Dodaj do ulubionych

Czy zmianę dowodu osobistego należy zgłosić do ...

14.12.03, 17:38
...urzędu skarbowego? Jeśli tak to w jakim terminie...bo ja nie wiedziałam o
tym i podobno są jakieś kary, tak? Może ktoś wie? Dziękuje za odpowiedzi
Babeczka
Edytor zaawansowany
  • 14.12.03, 19:38
    Każda zmianę w danych osobowych (adres, nazwisko, nr dowodu itp) trzeba
    zgłoscic do US w terminie 30 dni od zaistnienia zdarzenia (np. 30 dni od
    przemeldowanie). W przypadku dowodu osobistego jest to 30 dni od wydania
    dowodu. Ale uwaga... data wydania dowodu to data która jest na nim wpisana jako
    data wystawienia. W praktyce oznacza to ze na dodowdzie jest wpisywana data
    złożenia wniosku o dowód. Dowód otzymujemy np. 3 tygodnie później, więc
    faktycznie na zmianę zostaje kilka dni.
    Zmiany dokonuje się na druku NIP-3 (osoby nie prowadzące działalności
    gospodarczej, lub prowadzące ją w formie spółek) lub NIP-1 (osoby prowadzące
    działalność na własne nazwisko).
    NIP składa się w US własciwym ze względu na miejsce zamieszkania (mozna wysłac
    listem poleconym).
    Co do kar... można dostac kare za niewywiązanie się z tego obowiązku. Ale
    czytałam, że na razie US nie będa nikogo karać.
  • 14.12.03, 21:21
    bardzo Ci dziekuje za odpowiedz,pozdrawiam,
    Babeczka
  • Gość: Krzysztof IP: *.aster.pl / *.aster.pl 15.12.03, 22:19
    Tak ładnie to wyjaśniłaś, że gotów jestem w to uwierzyć. Tylko powiedz mi na
    podstawie jakich przepisów po odbiorze nowego dowodu mam sie udac do U.S.
    Takie zawiadmomienie w normalnym Państwie powinien załatwic urząd wydający
    dowody.
    Pozdr.
  • 15.12.03, 22:39
    właśnie, masz całkowitą rację, nikt mi o tym nie powiedział! nie jestem
    specjalistą od podatków ani tego typu rzeczy, powinni mi o tym chociaz
    powiedziec w urzędzie, który wydawał mi nowy dowód a tymczasem dowiedziałam
    sie przypadkowo pół roku po zdarzeniu, kurcze...byłam w szoku
    Babeczka

    Ps. Lepiej późno niż wcale :)
  • 16.12.03, 00:43
    Ustawa z dnia 13 października 1995 r. (Dz.U. nr 142, poz. 702, z późniejszymi
    zmianami) o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników.

    Art.5, pkt.1: Podatnicy zobowiązani są do dokonania zgłoszenia
    identyfikacyjnego [....]

    Art.5, pkt. 2: Zgłoszenie identyfikacyjne osób fizycznych zawiera nazwisko,
    imiona, imiona rodziców, datę i miejsce urodzenia, płeć, nazwisko rodowe,
    obywatelstwo lub obywatelstwa, adres miejsca zamieszkania, adres miejsca
    zameldowania na pobyt stały lub czasowy, RODZAJ I NUMER DODOWU TOŻSAMOŚCI oraz
    numer ewidencyjny PESEL.

    Art. 9: Podatnicy maja obowiązek aktualizowania danych objetych zgłoszeniem
    identyfikacyjnym przez dokonanie zgłoszenia aktualizacyjnego we własciwym
    urzedzie skarbowym [...]:
    1 [...]
    2. wymienieni w Art. 6 ust. 2-7 (pkt. 7 dotyczy osób fizycznych) nie później
    niz w terminie 30 dni od dnia, w którym nastapiła zmiana danych [...]

    To całe zamieszanie wynika własnie z powyższych przepisów. Mówicie, że powinny
    urzędy same się informowac o zmianch lub informowac ludzi o zmianach. Cóż... na
    razie do wpełni zinformatyzowanego społeczeństwa nam baaaaaardzo daleko. A
    poniewaz urzędnicy nie są za dobrze wynagradzani, więc myslę ze tez bardzo duzo
    wody upłynie w Wisle zanim ktoś zacznie robic cos więcej niż to czego dotyczy
    zakres jego obowiązków. A z żadnych przepisów nie wynika, że np. urząd miasta
    ma nas poinformować, że w przypadku np. przemeldowania trzeba to zgłosic w ZUS,
    w US itp. Powiem Wam więcej.... w pewnych przypadkach urzedy informuja się o
    zmianach. Np. jeżeli ktos rejestruje firme w urzedzie miasta to otrzymuje taka
    kartke zatytułowaną: wpis do ewidencji działalności gospodarczej. Identyczne
    kartki otrzymują do wiadomości: ZUS, Urząd skarbowy. Pomimo to rejestrując się
    w US trzeba PONOWNIE złozyc kserokopię tego wpisu (na dodatek albo notarialnie
    uwierzytelniona, albo pokazać do wgladu oryginał... bo oczywiście US nie wierzy
    obywatelowi). Następnie kiedy przyjdzie do firmy kontrol trzeba ZNÓW pokazać
    wszystkie dokumenty rejestracyjne w tym wspomniany wpis. To jest czysta
    paranoja!!! Przeżyłam juz wiele kontroli skarbowych i podatkowych i za kazdym
    razem trzeba urzednikom pokazywac te same papiery, które oni zresztą mają u
    siebie.
    Reasumując.... dopóki nic nie zmieni się w naszym państwie obywatele musza
    sobie radzic sami, a nie liczyć na pomoc urzędów. I niestety trzeba pamiętac
    tez o podstawowej zasadzie prawa: NIEZNAJOMOŚC PRAWA SZKODZI. Nie mozna się
    tłumaczyc, że czegos się nie wiedziało. Więc radze Wam czym predzej wysłać
    swoje NIP-y do urzedu, bo niestety nikt nie przyjnie potem do wiadomości, że
    się o tym nie wiedziało.

    Pozdrawaim :-)))


  • 16.12.03, 19:10
    dzięki jeszcze raz czarna jagodko! :)
  • Gość: Nikola IP: 46.187.187.* 24.04.13, 22:14
    Nieprawda jest ze trzeba zglosic otrzymanie nowego dowodu osobistego do US poniewaz Urzad ktory dowod wystawia san ich powiadamia.Miesiac temu odbieralam nowy dowod i tak jest jak pisze powyzej

Nie pamiętasz hasła lub ?

Zapamiętaj mnie

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.