Dodaj do ulubionych

Ślonsko polityka

• broneknotgeld 26.05.12, 10:47
    Ślonskość!

Ech, te czasy som ciekawe!
    Ślonzok dźwigo teroz prawie
    Dyć nikerym strach z tym idzie
    -Jako we "warszawce" bydzie?

Słyszom posły, synatory
    We Warszawie - "Ślązak chory"
    -"Coś o autonomii bredzi"
    -"Niech jak mysz pod miotłą siedzi"

Słyszom - ano niy dziwota
    Dować wiary? W czym gupota?
    Czymsik grozi nom "warszawka"?
    Ślonsk dlo istnych jak zabawka?

Ech, ministry i prymiery!
    Czy spokopi richtig kery?
    Ślonskość rośnie - w tym niy "piynta"
    Tyż niy "zmora" prezydynta

Ślonskość rośnie, wiyrchym idzie
    Niymiec, Polok trzimoł w biydzie
    Zdo sie tako durś być miało
    A tu wiyncyj nom zachciało

Ślonskość - kwiot demokracyji
    W czas takowy mniyj mecyji
    W czas takomy rodzi grzondka
    Wolnom wolom z tego kontka

Ślonskość z Bogym, ze czowiekym
    Dlo nos cudym a niy flekym
    Dlo nos ze poczontka Słowym
    Ślonskość - rod żech kej to powiy.
    --
    Ruda Śląska - stolica fraszki
  • broneknotgeld 27.05.12, 10:39
    Ślonskość!

Ech, te czasy som ciekawe!
    Ślonzok dźwigo teroz prawie
    Dyć nikerym strach z tym idzie
    -Jako we "warszawce" bydzie?

Słyszom posły, synatory
    We Warszawie - "Ślązak chory"
    -"Coś o autonomii bredzi"
    -"Niech jak mysz pod miotłą siedzi"

Słyszom - ano niy dziwota
    Dować wiary? W czym gupota?
    Czymsik grozi nom "warszawka"?
    Ślonsk dlo istnych jak zabawka?

Ech, ministry i prymiery!
    Czy spokopi richtig kery?
    Ślonskość rośnie - w tym niy "piynta"
    Tyż niy "zmora" prezydynta

www.dziennikzachodni.pl/artykul/582343,smolorz-tajne-manewry-prezydenta-komorowskiego,id,t.html
    Ślonskość rośnie, wiyrchym idzie
    Niymiec, Polok trzimoł w biydzie
    Zdo sie tako durś być miało
    A tu wiyncyj nom zachciało

Ślonskość - kwiot demokracyji
    W czas takowy mniyj mecyji
    W czas takowy rodzi grzondka
    Wolnom wolom z tego kontka

Ślonskość z Bogym, ze czowiekym
    Dlo nos cudym a niy flekym
    Dlo nos ze poczontka Słowym
    Ślonskość - rod żech kej to powiy.
    --
  • broneknotgeld 28.05.12, 11:15
    Kwadratowe jaja?!
    wpolityce.pl/wydarzenia/29379-czy-telewizja-polska-jeszcze-jest-polska-do-swoich-materialow-dolaczyla-ksiazke-wydawnictwa-zwiazanego-z-ras
    Czy w tym szpas, czy haja?
    --
  • broneknotgeld 02.06.12, 14:03
    Co by tu pedzieć?
    Trza ło tym wiedzieć.
    nowagazetaslaska.eu/newsy/758-co-dalej-ze-lonskom-godkom
    --
  • broneknotgeld 19.06.12, 15:39
    Jedno co wiymy
    katowice.gazeta.pl/katowice/1,35019,11969628,Gorzelik_do_prezydenta__W_oczach_wielu_Slazakow_panstwo.html
    -Swoje zrobiymy.
    --
  • broneknotgeld 21.06.12, 20:10
    We Roku Konstantego Wolnego

Jest wystawa skiż Wolnego
    www.facebook.com/photo.php?fbid=487331911281413&set=a.229286840419256.76543.100000138243099&type=1&theater
    Toż kuknijcie drap do tego
    --
  • broneknotgeld 26.06.12, 18:20
    Poseł Plura swoje pedzioł
    www.dziennikzachodni.pl/artykul/604657,plura-komorowski-to-moja-porazka,id,t.html
    Czy prezydynt już dowiedzioł?
    --
  • broneknotgeld 27.06.12, 21:28
    We tym zocnym roku

Kuknijcie na orła marszałka Wolnego
    www.facebook.com/photo.php?fbid=491174000897204&set=a.229286840419256.76543.100000138243099&type=1&theater
    Tukej jako "ażur" z rynki Judyckiego.
    --
  • broneknotgeld 29.06.12, 22:36
    We starostwie rybnickim

Zowdy sioć łostuda idzie
    rybnik.naszemiasto.pl/artykul/1459585,boj-o-slaska-godke-w-rybniku,id,t.html
    Godka wiyrchym niychej bydzie.
    --
  • broneknotgeld 21.07.12, 12:19
    Na Kaszuby mie wywioło
    A tu boło tyż wesoło
    www.dziennikzachodni.pl/artykul/620845,smolorz-podczas-marszu-autonomii-slyszalem-gestapo-gestapo,id,t.html
    --
  • broneknotgeld 22.07.12, 10:42
    Ślonskość radość niesie!
    Piyrwyj boła w lesie
    Łoziymset tysiyncy!
    Zdo sie co i wiyncy
    Dyć przeca myńszościom
    Toż nikerych złoszczom
    www.dziennikzachodni.pl/artykul/620839,list-do-dz-jerzy-gorzelik-i-ras-to-regionalni-wichrzyciele,id,t.html
    --
  • broneknotgeld 31.07.12, 17:39
    Kogoś godka tropi?
    www.facebook.com/photo.php?fbid=419213361463925&set=a.172537829464814.44006.161852093866721&type=1&theater
    Kto co w tym spokopi?
    --
  • broneknotgeld 04.08.12, 22:07
    Spokopi "warszawka"
    co Ślonsk niy zabawka?
    www.dziennikzachodni.pl/artykul/630523,marszalek-matusiewicz-warszawa-podgrzewa-antyslaskie,id,t.html
    My niy "dupowaci"
    W Ślonzokach chce braci?
    --
  • broneknotgeld 07.08.12, 07:41
    Tako tymat leci dali
    www.dziennikzachodni.pl/artykul/631503,karwat-o-muzeum-slaskim-danse-macabre-przy-truchlach-piastow,id,t.html
    Zdo sie w Polsce już "na fali"?
    --
  • broneknotgeld 08.08.12, 21:17
    Jak sie ktosik pyto
    www.dziennikzachodni.pl/artykul/633501,list-do-dz-zawlaszczanie-historii-slaska-nie-lezy-w,id,t.html
    Niych i to poczyto.
    --
  • broneknotgeld 11.08.12, 09:05
    Toż widzicie
    Leci życie
    Tako nom na Ślonsku prawie
    Poczytocie
    www.dziennikzachodni.pl/artykul/634567,twarog-katem-oka-dz-uczestniczy-w-spisku-pisze-smolorz,id,t.html
    Zdanie mocie
    Czy łostawiom to Warszawie?
    Po namyśle
    -Styknie Wiśle
    Tam prezydynt "forum" zwoło
    W rynce łapnie
    Koncept klapnie
    I zaś bydzie nom wesoło!
    --
  • broneknotgeld 12.08.12, 15:27
    Brif łotwarty do Redakcyji "Dziynnika Zachodniego"
    -------------------------------------------------------

Szanowna Redakcjo

Na Waszych łamach, jak też ogólnie w regionalnych mediach, dyskusja na temat istoty śląskości ma obecnie jakby priorytet - to dobrze. Aktualnie asumpt do większego ożywienia dała sprawa stałej wystawy Muzeum Śląskiego. Aby do Was napisać zainspirował mnie opublikowany ostatnio list sosnowiczanina, który jakby istoty tego zjawiska nie potrafi zrozumieć, a nawet postrzega to tylko jako swoistą ksenofobię. Muszę przyznać mu trochę racji, historia na nas Ślązakach odcisnęła swoiste piętno, tym niemniej istotą śląskości, jej bogactwem ciągle jest swoista wielokulturowość, której nawet w obecnych czasach ciężko dojść do głosu. Ciężko się przebić przez różne nacjonalistyczne argumenty, bo w istocie śląskości widoczne jest coś, co chyba najdobitniej może określić niemodne dziś słowo z minionej niedawno epoki - internacjonalność.
    Czytelnik z Sosnowca jednak nie postrzega tego co Ślązak i nie można go o to winić - sama praca w śląskiej miejscowości nie wystarcza do tego aby myśleć po śląsku. Warto jednak coś pokazać, warto przedstawić mu tę opcję śląską, która kiedyś prześwitywała spod niemieckości naszego regionu, która obecnie prześwituje wyraźniej spod jego polskości. Dla postronnego obserwatora może to być swoisty "chichot historii". Niemcy są dla nas przeszłością - wtedy ślaskość wspierana była polskością. Polska to teraźniejszość - więc obecnie to co niemieckie stało się sprzymierzeńcem naszej śląskiej tożsamości. Generalnie jednak historia dowodzi, że Ślązak nie dał się zglajchszaltować ani Niemcom, ani też Polakom.
    Aby jednak przedstawić te nasze problemy ze śląskością po 1989 na konkretnych przykładach pozwolę sobie cofnąć w czasie, ot chociażby do 1997 roku. Akurat wtedy toczyła się ogólnopolska debata o przyszły kształt administracyjny Polski. Pozwolę sobie przypomnieć konkretną sprawę, sprawę fotograficznej wystawy "Górnoślązacy XX wieku", bo jako żywo nasunęła mi się obecnie w kontekście problemów ze scenariuszem wystawy Muzeum Śląskiego.
    Wystawa stanowiła pokłosie swoistego konkursu i miała się odbyć w Sali Marmurowej Sejmu Śląskiego.

www.facebook.com/photo.php?fbid=353898698018373&set=a.353897604685149.12794732.195759197165658&type=1&theater
    Niestety, gdy już wydawało się że wszystko zostało zapięte na ostatni guzik, gdy rozesłano już zaproszenia, raptownie trzeba było zmieniać lokalizację. Ostatecznie wystawę otwarto w dawnym budynku KW PZPR. Zapewne w ostatnim momencie zorientowano się, że parę dokumentalnych zdjęć może godzić w tę straszącą nas po dzień dzisiejszy "polską rację stanu" i stąd ten cały galimatias. Trudno mnie osobiście oprzeć się wrażeniu, że w tym przypadku po piętnastu latach niewiele się jednak zmieniło, choć wolałbym się mylić.
    Co ciekawe, Dom Współpracy Polsko Niemieckiej w Gliwicach niedługo potem ogłosił konkurs literacki na temat osobistych odczuć, przeżyć związanych ze stosunkami polsko-niemieckimi. Oczywiście przyszły prace konkursowe dotyczące okresu wojny i powojennej "tragedii górnośląskiej". Jednak pierwsze miejsce w konkursie zajęła praca tycząca się okresu najnowszego. Było to wspomnienie śląskiej nauczycielki z jej udziału w radiowym konkursie "Po naszymu czyli po ślonsku". Była to bodajże druga edycja tego konkursu w Radio Katowice. Autorka pracy konkursowej przeszłą do półfinału w którym jurorzy zażyczyli sobie przedstawienia historycznych postaci zasłużonych dla Śląska. No i odpowiadając nieomal już pod koniec wymieniła dość pokaźną, imponującą listę noblistów pisarzy, poetów, tyle że niemieckiego, a po części nawet żydowskiego pochodzenia. Wywołała tym pewną konsternację,nawet nie tylko jurorów. Czy miało to jakiś wpływ na jej szanse w konkursie pozostanie zapewne tajemnicą oceniających. Ważne jednak, ze jej praca w konkursie gliwickim zdobyła uznanie, jako że ukazała coś najaktualniejszego, a przecież jakże istotnego, obrazującego górnośląskie realia.
    Czy więc dzisiaj, w tym okresie od 1989 roku, coś się zmieniło.
    Można o tym jawnie mówić, można pisać, lecz postęp wydaje się nie być zadowalający, choć kogoś zapatrzonego w tę mityczną "polską rację stanu" może napawać rzeczywistą trwogą.
    Postęp jednak też widać i wynika po prostu ze zmiany pokoleniowej. Młode pokolenie nie doświadczyło tego co było złe. Germanizacja to już odległa przeszłość dziadków, polonizacja to jakaś trauma ich rodziców. Młodzi, wyedukowani już w III RP wreszcie nie muszą tej śląskości postrzegać jako coś gorszego w państwie polskim - w nich cała nadzieja. To dobrze rokuje na przyszłość. Dla mnie swoistym znakiem czasu, swoistym mocno zaakcentowanym przejęciem pałeczki w umacnianiu śląskiej duszy, jest przykład młodzieżowej laureatki konkursu "Po naszymu..." szefującej obecnie Stowarzyszeniu Osób Narodowości Śląskiej. To dowód na to, że starania pani senator Marii Pańczyk jednak nie mają nic wspólnego z budowanie "skansenu", że padły na wielce podatny grunt i będą kontynuowane pokoleniowo.

A że jednak "licho nie śpi" pozwolę sobie zakończyć mój list śląską fraszką, do napisania której zainspirowała mnie aktualna dyskusja na temat wystawy muzealnej.

Toż widzicie
    Leci życie
    Tako nom na Ślonsku prawie
    Poczytocie
    www.dziennikzachodni.pl/artykul/634567,twarog-katem-oka-dz-uczestniczy-w-spisku-pisze-smolorz,id,t.html
    Zdanie mocie
    Czy łostawiom to Warszawie?
    Po namyśle
    -Styknie Wiśle
    Tam prezydynt "forum" zwoło
    W rynce łapnie
    Koncept klapnie
    I zaś bydzie nom wesoło!

Z wyrazami szacunku.

Bronisław Wątroba
    --
  • broneknotgeld 25.08.12, 16:42
    II Brif Łotwarty do Redakcji "Dziynnika Zachodniego"
    ----------------------------------------------------------

Szanowna Redakcjo

Już miałem okazję wypowiedzieć się na waszych łamach w sprawie planowanej wystawy stałej Muzeum Górnośląskiego - za co jestem wdzięczny. Śledzę tą dyskusję i odnoszę wrażenie, że jej meandry wiodą w kierunku który nie wróży nic dobrego. Oczywiście jakieś odnoszenie się do Hitlera w wykonaniu posła z Częstochowy świadczy tylko dobitnie o nim samym. Dla mnie, osoby dość aktywnej w Internecie przypomina to raczej jakby przeniesienie na grunt realny dość powszechnego w sieci zjawiska "trollingu". Nawet nie warto się nad tym rozwodzić.
    Jednak chciałem się nieco szerzej odnieść do ostatnich dywagacji Michała Smolorza - jego jednoznacznego zrzucenia winy na osobę Jerzego Buzka w sprawie ustanowienia istniejącego obecnie województwa śląskiego.
    www.dziennikzachodni.pl/artykul/643895,smolorz-to-co-dzieje-sie-wokol-muzeum-to-polityka,id,t.html
    Okres poprzedzający bezpośrednio ostatnią reformę samorządową doskonale pamiętam, gdyż sam chciałem wtedy usilnie pokazać coś co łączy ziemie górnośląskie. Chciałem dołożyć swoją maleńką cegiełkę do wielkiej idei połączenia ich w jedno województwo i czyniłem ku temu pewne starania.
    Otóż umyśliłem sobie w tymże 1997 roku zorganizowanie wystawy, opartej na mojej kolekcji, o tytule "Górnośląskie banknoty zastępcze 1914-1924" i jej turnee po regionie. To wtedy zwróciłem się z takim pomysłem do Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej w Gliwicach i uzyskałem gwarancję na piśmie, iż ta instytucja gotowa jest w połowie pokryć koszty i zaangażować się w to organizacyjnie. Warunkiem było jednak podobne zaangażowanie się jakiejś polskiej instytucji lub organizacji regionalnej. Tak więc ja, szary mieszkaniec naszego regionu, czyniłem starania o pozyskanie dla tej idei instytucjonalnego partnera na szczeblu wojewódzkim. Pisma, telefony, a nawet spotkania nie przyniosły jednak spodziewanego efektu, choć uzywałem wprost argumentu, iż taka wystawa ukazuje to co łączy ziemie górnośląskie i właśnie w tym okresie jest potrzebna, wręcz niezbędna. Że stanowić może swoisty argument za scaleniem regionu w planowanej reformie administracyjnej. Nic nie osiągnąłem, jednak do dzisiaj jestem przekonany o tym, że fakt istnienia województwa opolskiego, to z jednej strony zasługa tamtejszych władz i obywateli, a z drugiej efekt totalnej indolencji i rażącej gnuśności ówczesnych decydentów katowickich, święcie przekonanych o tym, że nasz "śląski desant w Warszawie" wszystko załatwi po ich myśli.
    Tak więc ostatnie konkluzje Michała Smolorza właściwie wpisują mi się idealnie w to, czego sam doświadczałem 15 lat temu. Osobiście uważam, że są jednak krzywdzące dla osoby profesora Jerzego Buzka. Ja w każdym bądź razie nie ośmieliłbym się winić za to wyłącznie jego, polegam raczej na swoich konkretnych doświadczeniach.
    A co do sprawy mojego pomysłu z ekspozycją, to utwierdziłem się tylko w tym, że najlepiej liczyć na własną, autonomiczną duszę. Banknoty zastępcze Śląska wystawiam systematycznie od roku 1998 po dzień dzisiejszy.

Z wyrazami szacunku.

Bronisław Wątroba
    --
  • broneknotgeld 15.08.12, 09:30
    We III RP

Niy trza dzisioj i "ormowca"
    katowice.gazeta.pl/katowice/1,35068,12309768,Michal_Smolorz__Nowa_Volkslista_wedlug_Piotra_Semki.html
    Ślonskość tropi fest "państwowca"
    Tropi fest nacjonalisty
    Choć my u sia - z inkszy zisty.
    --
  • broneknotgeld 15.08.12, 20:14
    Tak kajniykaj ciongnom tymat
    gazetaslaska.pl/?p=33215
    Komuś śni sie "ślonsko zima"?
    --
  • broneknotgeld 18.08.12, 22:14
    Godo ktoś na migi?
    www.slaskie.pl/strona_n.php?jezyk=pl&grupa=10&art=5693&id_menu=
    W Kozach meczom cigi?
    --
  • broneknotgeld 21.08.12, 20:59
    Grać Smolorzym?
    katowice.gazeta.pl/katowice/1,35063,12335954,Michal_Smolorz__Kto_slyszal__Slaska_dla_Slazakow__.html
    Kogoś morzy?
    --
  • broneknotgeld 24.08.12, 16:31
    Poseł niyrichtyczny
    www.dziennikzachodni.pl/artykul/643323,skandal-ws-muzeum-slaskiego-posel-balt-straszy-mein-kampf,id,t.html
    Fest "epizodyczny".
    --
  • broneknotgeld 25.08.12, 10:49
    Kej sie dyszkurs tako kryńci
    www.dziennikzachodni.pl/artykul/643789,jak-pokazane-zostana-dzieje-regionu-w-muzeum-slaskim-coz-to,id,t.html
    Kej z łostudom, zło tyż nyńci.
    --
  • broneknotgeld 25.08.12, 11:09
    "Zimny wojny" juzaś trocha?
    opole.gazeta.pl/opole/1,35114,12359793,Radni_PiS_ida_na_wojne_z_uchwalami.html
    Klynknie ktosik kajś na grochach?
    --
  • broneknotgeld 25.08.12, 11:37
    We Bytomiu

Program majom
    "Zimny wojny" juzaś trocha?
    opole.gazeta.pl/opole/1,35114,12359793,Radni_PiS_ida_na_wojne_z_uchwalami.html
    Klynknie ktosik kajś na grochach?
    Dyć niy bajom.
    --

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka