Dodaj do ulubionych

Jak przejeżdżać przez pasy

28.11.19, 19:19
Dojeżdżając do przejścia dla pieszych zwalniam (nie przyspieszam!) , a widząc pieszego stojącego przed pasami zatrzymuję się. Wówczas raczej nie ma możliwości przejechania pieszego „bo wtargnął na jezdnię”.

Tak jest w wielu cywilizowanych krajach i nikt z mieszkańców się nie burzy (bo nie takie drogi, nie takie oznakowanie, źli piesi, za duży ruch, nie taki rząd…), po prostu jak widzą pieszego już zbliżającego się do pasów, zatrzymują pojazd, a nierzadko uśmiechają i wskazują ręką, że może bezpiecznie przejść.

Oczywiście pieszy też ma obowiązek (jeśli instynkt samozachowawczy stępiony) zasygnalizowania – właśnie stając przed przejściem – że zamierza przejść, w tym czasie nie patrzy w smartfona, nie rozmawia z koleżką itd.

Przyznam się, że zdarzyło mi się że nie zauważyłem, szczególnie jak ciemno, kiedy jadąc po jezdni lewym pasem, kątem oka w ostatniej chwili spostrzegam jak jakiś dżentelmen jadąc prawym, nagle zatrzymuje się przed pasami, czego jadący drugim czy trzecim pasem nie widzi. Może ten który się pierwszy zatrzymuje powinien dać jakiś dodatkowy znak, nie wiem, włączyć na chwilę światła awaryjne.

Temat ważny w związku z trwającymi pracami nad nowelizacją prawa drogowego, w celu – zasadnie – ochrony przede wszystkim pieszego, jako najbardziej kruchego uczestnika ruchu drogowego.
Obserwuj wątek

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka