > Ubecy byli prawdziwymi potworami. Byli to ludzie zdemoralizowani, niestabilni e
        > mocjonalnie, alkoholicy i analfabeci. Zmieniali życie swoich ofiar w piekło, kt
        > óre podsumował katowany miesiącami rtm. Witold Pilecki: Ja już żyć nie mogę […]
        > , mnie wykończono. Bo Oświęcim to była igraszka.

Pilecki nie był torturowany przez gestapo. Został - w sprowokowany przez siebie sposób - zatrzymany w łapance jako "zwykły człowiek" a nie żołnierz państwa podziemnego, szybko trafiając do "polskiej części" Oświęcimia, której więźniowie byli traktowani trochę lepiej niż żydowscy więźniowie obozu zagłady.
        Jeśli chodzi o liczby, to na pewno niemieccy i austriaccy hitlerowcy uśmiercili wielokrotnie więcej Polaków, niż UB i Sowieci, nawet jeśli od tej pierwszej grupy odliczyć obywateli polskich narodowości żydowskiej.
        A co do samego okrucieństwa przesłuchań - być może UB było bardziej okrutne niż gestapo, ale Pilecki nie miał takiego porównania.

--
        Przez 14 lat ayran.
        • danillko Re: Trzeba, a nie czy można... 28.11.19, 14:19
          eiran napisał:

Moim zdaniem liczba śmiertelnych ofia
          > r tortur UB jest zawyżona - znane mi źródła podaję liczby pomiędzy 5 a 15 tysię
          > cy. Z tym ze ja nie jestem historykiem, zresztą podobnie jak tow. daniłkow

Być może ja nie jestem historykiem, ale bez wątpienia są nimi dr Tomasz Łabuszewski i dr hab. Andrzej Kunert.
          Ostateczna liczba ofiar zbrodni komunistycznych - w ocenie historyka Tomasza Łabuszewskiego, który zajął się redakcją naukową albumu - może "sięgnąć łącznie nawet 50 tys. zmarłych i zamordowanych, co dorównuje niemalże stratom poniesionym przez Armię Krajową pod okupacją niemiecką do marca 1944 r.".

naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C393765%2Cipn-wydal-album-o-zbrodniach-komunizmu-z-lat-1944-56.html
          Resztę Twoich ahistorycznych bredni pomijam milczeniem ze względów oczywistych.
          • eiran Re: Trzeba, a nie czy można... 28.11.19, 14:30
            Z tym że, tow. daniłkow, liczba zmarłych i zamordowanych, to zdecydowanie nie to samo, co liczba ofiar na skutek bestialskich metod śledczych UB.

Nie wiem, co z mojego w pisu miało byc tymi oczywistymi bredniami - czy to że Pilecki dał się złapać i wywieźć do Oświęcimia (ale nie jako żołnierz państwa podziemnego, tylko mężczyzna narodowości polskiej) - to nieprawda? Czy to nieprawda, że z powyższego powodu nie był torturowany przez gestapo, a jedynie przewieziony do Oświęcimia? czy to nieprawda, że Żydzi byli w Auschwitz traktowani gorzej niż etniczni Polacy?

--
            Przez 14 lat ayran.
            • danillko Re: Trzeba, a nie czy można... 28.11.19, 14:41
              eiran napisał:

> Z tym że, tow. daniłkow, liczba zmarłych i zamordowanych, to zdecydowanie nie t
              > o samo, co liczba ofiar na skutek bestialskich metod śledczych UB.

Oczywiście. Tylko jeden rotmistrz był ofiarą bestialskich metod śledczych UB, pozostali zatrzymani przez bezpiekę zmarli ze zgryzoty...
              • eiran Re: Trzeba, a nie czy można... 28.11.19, 14:49
                Pleciesz jak zwykle. Sowieccy i ubeccy zbrodniarze byli zbrodniarzami, stosowali skrajnie brutalne metody śledcze, ale liczba ich ofiar jest wielo-, wielokrotnie mniejsza, niż liczba ofiar niemieckich i austriackich hitlerowców z lat 1939-1945.
                Łączenie zmarłych z różnych przyczyn, robione tylko po to, by podkreślić zbrodniczy charakter stalinizmu w Polsce poprzez możliwie znaczące zbliżenie liczny ofiar do liczby ofiar nazistów, jest głupie i kontrproduktywne. Stalin i Hitler mają na "sumieniu" zbliżoną - co do rzędu - liczbę ofiar, ale nie polskich ofiar. Tu akurat Hitler ma wielokrotnie większy "dorobek", nawet jeśli odliczyć Polaków narodowości żydowskiej.

--
                Przez 14 lat ayran.
                • taniarada Nie znasz historii ignorancie 28.11.19, 15:03
                  eiran napisał:

> Pleciesz jak zwykle. Sowieccy i ubeccy zbrodniarze byli zbrodniarzami, stosowal
                  > i skrajnie brutalne metody śledcze, ale liczba ich ofiar jest wielo-, wielokrot
                  > nie mniejsza, niż liczba ofiar niemieckich i austriackich hitlerowców z lat 193
                  > 9-1945.
                  > Łączenie zmarłych z różnych przyczyn, robione tylko po to, by podkreślić zbrodn
                  > iczy charakter stalinizmu w Polsce poprzez możliwie znaczące zbliżenie liczny o
                  > fiar do liczby ofiar nazistów, jest głupie i kontrproduktywne. Stalin i Hitler
                  > mają na "sumieniu" zbliżoną - co do rzędu - liczbę ofiar, ale nie polskich ofia
                  > r. Tu akurat Hitler ma wielokrotnie większy "dorobek", nawet jeśli odliczyć Pol
                  > aków narodowości żydowskiej.
                  >
                  Przedstawianie przypadku Bartoszewskiego jako zupełnie niebywałego świadczy jedynie o słabej znajomości historii Auschwitz. W czasie istnienia kacetu zwolniono zeń około 2000 więźniów, w tym około 1600 Polaków. Zdecydowaną większość z nich wypuszczono w pierwszym okresie istnienia obozu, do połowy 1942 roku.

W 1940 roku do oświęcimskiego kacetu trafiło w sumie 3671 warszawiaków, z czego wypuszczono 331 osób. Transport, którym przywieziono Bartoszewskiego, liczył 1705 osób, z czego zwolniono nie mniej niż 149, a więc blisko 10 procent. Każdy z tych więźniów miał gigantyczne szczęście, ale nie był to cud wymagający nadzwyczajnych wyjaśnień.Władysław Bartoszewski był przed swoim uwięzieniem pracownikiem Polskiego Czerwonego Krzyża. Jego ojciec próbował zaangażować tę organizację do pomocy i prawdopodobnie to jej wstawiennictwo zadecydowało o uwolnieniu przyszłego ministra. Pewne starania czyniła też jego matka, która przekupiła bliżej nieznanych pośredników obiecujących załatwienie sprawy. Wsparcie obiecał też pracujący z nią w fabryce volksdeutsch.

Niemcy nie informowali zwalnianych z obozu, dlaczego zostają wypuszczeni. Wielu szczęśliwców nigdy się tego nie dowiedziało, pewności nie miał też Bartoszewski. Wstawiennictwo dyrekcji zakładu pracy, przekupienie odpowiedniej osoby, a nawet petycja do Hansa Franka czy samego Adolfa Hitlera – to wszystko były czynniki, które pozwalały przynajmniej uruchomić odpowiednią procedurę.
                  • taniarada Re: Nie znasz historii ignorancie 28.11.19, 15:06
                    Ucieczki sowieckich więźniów z Gułagu - droga z piekła do piekła
                    O tysiącach ucieczek z Gułagu wiemy niewiele. Choćby dlatego, że nawet gdy się powiodły, mówienie o nich mogło kosztować życie. Dla obywatela sowieckiego ucieczka z obozu nie kończyła się jednak nigdy. Nawet jeśli odeszło się tysiące kilometrów i minęły długie lata. Z tobą się nie dyskutuje ignorancie .
                      • taniarada Dlaczego napisałem o Bartoszewskim 28.11.19, 15:21
                        yoma napisała:

> >wiemy niewiele.
                        >
                        > W ogóle wiecie niewiele, tawariszcz tatiana.
                        >
                        Bo wielu uważało że kapował . Wspomniano już, że obozowych donosicieli zatrzymywano za drutami. Dodać przy tym należy, że Bartoszewski trafił do Auschwitz w wieku osiemnastu lat jako przypadkowa ofiara łapanki. Nie współpracował jeszcze wówczas z polskim podziemiem. W oświęcimskim kacecie był nikim i nie uczestniczył w tamtejszym ruchu oporu. Nie miał na kogo donosić i nie było powodu, by interesowało się nim Gestapo.Ale prawda w historii ma krótki żywot.
                  • eiran Re: Nie znasz historii ignorancie 28.11.19, 17:31
                    Umieszczenie tu, złodziejaszku, akurat tej wklejki, zupełnie bez związku z tematem wpisu do którego się bez powodu doklejasz, potwierdza ostatecznie i nieodwołalnie twoje umysłowe upośledzenie, niedorozwoju.

Tym razem, bezczelny złodzieju, ukradłeś stąd:

forum.pomorska.pl/profesor-wladyslaw-bartoszewski-jest-czysty-jak-lza-t227293/

W swoim niedorozwinięciu nie zrozumiałeś, że autor występuje przeciwko oczerniającym Bartoszewskiego oszczercom.

--
                    Przez 14 lat ayran.
          • buldog2 Re: Trzeba, a nie czy można... 28.11.19, 15:03
            Ponad 50 tysięcy ludzi zginęło na Woli w czasie tylko jednego tygodnia Powstania Warszawskiego.
            Polacy mieli mieć wykształcenie na poziomie IV klasy - czytania, podstaw pisania i liczenia. Porównywać tego z wybitnymi szkołami artystycznymi (film, plakat), naukowymi (filozofia, matematyka) i masowym kształceniem na wysokim poziomie się nie da. To może robić tylko matoł i s...syn.

--
            Ellerhein Girls Choir - Lauliku Lapsepõli
            Najpierw będą Polską władali komuniści, a później szubrawcy i świnie - Stefan Ossowiecki
            Sztandar PiS dumnie powiewa - Końcówka Alfabetu
            Zło większym złem zwyciężaj!! - © KC PIS i e_PIS_kopat
    • taniarada Re: Czy można porównać okupację radziecką do okup 28.11.19, 10:04
      Gdybyś znał historię .To zaraz po wyzwoleniu zaczęła się okupacja sowiecka. Propagandowe filmy, zmanipulowane seriale, książkowe peany. Przez pół wieku władza ludowa robiła wszystko, by zaszczepić w Polakach dozgonną wdzięczność za uwolnienie spod niemieckiej okupacji. Miliony wciąż widzą w krasnoarmiejcach wyzwolicieli. Gwałcicieli ,morderców i złodziei.Trzeba mieć mózg wypalony.By tego nie znaleźć na necie.Jak to komuchy .W Boga nie wierzą . W rosyjską onucę tak .Amen Ryj.
    • borrka Nie, nie można 28.11.19, 11:59
      Terror komunistyczny dokonywał się głównie polskimi rękoma, w 1955 skończyła się quasi wojna domowa i PRL przestał być stosować terror, stając się opresyjnym i niedemokratycznym systemem dziadostwa ekonomicznego.
      Daleko i do demokracji, ale i do ludobójstwa.
      Rola sowiecka (z punktu widzenia przeciętnego zjadacza chleba) nie była dominująca, poza słynnym "wejdą, nie wejdą".
      Porównywanie nie ma sensu, a "łabędzi śpiew" komuny - stan wojenny, do niczego już nie był podobny.
      --
      Andrzej Duda nam się udał !
      • no-popis Re: Nie, nie można 28.11.19, 12:10
        borrka napisał:

> Terror komunistyczny dokonywał się głównie polskimi rękoma, w 1955 skończyła si
        > ę quasi wojna domowa i PRL przestał być stosować terror, stając się opresyjnym
        > i niedemokratycznym systemem dziadostwa ekonomicznego.
        A po co był terror jak większość walczących została wymordowana lub zaprzestała działalności lub gniła w więzieniach.
        Państwo było opanowane .
        Wystarczyło, że kilkuset robotników wyszło naulicę i zaraz russzyły czólgi i karabiny.
        > Daleko i do demokracji, ale i do ludobójstwa.
        > Rola sowiecka (z punktu widzenia przeciętnego zjadacza chleba) nie była dominuj
        > ąca, poza słynnym "wejdą, nie wejdą".
        > Porównywanie nie ma sensu, a "łabędzi śpiew" komuny - stan wojenny, do niczego
        > już nie był podobny.

--
        Donald Tusk wymordował wszystkich w Platformie Obywatelskiej, którzy byli wybitniejsi i stało się, jak się stało. Dzisiaj widać, za co on jest współodpowiedzialny. Kiedy on będzie siedział w Brukseli, będziemy, być może, skazani na rządy PiS-u przez parę lat.
        /Włodzimierz Cimoszewicz/
      • taniarada Re: Nie, nie można 28.11.19, 12:11
        borrka napisał:

> Terror komunistyczny dokonywał się głównie polskimi rękoma, w 1955 skończyła si
        > ę quasi wojna domowa i PRL przestał być stosować terror, stając się opresyjnym
        > Rola sowiecka (z punktu widzenia przeciętnego zjadacza chleba) nie była dominuj
        > Porównywanie nie ma sensu, a "łabędzi śpiew" komuny - stan wojenny, do niczego
        > już nie był podobny.
        W komunistycznej bezpiece Żydzi zajmowali niemal połowę stanowisk.Większa część to przyszła z radziecką gwiazdą.Tak jak pisał Dr hab. Krzysio Szwagrzyk.Od początku budowy systemu komunistycznego tworzący go napotkali ogromne problemy związane z koniecznością sformowania obsady personalnej powstających stanowisk aparatu władzy. Bazą kadrową dla rządzących stały się środowiska partyzantów Gwardii i Armii Ludowej oraz przedwojennych działaczy komunistycznych, wśród których znaczny odsetek stanowili Żydzi. Część z nich okres wojny przeżyła w Związku Sowieckim i po 1944 r. z silnym zaangażowaniem usiłowała przeszczepić nad Wisłą tamtejszą ideologię. Ich liczbę zwiększyli ci spośród ocalałych z holokaustu, którzy w nowym ustroju politycznym widzieli szanse na realizację własnych – prywatnych i narodowych – interesów. Nagrodą za akces znacznej części społeczności żydowskiej do procesu budowy systemu komunistycznego były eksponowane etaty w aparacie władzy i systemie represji oraz związane z nimi profity. W powszechnej opinii symbolem udziału Żydów w tworzeniu stalinizmu w Polsce stała się służba wielu z nich w komunistycznym aparacie bezpieczeństwa.
        • x2468 Re: Nie, nie można 29.11.19, 18:32
          Jak pacanie partyzanci GL i Al mogli tworzyc jakakolwik baze skoro wedlug wielbicieli Brygady Swietokrzyskiej i Hitlera nie bylo ich nawet 200?

--
          Zagłosowałeś na pis, wybrałeś Simona z Banasiem i ich patronem ułaskawionym przedwcześnie Kamińskim.
      • farkasarka Re: Nie, nie można 28.11.19, 15:59
        borrka napisał:

> już nie był podobny.

Na szczęście nie weszli!
    • taniarada Re: Czy można porównać okupację radziecką do okup 28.11.19, 12:16
      Stalin był gorszym zbrodniarzem i człowiekiem od Hitlera,ale o tym się nie mówi
      Zwłaszcza teraz ,za czasów tego tchórzliwego,.liżącego tyłek Putinowi,rządu,robiącego
      oszołomów z każdego ,kto ma inne poglądy .Stalin wymordował więcej Rosjan,Polaków i
      innych narodowości,w tym swoich najbliższych współpracowników niż Hitler Żydów,ale
      Żydzi umieli zadbać o to,by pamięć o ich krzywdzie przetrwała,a my,zakompleksieni
      Polacy,tego nie potrafimy.Prześladowania i mordy dokonywane na AKowcach,zbrodnie
      dokonane w Katyniu i Smoleńsku na polskich oficerach , najazd
      bolszewików na Polskę w 1920 roku i zbrodnie na niewinnych polskich rodzinach ,44 lata komunistycznego reżimu mówią same za siebie. Dla nas
      ,Polaków to Stalin powinien być gorszym zbrodniarzem ,niż Hitler.Ale filmy takie jak Katyń i inne
      opowiadające o zbrodniach na Polakach dokonywanych przez Stalina i jego hołotę są
      wyszydzane i bojkotowane przez samych Polaków,Polacy sami szydzą z własnej krzywdy i dali sobie wmówić,ze to Hitler wyrządził im więcej krzywd.Najgorsza jest ta młoda ciemnota ,ta gimbusiarnia ,która wszytko sobie pozwoli wmówić i bezmyślnie podąża z mainstreamem.I piszemy tu o poprzedniej ekipie.Amen.
    • borrka Jest jeszcze jedna różnica 28.11.19, 12:36
      Sowieccy przynieśli nam swoją rzeczywistość - oni sami mieli dużo gorzej.
      Niemcy celowo kreowali specjalnie dla nas zbrodniczy system okupacyjny, który często działal na oślep, vide łapanki, uliczne rozstrzeliwanie, Holokaust.
      To sie nijak ma do represji komunistycznych.
      --
      Andrzej Duda nam się udał !
      • danillko Re: Czy można porównać okupację radziecką do okup 28.11.19, 13:42
        el.commendante napisał:

> Po 1944 nie było czegoś takiego jak okupacja radziecka, a jeśli ktoś się uprze
        > by tamte realia tak nazywać, to dzisiejszą sytuację należałoby nazywać okupacją
        > amerykańską.
        Nie było??? No, dobrze - wyjątkowo dla Ciebie nazwę to zaborem radzieckim. Może być?
            • sverir Re: Czy można porównać okupację radziecką do okup 28.11.19, 19:19
              " Hmm..., więc mówisz, że Jankesi już naszym strzelają w potylicę i zakopują na "Łączce"? "

Nie wiem, czy wiesz - jeśli posiłkujesz się historykami IPN to prawdopodobnie nie - ale okupacja jest terminem prawnym, a nie historycznym. Mordowanie ludności okupowanego kraju wcale nie jest działaniem definiującym okupację. Na gruncie prawa międzynarodowego jest to wręcz zbrodnia, całkowicie sprzeczna z dopuszczalnej okupacji.
              Masz rację, że USA Polski nie okupuje, ale wynika to z istoty tego pojęcia - przejęcie władzy na terytorium przez wojska nieprzyjaciela. Z tego też jednak powodu sowieci Polski nie okupowali po 1944 roku, ponieważ formalnie - i o to sojusznicy naszych sojuszników już zadbali - władza należała do formalnie suwerennych polskich rządów. Jeśli chcesz używać terminu "okupacja" w jakimś potocznym znaczeniu, to droga wolna. Skoro jednak powołujesz się już na opracowania naukowe, to warto się tej nauki trzymać.

--
              "Stany Zjednoczone wyrażają głęboką wdzięczność z powodu odrzucenia [przez Polskę] propozycji podatku od usług cyfrowych, który utrudniły wymianę handlową pomiędzy naszymi krajami”
              • danillko Re: Czy można porównać okupację radziecką do okup 28.11.19, 19:53
                sverir napisał:

. Z tego też jednak pow
                > odu sowieci Polski nie okupowali po 1944 roku, ponieważ formalnie - i o to soju
                > sznicy naszych sojuszników już zadbali - władza należała do formalnie suwerenny
                > ch polskich rządów.

Skoro już jesteś takim formalistą, to chciałbym zauważyć, że formalnie do połowy 1945 roku legalnym rządem RP był rząd Arciszewskiego w Londynie, który nie wyrażał zgody na instalowanie w kraju PKWN-u.
                Inna sprawa-obsadzenie najwyższych władz w Polsce kukłami z Kominternu nie czyniło tej władzy legalnej i suwerennej. Niemcy w czasie wojny też w łódzkim czy warszawskim getcie ustanawiali żydowskie władze Judenrathy dysponujące żydowską policją/służbą porządkową, ale nikt nie uznawał tych władz za samodzielne samorządy.
                Republiki Ludowe w Donbasie - Ługańska i Doniecka, formalnie również mają swoje "niezależne" władze państwowe-uznaje je tylko Rosja i jej satelity (też nieuznawane na arenie międzynarodowej), ponieważ światu wiadomo, że to lipa na resorach.
                Świat uznał marionetkowy Tymczasowy Rząd Jedności Narodowej tylko dlatego, że miał już dość wojny, a nie dlatego, że był to rząd legalny.
                • sverir Re: Czy można porównać okupację radziecką do okup 28.11.19, 23:11
                  "Skoro już jesteś takim formalistą(...)"

To nie formalizm, tylko nauka, panie kolego. Jeśli powołujesz się na jakieś opracowania naukowe, to zwykła konsekwencja wymaga, aby trzymać się płaszczyzny nauki, a nie jakiejś ideologii czy osobistych przekonań.

"że formalnie do połowy 1945 roku legalnym rządem RP był rząd Arciszewskiego w Londynie, który nie wyrażał zgody na instalowanie w kraju PKWN-u"

Dobrze, zatem po 1945 roku nie było formalnej okupacji sowieckiej.

"Republiki Ludowe w Donbasie - Ługańska i Doniecka, formalnie również mają swoje "niezależne" władze państwowe-uznaje je tylko Rosja i jej satelity (też nieuznawane na arenie międzynarodowej), ponieważ światu wiadomo, że to lipa na resorach"

Ani jednej, ani drugiej "republiki ludowej" Rosja nie uznaje za niezależne, więc to niespecjalny przykład na "również". Możesz podać Południową Osetię, bo ona faktycznie ma uznanie Rosji. Tylko czy to uznanie czyni Południową Osetię za okupowaną przez Rosjan?

"Świat uznał marionetkowy Tymczasowy Rząd Jedności Narodowej tylko dlatego, że miał już dość wojny, a nie dlatego, że był to rząd legalny"

A rząd Konfederacji (tej amerykańskiej) tylko dlatego nie został uznany przez świat, bo poparcia nie wyrazili Brytyjczycy, a Brytyjczycy nie zrobili tego z dwóch powodów: na złość Francji i z powodu niewolnictwa. Przyczyny są nieważne. Skoro rządy światowe wycofały swoje poparcie dla londyńskiego rządu, to stracił on swój przymiot legalności, jeżeli owe uznanie przyjmiemy za kryterium decydujące.

--
                  "Stany Zjednoczone wyrażają głęboką wdzięczność z powodu odrzucenia [przez Polskę] propozycji podatku od usług cyfrowych, który utrudniły wymianę handlową pomiędzy naszymi krajami”
                  • danillko Re: Czy można porównać okupację radziecką do okup 29.11.19, 13:47
                    sverir napisał:

> To nie formalizm, tylko nauka, panie kolego. Jeśli powołujesz się na jakieś opr
                    > acowania naukowe, to zwykła konsekwencja wymaga, aby trzymać się płaszczyzny na
                    > uki, a nie jakiejś ideologii czy osobistych przekonań.

Zadaniem historii jako nauki nie jest pudrowanie stalinowskich zbrodni, tylko opisywanie przeszłości taką jaka była, w oparciu o źródła historyczne w zgodzie z metodologią badań historycznych.
                    Zajęcie cudzego terytorium jest okupacją bez względu na to czy został na nim ustanowiony jakiś marionetkowy rząd czy też nie. Dotyczy to zarówno Polski w latach 1939-1989, jak i Donbasu od 2014 do chwili obecnej.
                    • sverir Re: Czy można porównać okupację radziecką do okup 29.11.19, 15:30
                      "Zadaniem historii jako nauki nie jest pudrowanie stalinowskich zbrodni, tylko opisywanie przeszłości taką jaka była, w oparciu o źródła historyczne w zgodzie z metodologią badań historycznych"

Wskaż więc metodologię badań historycznych, która oceniając zjawisko pozwala na omijanie jego istoty. Na przykład pozwala mówić o zaborze pruskim na Śląsku.

"Zajęcie cudzego terytorium jest okupacją bez względu na to czy został na nim ustanowiony jakiś marionetkowy rząd czy też nie"

Czyli Amerykanie faktycznie okupują Polskę. To po co protestowałeś?

--
                      • danillko Re: Czy można porównać okupację radziecką do okup 29.11.19, 17:40
                        sverir napisał:

> Wskaż więc metodologię badań historycznych, która oceniając zjawisko pozwala na
                        > omijanie jego istoty. Na przykład pozwala mówić o zaborze pruskim na Śląsku.

Skoro należące do I RP księstwo siewierskie czy powiat wschowski zostały zajęte przez Prusy, to można mówić o zaborze pruskim na Śląsku tyle, że wypada dać wówczas przypis wyjaśniający ówczesne pojęcie tego regionu.

> Czyli Amerykanie faktycznie okupują Polskę. To po co protestowałeś?
                        >
                        Na jakiej podstawie twierdzisz, że USA wkroczyły do Polski drogą inwazji militarnej?
                        • sverir Re: Czy można porównać okupację radziecką do okup 29.11.19, 18:26
                          "Skoro należące do I RP księstwo siewierskie czy powiat wschowski zostały zajęte przez Prusy, to można mówić o zaborze pruskim na Śląsku tyle, że wypada dać wówczas przypis wyjaśniający ówczesne pojęcie tego regionu"

Tak samo więc należy uczynić w kontekście okupacji i zaznaczyć, że nie chodzi o pojęcie historyczne, tylko ideologię.

"Na jakiej podstawie twierdzisz, że USA wkroczyły do Polski drogą inwazji militarnej?"

Na jakiej podstawie twierdzisz, że ja tak twierdzę? Odnoszę się do Twojej wypowiedzi, że jakiekolwiek zajęcie terytorium przez wojska spełnia cechy okupacji, niezależnie od powołania rządu. Ja jednak ciągle upieram się, że skoro okupacja jest prawnym pojęciem, to należy trzymać się jego istoty prawnej, a nie ideologicznej. Lub przynajmniej zaznaczyć, że odrzuca się - choćby na potrzeby dyskusji - prawne pojęcie i stosuje się swoje przekonanie.

--
                          • danillko Re: Czy można porównać okupację radziecką do okup 29.11.19, 18:53
                            sverir napisał:

> "Skoro należące do I RP księstwo siewierskie czy powiat wschowski zostały zajęt
                            > e przez Prusy, to można mówić o zaborze pruskim na Śląsku tyle, że wypada dać w
                            > ówczas przypis wyjaśniający ówczesne pojęcie tego regionu"
                            >
                            > Tak samo więc należy uczynić w kontekście okupacji i zaznaczyć, że nie chodzi o
                            > pojęcie historyczne, tylko ideologię.

Coś Ci się miesza. O jakiej ideologi piszesz?
                            Napisałem wyraźnie, że powyższe tereny należące do Rzeczypospolitej zostały zajęte przez Prusy bez zgody władz polskich. Więc jest to zabór. Obojętnie jak na to spojrzysz - historycznie czy prawnie.

>
                            > "Na jakiej podstawie twierdzisz, że USA wkroczyły do Polski drogą inwazji milit
                            > arnej?"
                            >
                            > Na jakiej podstawie twierdzisz, że ja tak twierdzę? Odnoszę się do Twojej wypow
                            > iedzi, że jakiekolwiek zajęcie terytorium przez wojska spełnia cechy okupacji,
                            > niezależnie od powołania rządu. Ja jednak ciągle upieram się, że skoro okupacja
                            > jest prawnym pojęciem, to należy trzymać się jego istoty prawnej, a nie ideolo
                            > gicznej. Lub przynajmniej zaznaczyć, że odrzuca się - choćby na potrzeby dyskus
                            > ji - prawne pojęcie i stosuje się swoje przekonanie.
                            >
                            A jakie terytorium USA zajęło w Polsce bez zgody i wiedzy polskich władz?
                            Idąc dalej:
                            Czy Federacja Rosyjska powiadomiła Ukrainę o tym, że wysłała oddziały swojej regularnej armii pozbawione oznaczeń identyfikacyjnych na jej terytorium?
                            Czy uzyskała na to od władz ukraińskich pozwolenie?
                            Czy Ukraina wyraziła zgodę na to, aby żołnierze rosyjskich sił specjalnych wraz lokalnymi bojówkami paramilitarnym przeprowadzały na jej terytorium referenda oraz wybory władz lokalnych oraz regionalnych?
                            Czy Ukraina wyraziła zgodę na usunięcie i likwidację z terenu Krymu i Donbasu jej organów struktur państwowych?
                            Czy referenda oraz wybory do organów władz na terenach Ukrainy zajętych przez tzw. separatystów były nadzorowane przez ONZ, OBWE oraz wszystkich sygnatariuszy Memorandum Budapesztańskiego podpisanego 5 grudnia 1994?

Ponieważ odpowiedź na wszystkie powyższe pytanie brzmi: NIE, to znaczy, że mamy do czynienia z okupacją części terytorium Ukrainy przez Federację Rosyjską.

Analogicznie sytuacja wyglądała w Polsce w latach 1939-1989.
                            Jakie masz tu wątpliwości?
    • j-k Okupacja soviecka byla lagodniejsza od niemieckiej 28.11.19, 14:37
      ale w latach 1948-56 bezwzglednie taka okupacja byla.

w koncu wladza byla narzucona z zewnatrz i z jej przeciwnikami rozprawiala sie przy pomocy karabinow.
      - zginelo wiel tysiecy ludzi, bo odwazyli sie walczyc o niepodlegla Polske.

tysiace ludzi zginelo w tej walce narzuconej Polsce przez ZSRR

w koncu zapominasz o podstawowym perfidnym celu wladzy sovieckiej - zaleznym od Moskwy polskim komunistom powiedziano: - albo wy sami rozprawicie sie z opozycja niepodleglosciowa - albo my sami za was to zrobimy.

wladza komunistyczna byla mniejszym zlem niz okupacja niemiecka - to jasne.

ale byla zlem, chociaz od 1956 to juz nie byla okupacja - ale pozostala zaleznosc od Moskwy.
    • j-k tompson, - powtarzasz komunistyczne bzdury 28.11.19, 14:48
      > Bo takie są fakty, chory naziolu! Hitler wymordował 6 mln Polaków.

tompson, - powtarzasz komunistyczne bzdury

Hitler zamordowal ok. 1,5 mln etnicznych Polakow.

pozostali to byli obywatel RP (w/g stanu z 1939) innych narodowosci - glownie Zydzi, ale i wielu Bialorusinow.

• j-k a to prawda. 28.11.19, 19:49
          qwardian napisał:
          > AH nie mordował własnych sojuszników w przeciwieństwie do Sowietów..

a to prawda.

Wegrom i Slowakom pod jego butem wiodlo sie dobrze...

tylko niestety... musieli wydawac (mu) Zydow...
          • qwardian Re: a to prawda. 28.11.19, 21:00
            Węgrzy dopiero, kiedy się odwrócili od Niemców. Tutaj kolejna uwaga. Niemcy sojusznika nie zdradzali jak anglosaskie kundle...

--
            Дональд Туск. Наш человек в Варшаве.
            www.gazeta.ru/politics/2008/02/07_a_2627803.shtml
        • snajper55 Re: tompson, - powtarzasz komunistyczne bzdury 28.11.19, 22:20
          qwardian napisał:

> Zamordował bo byliśmy w stanie wojny. AH nie mordował własnych sojuszników w pr
          > zeciwieństwie do Sowietów..

No jasne, swojego sojusznika, ZSRR nie zaatakował. Swojego sojusznika Włoch, nie zaatakował. Swojego sojusznika, Rohma, nie zamordował.

S.
          --
          Symetryści uważają, że winę za gwałt ponoszą symetrycznie obie strony.
          • qwardian Re: tompson, - powtarzasz komunistyczne bzdury 29.11.19, 18:27
            Sojusz z Niemcami skończył się w momencie ataku Sowietów na Finlandię i to Stalin go zerwał. ZSRR nie należał do Paktu Osi. Włosi zostali zaatakowani po obaleniu Mussoliniego...

--
            Дональд Туск. Наш человек в Варшаве.
            www.gazeta.ru/politics/2008/02/07_a_2627803.shtml
    • sverir Re: Czy można porównać okupację radziecką do okup 28.11.19, 19:30
      "I to miała być porównywalna sprawa do Oświęcimia i Majdanka, czyn łapanek ulicznych?"

Dzieckiem byłeś, więc pamiętasz tylko pochody pierwszomajowe, prywatki i radzieckie filmy. Nie znasz katowni, przesłuchań, sekowania, psychicznego wykańczania elementów podejrzanych (a do podejrzeń wystarczyło nie dość stanowcze wyrażanie sympatii do komunistów). Tylko patrząc w ten sposób to trzeba pamiętać, że też nie cały kraj przypominał Warszawę czy Kraków. Ze wspomnień mojej rodziny, żyjącej na wsi na wschodzie, okupacja niemiecka to ciężki kryzys gospodarczy, ekonomiczny, surowe kary (łącznie ze śmiercią) za naruszenie licznych przepisów gospodarczych, ale niekoniecznie jednak strach, że każde poranne wyjście z domu jest tym ostatnim. A tak właśnie wyglądały rządy sowietów już po wkroczeniu Armii Czerwonej.

--
      • taniarada Re: Czy można porównać okupację radziecką do okup 28.11.19, 20:40
        Moje miasto. rzypomnijmy, iż nie ma już dzisiaj wątpliwości, że tereny dzisiejszej Polski, obok ziem radzieckiej strefy okupacyjnej (późniejszej tzw. Niemieckiej Republiki Demokratycznej ), stały się w tym okresie miejscem największej systematycznej akcji rabunkowej w historii XX wieku. Rosjanie wywozili całe fabryki, elektrownie, młyny, tory kolejowe, stacje telefoniczne, zakłady przemysłu włókienniczego i żywnościowego ( rzeźnie, garmażerie, mleczarnie, fabryki konserw rybnych ), ale również inwentarz żywy, szczególnie bydło i konie. Już wczesną wiosną 1945 roku z Polski wyprowadzono 487 tysięcy rogacizny, 100 tysięcy owiec i 54 tysiące 600 koni wraz z 4 tysiącami pojazdów konnych. Wywożono również meble, sedesy, umywalki, wanny, dywany i kilimy, obrazy i inne cenne, często zabytkowe rzeczy. Demontowano całe ściany, stiuki, okna, żyrandole, poręcze i podłogi, w takim samym stopniu nie oszczędzano ‘pańskiej własności’, jak i mienia publicznego - muzeów i bibliotek.

W ubiegłym roku, z racji okrągłej rocznicy ‘wyzwolenia zniewolenia’ Polski przez Związek Sowiecki, prezentowaliśmy bilans strat jakie nasze miasto poniosło w okresie siedemnastomiesięcznej sowieckiej okupacji. Tak, tak to nie pomyłka, chociaż być może to niektórych zdziwi, ale Rosjanie wkroczyli do Częstochowy 16 stycznia 1945 roku, a opuścili ją dopiero 30 czerwca roku następnego. Wydaje się, że i tym razem nic nie stoi na przeszkodzie, aby "ubogacić" rocznicowe obchody i po raz kolejny przypomnieć straty jakich doświadczył "podjasnogórski gród" z rąk czerwonoarmistów.

W ciągu pierwszych 190 dni "pobytu" w Częstochowie, Rosjanie popełnili min. 22 zabójstwa, 36 napadów rabunkowych i 136 kradzieży oraz dokonali 11 gwałtów. To oczywiście nie wszystko i tylko dane oficjalne, wiemy ,że"zarekwirowali" również co najmniej 80 rowerów, 20 motocykli i 200 zegarków, do tego należałoby dodać próby usiłowania zabójstw, postrzelenia i wypadki z udziałem pojazdów mechanicznych. Jak wspominają częstochowianie zdarzały się i podpalenia i niczym nie uzasadnione niszczenie sprzętu, szczególnie"rowerów i budzików. Jeżeli chodzi o zabór i rabunek mienia publicznego to i w tej materii zachowanie "zwycięzców" nie odbiegało niczym od postaw demonstrowanych na całym "podbitym" terytorium. Z Częstochowy wywieziono wyposażenie chłodni i rzeźni, zdemontowano też drewniane bariery z wiaduktu przy dzisiejszej ul. Krakowskiej, wywieziono 1025 krawężników i 30 rur kanalizacyjnych. Nie oszczędzono ogrodnictwa miejskiego dewastując parki i rabując kwiaty, krzewy, nasiona, 1050 kg zboża, 3200 kg słomy oraz 1570 kg warzyw (pomidory, ogórki, marchew, cebulę i groszek). Z magazynów Zarządu Miejskiego skradziono, bądź zarekwirowano 10 koni z kompletem uprzęży, 10 wozów, karawan, karetkę więzienną, 3 powozy, 205 arkuszy blachy, 6 butli tlenowych, 45 drzwiczek do pieca, 500 kg farb, 150 kilofów, 500 łopat, 150 szpadli, 100 kluczy rowerowych, 40 kloszy do żarówek, 600 kg ropy, 500 kg benzyny, 600 kg oliwy, 230 zawiasów, 274 taczki, 10948 kg koksu, 139 kg węgla, 38 żarówek oraz 19 kłódek, żyrandol, 327 pudełek zapałek, spluwaczkę, trepki damskie, kalosze, 6 gaśnic, 3 grzebienie oraz 327 porcelanowych garnuszków.
    • ukos Jest różnica 28.11.19, 22:52
      Bestie po obu stronach były takie same, ale cele inne.

Plany hitlerowskie zakładały wyniszczenie większości Polaków, przede wszystkim wszystkich zdolnych do jakiejś samodzielności. Zachowanych miało być kilka milionów ciemnych niewolników, których zadaniem miało być uwolnienie Niemców od przykrej konieczności wykonywania prac prostych.

Planem Sowietów było zniszczenie (metodami nie mniej zbrodniczymi niż hitlerowskie) elementów stawiających opór, ale niekoniecznie np. całej inteligencji. Raczej stawiano na zniewolenie tej inteligencji i zaprzęgnięcie jej do procederu przerabiania masy polskiej na Kacapów (sądząc po dzisiejszych wyborach politycznych Polaków to się częściowo udało).

Realizacja planu sowieckiego wymagała znacznie dłuższego czasu niż hitlerowskiego, jej celem nie była też maksymalizacja polskich ofiar, a tym samym okupacja sowiecka stwarzała większą szansę przetrwania narodu polskiego. Dlatego z polskiego punktu widzenia zmiana okupacji była zmianą korzystną, mimo wszelkich potworności okresu stalinowskiego i opresyjności postalinowskiego. Dobitnie pokazał to przebieg okupacji sowieckiej, która pozostawiając prawie w całości substancję polską załamała się w końcu wskutek nieprzezwyciężalnego kryzysu imperium sowieckiego pozwalając Polsce uwolnić się.
      --
      Delfons - aspirujący do sukcesji boss nadzwyczaj chętnych
        • ukos Re: Jest różnica 29.11.19, 19:46
          taniarada napisał(a):

> Ukos nie pisz bredni .Tyle lat niewoli i zakłamania oraz tragedii ludzkich,Nie
          > idź drogą Czarzastego.

To ty coś bulgoczesz bez sensu. Większość Polaków wymordowanych przez Sowietów (kilkaset tysięcy do 1,5 mln) to ofiary stalinowskiego podboju w czasie II Wojny Światowej. W porównaniu z tym kilkadziesiąt tysięcy ofiar w czasie ponad czterdziestoletniej powojennej sowieckiej okupacji to już straty relatywnie niewielkie. Kontynuacja okupacji niemieckiej tym by się nie skończyła.
          --
          Delfons - aspirujący do sukcesji boss nadzwyczaj chętnych
      • lech1966 Re: Jest różnica 29.11.19, 20:14
        ukos napisał:

> Realizacja planu sowieckiego wymagała znacznie dłuższego czasu niż hitlerowskie
        > go, jej celem nie była też maksymalizacja polskich ofiar, a tym samym okupacja
        > sowiecka stwarzała większą szansę przetrwania narodu polskiego.

Dłuższy czas wynikał z tego że trzeba było zniszczyć polska inteligencję a w to miejsce wprowadzić swoją która musiala wtopić się w tłum po zdjęciu czerwonych gwiazd z czapek. To się udało bo PRL został obroniony raz w Magdalence a drugi raz w noc liczenia głosów gdzie sam wałęsa powiedział. " Jak oni daleko zaszli".

Ps. To że jest tylu trolli też jest zasługą "planu sowieckiego.

--
        Autor KZP
      • taniarada Piszesz o Jaruzelskim? 29.11.19, 20:18
        weteran-czasu napisał:

> Jaka władza taka strawa historyczna.
        > Nie jest śmiesznym, że tworzeniem jej strawy steruje bezpośrednio syn byłego st
        > alinowskiego politruka,
        > któremu w czasach powojennych, kiedy w jednym mieszkaniu żyło po kilka warszaw
        > skich rodzin,
        > władza ofiarowała willę na Żoliborzu.
        >
        > Willę przy ulicy Ikara 5 przejęło Ministerstwo Obrony Narodowej. Było to dość proste, bo właściciele i potencjalni spadkobiercy w 1945 i 46 roku albo już nie żyli, jak Wiktor Przedpełski, albo przebywali na emigracji, jak Lidia Przedpełska ze swoja córką Haliną Lidią i dziećmi Janem i Tadeuszem. Wojciech Jaruzelski wprowadził się do willi w 1973 roku, a w 1979 roku kupił od Skarbu Państwa dom za około 320 tysięcy złotych, uzyskując od tej kwoty 70 procentową bonifikatę.
        Jacek Ozdoba podkreśla, że dom powinien jak najszybciej wrócić do jego prawowitych właścicieli. Radny przypominał, że rodzina Przedpełskich to polscy patrioci. Ich dom do końca Powstania Warszawskiego służył powstańcom, a teraz jest zajmowany przez córkę Wojciecha Jaruzelskiego.
        • qinto Re: Podsumowanie tego wątku 29.11.19, 20:55

Czy hitlerowskie Niemcy okupowali Polskę? - Tak i wymordowali wielu polskich patriotów i naukowców oraz ludność cywilną
          Czy bolszewicka ZSRR - okupowała Polskę - tak, po 17 września 1939 dopuściła się podobnych zbrodni a nawet gorszych - przykładem Katyń.
          Czy krasnaja armia, okupowała Polskę po 1945 roku?
          Tak, okupowała, choć nie była to taka okupacja jak niemiecka po 1939 roku.
          Czy Polska mogła uniknąć okupacji niemieckiej?
          Tak, gdyby zgodziła się na propozycję Hitlera, pójścia razem z Hitlerem na bolszewików.
          Czy Polska miała inny wybór niż sojusz z Hitlerem? - tak miała i z tego skorzystała przez zawarcie traktatów z Anglią i Francją - sojusznicy owszem, wypowiedzieli wojnę Niemcom hitlerowskim i na tym poprzestali. Czyli nas zdradzili.
          Czy Polska, mogła się obronić przed dominacją sowietów a właściwie przed okupacją wojsk sowieckich po 1945 roku?
          Nie, nie mogła nic zrobić, bo zdradzili nas ...Anglia,Francja i USA.
          • lech1966 Re: Podsumowanie tego wątku 29.11.19, 21:05
            qinto napisał:

>
            > Czy hitlerowskie Niemcy okupowali Polskę? - Tak i wymordowali wielu polskich pa
            > triotów i naukowców oraz ludność cywilną
            > Czy bolszewicka ZSRR - okupowała Polskę - tak, po 17 września 1939 dopuściła si
            > ę podobnych zbrodni a nawet gorszych - przykładem Katyń.
            > Czy krasnaja armia, okupowała Polskę po 1945 roku?
            > Tak, okupowała, choć nie była to taka okupacja jak niemiecka po 1939 roku.
            > Czy Polska mogła uniknąć okupacji niemieckiej?
            > Tak, gdyby zgodziła się na propozycję Hitlera, pójścia razem z Hitlerem na bols
            > zewików.
            > Czy Polska miała inny wybór niż sojusz z Hitlerem? - tak miała i z tego skorzys
            > tała przez zawarcie traktatów z Anglią i Francją - sojusznicy owszem, wypowiedz
            > ieli wojnę Niemcom hitlerowskim i na tym poprzestali. Czyli nas zdradzili.
            > Czy Polska, mogła się obronić przed dominacją sowietów a właściwie przed okupac
            > ją wojsk sowieckich po 1945 roku?
            > Nie, nie mogła nic zrobić, bo zdradzili nas ...Anglia,Francja i USA.

Dokładnie. I dziś wspierając rzekomą "oPOzycje" zdradzają drugi raz.

--
            Autor KZP

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka