Dodaj do ulubionych

Zablokowana sprzedaz TBS-ow

22.05.08, 22:44
Witam, po "cudownym" programie w TVN nie ma juz mozliwosci
przepisywania cesji na osobe wyznaczona przez siebie. Tak jest juz w
TBS Marki, mozna jedynie zwrocic lokal do zasobow TBS. To jakas
paranoja!!! Napiszcie prosze jak sytuacja wyglada w Waszych TBS-ach.
Pozdrawiam
Edytor zaawansowany
  • nuda.a 23.05.08, 09:55
    Więc jak teraz wyglada sytuacja zbywania mieszkań TBS? Jest
    mozliwość kupienia udziałow czy nie?
  • polaxo 23.05.08, 10:40
    Można zwrócić mieszkanie do TBS-u za zwrot wpłaconej partycypacji. Natomiast TBS
    sam wyznacza nowego Najemcę. Teraz to dopiero TBS-y zaczną kręcić lewe interesy.....
  • kasiadj07 23.05.08, 10:46
    Pani Prezes w jednym z wywiadów powiedziała, że mieszkania są potrzebne dla
    pracowników TBS, więc wszystkim poszukującym mieszkania życzę miłego kąta pod
    mostem...:(
  • nuda.a 23.05.08, 21:46
    czy zablokowana jest sprzedaz warszawskich mieszkań w TBS,prosze
    konkretną odpowiedz jezeli jest mozliwa
  • 1cezar1 26.05.08, 12:28
    witam , z tego co mi wiadomo to na Bemowie przepisanie partycypacji
    odbywa się "normalnie" (jeśli takiego określenia można użyć).Na
    podstawie czego (jakiej ustawy "marki" tak robią), chyba podają coś ?
  • kasiadj07 26.05.08, 12:42
    Tbs Marki działa zdaje się na podstawie jakiejś uchwały zarządu. To wszystko
    dziwne, tym bardziej, że przecież program Uwagi dotyczył właśnie tbs Bemowo i
    odsprzedaży nowych mieszkań???
  • andy-1204 26.05.08, 13:55
    Dzwoniłem do 3 kolejnych warszawskich TBS-ów i powiedziano mi że
    cesje są wstrzymane .Czekają na jakieś wytyczne z Ministerstwa
  • ala_501 27.05.08, 14:35
    Skąd wiadomo, że teraz TBS wyznacza nowego najemcę? Jak to się ma do
    tego, co partycypantom zapisano w umowach - że TO ONI
    (=partycypanci) przez 10 lat wskazują kandydatów na nowych najemców,
    a TBS zobowiązuje się zawierać z takimi osobami umowy najmu, jeśli
    spełniają warunki?
  • prawdziwy-radek 28.05.08, 21:48
    Czy może ktoś coś wie - o jakie wytyczne Ministerstwa chodzi? Czy są
    jakieś zmiany w prawie które pozwalają TBS nie wydawać zgody na
    cesję? Proszę o pomoc
  • prawdziwy-radek 28.05.08, 21:39
    Zgadzam sie z tym, to jakieś nieporozumienie. TBS Marki - słyszałam
    nie wydaje pozwoleń na cesję. Tylko czy mają do tego prawo? Czy ktoś
    coś wie na ten temat?
  • pliszka123 29.05.08, 10:01
    Przeczytajcie opinię z 31.03.2008 roku wydaną przez Ministerstwo
    Infrastruktury. Odpowiedź Ministerstwo przygotowało w wyniku
    interpelacji złożonej przez posła PIS.

    NIE MA ŻADNYCH PODSTW PRAWNYCH DO TEGO ABY ZABLOKOWAĆ ZMIANĘ NAJEMCY
    OSOBOM KTÓRE PRZED 01.01.2005 roku PODPISAŁY Z TBS-AMI umowy
    partycypacj z zapisanym prawem do wskazywania najemcy.

    Interpelacja w sprawie: zmiany ustawy z dnia 26 października 1995 r.
    o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego oraz o
    zmianie niektórych ustaw /Dz. U. nr 133, poz. 654/.

    Szanowny Panie Ministrze,

    Ustawa o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego w
    art. 29a daje najemcy prawo uzyskania zwrotu kwoty wpłaconej
    partycypacji.
    Niestety zdaniem niektórych prawników przepis ten dotyczy tylko tych
    przedsięwzięć, które TBS-y realizują począwszy od l stycznia 2005 r.
    W związku z tym TBS-y odmawiają zwrotu partycypacji tym
    partycypantom, którzy zawarli umowy pod rządami starej - nie
    znowelizowanej w 2005 r. ustawy.
    Najemcy poprzez czynsz spłacają zaciągnięty przez TBS kredyt na
    budowę mieszkań a nie mają możliwości stania się ich właścicielami.
    Kwota czynszu jest bardzo dużym obciążeniem dla wynajmujących.
    Zgodnie z obowiązującym prawem właścicielem lokalu jest i pozostanie
    spółka TBS.

    Innym problemem jest to, iż na podstawie interpretacji tej samej
    ustawy, niektóre TBS-y /np. w Bielsku-Białej/ działają na szkodę
    partycypanta ograniczając jego prawa czasowo do 5 lat.

    W związku z powyższym pytam:
    1. Czy planuje Pan Minister zmianę obowiązującej ustawy o niektórych
    formach popierania budownictwa mieszkaniowego, polegającą na
    rozciągnięciu obowiązywania art. 29a na tych
    najemców /partycypantów/, którzy zawarli umowy najmu /partycypacji/
    przed l stycznia 2005 r.?

    2. Czy planuje Pan Minister wprowadzenie zmian do ustawy
    umożliwiających wykup mieszkań na własność przez dotychczasowych
    najemców na podobnych zasadach jak najemcy lokali mieszkalnych w
    spółdzielniach mieszkaniowych lub lokali gminnych?

    3. Czy planuje Pan Minister wprowadzenie zapisu gwarantującego
    najemcy /partycypantowi/ prawa do wskazania najemcy /partycypanta/
    bez ograniczeń czasowych w czasie trwania umowy najmu i partycypacji
    jak również po jej zakończeniu, szczególnie tym którzy podpisali
    umowę partycypacji przed dniem l stycznia 2005 r.?

    Stanisław Szwed


    ODPOWIEDŹ NA INTERPELACJĘ:

    Szanowny Panie Marszałku,

    W odpowiedzi na interpelację posła Stanisława Szweda w sprawie
    zmiany przepisów ustawy o niektórych formach popierania budownictwa
    mieszkaniowego, nadesłaną pismem z dnia 31 marca 2008 r. (znak: SPS-
    023-2212/08), uprzejmie przekazuję następujące informacje.

    Obecne brzmienie przepisów regulujących system wspierania
    budownictwa społecznego precyzuje także warunki zawierania umów
    partycypacji. Zgodnie z art. 29 i 29a ustawy z dnia 26 października
    1995 r. o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego
    (Dz. U. z 2000 r., nr 98, póz. 1070 z późn. zm.) umowy
    partycypacyjne mogą zawierać z towarzystwem budownictwa społecznego
    pracodawcy, osoby prawne i osoby fizyczne. W przypadku osób
    fizycznych kwota partycypacji ograniczona jest do 30% kosztów budowy
    mieszkania, a w razie zakończenia najmu kwota podlega zwrotowi w
    ustalonym trybie.

    Powyższe przepisy dotyczą przedsięwzięć objętych wnioskami wstępnymi
    składanymi w Banku Gospodarstwa Krajowego od 2005 r. włącznie.
    Wcześniej ustawa o niektórych formach popierania budownictwa
    mieszkaniowego zawierała jedynie przepis stanowiący, że osoby mające
    interes w uzyskaniu mieszkań przez wskazane przez nie osoby trzecie
    mogą zawierać z towarzystwem umowy w sprawie partycypacji w kosztach
    budowy tych mieszkań (art. 29 brzmienia ustawy sprzed wejścia w
    życie ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o zmianie ustawy o
    niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego (Dz. U. nr
    213, póz. 2157)). Wszelkie kwestie dotyczące, na przykład, wysokości
    kwoty partycypacji, jej zwrotu w przypadku zakończenia najmu, prawa
    partycypanta do wskazywania kolejnych najemców itp. zostały więc
    uregulowane w dwustronnych umowach zawieranych pomiędzy towarzystwem
    i partycypantem.

    Odnosząc się do pytań Pana Posła dotyczących możliwości
    rozciągnięcia obecnych regulacji na okres sprzed 2005 r., należy
    podkreślić, że taka zmiana przepisów jest niezgodna z zasadą
    niedziałania prawa wstecz. Warto jednak zauważyć, że strony umowy, w
    tym wypadku TBS i partycypant, mogą w każdej chwili za obopólną
    zgodą zmienić postanowienia umowy, dostosowując je do obecnego
    brzmienia przepisów.

    Ponadto, chciałbym poinformować Pana Posła, że kwestia postanowień
    umów partycypacyjnych zawieranych przed 2005 r. była również
    przedmiotem interwencji Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
    Urząd kwestionował różne zapisy umów, które stawiały w niekorzystnym
    położeniu partycypantów. Wśród przepisów budzących wątpliwości UOKiK-
    u znajdowały się także zapisy dotyczące zwrotu partycypacji po
    zakończeniu najmu oraz praw partycypantów do wskazywania kolejnych
    najemców. Zatem w przypadku, gdyby dane towarzystwo nie zdecydowało
    się na aneksowanie umowy partycypacyjnej w celu zapewnienia
    większych praw partycypantowi, może on się zwrócić o analizę zapisów
    umowy do UOKiK-u.

    Odpowiadając na pytanie dotyczące możliwości wykupu mieszkań
    będących w zasobach towarzystw budownictwa społecznego, uprzejmie
    informuję, że obecnie, zgodnie z art. 20 ustawy o niektórych formach
    popierania budownictwa mieszkaniowego lokale mieszkalne wybudowane
    przy wykorzystaniu kredytu z Krajowego Funduszu Mieszkaniowego (KFM)
    nie mogą być, pod rygorem nieważności, wyodrębnione na własność, a
    także nie może być do nich ustanowione spółdzielcze własnościowe
    prawo.

    Ministerstwo rozważa możliwość dopuszczenia do częściowej wyprzedaży
    tego zasobu, ale na pewno nie może się to odbywać na zasadach
    stosowanych w przypadku prywatyzacji mieszkań spółdzielczych i
    komunalnych. Należy bowiem pamiętać, że mieszkania należą do
    prywatnych podmiotów, działających w formie spółek kapitałowych,
    posiadających osobowość prawną i prowadzących działalność
    gospodarczą oraz ponoszących wszelkie koszty i ryzyko z tym
    związane. Organy zarządcze i nadzorcze tych podmiotów nie mogą
    prowadzić działalności na szkodę spółek, zaś państwo nie może
    narzucać im działań polegających na niekontrolowanej sprzedaży
    mieszkań na żądanie najemców. Musi to pozostać kwestią wyboru samego
    towarzystwa budownictwa społecznego.

    Ponadto, należy pamiętać, że na budowę mieszkań zaciągnięto kredyty
    ze środków KFM. Kredyty te były udzielane na preferencyjnych
    warunkach, wyrażających się niską stopą oprocentowania i długim
    okresem spłaty. W latach 1995-2008 budżet państwa przeznaczył na
    dofinansowanie KFM ok. 4,2 mld zł. Dodatkowo państwo poręcza i
    gwarantuje kredyty zaciągane na zasilenie Funduszu w
    międzynarodowych instytucjach finansowych. Dodatkowo, w stosunku do
    części inwestycji stosowano umorzenie w wysokości 10% kosztów
    przedsięwzięcia. Warunkiem ewentualnej sprzedaży mieszkań TBS-
    owskich musi być spłata tych obciążeń i nie jest możliwe
    wprowadzenie bonifikat stosowanych przy prywatyzacji mieszkań
    komunalnych.

    Chciałbym podkreślić, że jeżeli Ministerstwo uzna, że prywatyzacja
    zasobów wybudowanych z KFM jest celowa, to będzie się ona odbywać w
    ramach szerszej reformy systemu wsparcia czynszowego budownictwa
    społecznego. Resort nie chce bowiem doprowadzić do sytuacji
    niekontrolowanej wyprzedaży mieszkań, wybudowanych przecież ze
    znaczącym wsparciem władz publicznych i lokalnych, na które złożyły
    się środki ogółu podatników.

    Piotr Styczeń
    Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury

  • prawdziwy-radek 02.06.08, 21:36
    dziękuję za informacje prawne odnośnie sprzedaży TBS.
  • wyrwuss 08.06.08, 12:27
    Normalnie sprzedajemy partycypacje i TBS . !!!
  • slawkod 08.06.08, 17:38
    Tylko czemu w Toruniu nie można tego zrobić??

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka