Dodaj do ulubionych

Nie przepraszać za M.F. Rakowskiego

18.02.07, 22:39
Jak on mógł powiedzieć że władza komunistyczna przywróciła ludziom godność?
A kto ją wcześniej zabrał?
W dodatku porównajmy się z innymi krajami,gdzie nie wprowadzono socjalizmu a
były na porównywalnym poziomie.
Rakowski twierdził że gdyby nie socjalizm to by pasał krowy.
Dziwne że w takiej Szwecji czy Hiszpanii nie było socjalizmu a Polacy marzą
aby tam paść krowy.
Obserwuj wątek
    • qqazz Re: Nie przepraszać za M.F. Rakowskiego 18.02.07, 22:57
      pawka.morozow napisał:
      > Jak on mógł powiedzieć że władza komunistyczna przywróciła ludziom godność?
      > A kto ją wcześniej zabrał?
      > W dodatku porównajmy się z innymi krajami,gdzie nie wprowadzono socjalizmu a
      > były na porównywalnym poziomie.
      > Rakowski twierdził że gdyby nie socjalizm to by pasał krowy.
      > Dziwne że w takiej Szwecji czy Hiszpanii nie było socjalizmu a Polacy marzą
      > aby tam paść krowy.

On by pasał krowy i wielu innych Gierków, Jaroszewiczów, Moczarów i im
      podobnych, po prostu w naturalnych warunkach zajeliby miejsca na miare swoich
      zdolnosci i swojej przydatności i to byłoby dobre i to jest najwieksza zbrodnia
      PRLu ze indywidua nadajace sie jedynie na swiniopasów piastowali najwyzsze
      stanowiska w państwie, a ludzie wartosciowi zapełniali wiezienia i karcery.

pozdrawiam
        • qqazz Re: Poza tym, że broni sprawy straconej 18.02.07, 23:10
          No fakt troche się zagalopowałem na tle wielu działaczy poprzedniego reżymu
          Rakowski to całkiem inteligentny facet i gdyby sie wychowywał i pracował w
          innym systemie krów raczej by nie pasał, ale wielu innych (a kto wie czy nie
          większość) owszem.

pozdrawiam
          • tomm751 Re: Poza tym, że broni sprawy straconej 19.02.07, 01:31
            umówmy się że to ,,pasanie krów,, jest pewna przenośnia. Dziś należałoby mówić
            o pracy na zmywaku / pracy po wyższych studiach /jako pissuardessa, jako
            pomocnik smieciarza, sprzataczka itp.Mamy z tym do czynienia. Wystarczy się
            dobrze rozejrzeć. Widziałeś Węgrów,Czechów w takiej liczbie w takich pracach we
            Francji, Niemczech ? Popatrz z tej perspektywy.....
      • jez.mozdzierz Mylisz się qqazz. Rakowski nie był głupi. 18.02.07, 23:09
        Generalizujesz tu, a to nieprawda. Głupie były te wszystkie Babiuchy,
        Olszowskie czy Świrgonie. Rakowski nie był głupi - miał takie zaparcie
        parweniusza i uczył się bardzo dużo, co jak na PZPR za częste nie było.
        Poza tym - jego żoną, ktora w końcu wybrała wolność (wraz z synem Rakowskiego),
        była ongiś światowej sławy skrzypaczka Wanda Wiłkomirska, pani z arystokracji.
        Taka kobieta durnia by za męża nie wzięła - Świrgonie i Babiuchy nie miały u
        niej żadnych szans, mimo, ze w hierarchii partyjnej od Rakowskiego stali
        wyżej....
        Można Rakowskiego nie lubieć - też go nie lubię, ale trzeba mu oddać
        sprawiedliwość - to nie był głupiec. Na swój sposób był też odważny - wejść do
        Stoczni w swieżo po stanie wojennym i spotkać się Naprawdę z robotnikami, a nie
        z klakierami, ściągniętymi skądś extra na tę okazję - niewielu to w PZPR
        potrafiło - to była banda tchórzy.
        Co tam naopowiadał bzdur to naopowiadał. Ale odwagę miał.
        • tomm751 Re: Mylisz się qqazz. Rakowski nie był głupi. 19.02.07, 01:38
          Nie mam żadnych sympatii do dawnych prominentów. Ale żeby tak wytykac Babiucha
          że głupi podczas gdy wicepremierem wolnej Polski jest Lepper a ministrem np
          niedawno był Jurgiel. A czymze w sensie intelektu różni się Swirgoń od
          Ujazdowskiego? Porównajmy takiego Olszowskiego z Gosiewskim . Taki postęp ?
      • tornson Jednym słowem potwierdzasz hasła hitlerowców 19.02.07, 02:27
        o Polakach jako podludziach...
        Twierdzisz że że w Polsce powinno być wielokroć więcej pastuchów i ludzi bez
        wykształcenia niż na Zachodzie, tak jak to było w twoim przedwojennym raju. A to
        że dzięku PRLowi poziomem wykształcenia dorównaliśmy Zachodowi to było dla
        ciebie na wyrost, bo Polacy to banda idiotów gdzie powinień być 30%
        analfabetyzm, a uniwersytety całkowicie niedostępne dla 90% narodu.
        Skąd się biorą tacy debile??
    • jez.mozdzierz Re: Nie przepraszać za M.F. Rakowskiego 18.02.07, 23:01
      pawka.morozow napisał:
      > Dziwne że w takiej Szwecji [...]nie było socjalizmu

Co zatem było w Szwecji, pawka? Kapitalizm? Jeśli już, to z wyjątkowo "ludzką"
      twarzą :-) Tak ludzką, że tylko w Szwecji jeszcze związki zawodowe miały i mają
      tyle do powiedzenia,co w Polsce w zakładach państwowych.
      O taki drobiazgu, jak rozmontowane (nie do końca) całkiem niedawno państwo
      superopiekuńcze nawet nie wspomnę.
      Życzę dużo zdrowia i nauki o systemach społeczno-politycznych, panujących w
      różnych państwach...
      • pawka.morozow Re: Nie przepraszać za M.F. Rakowskiego 18.02.07, 23:07
        nie rozumiem,chcesz powiedzieć że Szwecja była w wielkiej rodzinie państw
        socjalistycznych miłujących pokój?
        Należało do RWPG?
        to Szwedzi marzyli by przyjechać do ojczyzny MF Rakowskiego by zbierać runo leśne?
        To my produkujemy takie świetne maszyny i samochody jak Volvo czy Saab?
        Byliśmy krajem niesuwerennym,źle zarządzanym i rządzonym przez ludzi bez skrupułów.
        Marzyliśmy aby wydobyć się z tamtego systemu i należeć do krajów
        europejskich,mieć zdrową gospodarkę a nie księżycową ekonomię socjalizmu
        postawioną na głowie.
        I jeszcze jedno,jeśli Rakowski przypisuje sobie i komunistom to co zrobili
        Polacy,to wiedz że zrobili to Polacy dla siebie i bez potrzeby dozorowania przez
        komunistycznych kacyków.Gdyby ekonomia była nie-księzycowo-socjalistyczna,to ich
        praca nie zostałaby zmarnowana jak to zrobili kumple Rakowskiego.
        te 38 milionów Polaków nie należało do PZPR
        • apoplaws Re: Nie przepraszać za M.F. Rakowskiego 18.02.07, 23:12
          Kolega Mozdzierz chce moim zdaniem powiedzieć, że Szwecja była i jest krajem
          socjalistycznym. Kojarzenie pojęcia socjalizm (choć mi nie w smak ten system)
          tylko i wyłacznie byłym blokiem wschodnim, świadczy o jego niezrozumieniu.
          Zapewne po cześci bierze się ono stąd, że pewne wersje socjalizmu jako
          "reakcyjne" odrzucali ideolodzy w rodzaju Lenina: np. w perorach przeciw
          socjaldemokracji. Tu też jest paradoks: w głowach niektórych bezrefleksyjnych
          tzw. antykomunistów pokutują schematy przez system który zwalczali ukute.
        • tomm751 Re: Nie przepraszać za M.F. Rakowskiego 19.02.07, 01:49
          Pawka czy Ty juz całkiem zgłupiałes ? Szwedzi masowo wyjezdżali np do USA. Do
          Polski raczej się nie pchali bo to dla nich kraj dziki, nieprzyjazny, zacofany
          i brudny.Kiedy szwedzi produkowali swoja słynną szwedzką stal my nawet
          przyzwoitego roweru nie moglismy produkowac. To nie kwestia suwerenności tylko
          róznic cywilizacyjnych.A z tymi tzw komunistami to zastali oni niezły spadek:
          analfabetyzm,grużlica,zero przemysłu, fatalna sytuacja na wsi itp itp / nie
          wymieniam bo Ty w to nie wierzysz/. I z tym sobie poradzili. Szwedzi w tym
          samym czasie tych problemów nie mieli.
    • pawka.morozow nikt nie twierdzi że MFR jest nieinteligentny 18.02.07, 23:13
      Jest to człowiek bardzo inteligentny,ale niestety ma poglądy ktore są o tyle
      niesłuszne że wprowadzone w życie w PRL udowodniły że są niesłuszne.
      Przecież to nie Szwedzi i Niemcy i Amerykanie uciekali do Polski,ale Polacy
      marzyli aby opuścić ten Wzorowo Zarządzany Kraj i nie mieli takich warunków jak
      komusza elita,tzw.nomenklatura.
      Co do Wandy Wiłkomirskiej to ona tak znowuż sie nie chlubi tym byłym mezaliansem.
      • asso1 Pawka! 18.02.07, 23:27
        Nie wiem skąd czerpiesz swoją wiedzę, ale chyba jesteś trochę niekumaty! Wanda
        Wiłkomirska, pierwsza żona Rakowskiego NIGDY nie powiedziała o nim złego słowa.
        Nawet w stanie wojennym, mimo namolnych prób różnych propagandzistów. Także i
        dziś w różnych wywiadach i wypowiedziach wyraza się o nim z najwyższym
        szacunkiem. Wiesz co to znaczy? To znaczy, że jest to osoba z klasą! W
        odróżnieniu od ciebie.
        • pawka.morozow co ty tam wiesz,napisałem że się nie chlubi 18.02.07, 23:35
          kobieta.gazeta.pl/wysokie-obcasy/1,53662,3498898.html?as=2&ias=9&startsz=x
          Trzy tygodnie przed urodzeniem pierwszego syna grałam koncert Czajkowskiego w
          Katowicach. Gram piękną kantylenę i nagle - synek łokciem mnie dziabie. Ten mój
          Włodek był strasznie bojowy.

Drugi, Artur, urodził się w żłobku.

W jakim żłobku! Skąd pani to bierze?

Z 'Dzienników' Mieczysława Rakowskiego, Pani byłego męża.

Nie czytam.

Artur opowiadał to swojej pani w przedszkolu.

Co on wypisuje! Artek był za mały, żeby znać słowo 'żłobek'. Było tak:
          przedszkolanka zapytała go: 'Czy twoja mama często wyjeżdża?'. I Artek
          odpowiedział: 'Bardzo często, nawet jak się rodziłem, ona była w Lipsku'.
          Jest mi przykro, że on to pisze.

Wydał już dziesięć tomów.

Och, tak dużo?! Ludzie to chwalą i pytają, dlaczego pani ich nie czyta, on
          przecież tak dobrze o pani pisze.

To prawda.

A co złego mógłby o mnie napisać, dziecko?

'Dzisiaj przyjeżdża Wanda, stęskniłem się za nią'.

To bardzo smutne, co pani mi czyta.

'Nie było jej prawie sześć tygodni'.

Kotku, ja nie chcę tego słuchać. Nigdy mi nie mówił, żebym siedziała w domu i
          nie wyjeżdżała. Ceniłam to.
          • asso1 Re: co ty tam wiesz,napisałem że się nie chlubi 18.02.07, 23:42
            Kotku, ja nie chcę tego słuchać. Nigdy mi nie mówił, żebym siedziała w domu i
            nie wyjeżdżała. Ceniłam to.
            Sam to zacytowałeś! Jest tu coś o mezaliansie? A czym ma się chlubić? Że ją
            Rakowski zostawił na lodzie? Dla młodszej kobiety? Tym bardziej należy ją cenić
            za takt i klasę.

• pawka.morozow Wanda jest OK 18.02.07, 23:47
              13 grudnia, w niedzielę, ogłoszono stan wojenny - aresztowania, godzina
              policyjna, nie ma telefonów. Pobiegłam do Markuszewskiego z KOR-u, bardzo blisko
              mnie mieszkał. Zobaczyłam wywalone drzwi, wróciłam do domu - trzeba poniszczyć
              papiery.

Stukanie do drzwi. No, patrzcie, już są po mnie. Otwieram. Mieczysław Rakowski.
              Stoi w drzwiach i mówi: - Tak, tak, byłem za stanem wojennym, czy mimo to mogę
              wejść? - Możesz, Mieciu. Co wyście zrobili? - zapytałam. - Czy wyście zwariowali?!

- A jeżeli ci powiem - zaczął - że czołgi radzieckie stoją za Wisłą? - Zawsze
              stały. - Czy chcesz jeszcze jednego krwawego powstania? Chcesz, żeby się krew
              polała?! Czy nie rozumiesz, że oni tu wkroczą?

- Mieciu, rozumiem jedno: moi znajomi zamykają do więzienia moich znajomych, ja
              w tym nie mogę dłużej być.

Powiedział: 'Historia nas osądzi'. I do mnie, na koniec: - Po co ty to robisz,
              po co? Przecież ten walec cię zgniecie. Ja nie będę cię zawsze chronić.
      • tornson Jak ty mało wiesz, jaki ty jesteś ciemny. 19.02.07, 02:17
        pawka.morozow napisał:

> Jest to człowiek bardzo inteligentny,ale niestety ma poglądy ktore są o tyle
        > niesłuszne że wprowadzone w życie w PRL udowodniły że są niesłuszne.
        > Przecież to nie Szwedzi i Niemcy i Amerykanie uciekali do Polski,ale Polacy
        > marzyli aby opuścić ten Wzorowo Zarządzany Kraj i nie mieli takich warunków jak
        > komusza elita,tzw.nomenklatura.
        Tacy jak ty, debile bez krzty wiedzy, niepowinni mieć wogóle praw wyborczych.
        Doczytaj trochę historii nieuku, dowiedz się jak i kiedy budowano potęgi
        gospodarcze Zachodu i jak utrwalano ich polityczno-gospodarczą hegemonię. Może
        wtedy zrozumiesz że spóźcizną IIRP i IIWŚ było zacofanie Polski do Zachodu
        sięgające 50-100 lat. Może w końcu dotrze do pustego łba że nie Zachód był dla
        Polski skalą porównawczą, lecz co najwyżej kraje latynoskie, a komunizm obronił
        Polskę przed losem Meksyku czy Bangladeszu.
        Qrwa że banda takich bezmózgich plastusiów jak ty decyduje o wynikach wyborów...
    • viking2 Re: Nie przepraszać za M.F. Rakowskiego 19.02.07, 00:40
      pawka.morozow napisał:
      > Rakowski twierdził że gdyby nie socjalizm to by pasał krowy.

Przypuszczalnie tak. Ale pamietajmy o jednym: ktos musi. Na roznych forach
      "Gazety" czesto spotyka sie posty wytykajace innym (albo pomiedzy forumowiczami
      nawzajem) "buractwo", "wiesniactwo", "wiejskosc" i tak dalej, ale zadajmy sobie
      pytanie, gdzie bylibysmy my, mieszkancy miast, bez wsi? Prawda jest oczywista:
      ktos musi orac i siac, bo inaczej nie bedzie nawet chleba.
      I w tym kontekscie, taki komentarz moskiewskiego sprzedawczyka jest obrazliwy
      rowniez i dla wsi, dla tych, ktorzy rzeczywiscie "pasaja krowy".
      A o przywracanie godnosci ludzkiej, to juz niech sie taki Rakowski nie martwi:
      on nawet nie wie, co to slowo znaczy...
      • joannabarska Kultura owszem, ale zaczynaj od siebie viking2! 19.02.07, 02:00
        "Moskiewski sprzedawczyk" - to jest pochlebstwo wg.Ciebie? Rakowski pochodzi
        sam ze wsi, wiec mógł pasac krowy również, a jego odzywka w stoczni gdanskiej
        to i okreslona,napieta atmosfera spotkania. Ja to znam od A do Z z nagrania w
        całosci.I jeszcze jedno: z tzw.wsi (Nie mylic z WSI !) wywodzimy sie wszyscy
        siegajac po praprapra itd - (róznie zresztą z tym "pra").
        --
        "Nieznośnie jest życ w kraju, w którym nie ma poczucia humoru, ale jeszcze
        nieznośniej jest tam, gdzie poczucie humoru jest dla życia niezbędne." (Bertold
        Brecht)
        • viking2 Re: Kultura owszem, ale zaczynaj od siebie viking 20.02.07, 03:20
          joannabarska napisała:

> "Moskiewski sprzedawczyk" - to jest pochlebstwo wg.Ciebie? Rakowski pochodzi
          > sam ze wsi, wiec mógł pasac krowy również, a jego odzywka w stoczni gdanskiej
          > to i okreslona,napieta atmosfera spotkania. Ja to znam od A do Z z nagrania w
          > całosci.I jeszcze jedno: z tzw.wsi (Nie mylic z WSI !) wywodzimy sie wszyscy

Nie, to nie jest pochlebstwo - i nie bylo jako takie zamierzone. To, ze Rakowski
          - albo ktokolwiek inny - jest pochodzenia wiejskiego nie jest zadna ujma, bo jak
          juz napisalem, bez tych, ktorzy orza ziemie i sieja ziarno, nie bedzie chleba. A
          jesli "moskiewski sprzedawczyk" wydaje Ci sie niewlasciwy, to powiedzmy wprost:
          zdrajca. Nie tylko on zreszta, bo cala plejada tych, ktorzy i przed nim i razem
          z nim zasiadali w KC i Biurze Politycznym. Poczynajac od tych wszystkich
          Bierutow, Ochabow, Gomulkow, Gierkow, Babiuchow i calej reszty towarzystwa
          wzajemnej adoracji. Obiektywna prawda jest, ze oni wszyscy w zamian za rozne
          przywileje poszli wyslugiwac sie obcemu - moskiewskiemu - mocodawcy, a przeciwko
          wlasnemu narodowi. Jesli to nie jest zdrada, to prosze, wytlumacz mi co to slowo
          znaczy, bo najwidoczniej nie rozumiem.
    • jedwabnik2 Re: Nie przepraszać za M.F. Rakowskiego 19.02.07, 00:43
      pawka.morozow napisał:

> aby tam paść krowy.

W Szwecji byl socjalizm (i jest nadal).

W Szwecji partia socjaldemokratyczna rzadzila z paroma krotkimi przerwami od
      lat trzydziestych do chwili obecnej (choc ostanie wybory przegrala). W Szwecji
      dziewiecdziesiat pare procent doroslych ludzi jest zrzeszonych w zwiazkach
      zawodowych, lecznictwo jest bezplatne, studia sa bezplatne (i panstwo daje
      _kazdemu_ studentowi przyzwoita pozyczke na koszty zycia podczas studiow).

Tak wiec jakby ciutke kula w plot...
    • wiosnaludzikow pawka 19.02.07, 04:52
      > aby tam paść krowy.
      Brak znajpmości historii czy co ? Kolego w Szwecji jest taki socjalizm, że
      nawet sobie nie wyobrażasz. Tylko jak ktoś za socjalizm uważa to cos co
      przyjechało z Mosywu i spod Kronsztadu no to ... sorry.
      Powiedzonka Rakowskiego uzywał równiez mój ojciec - komunista. Nie można tu
      uznać tych racji gdyż ten ustrój, o którym pisze Rakowski wprowadzono na
      czołgach i zbrodniach dla takich karier ludzi z np wsi mazowieckiej

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka