Dodaj do ulubionych

Mógłby być gwiazdą na naszym forum...

11.12.19, 17:46
... a tak fatalnie marnuje się w tej polityce...


"Szkoda, że przedstawiciel Akademii Szwedzkiej Per Waesterberg wspominając w laudacji dla Olgi Tokarczyk o polskiej 'historii kolonializmu i antysemityzmu' nie wykorzystał szansy, aby przeprosić za 'potop szwedzki'" - stwierdził na Twitterze poseł Arkadiusz Mularczyk z PiS.

wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114883,25501177,mularczyk-szwedzka-akademia-nauk-powinna-przeprosic-za-potop.html#s=BoxOpImg1

Domyślam się, że Radziwiłł już go przeprosił, bo miał bliżej i nie przez wodę.


--
Strefa wolna od Jarosława Kaczyńskiego w oczywisty sposób nie jest wymierzona przeciwko jego osobie, tylko przeciw promowaniu ideologii niskiego wzrostu.
Obserwuj wątek
   • witek.bis Re: Mógłby być gwiazdą na naszym forum... 11.12.19, 18:15
    A właśnie, właśnie... O jarosławowej idei odbudowy zamków kazimierzowskich jakoś ostatnio cicho, ale to przecież Szwed w ruinę je obrócił. Mularczyk ma zapewnioną robotę aż po kres dni swoich.

    --
    Strefa wolna od Jarosława Kaczyńskiego w oczywisty sposób nie jest wymierzona przeciwko jego osobie, tylko przeciw promowaniu ideologii niskiego wzrostu.
        • rzewuski1 Re: Mógłby być gwiazdą na naszym forum... 11.12.19, 19:28
         Masz paranoje , wszędzie widzisz ruskich .
         Wiec skoro Rosjanie ci się mnożą w oczach to masz tutaj rok 1609 i poszukaj sobie.
         Ucz się dziecko , na naukę nigdy nie jest za późno.

         --
         Nie ma takich bredni, w które ludzie nie byliby w stanie uwierzyć.
         Stanisław Lem
         • lechutek1961 Re: Mógłby być gwiazdą na naszym forum... 11.12.19, 19:37
          "Car Wasyl IV Szujski, pamiętający niedawne dymitriady i obawiający się kolejnej polskiej interwencji w sprawy Rosji, zawarł 28 lutego 1609 w Wyborgu wymierzony w Rzeczpospolitą sojusz ze Szwecją[1]. W myśl jego postanowień Karol IX Waza miał oddać w ręce rosyjskie twierdze w Inflantach, odbite w czasie wojny polsko-szwedzkiej 1600–1611. Korpusy szwedzkie Edwarda Horna i Jacoba Pontussona de la Gardie połączyły się z wojskami rosyjskimi. W kwietniu 1609 roku do Nowogrodu Wielkiego przybyło 15 000 żołnierzy szwedzkich i najemników z Francji, Szkocji, Niemiec i Anglii. Skopin-Szujski na czele 27-tysięcznego zgrupowania wojsk szwedzko-rosyjskich podjął próbę zniesienia polskiej blokady Moskwy. 23 lipca rozbił wojska Aleksandra Zborowskiego pod Twerem, zmuszony został jednak w wyniku buntu nieopłacanych żołnierzy cudzoziemskich do zaniechania planów ataku na oblegających Moskwę Polaków.

          W odpowiedzi na to Zygmunt III Waza ruszył na Smoleńsk, którego oblężenie rozpoczęło się we wrześniu 1609. Rozpoczęła się tym samym regularna wojna polsko-rosyjska[2]. Jedną z najsilniej bronionych twierdz państwa moskiewskiego obległy wojska polsko-litewskie pod dowództwem kanclerza wielkiego litewskiego Lwa Sapiehy. Stałe parcie wojsk rosyjsko-szwedzkich, które w styczniu 1610 zniosły oblężenie Moskwy przez wojska Dymitra II, zmusiło stronników tuszyńskich do szukania porozumienia z królem polskim.

          14 lutego 1610 w obozie Zygmunta III pod Smoleńskiem stanął patriarcha moskiewski Filaret, który w imieniu obozu tuszyńskiego zawarł układ o powołaniu królewicza Władysława Wazy na tron carski w zamian za zagwarantowanie wolności wyznawania religii prawosławnej.

          Wasyl IV wysłał przeciwko wojskom polsko-litewskim armię swojego brata Dymitra Szujskiego, połączoną z najemnymi oddziałami szwedzkimi (35 tys. wojsk). Zgrupowanie wojsk polsko-litewskich dowodzone przez hetmana polnego koronnego Stanisława Żółkiewskiego w sile ok. 7 tys. jazdy, wspieranej przez 200 piechurów odniosło walne zwycięstwo 4 lipca 1610 pod Kłuszynem. Na wieść o tej klęsce wojsk rosyjskich wojskom Żółkiewskiego poddawały się kolejne miasta i twierdze moskiewskie. 27 lipca bojarzy w Moskwie złożyli z tronu Wasyla IV, przejmując tymczasowo władzę jako tzw. siemibojarzczina.

          Równolegle z wyprawą Żółkiewskiego w 1610 Aleksander Korwin Gosiewski na czele znacznego oddziału przeprowadził samodzielnie operację wojskową w północnej części Smoleńszczyzny, której zwieńczeniem było zdobycie twierdzy Biała[3]. Następnie Gosiewski dotarł do Moskwy, gdzie dołączył do Żółkiewskiego.

          27 sierpnia Stanisław Żółkiewski bez konsultacji z Zygmuntem III doprowadził do podpisania ugody z bojarami. Ci w zamian za polską pomoc w usunięciu Dymitra II i oddanie ziem pogranicznych odbitych przez wojska Rzeczypospolitej zgodzili się uznać królewicza Władysława carem, z przyjęciem zastrzeżenia, że jego koronacja miała odbyć się według obrządku prawosławnego. Nowy władca miał też zagwarantować nienaruszalność przywilejów stanów państwa moskiewskiego.

          Wasyl wraz ze swoimi braćmi: Dymitrem i Iwanem Szujskimi oraz patriarchą Moskwy Filaretem zostali aresztowani. 9 października na prośbę bojarów chorągwie polskie wkroczyły na Kreml moskiewski, a dowództwo nad nimi Żółkiewski oddał w ręce Aleksandra Gosiewskiego. Mennica moskiewska rozpoczęła bicie srebrnych kopiejek z imieniem nowego cara Władysława Zygmuntowicza. 29 października 1611 w sali senatu Zamku Królewskiego w Warszawie Wasyl, Dymitr oraz Iwan oddali królowi polskiemu Zygmuntowi III Wazie hołd ruski, zwany inaczej hołdem Szujskich.

          W tym samym czasie Dymitr II wraz z Maryną wycofał się do Kaługi. Został opuszczony przez oddziały polskie Jana Piotra Sapiehy, które zgodziły się przejść na stronę królewską w zamian za opłacenie żołdu. W grudniu zamordowano Dymitra II.

          Sytuację komplikowało dodatkowo niezdecydowanie Zygmunta III, który chciał samodzielnie objąć tron moskiewski bez żadnych warunków wstępnych, do czego w żaden sposób nie chcieli dopuścić bojarzy. 13 czerwca 1611 po krwawym szturmie w ręce Zygmunta wpadł Smoleńsk. Szwedzi wykorzystali ten moment, by wysunąć do tronu carskiego własnego kandydata w osobie Karola Filipa Sudermańskiego. Stały napór wojsk szwedzkich na północy spowodował poruszenie ludności państwa moskiewskiego."

          Dodasz coś od siebie?
           • lechutek1961 Re: Mógłby być gwiazdą na naszym forum... 11.12.19, 20:10
            rzewuski1 napisał:

            > Akt agresji ze strony Polski jest niepodważalny, choćbyś
            > całą książkę tutaj wkleił.

            Fakt, oblegalismy Moskwę, ale tak jak ja wkleiłem to może ty wklej jak do tego doszło? I na pewno stało się to przed rokiem 1609. Ale OK, a więcej przykładów? Na nas napadły wiele razy Niemcy, Szwedzi, Rosjanie itp itd. Nie wydaje ci się że proporcje mówi zupełnie coś innego niż ty sam?
            • rzewuski1 Re: Mógłby być gwiazdą na naszym forum... 11.12.19, 20:48
             A po co mam wklejać nie chce mi szukać , Polacy najpierw wmieszali się wewnętrzne sprawy Rosji ,
             przyczynili się do obalenia Godunowa a następnie wypowiedzieli wojnę w której dokonano w Rosji strasznych zbrodni o których oni tam pamiętają do tej pory
             a w Polsce mało kto wie.

             Kazimierz Wielki był agresorem , wyprawiał się na ziemie sąsiadów i je zagarnął(Rus, ziemia przemyska, sanocka, halicka)
             Jadwiga , wyprawa 1387 tudzież na te sama Ruś która kontrolowali Węgrzy.
             Wyprawa Zamojskiego na Michała Walecznego, zniszczenie ZURL .
             Wyprawa Piłsudskiego na Kijów też uznawana jest za agresje a nie obronę.
             --
             Nie ma takich bredni, w które ludzie nie byliby w stanie uwierzyć.
             Stanisław Lem
             • lechutek1961 Re: Mógłby być gwiazdą na naszym forum... 11.12.19, 21:02
              rzewuski1 napisał:

              > A po co mam wklejać nie chce mi szukać , Polacy najpierw wmieszali się wewnętrz
              > ne sprawy Rosji ,
              > przyczynili się do obalenia Godunowa a następnie wypowiedzieli wojnę w które
              > j dokonano w Rosji strasznych zbrodni o których oni tam pamiętają do tej pory
              > a w Polsce mało kto wie.
              >
              > Kazimierz Wielki był agresorem , wyprawiał się na ziemie sąsiadów i je zagarną
              > ł(Rus, ziemia przemyska, sanocka, halicka)
              > Jadwiga , wyprawa 1387 tudzież na te sama Ruś która kontrolowali Węgrzy.
              > Wyprawa Zamojskiego na Michała Walecznego, zniszczenie ZURL .
              > Wyprawa Piłsudskiego na Kijów też uznawana jest za agresje a nie obronę.

              Punkt widzenia zależy od miejsca siedzenia. Tak samo jest z tym o czym mówisz obecnie, jak i z Banderą i jego oddziałem, czy naszym odwetem na Ukrainie w tych czasach. Wojna to straszna rzecz i nie ma tam mowy na niuanse czy dyplomacje. W jednym i drugim okopie siedzi taki sam przestraszony albo zastraszony człowiek wyposażony w urządzenie do zabijania a nie do negocjacji. Dlatego uważam że pokój w Europie i na świecie jest najważniejszy
      • buldog2 Re: Mógłby być gwiazdą na naszym forum... 11.12.19, 19:11
       Ja też dam radę, ale szkoda czasu. Cofnij się do początku XVII wieku, to się dowiesz. Mazury też nie były polskie "od zarania".
       Z historią u lesia podobnie jak z Konstytucją.

       --
       Ellerhein Girls Choir - Lauliku Lapsepõli
       Najpierw będą Polską władali komuniści, a później szubrawcy i świnie - Stefan Ossowiecki
       Sztandar PiS dumnie powiewa - Końcówka Alfabetu
       Zło większym złem zwyciężaj!! - © KC PIS i e_PIS_kopat
  • taniarada Re: Mógłby być gwiazdą na naszym forum... 11.12.19, 19:03
   Znowu coś tam pieprzyła w Szwecji.Przyjedzcie do Polski, to normalny kraj, ale nie jest tak kolorowy, jak Szwecja. Brakuje mi tego w moim małym kraju. (…) Jestem zawstydzona tym, że polski rząd odmówił przyjęcia imigrantów. (…) Polski rząd nie jest otwarty, mam nadzieję, że możemy to zmienić.Laureatka literackiego Nobla Olga Tokarczuk odwiedziła dziś uczniów w imigranckiej dzielnicy Sztokholmu Rinkeby - to właśnie tam dochodzi często do strzelanin czy podpaleń samochodów.Niech tak dalej pieprzy to ten rząd zniesie jej podatek od tej nagrody.
  • qqazz W kwestiach historycznych trzeba dostrzegać 11.12.19, 21:52
   symetrię.
   Domagając się przeprosin od jednych trzeba też przepraszać tych którym samemu się wyrządziło krzywdy i uznać ich niezbywalne prawa.


   pozdrawiam
   --
   wiadomosci.wp.pl/gid,9847763,gpage,5,img,9847780,galeria.html----
   "Przemoc nie jest konieczna, by zniszczyć cywilizację. Każda cywilizacja ginie z powodu obojętności wobec unikalnych wartości jakie ją stworzyły."
   • lechutek1961 Re: Mógłby być gwiazdą na naszym forum... 11.12.19, 23:31
    ktos_z_kosmosu napisał:

    > 2 - Ty, zimny, Tokarczuk rzeczywiście przeżywa frustracje, a przeżywa, bo kocha
    > kraj, który już nie da się kochać.

    Każdy z nas kocha swój kraj. Mówię to w swoim imieniu i w imieniu tych którzy uważają że Polskość to normalność.
    A nie na odwrót.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka