Pierwsza żona perskiego szacha nie zyje Dodaj do ulubionych

• drzewko
  • od najstarszego
  • od najnowszego
  • drzewko odwrotne
  • Wg informacji w szwedzkiej prasie slub odbyl sie w roku 1939
    i to jest wg mnie właściwa data ... Śledziłam te historie, bo w prasie byla przedstawiana jako dramat miłosny ... jakoby szach Fuad musiał sie wyrzec miłości swego życia, aby mieć potomstwa zapewniające przedłużenie dynastii.

W Aleksandrii zmarła księżna Fauzia bint Fuad - pierwsza żona ostatniego szacha na perskim tronie, Mohammada Rezy Pahlawiego, najstarsza córka egipskiego króla Fuada I i królowej Nazli Sabri.
    Wiadomość o śmierci 92-letniej księżnej podał na facebooku jej krewny, Fuad II, obalony ostatni król Egiptu, przebywający obecnie na wygnaniu.
    Księżniczka Fauzia została żoną Mohammada Rezy Pahlawiego w 1931 roku, przed jego wstąpieniem na tron w Teheranie. Rozwiedli się po 9 latach - oficjalnie z powodu braku męskiego potomka. Księżniczka wróciła do Egiptu ...

wiadomosci.onet.pl/swiat/krolowa-persji-i-cesarzowa-iranu-nie-zyje,1,5554529,wiadomosc.html

www.aftonbladet.se/senastenytt/ttnyheter/utrikes/article17062672.ab
    • Kojarzę tę historię m.in. ze wspomnień trzeciej żony szacha-Farah Diba,napisała ona swojego czasu wspomnienia( nudne,bardzo przesłodzone i miejscami nieprawdziwe) ,no ale jednak...
      Obejrzałam zdjęcie tej kobiety ( księżnej Fauzii) w necie-istotnie przepiękna w młodości,wiem że szach miał z nią córkę.
      • Myslalam, ze szach mial DWIE zony ...
        Pamietam, ze jedna byla bezplodna , i wtedy szach ożenił sie z młodziutka studentka, z która mial czworo dzieci, i z która udał sie na wygnanie.
        Ona chyba juz dosc dawno zmarla, chyba w Paryżu.

• Jego druga zona to Soraya ... i o niej cały czas myślałam pisząc o miłości, z którą szach musiał się rozstać i zawrzeć "małżeństwo z rozsądku".
          To Soraya już zmarła.

Szach perski miał rzeczywiście dziecko z pierwszą zoną ...
          bo z Faribą miał czworo, a na Wikopedii podano, ze pięcioro dzieci,
          jedno urodzone w 1940 roku.

Jak z tego wynika, to ja nie wiedziałam o istnieniu pierwszej zony ...
          ale to nic dziwnego, bo to bylo "nie w moich czasach".

• http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/7/7d/Shah_Reza_with_Shahbanu_Soraya%2C_1951.jpg
            • Bardzo strojna ta suknia...
              A szach faktycznie miał trzy żony i z ostatnią-Farah Dibą miał 4 dzieci-dwie córki i dwóch synów.
              Najmłodsza z jego córek już nie żyje-nieoficjalnie -zmarła po przedawkowaniu narkotyków,natomiast wersja oficjalna to samobójstwo.
              Co ciekawe to to,że pierwsza z jego córek-ta,którą urodziła mu zmarła pierwsza żona-Fawzia,była rówieśnicą trzeciej żony,która to w dniu ślubu miała 21 lat.

• W międzyczasie dowiedziałam się, ze jego ojciec, chyba założyciel dynastii
                miał sześc żon ... i tez się rozwodził z powodu braku męskiego potomka.

W polskiej wersji jezykowej nie ma daty urodzin i
                śmierci dzieci szacha Reza Palhawi,
                ale jest ta informacja w wersji szwedzkiej .
                Z niej wynika, ze dwa lata temu samobójstwo popełniło drugie dziecko Sorayi.

Czytalam jej życiorys (w wersji szwedzkiej) i okazuje ze na każdym kroku,
                az do końca prześladowała ja śmierć bliskich osób ...
                A jej grob w Monachium zostal zbezczeszczony (pewnie przez jej rodakow),
                ktorzy nazwali ja pasożytem ...

pl.wikipedia.org/wiki/Mohammad_Reza_Pahlawi

sv.wikipedia.org/wiki/Mohammad_Reza_Pahlavi#Barn
                • Z niej wynika, ze dwa lata temu samobójstwo popełniło drugie dziecko Sorayi.

Chodzi Ci zapewne o drugie dziecko ,ale nie Sorai,tylko Farah Diby( byl to Ali Reza Pahlawi II),faktycznie popelnił samobójstwo w 2011 roku,a jego córeczka urodziła się po jego śmierci.
                  Faktycznie ,coś ta rodzina ma niefart do samobójstwsad((
                  • izabella1991 napisała:
                    > Chodzi Ci zapewne o drugie dziecko ,ale nie Sorai,tylko Farah Diby
                    ( byl to Ali Reza Pahlawi II),faktycznie popelnił samobójstwo w 2011 roku,
                    a jego córeczka urodziła się po jego śmierci.

Oczywiście były to dzieci Farah Diby ... skoro Soraya była niepłodna.
                    Podziwiam Cie, ze masz tyle wiadomości na ten temat smile

• Dzięki serdeczne za komplementsmile))
                      Po prostu interesuję się historią,w tym też dzieje rodu Pahlawi wpadły mi w ręce i też mam sporą wiedzę na ten tematsmile))
                      Mój konik do II wojna światowa,zwłaszcza zaś wszystko co wiąże się z dziejami Prus Wschodnich-to też dzieje mojej rodziny.Pozdrawiam -Iza

Wysyłaj powiadomienia o nowych wpisach na forum na e-mail:

Aby uprościć zarządzanie powiadomieniami zaloguj się lub zarejestruj się.

lub anuluj

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła lub loginu ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Bestsellery

Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.