Dodaj do ulubionych

Paradoks o nieomylności papieża

16.06.13, 14:17
Na podstawie słów Jezusa (przytaczam na końcu) powstał wyimaginowany obraz kościoła chrześcijańskiego później katolickiego.
Papieże oraz duchowieństwo czyli następcy Piotra i apostołów mniemali o sobie:
Posiadamy taką władzę, że możemy uzdrawiać chorych, ba nawet wskrzeszać umarłych, a jak powiemy do góry to się przesunie. Jak o co będziemy prosić to dostaniemy, jak co postanowimy to i niebo tak uczyni.

To na podstawie słów Jezusa Kościół zbudował swoją pozycję, papiestwo posiadło pełnie władzy na świecie, a królowie oddawali mu hołd (całowanie w pierścień na palcu u stopy).
Słudzy Jezusa pławili się w chwale oraz boskim autorytecie - żyjący ówcześni ludzie musieli akceptować taki stan rzeczy. Niski poziom edukacji, źródłem prawdy objawionej biblia i kościelna ambona, brak przepływu informacji.


A jak to się ma do nieomylności papieskiej i kościoła katolickiego. Od początku swego istnienia kościół posiadał boski autorytet - na mocy słów Jezusa. Wraz z upływem czasu autorytet ten coraz bardziej upadał, papież, by go ratować w końcu ogłosił się nieomylnym ( dogmat ogłoszony w roku 1870).
Otóż papież i kościół był nieomylnym od początku chrześcijaństwa na mocy ewangelii (klucze do nieba i władza zawiązywania i rozwiązywania), a nie dopiero od momentu ogłoszenia dogmatu o nieomylności.
Papiestwo popełnianymi przez siebie błędami zaprzecza ewangeliczne prawdzie o posiadaniu kluczy do nieba, a skoro nie posiada kluczy do nieba nie może zawiązać swej nieomylności w sensie nadania temu jakiejś mocy i siły sprawczej...
Po drugie ktoś kto cały czas się myli ogłasza się nieomylnym może znów się myli?

----

klika przykładów postępowania kościoła:

Mijały stulecia:
dokonywano kolejnych odkryć - podważających wierzenia biblijne i nauki kościelne,

- Słońce centrum układu słonecznego.
- Teoria Darwina - pochodzenie człowieka.
- Wiek Ziemi datowany nie na kilkanaście tysięcy lat ( Biblia ) tylko kilka miliardów.
- Okres stworzenia świata - nie 7 dni tylko kilka miliardów lat.

( kościół z całą mocą zwalczał ludzi o postępowych poglądach ).

Konfrontowano styl życia duchowieństwa z wyobrażeniem ewangelicznym.

Reformacja: na protestantyzm przeszło ok 1/3 mieszkańców europy zachodniej - uznając tym samym, że styl życia duchowieństwa nie odpowiada pozytywnemu obrazowi ewangelicznemu.
( istotny argument podważaj±cy autorytet papiestwa ).


Obalano stosunki społeczne wyznaczone przez ojców kościoła.

- Pogardliwy stosunek do kobiet ( wątpię, by współczesne katoliczki akceptowały miejsce wyznaczone im przez ojców kościoła).
- Aprobowanie niewolnictwa, podziału feudalnego i królowania sług Jezusa ( myślę, że większość obecnego społeczeństwa także się z tym nie zgadza )
- Palenie na stosach ludzi posądzanych o czary ( ciekawe ile w dzisiejszych czasach musieliby stosów rozpalić )


Zmiany na mapach politycznych:

- śmiertelne potępienie i zwalczanie prawosławia, protestantów
( dzisiaj są przyjaźni może dlatego, że kościół katolicki zmienił swój stosunek, a może dlatego, że protestanci posiadają duże wpływy polityczne i ekonomiczne na zachodzie, kiedyś byli biednymi emigrantami np. w Ameryce ).

- Pogromy Żydów
( dzisiaj stosunki pozytywne może to kolejna zmiana światopoglądu kościoła, może to respekt, dzisiaj mają swoje państwo )...
Edytor zaawansowany
  • privus 30.06.17, 21:35
    Takich dogmatów-paradoksów jest wiele.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła lub ?

Zapamiętaj mnie

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.