Dodaj do ulubionych

Czarne chmury nad Śląskiem

09.01.15, 19:05
PiS zapowiada, że co zamkniecie, to ono otworzy - zauważył Żakowski. - Tak się nie da rozmawiać - westchnął Bielecki. - A ludzie cierpią. W "Brzeszczu" z dziada pradziada ludzie pracowali w kopalni, całe życie toczyło się wokół kopalni, rodziny z tego żyły. I stwierdzenie, że nie będzie wydobycia, to jakby się świat zawalił. Pracownicy są przerażeni, bo dla nich całe życie to była kopalnia - mówił. - Więc potrzeba delikatności i szacunku wobec tych ludzi. Nie ma drugiej tak ciężkiej pracy o tym poziomie ryzyka, zagrożenia życia - mówił Bielecki.
www.tokfm.pl/Tokfm/1,103085,17229599,Bielecki__Gornicy_sa_przerazeni__dla_nich_kopalnia.html#BoxWiadTxt
Lata zaniedbań i błędów w zarządzaniu kopalniami teraz sie mszczą.
--
mieć w górze niebo a w sobie spokój...
Obserwuj wątek
    • jagodajna Re: Czarne chmury nad Śląskiem 10.01.15, 16:00
      Trzeba było trochę ruszyć rządzących czy....zbliżaja się wybory, może to i to smile.

Szef Kancelarii Prezydenta Jacek Michałowski - na prośbę prezydenta Bronisława Komorowskiego - zwrócił się do premier Ewy Kopacz o wskazanie osoby, która w trybie pilnym przedstawi stanowisko rządu dot. programu naprawczego w górnictwie - poinformowała Joanna Trzaska-Wieczorek.
      Dziś po południu w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach dojdzie do spotkania delegacji rządowej - m.in. pełnomocnika rządu ds. restrukturyzacji górnictwa Wojciecha Kowalczyka - z przedstawicielami górniczych związków zawodowych, poświęconego sytuacji w branży.

wiadomosci.wp.pl/kat,1342,title,Na-wniosek-Komorowskiego-szef-Kancelarii-Prezydenta-wystosowal-list-do-premier-Ewy-Kopacz,wid,17166824,wiadomosc.html?ticaid=114230
      --
      Budząc się rano, pomyśl jaki to wspaniały skarb żyć, oddychać i móc się radować. /Marek Aureliusz/
      • marzena36 Re: Czarne chmury nad Śląskiem 10.01.15, 16:27
        Wspolczuje CALEJ BRACI GORNICZEJ !Od lat jest na nich nagonka!!!Dlaczego w spoleczenstwie polskim nikt z taka zlosliwa gorliwoscia nie atakuje decyzji kolejnego ministra ;tu czytaj zdrowia, ktory dla polepszenia w zaalatwianiu spraw/jakich?/zwiekszyl zatrudnienie ok.tysiaca1,ooo pracownikow w tym resorcie!A tu w gre wchodzi wielka suma pieniedzy co miesiadz wydawanych nie tylko na place podstawowe ale i na roooooooooznego rodzaju dodatki!No tak,ktos z Was powie ale oni nosza biale fartuchy!
        • anoagata Re: Czarne chmury nad Śląskiem 10.01.15, 19:34
          Nie znam się na kopalniach ale popieram Amityra i Jagę.
          Irysko,wszystko rozumiem ale trzeba tez zrozumieć,ze kiedyś musi nastąpić koniec...

A tak na marginesie to dlaczego ja ogrzewam chatę węglem nie polskim za prawie 900 zł tona a wspieram Putina za 600 zł tona ???
          I niech mi nikt nie mówi ze tańszy bo gorszy,wręcz przeciwnie.
            • dwa-filary Re: Czarne chmury nad Śląskiem 11.01.15, 11:45
              ale ile jeszcze będziemy dopłacać do nierentownych kopalni.??? Jednego nie rozumiem, dlaczego górnicy przez lata nie zadbali o dobro kopalni???. Łatwiej postawić się rządowi niż prezesowi spółki??? Górnicy byli szczęśliwi, ze wypłata co miesiąc wypłacona, a nie zadbali o ciągłość pracy.Już wtedy trzeba było negocjować. Zlikwidowali tysiące zakładów pracy i nikt nie ujął się za tamtymi pracownikami. Górnicy widzą tylko swoją prywatę. Nikt z tamtych zakładów nie dostał odprawy.
              --
              ******************************************************************
              Interesuje mnie przyszłość, bo tam zamierzam spędzić resztę życia.
              http://i44.tinypic.com/4sfvcx.gif
                • wirujacypunkt Re: Czarne chmury nad Śląskiem 11.01.15, 13:31
                  der-chef napisała:

> Dlaczego nie zadbali o swe dobro:
                  > pracownicy PGR-ów
                  > stoczniowcy
                  > kolejarze
                  > pracownicy pozostałych 700 zlikwidowanych zakładów
                  > i wiele innych grup zawodowych

Czy można mieć pretensje do tej grupy pracowniczej, że potrafią współdziałać z sobą
                  i są dobrze zorganizowaną grupą pracowniczą ?
                  Nie jest winą górnika pracującego na dole, że kopalnie są źle zarządzane i w wielu wypadkach najzwyczajniej rozkradane, a cała złość kierowana jest w stronę ludzi którzy w istocie mają najmniej do powiedzenia. Są ofiarami tych którzy kopalniami źle zarządzają.
                  Mam jednak dobrą wiadomość dla tych, którzy tak bardzo nie lubią Śląska i ludzi tutaj żyjących. Śląsk jest najszybciej wyludniającą się dzielnicą Polski. Cieszcie się, bo jak na Śląsku będzie tak szybko ubywać ludności, to może problem za jakiś czas sam się rozwiąże ?
                  W mieście w którym mieszkam, w krótkim czasie ubyło - 40 tyś mieszkańców !
                  Już prawie nie ma zakładów przemysłowych, ma być zamknięta ostatnia kopalnia. Jeżeli tak się stanie, to mieszkańców jeszcze więcej ubędzie. Radość, problem z głowy i nędza nie tylko dla górników, ale także dla miasta, bo na bruk przy okazji pójdą nie tylko górnicy, na zasiłek dla bezrobotnych pójdzie także wielu ludzi z innych grup zawodowych.
                  Na koniec mam pytanie do tych którzy najbardziej krytykują górników z tego powodu, że bronią swoich miejsc pracy.
                  Likwidują Wasz zakład pracy, bo generuje straty i państwo do niego dopłaca, a Wy jako świadomi obywatele w imię wspólnego dobra, radośnie godzicie się na to i z ochotą przechodzicie na zasiłek dla bezrobotnych, prawda ?
                  Nie piszcie mi tylko o przywilejach, bo te przywileje nie są udziałem aż tak wielu ludzi pracujących na kopalni, a obiecane odprawy są tylko dla górników dołowych, a zatem kilka tysięcy ludzi pójdzie na bezrobocie bez żadnych odpraw i ustawi się w kolejce po zasiłek, zasiłek wypłacany z naszych podatków.
                  Tuż pyrsk mili ludkowie i patrzcie tam jako smile
                      • wirujacypunkt Re: Czarne chmury nad Śląskiem 11.01.15, 15:21
                        Pan Raczkowski ani dziennikarze nie powiedzieli, że straty są miedzy innymi z tego powodu, że np. w jedną z kopalń w ubiegłym roku rząd wpompował 25 mln zł. Nie były to pieniądze na wypłaty dla górników czy nagrody, te pieniądze zostały spożytkowane na modernizację kopani, a to jest tylko jeden przykładów. Ile zostało zmarnowanych pieniędzy w tak bezsensowny sposób, niestety nie wiem, a teraz poszukajcie sobie iloma podatkami państwo obłożyło jedną tonę węgla, a może zobaczyć jaki to ma wpływ na to, że wydobycie tony węgla jest nieopłacalne.

• jaga_22 Re: Czarne chmury nad Śląskiem 11.01.15, 15:42
                          Według przyjętego w środę przez rząd planu naprawczego dla KW możliwości dofinansowania tej spółki wyczerpały się i bez restrukturyzacji upadnie ona w ciągu miesiąca. Wśród rozwiązań wskazano likwidację czterech kopalń KW, przeniesienie 6 tys. osób do innych zakładów i osłony dla 5,2 tys. zwalnianych - kosztem ok. 2,3 mld zł.
                          Na poniedziałek w całym regionie śląsko-dąbrowskim zaplanowano akcję protestacyjno-strajkową.

www.polskieradio.pl/42/3167/Artykul/1350151,Minister-Karpinski-o-programie-dotyczacym-gornictwa-humanitarna-restrukturyzacja
                          --
                          http://i60.tinypic.com/2nr29te.jpg
                        • wikul Re: Czarne chmury nad Śląskiem 11.01.15, 19:23
                          wirujacypunkt napisał:

> Pan Raczkowski ani dziennikarze nie powiedzieli, że straty są miedzy innymi z t
                          > ego powodu, że np. w jedną z kopalń w ubiegłym roku rząd wpompował 25 mln zł. N
                          > ie były to pieniądze na wypłaty dla górników czy nagrody, te pieniądze zostały
                          > spożytkowane na modernizację kopani, a to jest tylko jeden przykładów. Ile zos
                          > tało zmarnowanych pieniędzy w tak bezsensowny sposób, niestety nie wiem, a tera
                          > z poszukajcie sobie iloma podatkami państwo obłożyło jedną tonę węgla, a może z
                          > obaczyć jaki to ma wpływ na to, że wydobycie tony węgla jest nieopłacalne.

To jakieś osobliwe pisowskie argumenty. Jak kopalnia została zmodernizowana by być nowocześniejszą, bezpieczniejszą i wydajniejszą to źle. Bo w tej kopalni dalej powinno być jak w XIX w. Jakby te miliony dostali górnicy to by było OK.
                          O tempora, o mores.
                          • estella50 Re: Czarne chmury nad Śląskiem 11.01.15, 19:34
                            Kluczem jest słowo "opłacalność". Jeśli z rachunku ekonomicznego wynika, że ta kopalnia, czy to gospodarstwo, czy ta fabryka - mimo różnych starań - przynoszą straty, to nie ma zmiłuj, trzeba zakład zamknąć. Ta Kompania Węglowa jest zadłużona na ponad 4 miliardy (!) złotych.
                            Kto i z jakich pieniędzy ma ten dług sfinansować, a w dalszym ciągu znowu do interesu dopłacać ?
                            Szefowie ponad 200 górniczych organizacji związkowych, ze strachu o swoje wygodne etaty, biura, samochody - będą eskalować napięcie, będą dążyć do strajku, najlepiej generalnego. Niestety.
                            W tej chwili w tvn24 Rosati z Gowinem własnie o kopalniach rozmawiają
                            • iryska2604 Re: Czarne chmury nad Śląskiem 11.01.15, 19:42
                              To mi sie spodobało
                              Dlaczego jak zaczynamy mówić o KRUS, czy o Agencjach Rynku Rolnego, albo o przywilejach sędziów i prokuratorów, dyskusje są natychmiast tłamszone, a dopłacamy do nich kropcie, dopłacamy także do kościołów do emerytur zakonników, którzy nie płacą żadnych składek emerytalnych, a także zdrowotnych ?

No własnie - a ile to by było dla budzetu? Ile kosztuje nas wszystkich KRUS? I jeszcze wiele takich przykładów by sie znalazło. I rząd szukajac oszczędnosci mógłby tak się zastanowić nie tylko nad górnictwem. Ktoś powie -pomału, nie wszystko na raz - a tu wiadomo ze pewne rzeczy są nie do ruszenia a tam gdzie mozna to się robi. Tylko zeby trochę pomysleć o człowieku którego to najbardziej dotknie.
                              --
                      • wikul Re: Czarne chmury nad Śląskiem 11.01.15, 19:16
                        jaga_22 napisała:

> Może najpierw trochę poczytajcie? chcą dialogu czy nie???
                        >
                        > wyborcza.biz/biznes/1,100969,17230217,Kowalczyk__rzadowi_zalezy_na_uratowaniu_jak_najwiekszej.html

A po co czytać jak się wie lepiej, czerpiąc jedynie słuszne prawdy od górniczych związkowców.
                  • dwa-filary Re: Czarne chmury nad Śląskiem 11.01.15, 15:57
                    Punkciku, ja bardzo lubię Śląsk, mam tam rodzinę co z resztą wiesz i boli mnie upadek przemysłu. Inne rejony, miasteczka, wsie i większe miasta nie umarły z powodu wyludnienia. Ludzie przekształcili się na inne zawody, wiem wiem powiesz, że górnik z dziada pradziada tylko umie to robić, stoczniowcy tez umieli, ale przekształcili się i niejednemu żyje się lepiej. Wiem też, że nieznane przeraża. Trudna sprawa......
                    --
                    • wirujacypunkt Re: Czarne chmury nad Śląskiem 11.01.15, 17:25
                      Nieznane przeraża - tak ! Oczywiście można przekwalifikować się, zwłaszcza jak ktoś zaproponuje coś równie atrakcyjnego, jak zaproponowano kiedyś stoczniowcom - nauka strzyżenia piesków big_grin Pani premier mówi, że żaden górnik dołowy nie pozostanie pozostawiony sobie, a reszta?
                      Widzę że nikogo nie zainteresowało to jakimi podatkami jest obłożona każda tona wydobytego węgla, zatem w skrócie napiszę o tym.
                      GIPH (Górnicza Izba Przemysłowo-handlowa) - 34% podatku
                      Najwyższy VAT w UE
                      Spółki węglowe jako Spółki Skarbu Państwa - odprowadzają do budżetu 15% zysku, niezależnie od dywidendy, a oprócz tego są odprowadzane wysokie podatki na rzecz budżetu gmin.
                      Tylko dwa podatki odprowadzane od wydobycia jednej tony węgla stanowią 49%, a reszta ?
                      Jakoś żaden pan który został oddelegowany przez rząd by negocjować z górnikami, nie wspomina ani jednym słowem o tych ogromnych podatkach. Na cenę tony węgla który trafia do odbiorcy wpływają jeszcze inne czynniki. Oczywiście są to płace wszystkich pracowników kopani, a także marże które narzucają pośrednicy handlujące węglem, koszty utrzymania składowisk węgla, koszty pracy ludzi zatrudnionych na składowiskach, a także pensje właścicieli składowisk porozrzucanych po całej Polsce. Nie napisałam jeszcze o kosztach transportu, które też mają wpływ na cenę. Te wszystkie czynniki wpływają na to, że rząd musi dopłacać do każdej tony węgla - 60 zł.
                      Wnioski wyciągnijcie sobie sami i zastanówcie się nad tym, czy nie byłoby lepiej, żeby rząd zrezygnował z części ogromnych podatków jakimi obłożone są kopalnie, ograniczył liczną administracje, której zatrudnianie jest czasami dalekie od racjonalizmu, przegonienie tabunu związkowców i nie mam tu na myśli całkowitego przegonienia z kopalń ZZ. Na kopalniach pasie się około 200 ZZ. Węgiel można zgazyfikować o czym wie niewielu. Sposoby gazyfikacji węgla opracowali naukowcy z Politechniki Gliwickiej, jakiś czas temu. Gazyfikacja węgla jest możliwa na przemysłową skale, jest też inna korzyść z tego, częściowe uniezależnienie się od gazu, który kupujemy od Rosjan.
                      Jeżeli by ktoś pomyślał o zmniejszeniu podatków, to korzyść byłaby dla obu stron konfliktu , ponieważ uratowano by miejsca pracy, sprzedawano by więcej węgla, a co za tym idzie wyrównano by braki spowodowane zmniejszeniem podatków i jak sądzę w krótkim czasie nasz węgiel stałby się atrakcyjny także dla zagranicznych odbiorców. Nasz węgiel jest dobry, ponieważ zasiarczenie węgla nie jest duże, a poza tym jest wysokokaloryczny.
                      • iryska2604 Re: Czarne chmury nad Śląskiem 11.01.15, 17:33
                        Całkowicie cię popieram. Rządowi ekonomisci często mają dziwną metodę - szybki zysk-co w sumie przekłada sie na bolesne straty. Tak jak ostatnia akcyza na papierosy. Sami sobie fundujemy szara strefę.
                        --
                        • dwa-filary Re: Czarne chmury nad Śląskiem 11.01.15, 18:05
                          Punkciku, jesteś na miejscu i jesteś bardziej zorientowana, ale dlaczego węgiel z Rosji jest tańszy o 1/3. Też maja swoje akcyzy, opodatkowanie, składowanie i transport znacznie dłuższy niż ze Śląska. Ja jako laik i czy to górnictwo, lotnictwo, stocznie i każde inne przedsiębiorstwo jeżeli jest nierentowne to trzeba zamknąć. Nikt mi nie odpowiedział dlaczego górnicy nie walczyli o swoje ze Spółkami, przecież mogli strajkować, ale właściciele kopalni wyrzuciliby ich z pracy , bo na jego miejsce czekają inni. Z Rządem mogą negocjować, strajkować praktycznie bezkarnie. Górnicy dołowi dostaną odprawy i gdy zainwestują w siebie to coś z tego może być, gorzej gdy przejedzą i przepiją. Niektóre zakłady nie wypłaciły ani złotówki odprawy i ludzie musieli sobie poradzić. Nie ma sprawiedliwości i równości na tym świecie i nie jestem przeciwko górnikom, a systemowi panującemu w kopalniach.
                          --
                          • wirujacypunkt Re: Czarne chmury nad Śląskiem 11.01.15, 19:01
                            dwa-filary napisała:

> Punkciku, jesteś na miejscu i jesteś bardziej zorientowana, ale dlaczego węgie
                            > l z Rosji jest tańszy o 1/3. Też maja swoje akcyzy, opodatkowanie, składowanie
                            > i transport znacznie dłuższy niż ze Śląska. Ja jako laik i czy to górnictwo, lo
                            > tnictwo, stocznie i każde inne przedsiębiorstwo jeżeli jest nierentowne to trze
                            > ba zamknąć. Nikt mi nie odpowiedział dlaczego górnicy nie walczyli o swoje z
                            > e Spółkami, przecież mogli strajkować,
                            ale właściciele kopalni wyrzuciliby
                            > ich z pracy , bo na jego miejsce czekają inni. Z Rządem mogą negocjować, strajk
                            > ować praktycznie bezkarnie. Górnicy dołowi dostaną odprawy i gdy zainwestują w
                            > siebie to coś z tego może być, gorzej gdy przejedzą i przepiją. Niektóre zakład
                            > y nie wypłaciły ani złotówki odprawy i ludzie musieli sobie poradzić. Nie ma sp
                            > rawiedliwości i równości na tym świecie i nie jestem przeciwko górnikom, a syst
                            > emowi panującemu w kopalniach.

To wszystko, co napisałam na temat kopalń, jest o systemie, który można bardzo łatwo poprawić i może to być korzystne nie tylko dla kopalń ale dla nas wszystkich.
                            Węgiel Rosyjski jest dlatego tańszy, bo jest o wiele gorszy od naszego węgla. Nie wiem natomiast jakim podatkami jest obłożony węgiel sprowadzany z Rosji, ale skoro jest tańszy, to te podatki muszą być wiele niższe. W Rosji przeznaczane są bardzo małe pieniądze na BHP, co potania także wydobycie węgla. U nas na te cele są przeznaczane wiele większe pieniądze, kopalnie są o wiele bezpieczniejsze, a mimo to zdarzają się wypadki. Piszesz, że niektóre zakłady nie przeznaczyły ani złotówki na odprawy. Posłużę się tutaj Twoją retoryką, ''przecież mogli strajkować''.
                            Górnicy dostaną odprawy i mogą w siebie zainwestować. Widzisz nie wszyscy jesteśmy jednakowi i nie każdy musi mieć predyspozycje do prowadzenie firmy, nawet jeżeli posiada dużą wiedzę. Gdyby wszyscy ludzie mieli jednakowe predyspozycje, to nie upadałaby ani jedna firma założona przez kogokolwiek, a przez ludzi z wyższym wykształceniem - zwłaszcza, ponieważ posiadają bez porównania większą wiedzę od zwykłego robotnika pracującego na dole, a jednak i te firmy padają.
                            Świat nie jest tylko czarno- biały, ma też odcienie szarości. Warto o tym pamiętać.
                            Przypominam, że Pani premier obiecuje coś, tylko górnikom dołowym.
                            Nie podoba mi się również retoryka w rodzaju ''nas zwolniono z pracy i nam było źle, to niech innym którym pozamykają zakłady też będzie źle''. My biedowaliśmy, to teraz niech inni zaznają biedy. Wiele wypowiedzi sprowadza się do tego.

• wikul Re: Czarne chmury nad Śląskiem 11.01.15, 19:37
                              wirujacypunkt napisał:

> To wszystko, co napisałam na temat kopalń, jest o systemie, który można bardzo
                              > łatwo poprawić i może to być korzystne nie tylko dla kopalń ale dla nas wszystk
                              > ich. ...

Tak, tak, łatwo prosto i przyjemnie a te wszystkie działania rządów (na całym świecie) po 1989 r. to takie harce, masochistyczne i sadystyczne samodręczenie.
                              Gdyby tak było to każdy by wiedział jak wygrać wybory na Śląsku, ale może nie chcą wygrywać tam wyborów ?
                              A mówiąc poważnie warto poczytać o restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego w Wielkiej Brytanii. Jak to było łatwo, lekko i przyjemnie.
                              • wirujacypunkt Re: Czarne chmury nad Śląskiem 11.01.15, 20:14
                                wikul napisał:
                                > Tak, tak, łatwo prosto i przyjemnie a te wszystkie działania rządów (na całym ś
                                > wiecie) po 1989 r. to takie harce, masochistyczne i sadystyczne samodręczenie.
                                > Gdyby tak było to każdy by wiedział jak wygrać wybory na Śląsku, ale może nie c
                                > hcą wygrywać tam wyborów ?
                                > A mówiąc poważnie warto poczytać o restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego
                                > w Wielkiej Brytanii. Jak to było łatwo, lekko i przyjemnie.

My żyjemy tu i teraz, żyjemy w całkiem innych realiach w niż żyli wówczas Anglicy, dlatego jak sądzę odniesienia do Anglii nie są uprawnione, ale za to bardzo chwytliwe.
                                Co do Twoich kpin na temat podatków, odniosę się do naszych realiów. Rządzący bardzo lubią podnosić podatki i już kilka razy dostali z tego powodu w tyłek, bo zamiast wzrostu wpływów do budżetu państwa z tytułu podniesienia podatków, prawie zawsze były spadki, ale raz podatek znacznie obniżono. Był to podatek z tytułu CIT, ten podatek znacznie obniżono i wpływy natychmiast wzrosły. Dobry przykład do naśladowanie nie tylko w odniesieniu do kopalń, ale z trudem docierający fakt do wszystkich rządzących.
                                • wikul Re: Czarne chmury nad Śląskiem 11.01.15, 20:24
                                  wirujacypunkt napisał:

> My żyjemy tu i teraz, żyjemy w całkiem innych realiach w niż żyli wówczas Angl
                                  > icy, dlatego jak sądzę odniesienia do Anglii nie są uprawnione, ale za to bardz
                                  > o chwytliwe.

Realia są bardzo podobne. Wszechwładza związków zawodowych, przekonanie że racja musi być po mojej stronie a kompromis nie do przyjęcia.

> Co do Twoich kpin na temat podatków, odniosę się do naszych realiów. Rządzący
                                  > bardzo lubią podnosić podatki i już kilka razy dostali z tego powodu w tyłek, b
                                  > o zamiast wzrostu wpływów do budżetu państwa z tytułu podniesienia podatków, pr
                                  > awie zawsze były spadki, ale raz podatek znacznie obniżono. Był to podatek z t
                                  > ytułu CIT, ten podatek znacznie obniżono i wpływy natychmiast wzrosły. Dobry pr
                                  > zykład do naśladowanie nie tylko w odniesieniu do kopalń, ale z trudem docieraj
                                  > ący fakt do wszystkich rządzących.

Gdzie ja napisałem coś na temat podatków ? Gdybym musiał o tym napisać to napisał bym że podatki powinny być jednakowe wobec wszystkich.
                                  • wirujacypunkt Re: Czarne chmury nad Śląskiem 11.01.15, 21:00
                                    wikul napisał:

> Realia są bardzo podobne. Wszechwładza związków zawodowych, przekonanie że racj
                                    > a musi być po mojej stronie a kompromis nie do przyjęcia.

Co do wszechwładzy zz zgadzam się, ale tu nie tylko o związki chodzi, wydaje mi się, że sprawy są bardziej złożone. Nie będę rozwodziła się bardziej, bo i tak nie dogadamy się.

> Gdzie ja napisałem coś na temat podatków ? Gdybym musiał o tym napisać to napis
                                    > ał bym że podatki powinny być jednakowe wobec wszystkich.

Źle Ciebie zrozumiałam. Pisałam sporo o podatkach, a ponieważ podatki po 1989 r stale rosły, zatem sądziłam, że o to chodzi. Obniżenie podatków, to murowana wygrana, tylko ktoś tam woli udrękę i nie ma ochoty na wygranie wyborów na Śląsk (zwłaszcza) i nie czyni nic żeby to zmienić.
                                    Piszesz, że nikt nie chce wygrać wyborów na Śląsku, to dlaczego Ślązacy przed wyborami są stale czarowani, a to, że ze Śląska ktoś zrobi Bawarię jak dojdzie do władzy, a to, że jak Pani
                                    Kopacz zamknie w poniedziałek kopanie, to PiS we wtorek te same kopalnie otworzy, mamy tylko na nich zagłosować. Obiecywane są Ślązakom przed każdymi wyborami, cuda na kiju, tylko zagłosować i będzie.

P.S. Jak bardzo nie lubisz nas, którzy mieszkamy na Śląsku?
                                    • wikul Re: Czarne chmury nad Śląskiem 11.01.15, 22:11
                                      wirujacypunkt napisał:

> Piszesz, że nikt nie chce wygrać wyborów na Śląsku, to dlaczego Ślązacy przed w
                                      > yborami są stale czarowani, a to, że ze Śląska ktoś zrobi Bawarię jak dojdzie d
                                      > o władzy, a to, że jak Pani
                                      > Kopacz zamknie w poniedziałek kopanie, to PiS we wtorek te same kopalnie otworz
                                      > y, mamy tylko na nich zagłosować. Obiecywane są Ślązakom przed każdymi wyborami
                                      > , cuda na kiju, tylko zagłosować i będzie.

Napisałem ironicznie że gdyby sprawy były proste do załatwienia (jak uważasz i napisałaś) to wszyscy politycy doprowadzili by do rozwiązania po myśli górników a politycy czerpali by z tego profity w czasie wyborów.

> P.S. Jak bardzo nie lubisz nas, którzy mieszkamy na Śląsku?

Pisałem wielokrotnie o moich osobistych i rodzinnych związkach ze Śląskiem. Nie chce mi się już tego powtarzać. Bardzo smutne jest tylko to że wam się wydaje że miłość do Śląska musi być bezwarunkowa i polegać głównie na aprobacie górniczych pretensji.
                                      • wirujacypunkt Re: Czarne chmury nad Śląskiem 11.01.15, 23:21
                                        wikul napisał:
                                        Napisałem ironicznie że gdyby sprawy były proste do załatwienia (jak uwa
                                        > żasz i napisałaś) to wszyscy politycy doprowadzili by do rozwiązania po myśli g
                                        > órników a politycy czerpali by z tego profity w czasie wyborów.

Nie sprawy nie są tak proste, ale jak mi się wydaje gdyby chociaż trochę, ktoś zastanowił się nad tym, co napisałam, a czego potwierdzenie kilka chwil temu, przez przypadek, usłyszałam
                                        w telewizji, to być może sprawy potoczyłyby się inaczej, już dawno.
                                        Przed chwilą mówiono o podatkach w Czechach. Oczywiście chodzi o podatki odprowadzane
                                        przez kopalnie i o tym, że tam kopalnie między innymi dzięki temu całkiem dobrze funkcjonują
                                        i nie przynoszą strat. Sądzę, że potwierdzenie tego o czym piszę, będziesz mógł znaleźć gdzieś w internecie.

> > P.S. Jak bardzo nie lubisz nas, którzy mieszkamy na Śląsku?
                                        >
                                        > Pisałem wielokrotnie o moich osobistych i rodzinnych związkach ze Śląskiem. Nie
                                        > chce mi się już tego powtarzać. Bardzo smutne jest tylko to że wam się wydaje
                                        > że miłość do Śląska musi być bezwarunkowa i polegać głównie na aprobacie górnic
                                        > zych pretensji.

Nie jestem w stanie czytać wszystkich postów umieszczonych w internecie, ale skoro piszesz, że masz jakieś związki ze Śląskiem, nie widzę powodów żeby Tobie nie wierzyć.
                                        Nie mam ani ja, ani nikt z mojej rodziny nie miał żadnych związków z kopalnią, nie jestem nawet Ślązaczką, ale na Śląsku mieszkam od zawsze. Moje związki ze Śląskiem są bardzo silne.
                                        Nie uważam, że należy górników i Śląsk kochać bezwarunkowo, ale mieszkając na Śląsku widzę niektóre sprawy związane ze Śląskiem inaczej. Ja tu żyję na co dzień i widzę wiele spraw z bliska. Sprawy widziane z bliska, wyglądają inaczej, niż te które widzi się z oddali, ogląda w telewizji albo czyta się o nich w gazetach.
                                        Ponieważ mieszkam na Śląsku do wielu zagadnień związanych ze Śląskiem, będę podchodziła bardziej emocjonalnie, od osoby która na Śląsku tylko bywa.
                                        • amityr Re: Czarne chmury nad Śląskiem 12.01.15, 09:27
                                          Żeby to tylko górnicy.To się wali.W rządzie nie ma kompetentnych osób w poszczególnych dziedzinach gospodarki. Nawet nie ma już gospodarki. Pojechało czterech palantów na rozmowy na Śląsk w ogóle nie mający pojęcia po co pojechali. Posadzili baranów tyłem do przedstawicieli zz itd.Śmiać się czy płakać. Następnie trzeba też powiedzieć ,że zmodernizowano kopalnie Brzeszcze, węgiel jest super,pokłady na 80tys ton. Teraz zamknąć? Ciekawe dla kogo została uszykowana?

--
                                          http://i60.tinypic.com/n6dshw.jpg
                                          • jaga_22 Re: Czarne chmury nad Śląskiem 12.01.15, 12:41
                                            Blokada torów przez związkowców w Katowicach poważnie utrudnia ruch pociągów. Górniczy związkowcy weszli na torowisko na stacji Katowice-Zawodzie. Między tym przystankiem a stacją Katowice nie kursują składy a to oznacza problemy dla podróżujących nie tylko w regionie, ale i w całym kraju.

wiadomosci.dziennik.pl/wydarzenia/galeria/479982,1,katowice-gorniczy-zwiazkowcy-zablokowali-tory-utrudnienia-w-ruchu-pociagow.html
                                            --
                                            • estella50 Re: Czarne chmury nad Śląskiem 12.01.15, 13:09
                                              Dzisiaj jednym uchem słyszałam wypowiedż Konrada Piaseckiego ze śmiałą tezą, że termin "pajacowanie" ze strony rządowej padł celowo!
                                              Jeśli tak, to rząd dążyłby do eskalacji konfliktu, może po to, żeby wzmóc niechęć społeczną ? (Z uwagi na te olbrzymie kwoty dla zwalnianych górników) ?
                                              Ale nie chce mi się wierzyć w aż takie wyrachowanie strony rządowej. Co o tym myślicie?
                                              • wikul Re: Czarne chmury nad Śląskiem 12.01.15, 20:45
                                                estella50 napisała:

> Dzisiaj jednym uchem słyszałam wypowiedż Konrada Piaseckiego ze śmiałą tezą, że
                                                > termin "pajacowanie" ze strony rządowej padł celowo!
                                                > Jeśli tak, to rząd dążyłby do eskalacji konfliktu, może po to, żeby wzmóc niech
                                                > ęć społeczną ? (Z uwagi na te olbrzymie kwoty dla zwalnianych górników) ?
                                                > Ale nie chce mi się wierzyć w aż takie wyrachowanie strony rządowej. Co o tym m
                                                > yślicie?

A eleganckie określenia że górnicy nie dadzą się zrobić w ciula padło niechcący ?
                                                • estella50 Re: Czarne chmury nad Śląskiem 12.01.15, 21:34
                                                  Wikul, wiem, że górnicy są sterowani z wiadomej opcji; ponieważ ta opcja nie ukrywa swych częstych wizyt u górniczej braci.
                                                  Interesuje mnie cel eskalacji konfliktu z jednej i drugiej strony. Co na tym chcą ugrać, i czy to przypadkiem nie jest to samo?
                                                  A tak nawiasem, jeśli nasza premier świadomie podjęła się trudu korzystnego dla państwa rozwiązania problemu górnictwa, to publicznie oświadczam mój dla niej szacunek.
                                                  • wikul Re: Czarne chmury nad Śląskiem 12.01.15, 22:14
                                                    estella50 napisała:

> Wikul, wiem, że górnicy są sterowani z wiadomej opcji; ponieważ ta opcja nie uk
                                                    > rywa swych częstych wizyt u górniczej braci.
                                                    > Interesuje mnie cel eskalacji konfliktu z jednej i drugiej strony. Co na tym ch
                                                    > cą ugrać, i czy to przypadkiem nie jest to samo?
                                                    > A tak nawiasem, jeśli nasza premier świadomie podjęła się trudu korzystnego dla
                                                    > państwa rozwiązania problemu górnictwa, to publicznie oświadczam mój dla niej
                                                    > szacunek.

Kaczyński nie ukrywa swoich aspiracji jednak świadoma część społeczeństwa Górnego Śląska wie że obiecanki Kaczyńskiego przewidujące totalny powrót do sytuacji sprzed restrukturyzacji jest niemożliwa, więc albo Kaczyński kłamie albo odleciał już bardzo wysoko.
                                                    Jeżeli p. Kopacz uda się załatwić ten problem będę też miał o niej wysokie mniemanie.
                                                  • estella50 Re: Czarne chmury nad Śląskiem 12.01.15, 22:29
                                                    Jeśli mogę, to poproszę Ciebie o bieżące komentowanie sytuacji w konflikcie polsko-górniczym. Mam w tym stanie rodzinę i przyda mi się wsparcie.

A przed chwilą na pasku w tvn24 przeczytałam:
                                                    WOŚP - 23 lata - 600 mln złotych
                                                    górnictwo - 1 rok - 2 miliardy złotych smile

Dodaję: w pierwszym wierszu: na plus
                                                    W drugim wierszu: na minus
                                                  • amityr Re: Czarne chmury nad Śląskiem 13.01.15, 10:28
                                                    estella50 napisała:

> Jeśli mogę, to poproszę Ciebie o bieżące komentowanie sytuacji w konflikcie pol
                                                    > sko-górniczym. Mam w tym stanie rodzinę i przyda mi się wsparcie.
                                                    >
                                                    > A przed chwilą na pasku w tvn24 przeczytałam:
                                                    > WOŚP - 23 lata - 600 mln złotych
                                                    > górnictwo - 1 rok - 2 miliardy złotych smile

> W innym miejscu na pasku był podatek dla fiskusa 12 mld zł rocznie
                                                    12-2=10

--
                                                  • amityr Re: Czarne chmury nad Śląskiem 13.01.15, 10:31
                                                    amityr napisał:

> estella50 napisała:
                                                    >
                                                    > > Jeśli mogę, to poproszę Ciebie o bieżące komentowanie sytuacji w konflikc
                                                    > ie pol
                                                    > > sko-górniczym. Mam w tym stanie rodzinę i przyda mi się wsparcie.
                                                    > >
                                                    > > A przed chwilą na pasku w tvn24 przeczytałam:
                                                    > > WOŚP - 23 lata - 600 mln złotych
                                                    > > górnictwo - 1 rok - 2 miliardy złotych smile
                                                    >
                                                    > > W innym miejscu na pasku był podatek dla fiskusa 12 mld zł rocznie
                                                    > 12-2=10
                                                    >
                                                    >Jeszcze inna wiadomość , to że straty z tytułu dofinansowania przedsiębiorstw wynoszą 50mld. W pale mi się to wszystko nie mieści
                                                    Jeszcze w innym ,że do opłat za ZUS dla górnictwa dopłaca sie 5 mld zł. itd.
                                                    Polka to bogaty kraj jeszcze przez 3,4 lata.

--
                                          • wikul Re: Czarne chmury nad Śląskiem 12.01.15, 20:43
                                            amityr napisał:

> Żeby to tylko górnicy.To się wali.W rządzie nie ma kompetentnych osób w poszcz
                                            > ególnych dziedzinach gospodarki. Nawet nie ma już gospodarki. Pojechało czterec
                                            > h palantów na rozmowy na Śląsk w ogóle nie mający pojęcia po co pojechali. Posa
                                            > dzili baranów tyłem do przedstawicieli zz itd.Śmiać się czy płakać. Następnie t
                                            > rzeba też powiedzieć ,że zmodernizowano kopalnie Brzeszcze, węgiel jest super,p
                                            > okłady na 80tys ton. Teraz zamknąć? Ciekawe dla kogo została uszykowana?

Kopalnia Brzeszcze w I. półroczu 2014 r. zatrudniała 2247 pracowników i przynosiła największą stratę spośród 15 kopalń Kompanii Węglowej -247,23 zł na tonie wydobytego węgla .

pl.wikipedia.org/wiki/Kopalnia_W%C4%99gla_Kamiennego_Brzeszcze

Trzeba odnosić się do obecnej sytuacji a nie sprzed roku czy wcześniej. A ceny węgla lecą na łeb.
                                            • amityr Re: Czarne chmury nad Śląskiem 13.01.15, 10:25
                                              wikul napisał:

>
                                              > Trzeba odnosić się do obecnej sytuacji a nie sprzed roku czy wcześniej. A ceny
                                              > węgla lecą na łeb.

Wszędzie się opłaca tylko nie u nas. Ewentualnie w Belgi maja otworzyć kopalnie i zatrudniać polskich górników.Dobre.

--
                        • wirujacypunkt Re: Czarne chmury nad Śląskiem 11.01.15, 18:12
                          Tak - Gomułka dokładał i padł, ale chyba dość jasno wykazałam, że gdyby ktoś chciał ruszyć głową, to by nie dokładał, ba nawet by zyskał w krótkim czasie.
                          Nie jestem ekonomistą, staram się tylko patrzeć na niektóre sprawy kierując się zdrowym rozsądkiem. Zdrowego rozsądku mam prawo wymagać od rządzących tym krajem.
                          Amityrze, czy przeczytałeś moją wcześniejszą wypowiedź na temat podatków płaconych przez kopalnie?
                          Czy nie wydaje się Tobie, że pokazując jedną stronę medalu dotyczącą kopalń, chcą nas jeszcze bardziej z sobą skłócić ?
                          Dlaczego jak zaczynamy mówić o KRUS, czy o Agencjach Rynku Rolnego, albo o przywilejach sędziów i prokuratorów, dyskusje są natychmiast tłamszone, a dopłacamy do nich kropcie, dopłacamy także do kościołów do emerytur zakonników, którzy nie płacą żadnych składek emerytalnych, a także zdrowotnych ?
                          Wiesz dlaczego o tym rząd prawie nie rozmawia, tylko jak może mydli nam oczy? Te grupy społeczne także powoduję ogromne braki w budżecie, nie wiem czy nie większe od kopalń ?

amityr napisał:

> Powiem tak, że w schyłkowym gomułkowskim PRL-u państwo też musiało do wszystkie
                          > go dokładać. Gomułka padł.
                          >
                          • amityr Re: Czarne chmury nad Śląskiem 11.01.15, 18:28
                            wirujacypunkt

Więc powiem więcej, że też nic nie kumam. Bo z tego co media podają a podają różnie to państwo dopłaca rocznie górnictwu około 3mid zł a podatki bierze za kwotę 13 mld zł. Jeżeli tak to jest to koliduje z logiką zamykania tych kopalń.

--
                      • jaga_22 Re: Czarne chmury nad Śląskiem 11.01.15, 18:09
                        wirujacypunkt napisał:

Węgiel można zgazyfikować o czym wie niewielu. Sposoby gazyfikacji węgla opracowali naukowcy z Politechniki Gliwickiej, jakiś czas temu. Gazyfikacja węgla jest możliwa na przemysłową skale, jest też inna korzyść z tego, częściowe uniezależnienie się od gazu, który kupujemy od Rosjan.

To sobie poczytaj na czym to polega
                        ziemianarozdrozu.pl/artykul/2654/pieklo-na-ziemi-%E2%80%93-podziemne-zgazowanie-wegla
                        --
                        • wirujacypunkt Re: Czarne chmury nad Śląskiem 11.01.15, 18:23
                          jaga_22 napisała:

> wirujacypunkt napisał:
                          >
                          > Węgiel można zgazyfikować o czym wie niewielu. Sposoby gazyfikacji węgla opraco
                          > wali naukowcy z Politechniki Gliwickiej, jakiś czas temu. Gazyfikacja węgla jes
                          > t możliwa na przemysłową skale, jest też inna korzyść z tego, częściowe uniezal
                          > eżnienie się od gazu, który kupujemy od Rosjan.
                          >
                          > To sobie poczytaj na czym to polega
                          > ziemianarozdrozu.pl/artykul/2654/pieklo-na-ziemi-%E2%80%93-podziemne-zgazowanie-wegla

Nie widzę nigdzie żeby były omówione metody gazyfikacji węgla, proponowane przez Politechnikę w Gliwicach. Wiem natomiast, że te metody są dość nowoczesne.
                  • czuk1 Re: Czarne chmury nad Śląskiem 13.01.15, 07:15
                    Chyba górnikom dołowym zależy na wynagrodzeniu godnym i odpowiadającym bezpieczeństwu (czytaj - niebezpiecznej) pracy. Chyba ważne jest by górnik otrzymał (przy obecnym poziomie wydajności wydobycia na 1 górnika) te 8-10 tys. zł. A nie powinno zależeć na utrzymywaniu PRL-owskich przywilejów, które budzą społeczny sprzeciw. I nie ważne ilu tysięcy górników to dotyczy.
                    Przecież ci dołowi pracownicy - o których walczysz, zabiegasz - mają propozycje pracy w innych kopalniach. Problemem stają się koszty przemieszczania tych ludzi do pracy (dojazdy) lub przeprowadzenia do innej miejscowości (i tam mieszkanie i praca dla rodziny) a także koszty utrzymania nieczynnej kopalni w dobrym stanie technicznym.
                    Walkę o swoje miejsca pracy to sobie górnicy mogą prowadzić. Doprowadzić tym moga do oferty rządowej ..... bierzcie kopalnie w swoje posiadanie (zarząd) , jako spólkapracownicza.
                    I co wtedy ?
                    Ja mam ciągle nadzieję, że ktoś kupi te kopalnie i będzie (mniejszym kosztem) prowadził wydobycie, uzyskiwał rentowność.

Odpowiadam na wpis wirującego punktu:
                    Nie piszcie mi tylko o przywilejach, bo te przywileje nie są udziałem aż tak wielu ludzi pracujących na kopalni, a obiecane odprawy są tylko dla górników dołowych, a zatem kilka tysięcy ludzi pójdzie na bezrobocie bez żadnych odpraw i ustawi się w kolejce po zasiłek, zasiłek wypłacany z naszych podatków

• wikul Re: Czarne chmury nad Śląskiem 11.01.15, 19:12
                  der-chef napisała:

> Dlaczego nie zadbali o swe dobro:
                  > pracownicy PGR-ów
                  > stoczniowcy
                  > kolejarze
                  > pracownicy pozostałych 700 zlikwidowanych zakładów
                  > i wiele innych grup zawodowych

Bo im wszystkim się wydawało że są niezbędni i niezatapialni a pozostali obywatele powinni do nich dopłacać.
                  Nie wiem skąd się bierze przekonanie że firma musi istnieć do końca świata. Historia gospodarcza w najmniejszym stopniu tego nie potwierdza.
            • wikul Re: Czarne chmury nad Śląskiem 11.01.15, 18:59
              marzena36 napisała:

> Szkoda,ze informacje nie tylko w TEJ sprawie ale i innych sa przez media MANIPU
              > LOWANE!Dlatego wielu z nas nie ma zielonego pojecia jak naprawde jest! Dowiaduj
              > emy sie prawdy z BBC,ZDF - .

Masz okazje napisać jak jest a dokonujesz absurdalnych porównań i oskarżasz innych o ignorancję.
        • wikul Re: Czarne chmury nad Śląskiem 11.01.15, 18:57
          marzena36 napisała:

> Wspolczuje CALEJ BRACI GORNICZEJ !Od lat jest na nich nagonka!!!Dlaczego w spol
          > eczenstwie polskim nikt z taka zlosliwa gorliwoscia nie atakuje decyzji kolejne
          > go ministra ;tu czytaj zdrowia, ktory dla polepszenia w zaalatwianiu spraw/jaki
          > ch?/zwiekszyl zatrudnienie ok.tysiaca1,ooo pracownikow w tym resorcie!A tu w gr
          > e wchodzi wielka suma pieniedzy co miesiadz wydawanych nie tylko na place podst
          > awowe ale i na roooooooooznego rodzaju dodatki!No tak,ktos z Was powie ale oni
          > nosza biale fartuchy!

Co ma piernik do wiatraka ? Jaka nagonka ? Jaki sufitowy tysiąc ? Jak można porównywać budżetową służbę zdrowia z przemysłem wydobywczym który musi być rentowny.
          • marzena36 Re: Czarne chmury nad Śląskiem 12.01.15, 18:38
            Ano ma.Potrzebna jest energia aby zmielic zboze na make! Do ktorej trzeba dodac przyprawy smakowe i upiec!Proste jak DRUT!Zauwazylam ,ze w tej grupie jest pelno fanatykow,uczulonych na slowo gornicy ! Takich jak p.Niesiolowski, ktory w slowach nieprzebiera.A nie bede cytowala co o tym komentarzu mowia nasi sasiedzi i nie tylko.Odsylam do prasy panstw wspolnoty europejskiej lub ich dziennikow!
      • marzena36 Re: Czarne chmury nad Śląskiem 12.01.15, 19:06
        ToCI SIE UDALO!STRZAL W DZIESIATKE! Ba, WYBORY PREZYDENCIE!tylko mnie dziwi, ze Prezydent nie chce zajac stanowiska w tej trudnej i dramatyczne sprawie, a jest Prezydentem WSZYSTKICH OBYWATELI a NIE PREZYDENTEM PARTII PO.No coz tak daleko jeszcze do tej DEMOKRACJI!
        • estella50 Re: Czarne chmury nad Śląskiem 12.01.15, 19:33
          No właśnie, skoro jest prezydentem wszystkich Polków, to nie może zająć stanowiska!!!
          Bo to oznacza opowiedzenie się po którejś ze stron.
          Może dopilnować, by dalej toczyły się rozmowy; może zwrócić uwagę, gdyby taka potrzeba zaistniała, na szacunek dla prawa; może ewentualnie pomóc w ustanowieniu jakiejś komisji rozjemczej, jakiegoś okrągłego stołu w kwestii górniczej. I tyle!
          Prezydent stoi na straży Konstytucji, a nie czyichś interesów !
          • amityr Re: Czarne chmury nad Śląskiem 12.01.15, 19:55
            estella50 napisała:

> No właśnie, skoro jest prezydentem wszystkich Polków, to nie może zająć stanowi
            > ska!!!
            > Bo to oznacza opowiedzenie się po którejś ze stron.
            > Może dopilnować, by dalej toczyły się rozmowy; może zwrócić uwagę, gdyby taka p
            > otrzeba zaistniała, na szacunek dla prawa; może ewentualnie pomóc w ustanowieni
            > u jakiejś komisji rozjemczej, jakiegoś okrągłego stołu w kwestii górniczej. I t
            > yle!
            > Prezydent stoi na straży Konstytucji, a nie czyichś interesów !

Wiesz co estelka, tak sobie myślę ,że każdy prezydent RP raczej stoi na straży tego wypasionego swojego dworu i razem z nim kosztuje podatników mnóstwo pieniędzy. I tyle jeśli chodzi o Pana Prezydenta.
            Jeśli chodzi o Panią Prezydentową, to chyba ma słabych dietetyków.Tyle lat odchudzania i nic a nawet w drugą stronę.

--
                  • wikul Trzeba w końcu spojrzeć prawdzie w oczy 12.01.15, 20:58
                    ... bez bałamucenia górników i ich rodzin.

Górniczy związkowcy odmalowują skutki rządowego planu naprawy Kompanii Węglowej w kategoriach końca świata, a przynajmniej końca górnictwa w Polsce. Nic bardziej mylnego.

Kompania Węglowa jest największą spółką górniczą w Europie, ale tylko jedną ze spółek fedrujących węgiel w Polsce. Jest przecież Katowicki Holding Węglowy, jest lubelska Bogdanka i jest Jastrzębska Spółka Węglowa, która daje węgiel energetyczny dla koksowni.

Kompania zatrudnia 47 tys. ludzi, czyli mniej niż połową pracowników branży górniczej. Do tego z 14 posiadanych przez spółkę kopalń planowane jest zamknięcie tylko czterech, w których pracuje ok. 11 tys. ludzi. Z nich tylko ok. 3 tys. straci pracę, dostając w zamian sowite odprawy (maksymalne to równowartość dwuletnich zarobków).

To jednocześnie mało i dużo. Mało, jeśli porównamy ze 107 tys. osób zatrudnionych w sektorze górniczym. Dużo, bo taka liczba zwalnianych zawsze pociąga za sobą koszty społeczne. Ale rządowy plan zakłada przecież maksymalną ochronę pracowników dołowych, którzy mogliby mieć problem ze znalezieniem pracy poza kopalnią. Pozostali np. z administracji i zakładu przeróbki węgla mogą się przekwalifikować, również mając zapewnione wielomiesięczne odprawy.

Nie jest zresztą przesądzone, że zamykane kopalnie nie otrzymają nowego życia i nie wrócą do wydobycia. Ale już z innym, prywatnym właścicielem, tak jak kopalnia Silesia w Czechowicach-Dziedzicach, w której załoga na czele ze związkowcami zrozumiała, że rezygnując z części swoich przywilejów, może ocalić miejsca pracy. I ocaliła.

Rząd postawił na rozwój energetyki opartej na węglu, dlatego za miliardy złotych buduje nowe bloki w Opolu czy Kozienicach. Ich żywotność wyniesie 30-40 lat. Na Śląsku węgiel się jeszcze nie kończy, ale trzeba po niego sięgać coraz głębiej, w coraz trudniejszych warunkach geologicznych i przy dużym zagrożeniu metanowym. To wpływa na wysokie koszty i przy obecnych cenach węgla czyni wydobycie w niektórych kopalniach nieopłacalne. Sprywatyzowana lubelska Bogdanka fedruje zyskownie, inwestuje w nowe pokłady, bo nie wydobywa węgla w tak złych warunkach jak śląskie kopalnie. I jej węgiel wypiera z rynku surowiec ze śląskich kopalń.

Dziś górnictwo nie jest takie samo jak pod koniec lat 90. XX w., kiedy reformowano je za rządu premiera Jerzego Buzka. Wtedy - także społecznie - była to siła dużo większa, bo branża zatrudniała ok. 200 tys. ludzi. Ale tak jak wtedy alternatywą dla braku restrukturyzacji - także popartej hojnym pakietem socjalnym - było bankructwo branży, tak dziś jest bankructwo Kompanii Węglowej i zagrożenie utraty blisko 47 tys. miejsc pracy, katastrofa dla rzeszy kooperantów i firm pracujących na rzecz górnictwa.

Nadszedł więc najwyższy czas, aby górnicy schowali oskardy, przestali rozmawiać z pozycji siły, bo dziś mało kto już to kupuje. Przez ostatnie 25 lat naprawdę wielu ludzi w Polsce straciło pracę w sytuacji dużo bardziej dramatycznej niż kilka tysięcy górników z Kompanii Węglowej. Bez ekstra odpraw, urlopów, aby dociągnąć do emerytury, zdani tylko na swoją zaradność.

wyborcza.biz/biznes/1,100896,17242950,Koniec_Kompanii_Weglowej_to_nie_koniec_wegla_w_Polsce.html#ixzz3OdfMmayc
                  • wirujacypunkt Re: Czarne chmury nad Śląskiem 13.01.15, 01:10
                    wikul napisał:

> Czyli jak w PRL-u.

Czy musimy wydawać krocie na prezydenta i senat, tylko dlatego, że te dwie instytucje mieliśmy w odległych czasach ?
                    Tylko nie próbuj mi przypadkiem wmawiać, że w związku z tym iż nie widzę żadnego sensu w wydawaniu pieniędzy na te dwie instytucje, mam jakieś tęsknoty za PRL.
                    Prezydent i Jego dwór, kosztuje więcej niż dwór angielski, a utrzymanie senatorów, kosztuje nie mniej. Ty jako człowiek myślący o tym, żeby wydawać pieniądze racjonalnie, powinieneś
                    bez trudu zrozumieć moje argumenty przeciw.
                    • wikul Re: Czarne chmury nad Śląskiem 13.01.15, 14:34
                      wirujacypunkt napisał:

> Czy musimy wydawać krocie na prezydenta i senat, tylko dlatego, że te dwie inst
                      > ytucje mieliśmy w odległych czasach ?
                      > Tylko nie próbuj mi przypadkiem wmawiać, że w związku z tym iż nie widzę żadneg
                      > o sensu w wydawaniu pieniędzy na te dwie instytucje, mam jakieś tęsknoty za PRL

Nie wydajemy krocie. Budżet Kancelarii Prezydenta w 2014 r .to 167,6 mln zł.

pl.wikipedia.org/wiki/Kancelaria_Prezydenta_RP
                      Jak to się ma do dopłat górniczych można łatwo przeliczyć. Funkcjonowanie państwa bez urzędu prezydenta (lub czegoś podobnego) jest niemożliwe. Ktoś musiałby go zastąpić niezależnie jak by się stanowisko nazywało.
                      Teoretycznie z senatu (budżet w 2014 r. 94,3 mln zł) można zrezygnować tylko że jego funkcje (i koszty) ktoś/coś musiałoby zastąpić.

> Prezydent i Jego dwór, kosztuje więcej niż dwór angielski, a utrzymanie senator
                      > ów, kosztuje nie mniej. Ty jako człowiek myślący o tym, żeby wydawać pieniądze
                      > racjonalnie, powinieneś
                      > bez trudu zrozumieć moje argumenty przeciw.

To nieprawda. Przepisujesz bzdury rozpowszechniane w internecie bez podania źródeł, rzetelnego porównania budżetów, dochodów i wydatków celowych.

m.pb.pl/2450650,71843,nowe-zasady-finansowania-brytyjskiego-dworu?dimension=800
                      • czuk1 Re: Czarne chmury nad Śląskiem 13.01.15, 14:56
                        Koszt utrzymania jednego/przykładowego ogniwa w organizmie państwowym nie przesądza . takich rozbudowanych lub niepotrzebnych ogniw jest dużo. Wcześniej trzeba by odpowiedzieć na pytania. Np. co w Polsce źle funkcjonuje, co zmienić, z czego zrezygnować , co unowocześnić ,....?
                        Jeśli chodzi o władze państwa to też (z kolei) jest kilka pytań.
                        W tym wycinku dyskusji no.:
                        - jaki ustrój i związane z nim władze są dla Polski optymalne ?
                        - jaką (nawiązując do poprzedniego pytania) rolę powinny odgrywać 3 naczelne organy państwa ?
                        - po co tak ogromne liczbowo są kancelarie prezydenta i premiera ?
                        • wikul Re: Czarne chmury nad Śląskiem 13.01.15, 15:02
                          czuk1 napisał:

> Koszt utrzymania jednego/przykładowego ogniwa w organizmie państwowym nie przes
                          > ądza . takich rozbudowanych lub niepotrzebnych ogniw jest dużo. Wcześniej trzeb
                          > a by odpowiedzieć na pytania. Np. co w Polsce źle funkcjonuje, co zmienić, z c
                          > zego zrezygnować , co unowocześnić ,....?
                          > Jeśli chodzi o władze państwa to też (z kolei) jest kilka pytań.
                          > W tym wycinku dyskusji no.:
                          > - jaki ustrój i związane z nim władze są dla Polski optymalne ?
                          > - jaką (nawiązując do poprzedniego pytania) rolę powinny odgrywać 3 naczelne or
                          > gany państwa ?
                          > - po co tak ogromne liczbowo są kancelarie prezydenta i premiera ?

To są pytania słuszne i w jakieś perspektywie czasu uzasadnione. Konieczne jest jednak zgoda narodowa głównych sił politycznych bo do podejmowania strategicznych decyzji konieczna jest większość kwalifikowna. Myślę jednak że w obecnej sytuacji nierealne. Jedna siła społeczna uważa że ma monopol na prawdę i najlepsze rozwiązania. Może następne pokolenie z tym się uporą.
                          • czuk1 Re: Czarne chmury nad Śląskiem 13.01.15, 15:31
                            Tak. Zgody nie ma. Niewiele zmieni się po wyborach. Polska ma aktualnie wielkie szanse dogonienia do standardów państw Europy Zachodniej. Szanse te cały okres 25-lecia są zmniejszanie. Ewidentne (ale pomniejszane) sukcesy są zasługą samych obywateli Polski , ich zaradności i przedsiębiorczości. Rządy są zaś (wg mnie) hamulcowymi w tej jeździe do Godnego Życia Polaków.
                            • jagodajna Re: Czarne chmury nad Śląskiem 13.01.15, 15:57
                              Wspominał ktoś, że w kupionej przez Czechów kopalni Silesia nie ma zw.zawodowych. Otóż działają 4 zz.

A co ze słynnymi górniczymi przywilejami? Średnia płaca w PG Silesia wynosi dziś 6, 1 tys. zł (dla porównania w skrajnie zadłużonej Kompanii Węglowej 6, 7 tys.). W Silesii działają 4 związki zawodowe, w kopalniach Kompanii Węglowej ogółem – aż trudno w to uwierzyć – 160. W Silesii wypłaca się tradycyjne ’’barbórki’’, a czternastki tylko wtedy, gdy firma przynosi zysk. Jest dopłata do podręczników, 300 zł na każde dziecko, i roczny deputat węglowy 3,6 tys. zł, ale tylko dla pracowników. W Kompanii Węglowej deputat węglowy dla emerytów pochłania 250 mln zł rocznie.
                              - Przecież 250 mln tylko na węgiel dla emerytów, to jest szaleństwo - mówi Michal Herman, prezes PG Silesia, w branżowym portalu wnp.pl. – U nas tego nie ma. Największa różnica jest taka, że koszty pracy są u nas bardzo elastyczne.

biznes.onet.pl/wiadomosci/energetyka/gorniczy-cud/rmevz
                              --
                              Budząc się rano, pomyśl jaki to wspaniały skarb żyć, oddychać i móc się radować. /Marek Aureliusz/
                              • jaga_22 Re: Czarne chmury nad Śląskiem 13.01.15, 16:15
                                Wśród rozwiązań wskazano likwidację czterech kopalń KW, przeniesienie 6 tys. osób do innych zakładów i osłony dla zwalnianych - kosztem ok. 2,3 mld zł.
                                Propozycje rządu przedstawione górnikom

Przeniesienie do innych kopalń lub pozostawienie w nowej spółce Do 6000 pracowników
                                Jednorazowe odprawy pieniężne za porozumieniem stron w wysokości 24 pensji 400 górników dołowych
                                Jednorazowe odprawy pieniężne za porozumieniem stron w wysokości 10 pensji 1100 pracowników obsługi technicznej
                                Jednorazowe odprawy pieniężne za porozumieniem stron w wysokości 3,6 pensji 1600 pracowników obsługi na powierzchni
                                Urlopy górnicze 2100 osób będzie otrzymywać (średnio przez około 4 lata) 75 proc. obecnej płacy, aż do momentu przejścia na emerytury.
                                --
                                • jaga_22 Re: Czarne chmury nad Śląskiem 13.01.15, 16:28
                                  Kim jest człowiek, który chce przejąć trzy z czterech kopalń przeznaczonych do likwidacji i należących teraz do Kompanii Węglowej? To Krzysztof Domarecki - jeden z najbogatszych Polaków i zarazem twórca jednej z niewielu polskich spółek działających naprawdę globalnie.

Deklarację przejęcia trzech likwidowanych kopalń złożył Waldemar Mróz, prezes Universal Energy, niewielkiej spółki z Mysłowic założonej wiosną ubiegłego roku przez Krzysztofa Domareckiego.

Read more: wyborcza.biz/biznes/1,100896,17247245,Specjalista_od_pianki_chce_przejac_trzy_kopalnie.html#ixzz3OiQW9O2s
                                  --
                            • wikul Re: Czarne chmury nad Śląskiem 14.01.15, 14:14
                              czuk1 napisał:

> Tak. Zgody nie ma. Niewiele zmieni się po wyborach. Polska ma aktualnie wielkie
                              > szanse dogonienia do standardów państw Europy Zachodniej. Szanse te cały okres
                              > 25-lecia są zmniejszanie. Ewidentne (ale pomniejszane) sukcesy są zasługą sam
                              > ych obywateli Polski , ich zaradności i przedsiębiorczości. Rządy są zaś (wg mn
                              > ie) hamulcowymi w tej jeździe do Godnego Życia Polaków.

O tak, tak, zwłaszcza Polacy (bez udziału rządu) doprowadzili do przetrwania najpoważniejszego kryzysu ekonomicznego w powojennej historii Europy. Do uchwalania i realizowania kolejnych budżetów, itp.
                              Wybacz, ale mam wrażenie że czasem odlatujesz w wirtualny świat własnych mitów.
                              • czuk1 Re: Czarne chmury nad Śląskiem 15.01.15, 10:33
                                Wikul pisząc do mnie ....".mam wrażenie że czasem odlatujesz w wirtualny świat własnych mitów"...., chcesz mnie niewątpliwie poniżyć i pozbawić mnie własnego myślenia .
                                Zastanawiał bym się nad wycofanie z "własnych mitów". Ale.... nie jesteś żadnym autorytetem na forum, Ameryki w dyskusjach nie odkrywasz, co najwyżej piszesz bez wyobraźni.

Piszesz:
                                O tak, tak, zwłaszcza Polacy (bez udziału rządu) doprowadzili do przetrwania najpoważniejszego kryzysu ekonomicznego.... nie pisałem , że bez udziału rządu, pisałem że rząd jest hamulcowym .... a to co innego.

Piszesz: " Zwłaszcza Polacy doprowadzili .....Do uchwalania i realizowania kolejnych budżetów, itp." ..... gdzie pisałem, że Polacy mieli bezpośredni wpływ na kształt i zapisy kolejnych budżetów państwa ? Z treści twojego wpisu można się domyślać, że rząd kolejnymi finansowymi decyzjami obronił Polskę od kryzysu ekonomicznego. Nie kwestionuję tego. Wcale to nie oznacza to, że pozytywnie oceniam ten okres. Przecież wtedy właśnie wielokrotnie wzrósł dług publiczny, wtedy właśnie miały miejsce zaniechania i błędy rządu
                                , których unikniecie poprawiło by w sposób istotny naszą aktualną sytuację
                                • jaga_22 Re: Czarne chmury nad Śląskiem 15.01.15, 10:41
                                  Przy całym szacunku dla państwa, ono nie jest przeznaczone do bycia właścicielem biznesu. A górnictwo jest normalnym biznesem - mówi w rozmowie z Biztokiem Krzysztof Domarecki, który jako pierwszy wyraził chęć zakupu trzech przeznaczonych przez rząd do zamknięcia kopalni.

To kto mógłby być jeszcze zainteresowany polskimi kopalniami?

Oczywiście, że są zainteresowani - inwestorzy finansowi.

Banki, fundusze inwestycyjne?

Oczywiście i z bankami, i z funduszami inwestycyjnymi będziemy rozmawiać.
                                  www.biztok.pl/biznes/domarecki-nie-chce-fedrowac-sam-ma-wspolnikow_a19809
                                  --
                                  http://liubavyshka.ru/_ph/39/2/160734580.gif
                                  • czuk1 Re: Czarne chmury nad Śląskiem 15.01.15, 11:07
                                    Ale dla przywódców związkowych to jest zła wiadomość. Oni chcą tkwić w firmie państwowej, oni chcą dostępu do systematycznych dotacji dla kopalń , oni chcą rządzić Polska z tylnego siedzenia (jak Krzaklewski w AWS). Nie chcą restrukturyzacji, własności prywatnej kopalń.
                                    Przecież taki Domarecki - nowy właściciel .... w ciągu roku rozgonił by on armię działaczy ponad stu związków, pasożytów finansowych na organiżmie Kampanii Weglowej.

Teraz słucham WIELKIEGO DEMAGOGA p. Dudy stojącego przed pałacem prezydencki, , który wierutnie kłamie mówiąc
                                    - ustawa jest o likwidacji kopalni a nie o restrukturyzacji,
                                    - rząd pozbawia pracy tysięcy ludzi,
                                    - rząd ustawą powoduje ferment w kraju
                                    - to prezydent powinien zainicjował dialog , zainicjował porozumienie.
                                    - APELUJE DO PREZYDENTA BY NIE PODPISAŁ TEJ USTAWY. wink

Taki to jest kandydat na prezydenta, pachołek PiS.... które po trupach idzie do władzy.

• wikul Re: Czarne chmury nad Śląskiem 17.01.15, 20:01
                                  czuk1 napisał:

> .... nie pisałem , że bez udzia
                                  > łu rządu, pisałem że rząd jest hamulcowym .... a to co innego.

To jeszcze gorzej. Zamiast się obrażać zastanów się co bezmyślnie wypisujesz. Jak można przetrwać najtrudniejsze czasy kryzysu z rządem hamulcowym. Ogólnie biorąc rząd ma za zadanie:
                                  1. Prowadzi politykę wewnętrzną i zagraniczną
                                  2. Koordynuje i kontroluje prace organów administracji rządowej
                                  3. Chroni interesy Skarbu Państwa
                                  4. Określa organizację i tryb swojej pracy
                                  5. Zapewnia bezpieczeństwo zewnętrzne i wewnętrzne państwa państwa .
                                  Kto go w tym zastąpił, mądralo ? Ty i sąsiedzi, górnicy czy jeszcze ktoś ?
                                  • czuk1 Re: Czarne chmury nad Śląskiem 17.01.15, 23:13
                                    czuk1 napisał: ".... nie pisałem , że bez udziału rządu, pisałem że rząd jest hamulcowym .... a to co innego."

wikul poucza:
                                    To jeszcze gorzej. Zamiast się obrażać zastanów się co bezmyślnie wypisujesz. Jak można przetrwać najtrudniejsze czasy kryzysu z rządem hamulcowym.

Nie obrażam się, pokazuję jedynie, że każdy może mieć własne zdanie. W konkretnej sytuacji można było przetrwać ... Polacy w tym przetrwaniu mają w tym decydujący wpływ . Fetysz kryzysu nie może nakładać klapek na oczy. A może , gdyby nie było zaniechań , gdyby była aktywna polityka gospodarcza w tym trudnym ( dla innych okresie) można było rozwiązywać skuteczniej problemy wewnętrzne kraju ? Z tego co dalej czytam .... to tylko rząd , bez czynnego udziału społeczeństwa swoimi świetnymi decyzjami wywołał wzrost PKB. I gdyby nie świetne decyzje rządu .... mielibyśmy bezrobocie 25 %-owe, spadek PKB, 5 milionową emigrację zarobkową,....!!!

Wikul przypomina mnie zadania rządu:
                                    Ogólnie biorąc rząd ma za zadanie: ....chyba zadania....ale mieć zadania a wykonywać , wykonać skutecznie zadania ... a nie podejmować się ich wykonywania - to chyba różnica.
                                    1. Prowadzi politykę wewnętrzną i zagraniczną - mówmy raczej o "politykach" w poszczególnych obszarach. Najważniejsze problemy w głównych obszarach życia społecznego nie są rozwiązywane. Niewydolne są resorty zdrowia, sprawiedliwości, finansów, pracy i opieki społecznej.
                                    2. Koordynuje i kontroluje prace organów administracji rządowej - słabiutki jest ten nadzór - czytamy to po każdej kontroli NIK, media też informują nas codziennie o nieudacznictwie, zaniechaniach. Ciągle powtarzają się jakieś afery gospodarcze. Przedsiębiorcy narzekają na
                                    funkcjonowanie wszelkiej administracji.

3. Chroni interesy Skarbu Państwa - ładnie uchronił interesy ekonomiczne państwa w wielu spółkach , kilka lat rosło błyskawicznie zadłużenie państwa, nie podejmowano koniecznych decyzji oszczędnościowych po stronie wydatków budżetowych.
                                    4. Określa organizację i tryb swojej pracy .--- a jakie ma wyjście ? po to jest, to jest działanie rutynowe. Nie widzę optymalnych struktur państwa, państwa sprawnego i taniego.
                                    5. Zapewnia bezpieczeństwo zewnętrzne i wewnętrzne państwa państwa . - tu nie mam większych uwag.

Kto go w tym zastąpił, mądralo ? -- co Ty wymyślasz ? Chyba piszesz siłą narcyza.. bo mądrość to tylko od ciebie bije. Ja piszę hasłowo o zaniedbaniach , zaniechaniach i ich skutkach ekonomicznych, społecznych. Piszę krytycznie - to co widzę - a nie jak przedstawiciel aktualnych władz.

Chyba Ty i sąsiedzi, górnicy czy jeszcze ktoś ? -- nie zauważasz, że od czasu do czasu a wręcz często rząd jest zastępowany , ciągle wykazywane są jego błędy i zaniechania, a nierozwiązywane problemy socjalne społeczeństwa i sprawy gospodarki biorą w swoje ręce Polacy ..... szukając za granicą lepszych warunków bytowania i prowadzenia biznesu.
                • estella50 Re: Czarne chmury nad Śląskiem 12.01.15, 21:55
                  Punkciku, dla mnie - Senat LUB Prezydent. Jedna lub druga z tych opcji. Potrzebny jest kolejny poziom refleksji przed ustanowieniem prawa. Jaki jest Sejm - wiadomo! To emanacja naszego
                  skłóconego i niezbyt świadomego politycznie społeczeństwa. Senat w zamyśle miał być izbą refleksji, jednak praktyka od tego zamysłu odbiega.
                  Pozostaje wybór: Senat, jako ciało zbiorowe, lub Prezydent, jako reprezentant narodu.
        • wikul Re: Czarne chmury nad Śląskiem 12.01.15, 20:50
          marzena36 napisała:

> ToCI SIE UDALO!STRZAL W DZIESIATKE! Ba, WYBORY PREZYDENCIE!tylko mnie dziwi, ze
          > Prezydent nie chce zajac stanowiska w tej trudnej i dramatyczne sprawie, a jes
          > t Prezydentem WSZYSTKICH OBYWATELI a NIE PREZYDENTEM PARTII PO.No coz tak dalek
          > o jeszcze do tej DEMOKRACJI!

Tak, tak, demokracja to bezwarunkowa miłość do górników i ich przywilejów.
          Reszta się nie liczy.
          • wirujacypunkt Re: Czarne chmury nad Śląskiem 13.01.15, 00:43
            wikul napisał:
            > [b]Tak, tak, demokracja to bezwarunkowa miłość do górników i ich przywilejów. [
            > /b]
            > Reszta się nie liczy.:

Wszystkie nasze elektrownie funkcjonują dzięki węglowi i dlatego
            Polska w ciągu najbliższych 40 lat będzie potrzebowała 5O mln ton węgla.
            W ostatnich 4-5 latach w kopalnie, które mają być zlikwidowane, Polska zainwestowała
            400 mln zł. Dlaczego inwestowali w coś, co jest dla nas nieopłacalne ? Teraz te unowocześnione kopalnie chce kupić za przysłowiową złotówkę nasz biznesmen. Nigdy nie tworzyłam teorii spiskowych, ale nie wydaje się Tobie, że to jakiś niezwykły zbieg okoliczności? W te nieopłacalne kopalnie chcą także inwestować Niemcy, Czesi jakiś czas temu kupili kopalnie Silesia i opłaca się im, ponad to Niemcy chcą na Śląsku uruchomić nową kopalnie i opłaca się.
            Wariaci czy filantropi ?
            Żeby zyskać poparcie społeczeństwa, mówi się tylko o przywilejach górniczych, zapomina się
            powiedzieć o wiele ważniejszych sprawach, które mają większe znaczenie, jeżeli chodzi o efektywną pracę kopalń. Wiem, ze Ty kolejny raz napiszesz - ''tak, tak demokracja to bezwarunkowa miłość do górników i ich przywilejów''
            Demokracja jest czymś innym, ale tutaj należało by podyskutować o Platonie i o tym jak demokracje rozumiał Platon.

• aga-kosa Re: Czarne chmury nad Śląskiem 13.01.15, 09:13
              Czesi wystawili ZZ za bramę i są na plus.
              Prezes górnikom zatrudnionym u sąsiada też niczego nie obieca...
              Zrozumiałam,w porannych wiadomościach - mogłam być zaspana - , że ktoś kopalnie kupi ale żeby jeszcze kupującemu pieniądze dodać - To tak jak by rodzina brzydką córkę za mąż wydawała i posag koniecznie dołożyć trzeba... aga
              • wirujacypunkt Re: Czarne chmury nad Śląskiem 13.01.15, 11:56
                aga-kosa napisała:

> Czesi wystawili ZZ za bramę i są na plus.
                > Prezes górnikom zatrudnionym u sąsiada też niczego nie obieca...
                > Zrozumiałam,w porannych wiadomościach - mogłam być zaspana - , że ktoś kopalnie
                > kupi ale żeby jeszcze kupującemu pieniądze dodać - To tak jak by rodzina brzyd
                > ką córkę za mąż wydawała i posag koniecznie dołożyć trzeba... aga

Nie słyszałam tej wiadomości, ale jeżeli taka była, to zostanie zapewne powtórzona, natomiast wyszedł nowy kwiatek związany z tzw. restrukturyzacją. Plan restrukturyzacji tych kopalń został spisany na dwóch kartkach papieru. Zdumiewająco ''oszczędny'' jest ten plan, skoro zmieścił się zaledwie na dwóch kartkach papieru.
                • iryska2604 Re: Czarne chmury nad Śląskiem 13.01.15, 12:08
                  Kompania Węglowa zaczęła zwolnienia pracowników, którzy mają uprawnienia emerytalne. W tej grupie nie będzie jednak ani jednego związkowca. Rekordzista prawo do świadczeń zdobył 14 lat temu, ale nadal ma etat. Rocznie zarabia 183 tys. zł

Read more: wyborcza.biz/biznes/1,100896,17246284,Zwiazkowcy_nie_daja_sie_wypchnac_na_emerytury.html#ixzz3OhLoQHy

I tu najlepszy dowód ze zwiazki trzeba wyprowadzić z zakładu. Mówi sie o tym od lat i niestety nic z tego nie wynika.Sama byłam w zarządzie ale nie na etacie - to wiem jak moi koledzy kombinowali. W KGHM -ie restrukturyzacja zaczęła sie właśnie od wysyłania na emerytury ludzi którzy osiągnęli uprawnienia emerytalne . Tyle że taki emeryt mógł się zatrudnić na kontrakt. Większość dozoru tak robiła.

--
                  • amityr Re: Czarne chmury nad Śląskiem 13.01.15, 12:12
                    Janusz Palikot nie wyklucza zakupu zadłużonych kopalni. Szef Twojego Ruchu apeluje do rządu, by sprzedał te zakłady, które chce zlikwidować.
                    www.bankier.pl/wiadomosc/Palikot-chce-kupic-kopalnie-3269181.html
                    --
                    • anoagata Re: Czarne chmury nad Śląskiem 13.01.15, 12:36
                      Aga dobrze słyszałaś,ze w Czechach w kopalni nie ma ZZ ja o tym już wcześniej słyszałam.
                      Ogólnie nie rozumiem dlaczego to jest strona społeczna...czyli sami związkowcy ? ale moze dlatego że jestem też blondynką.
                      Dawniej to wiem że była Brać Górnicza a dziś związkowcy rozpasieni jak byki dlatego dobrze walczą.
                      • jaga_22 Re: Czarne chmury nad Śląskiem 13.01.15, 12:44
                        Jest chętny do przejęcia trzech z czterech zagrożonych likwidacją kopalń. Firmie Universal Energy zależy na przejęciu kopalń: Brzeszcze, Bobrek Centrum i Sośnica-Makoszowy.

www.gazetaprawna.pl/artykuly/846424,universal-energy-chce-przejac-3-kopalnie.html
                        --
                        • czuk1 Re: Czarne chmury nad Śląskiem 13.01.15, 14:46

"Kompania zatrudnia 47 tys. ludzi, czyli mniej niż połową pracowników branży górniczej. Do tego z 14 posiadanych przez spółkę kopalń planowane jest zamknięcie tylko czterech, w których pracuje ok. 11 tys. ludzi. Z nich tylko ok. 3 tys. straci pracę, dostając w zamian sowite odprawy (maksymalne to równowartość dwuletnich zarobków).
                          To jednocześnie mało i dużo. Mało, jeśli porównamy ze 107 tys. osób zatrudnionych w sektorze górniczym. Dużo, bo taka liczba zwalnianych zawsze pociąga za sobą koszty społeczne. Ale rządowy plan zakłada przecież maksymalną ochronę pracowników dołowych, którzy mogliby mieć problem ze znalezieniem pracy poza kopalnią. Pozostali np. z administracji i zakładu przeróbki węgla mogą się przekwalifikować, również mając zapewnione wielomiesięczne odprawy.
                          Nie jest zresztą przesądzone, że zamykane kopalnie nie otrzymają nowego życia i nie wrócą do wydobycia. Ale już z innym, prywatnym właścicielem, tak jak kopalnia Silesia w Czechowicach-Dziedzicach, w której załoga na czele ze związkowcami zrozumiała, że rezygnując z części swoich przywilejów, może ocalić miejsca pracy. I ocaliła.
                          Rząd postawił na rozwój energetyki opartej na węglu, dlatego za miliardy złotych buduje nowe bloki w Opolu czy Kozienicach. Ich żywotność wyniesie 30-40 lat. Na Śląsku węgiel się jeszcze nie kończy..."

Cały tekst: wyborcza.biz/biznes/1,100896,17242950,Koniec_Kompanii_Weglowej_to_nie_koniec_wegla_w_Polsce.html#ixzz3OhwTpmCu

PS. Tradycyjnie ZZ (ich działacze na etatach) to pasożyty świetnie wykorzystujący polskie prawo o zz. Robią panikę, szantażują rząd, organizują bunt i ferment w kraju pokazują znaczek "S" i nawet na myśl im nie przyjdzie dobro/interes Polski i Polaków.
                          A swoją drogą rząd jest coraz bardziej nieudolny, trwa w bezczynności. Piechociński i jego partia grają już na kolejną kadencję - nie chcą się wyborcom narazić . I w sprawach górnictwa
                          nic nie robili. Postawili premier Kopacz pod ścianą. NAWET NEGOCJACJI NIE POTRAFI PROWADZIĆ. Z CZYM IDZIE DO GÓRNIKÓW , Z 2 STRONICOWYM PROGRAMEM - ŚWISTKIEM.
                          A cały ten problem wymagał - fachowości prezesów Kompanii Węglowej, działań etapowych , uzgadnianych bieżąco z partnerami (rządem - trzymającym kasę, samorządami i przedstawicielami górników). Tego nie zrobiono. Problem urósł jak balon i wykorzystują go zz.
                  • wirujacypunkt Re: Czarne chmury nad Śląskiem 13.01.15, 18:25
                    O wyprowadzeniu ZZ z zakładów pracy mówi się co jakiś czas i co jakiś czas to przycicha.
                    To jest sprawa którą zapewne jeszcze bardzo długo nie będzie można załatwić.
                    Nie załatwi tego ani Kopacz ani tym bardziej Kaczyński zakładając, że może dojść do władzy.
                    ZZ silnie zakotwiczone w zakładach pracy mogą zakład ''zabić''. Wydaje mi się, że warszawski Ursus jest dobrym przykładem.
                    • wikul Re: Czarne chmury nad Śląskiem 14.01.15, 14:24
                      wirujacypunkt napisał:

> O wyprowadzeniu ZZ z zakładów pracy mówi się co jakiś czas i co jakiś czas to p
                      > rzycicha.
                      > Wydaje mi się, że warszawski Ursus jest dobrym przykładem.

Brak zgody sił politycznych do przeprowadzenia tego bolesnego procesu. No i kategoryczny sprzeciw samych zz.
                      Masz rację. Ursus to b. dobry przykład. Nie chce mi się przypominać roli jaką odegrał tam niesławnej pamięci Wrzodak. Jest jednak optymistyczna informacja. Ursus po latach tułania się, zmianach właścicielskich itp. trafił na mądrych ludzi i powoli, po przeniesieniu do Lublina, odradza się jak Feniks z popiołów.

ursus.com.pl/
                      wyborcza.biz/biznes/1,100896,17244354,Elektryczne_autobusy_i_trolejbusy_dadza_lublinianom.html?biznes=wroclaw#BoxBizTxt
                      • jagodajna Re: Czarne chmury nad Śląskiem 14.01.15, 16:35
                        iryska2604 napisała:
                        > Nic dobrego to nie wróży.

Też "ciemno" to widzę....potrzebne są mediacje ale takie, które nie tylko będą zachęcały do porozumienia „na tymczasem” ale będzie korzystne dla obu stron – zarówno dla protestujących górników jak i rządu. Rozwiązanie nie może polegać na tym, że jedna ze stron otrzyma prawo narzucania swej woli i parcia do konfrontacji przy każdej nadarzającej się okazji. Pozowanie Dudy, czy też robienie kampanii wyborczej na tle dramatu górników, jest świństwem. Dlaczego nic nie mówi, ile kosztuje rozbudowana urzędnicza czapa lub grupa ludzi "nie do ruszenia", która podlega ochronie prawnej przed zwolnieniem. Co do rządowych projektów...nie raz widzieliśmy, były wspaniałe w założeniach, a nie wytrzymywały konfrontacji z praktyką. Tylu jest ekspertów od węgla i energetyki, dlaczego rząd tylko we własnym gremium tworzy programy naprawcze a nie w porozumieniu z zewnętrznymi znawcami tematu. Mówienie, że likwidacja kopalń to najlepsze rozwiązanie, jest karkołomnym przedsięwzięciem. A może usiąść przy stole i uszanować opinie innych, zaakceptować fakt, że nikt z nas nie ma monopolu na mądrość.
                        --
                          • czuk1 Re: Czarne chmury nad Śląskiem 15.01.15, 10:10
                            Oglądałem nocne obrady Sejmu na temat górnictwa. Dziś c.d. Też rano w TVP1 pełnomocnik d/s restrukturyzacji górnictwa dokładnie zaprezentował plany rządowe. Jestem od tej pory zwolennikiem działań rządu, koniecznym do wprowadzenia w ciągu 2 tygodni. Za styczeń Kampania musi wypłacić bowiem wynagrodzenia na kwotę 400 mln zł a na kontach jest tylko 100 mln zł. Plan rządowy restrukturyzacji górnictwa jest trudny do wykonania ale realny. Ustawa zaś otwiera drogę do dotowania nowej firmy z budżetu.

Powiało optymizmem.... ze strony rządowej.

Wielki mój pesymizm budzi jednakopolityczne zachowanie Solidarności i PiS. Wyprowadzili górników na ulicę i wprowadzili pod ziemię - organizując protest głodowy. Blokują wprowadzenie programów ratunkowych. Maja w tym swój - działaczy związkowych - interes a nie chcą rządowi pomóc w rozwiązaniu problemów górnictwa, które powstały w dużym stopniu z powodu czynników zewnętrznych/rynkowych.
                      • czuk1 Re: Czarne chmury nad Śląskiem 15.01.15, 10:42
                        Jest tu wpis wikula - Brak zgody sił politycznych do przeprowadzenia tego bolesnego procesu

.....oznacza, że to rządzące krajem siły polityczne , to kolejne rządy popełniają takie jak (w odniesieniu do Ursusa) błędy. A gdzie indziej tenże wikul uważa, że mądre rządy (bez udziału przedsiębiorczych Polaków) pozwoliły Polsce na unikniecie kryzysu gospodarczego.
                        Gdzie tu konsekwencja w myśleniu i pisaniu ????
                        • amityr Re: Czarne chmury nad Śląskiem 15.01.15, 11:10
                          czuk1 napisał:

> Jest tu wpis wikula - Brak zgody sił politycznych do przeprowadzenia tego bo
                          > lesnego procesu

>
                          > .....oznacza, że to rządzące krajem siły polityczne , to kolejne rządy popełnia
                          > ją takie jak (w odniesieniu do Ursusa) błędy. A gdzie indziej tenże wikul uważ
                          > a, że mądre rządy (bez udziału przedsiębiorczych Polaków) pozwoliły Polsce na u
                          > nikniecie kryzysu gospodarczego.
                          > Gdzie tu konsekwencja w myśleniu i pisaniu ????

To mnie przekonało, bo wynika z logicznego rozumowania. Też popełniam błędy jak się za mocno podgrzeję.Wydaje mi się ,że mam rację a po tym gdy odkrywam nowe fakty i stwierdzam, że popełniłem błąd. Tak bywa. Ale nie można iść w zaparte, bo to największy błąd.

--
                        • wikul Re: Czarne chmury nad Śląskiem 17.01.15, 20:12
                          czuk1 napisał:

> Jest tu wpis wikula - Brak zgody sił politycznych do przeprowadzenia tego bo
                          > lesnego procesu

Spróbuj czytać ze zrozumieniem. Jest zgoda sił politycznych w tych sprawach ? Nie ma.

> .....oznacza, że to rządzące krajem siły polityczne , to kolejne rządy popełnia
                          > ją takie jak (w odniesieniu do Ursusa) błędy.

Nie pakuj wszystkiego do jednego wora tylko odnoś się konkretnie do poszczególnych spraw.
                          Ursusa dobili działacze związkowi. Nie słyszałeś o tym ? O Wrzodaku nie słyszałeś ?

> A gdzie indziej tenże wikul uważa, że mądre rządy (bez udziału przedsiębiorczych Polaków)pozwoliły Polsce na unikniecie kryzysu gospodarczego.

Gdzie ja to napisałem ? Zacytuj albo uznam cię z kłamcę.

> Gdzie tu konsekwencja w myśleniu i pisaniu ????

Na pewno nie tam gdzie twoja.
              • wikul Re: Czarne chmury nad Śląskiem 13.01.15, 14:56
                aga-kosa napisała:

> Czesi wystawili ZZ za bramę i są na plus.
                > Prezes górnikom zatrudnionym u sąsiada też niczego nie obieca...
                > Zrozumiałam,w porannych wiadomościach - mogłam być zaspana - , że ktoś kopalnie
                > kupi ale żeby jeszcze kupującemu pieniądze dodać - To tak jak by rodzina brzyd
                > ką córkę za mąż wydawała i posag koniecznie dołożyć trzeba... aga

A u nas? Nawet komentować się nie chce.

wyborcza.biz/biznes/1,100896,17246284,Zwiazkowcy_nie_daja_sie_wypchnac_na_emerytury.html#MT
                  • czuk1 Re: Czarne chmury nad Śląskiem 13.01.15, 15:25
                    Jest chętny do przejęcia trzech z czterech zagrożonych likwidacją kopalń. Firmie Universal Energy zależy na przejęciu kopalń: Brzeszcze, Bobrek Centrum i Sośnica-Makoszowy.
                    Prenumerata Dziennika Gazety Prawnej – pakiet fachowych publikacji i narzędzi dla specjalistów.
                    Jak podało w oświadczeniu Universal Energy, firma zwróciła się do władz Kompanii Węglowej z propozycją podjęcia rozmów w tej sprawie. Universal Energy "ocenia, że jest w stanie przeprowadzić proces restrukturyzacji ww. kopalń, w taki sposób, aby możliwa było ekonomiczna kontynuacja ich działalności".

------
                    I to cieszy. Ale pokazuje jednocześnie ile jest fałszywych gierek w całej tej sprawie.
                    Związkowcy wiedzą o ofercie - przemilczają
                    Kompania - wykonuje polecenia rządu - ZLIKWIDOWAĆ - nie nagłaśnia.
                    Rząd - działa nieudolnie, bo powinien przedstawić wielowariantowy program rozwiązania zaistniałej zapaści finansowej w Kompanii.... i podać ten wariant -" sprzedaż kopalni".

Wszystko to wygląda jak jedna wielka dziecinada.
            • wikul Re: Czarne chmury nad Śląskiem 13.01.15, 14:54
              wirujacypunkt napisał:

> Wszystkie nasze elektrownie funkcjonują dzięki węglowi i dlatego
              > Polska w ciągu najbliższych 40 lat będzie potrzebowała 5O mln ton węgla.
              > W ostatnich 4-5 latach w kopalnie, które mają być zlikwidowane, Polska zainwest
              > owała
              > 400 mln zł. Dlaczego inwestowali w coś, co jest dla nas nieopłacalne ? Teraz t
              > e unowocześnione kopalnie chce kupić za przysłowiową złotówkę nasz biznesmen. N
              > igdy nie tworzyłam teorii spiskowych, ale nie wydaje się Tobie, że to jakiś nie
              > zwykły zbieg okoliczności? W te nieopłacalne kopalnie chcą także inwestować Nie
              > mcy, Czesi jakiś czas temu kupili kopalnie Silesia i opłaca się im, ponad to Ni
              > emcy chcą na Śląsku uruchomić nową kopalnie i opłaca się.
              > Wariaci czy filantropi ?

Kolejny raz apeluję o ustosunkowywanie się do czasów i cen obecnych. Nikt nie jest prorokiem i nie jest w stanie przewidzieć że Amerykanie uruchomią swoje rezerwy a ceny węgla spadną do obecnego poziomu. Przewidywano kontynuację wydobycia dobrze świadczy o stosunku do Śląska i górników. Robienie z tego teraz pretensji brzmi śmiesznie i małostkowo. Powinni wtedy zamknąć i nie liczyć się z nikim ?
              Nie wiem na ile propozycje biznesmena są poważne ale jestem pewien że nie są do zaakceptowania przez bonzów związkowych. Prywaciarz natychmiast ciął by koszty i pozbawił przywilejów górniczych. Z pewnością nie jest filantropem.

> Żeby zyskać poparcie społeczeństwa, mówi się tylko o przywilejach górniczych,
              > zapomina się
              > powiedzieć o wiele ważniejszych sprawach, które mają większe znaczenie, jeżeli
              > chodzi o efektywną pracę kopalń. Wiem, ze Ty kolejny raz napiszesz - ''tak, tak
              > demokracja to bezwarunkowa miłość do górników i ich przywilejów''
              > Demokracja jest czymś innym, ale tutaj należało by podyskutować o Platonie i o
              > tym jak demokracje rozumiał Platon.

Nie mieszał bym Platona do tych prozaicznych spraw. Wystarczy poczucie przyzwoitości że żadna grupa społeczna nie posiada tak rozbudowanych przywilejów, poczucia wyższości pogardy do innych.
              • wirujacypunkt Re: Czarne chmury nad Śląskiem 13.01.15, 19:25
                Sądzisz, że firma która chce kupić kopalnie nie dokonała wszelkich możliwych wyliczeń ?
                Zrobiła to z całą pewnością, bo nie są filantropami.

Piszesz o małostkowości tylko, że dotychczas chciano restrukturyzować zamykając kopalnie.
                O sprawie utrzymania ruchu przez trzy lata i sukcesywnym wygaszaniu kopalń, zaczęto mówić dopiero dzisiaj. ?
                Pogardę dla ludzi widzę w tych dwóch świstkach papieru na których opisano jak ma wyglądać
                restrukturyzacja.
                Istotnie, trzeba być pozbawionym przyzwoitości, bo chce się by utrzymano zakład pracy, tym bardziej, że jest możliwe wyjście z trudnej sytuacji, która może być korzystna dla obu stron.
                Górnicy z kopani w Czechowicach Dziedzicach dogadali się z inwestorem, zarabiają godnie
                i są zadowoleni, pozostawiono część przywilejów. Zatem jest wzorzec z którego można skorzystać.
                Można zrobić wiele dobrego, dogadać się, tylko ludzi trzeba traktować poważnie.
                Dlaczego oszczędni i gospodarni Niemcy nie chcą kupować taniego rosyjskiego węgla, tylko chcą inwestować w polskie kopalnie, a nawet uruchamiać nowe ?
                Na tym kończę.

• wirujacypunkt Re: Czarne chmury nad Śląskiem 13.01.15, 20:39
                    Irysko, wydaje mi się, że można iść na kompromis, w kopalni Silesia, ZZ poszły na kompromis i wbrew temu co się mówi, są tam nadal, co nie zmienia faktu, że uważam, iż ZZ powinny być
                    wyprowadzone z zakładów pracy.
                    Wcześniej pisałam, że ludzi należy traktować poważnie, a jak potraktowano pracowników
                    w tych kopalniach? Mówiono cały czas, że kopalnie nie będą zamykane, aż tu nagle powiedziano z dnia na dzień, że kopalnie mają być zamknięte, plan restrukturyzacji napisano na świstakach kartkach papieru, do pierwszego etapu rozmów dotyczących kopalń, które mają restrukturyzowane, wysłano ignorantów. Ludzi potraktowano paskudnie, zamiast wcześniej rozmawiać, wytłumaczyć, przekonać. W tym wypadku rząd zgotował to, co się teraz dzieje na Śląsku.
                    Z pogardą potraktowano, nie tylko pracowników kopalni, potraktowano w ten sposób nas wszystkich, którzy mieszkamy w tym regionie, ponieważ tu nie chodzi tylko o górników, tu chodzi byt bardzo wielu ludzi, którzy mieszkają w miastach, gdzie kopalnia jest największym pracodawcom. Kopalnia zostanie zamknięta i mamy nowy Wałbrzych. TU NIE CHODZI TYLKO
                    O KOPALNIE, sprawa jest o wiele szersza. Jakoś nikt o tym nie mówi. Czyżby rząd tego nie wiedział ?
                      • czuk1 Re: Czarne chmury nad Śląskiem 14.01.15, 10:21
                        Znamy szczegóły porozumienia zaproponowanego rządowi przez górników

Wiemy, które propozycje górników odrzucił rząd. Chodzi między innymi o kwestię zmiany zasad pomocy publicznej dla polskiego sektora węgla kamiennego. To jeden z punktów zaproponowanych przez związkowców w sprawie przyszłości Kompanii Węglowej.
                        Związkowcy występowali jeszcze o gwarancje dla czterech kopalń. Zakłady miałaby przejąć spółka restrukturyzacji i zagwarantować przeprowadzenie programów naprawczych. W czasie trwania tego programu pracownicy dołowi oraz zakładów przeróbczych mieliby pełną gwarancję zatrudnienia.
                        Po zakończeniu procesu naprawczego spółka miałaby sprzedać kopalnie inwestorom z rynku paliwowo-energetycznego. A pracownicy tych kopalń - co bardzo ważne - mieliby zostać przejęci przez spółkę restrukturyzacji na te same stanowiska i z takim samym wynagrodzeniem jak dotychczas.

Czytaj więcej na fakty.interia.pl/polska/news-znamy-szczegoly-porozumienia-zaproponowanego-rzadowi-przez-g,nId,1588869?dl=polityka-krajowa#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome
                          • iryska2604 Re: Czarne chmury nad Śląskiem 14.01.15, 10:58
                            To już przegięcie. Wydaje mi sie - mmo całej sympatii dla górników -że powinni sie zastanowić nad jakimś kompromisem. Oby upór i czcze obiecanki PiS-u nie doprowadziły do tego
                            Strajk górniczy z 1984 r. był najgroźniejszy, został on ogłoszony przez Krajowy Związek Górniczy (NUM, National Union of Mineworkers), którego przewodniczącym był Arthur Scargill. Jednak Thatcher przygotowała się dobrze do jego stłumienia, mianowicie już dużo wcześniej zgromadzono duże zapasy węgla, dzięki czemu nie było przerw w dostawach prądu, tak jak w 1972 r. Ponadto prowadzono przemyślaną kampanię medialną, policja wstrzymywała się z wszelkimi akcjami, które mogłyby doprowadzić do pogwałcenia praw obywatelskich. Równocześnie w prasie i w telewizji zaczęły się ukazywać zdjęcia grup uzbrojonych górników, którzy przemocą zmuszali swoich kolegów do wzięcia udziału w strajku i powstrzymywania się od pracy. Takie wiadomości spowodowały, że opinia publiczna odwróciła się od strony strajkującej i nie udzieliła jej poparcia. Strajk górników trwał ok. roku, po czym strajkujący ustąpili nie uzyskując nic w zamian. Torysowski rząd zadecydował także o zamknięciu wszystkich oprócz 15 kopalń, które zostały sprywatyzowane w 1984 r.

--
                          • wirujacypunkt Re: Czarne chmury nad Śląskiem 14.01.15, 11:52
                            Słuchamy tego samego, ale słyszymy co innego. Nie jestem zwolenniczkom Dudy, ale Duda powiedział, że On zna te adresy, nie podał ich jednak górnikom. Jeżeli ktoś bardzo chce poznać adresy posłów ze Śląska, to bez pośrednictwa Dudy może je poznać. Nazwiska posłów ze Śląska są nam znane, ponieważ na tych ludzi głosowaliśmy, a jeżeli nawet ktoś nie zna tych nazwisk, to wystarcz chwila i można je poznać. W internecie w ciągu jednej minuty można je znaleźć, zresztą Duda już z tego wycofał się, ale tego już w TV chyba nie powiedzieli.

aga-kosa napisała:

> Przed chwilą w TVN Piotr duda powiedział do posłów ze Śląska, że znają górnicy
                            > ich ( posłów) nazwiska i wiedzą gdzie posłowie mieszkają.
                            > Ja to odebrałam jako szantaż/groźbę karalną. aga
                                • pia.ed Re: Czarne chmury nad Śląskiem 15.01.15, 16:57
                                  Przeczytalam z wielkim zainteresowaniem, bo niedawno bylam na angielskim filmie PRIDE i tyle zrozumialam, ze strajkujacym gornikom i ich rodzinom pomagali finansowo
                                  i podtzymywali na duchu geje i lesbijki z Londynu.

iryska2604 napisała:
                                  Wkleiłam fragment z biografii Margaret Thatcher - przeczytaliscie???
                                  Oby upór i czcze obiecanki PiS-u nie doprowadziły do tego:

> " Strajk górniczy z 1984 r. był najgroźniejszy, został on ogłoszony przez Krajowy Związek Górniczy (NUM, National Union of Mineworkers), którego przewodniczącym był Arthur Scargill. Jednak Thatcher przygotowała się dobrze do jego stłumienia, mianowicie już dużo wcześniej zgromadzono duże zapasy węgla, dzięki czemu nie było przerw w dostawach prądu, tak jak w 1972 r.

Ponadto prowadzono przemyślaną kampanię medialną, policja wstrzymywała się z wszelkimi akcjami, które mogłyby doprowadzić do pogwałcenia praw obywatelskich. Równocześnie w prasie i w telewizji zaczęły się ukazywać zdjęcia grup uzbrojonych górników, którzy przemocą zmuszali swoich kolegów do wzięcia udziału w strajku i powstrzymywania się od pracy. Takie wiadomości spowodowały, że opinia publiczna odwróciła się od strony strajkującej i nie udzieliła jej poparcia. Strajk górników trwał ok. roku, po czym strajkujący ustąpili nie uzyskując nic w zamian. Torysowski rząd zadecydował także o zamknięciu wszystkich oprócz 15 kopalń, które zostały sprywatyzowane w 1984 r".
                        • estella50 Re: Czarne chmury nad Śląskiem 14.01.15, 11:35
                          Nie bardzo rozumiem: spółka restrukturyzacyjna ma przeprowadzać restrukturyzację ze wszystkimi zatrudnionymi i ich płacami (w tej liczbie ze związkowcami?) ? A skąd ma mieć na to pieniądze jeśli kopalnie są zadłużone po uszy? I na czym ma ta restrukturyzacja polegać, jeśli nie ma być zmian w zatrudnieniu ?
                          Po restrukturyzacji kopalnie mają być sprzedane - cały czas razem z tymi zatrudnionymi?
                          • wirujacypunkt Re: Czarne chmury nad Śląskiem 14.01.15, 12:34
                            Restrukturyzacja i zamykanie kopalni, to dwie różne sprawy. Do wczoraj zamykanie kopalń nazywano restrukturyzacją. Dopiero od wczorajszego wieczoru zaczęto mówić o restrukturyzacji, czyli o eliminowaniu tego, co powoduje to, że kopalnie są nierentowne.
                            O tym, że górnicy już zaczynają się dogadywać z przedstawicielami rządu, ledwo przemyka się do TV.
                            Kolejarze, energetycy, pocztowcy, zbrojeniówka zaczyna popierać protesty i chcą się przyłączyć do protestów górników
                            Czy to są fanaberie tych ludzi, albo też mają jakiś powód ?
                            W tych wszystkich firmach na ważnych kierowniczych stanowiska, które mają wpływ na to, jak pracują owe firmy, są zatrudnieni ludzie z nadania partyjnego, nie zawsze znających się na czymkolwiek, co ma ścisły związek z tym, co się aktualnie dzieje. Zatrudniani są także
                            znajomi królika i inne ciotki i pociotki, ludzie którzy weszli do rad nadzorczych, także są tylko obciążeniem, nie tylko dla kopalń, ale dla wielu innych firm, a poza tym, ogromne podatki, które są odprowadzone do skarbu państwa, ale o tym sza, temat niewygodny. Jakoś nikt z Was nie bierze tego pod uwagę, ze wiadomość o restrukturyzacji kopalń , dotarła na Śląsk niemal z dnia nadzień, po tym jak mówiono, że kopalnie nie będą zamykane. O tym, że jest kryzys w górnictwie rząd wie nie od wczoraj.
                            O pensjach, które mają wypłacane tabuny prezesów, asystentów prezesów, wszystkich którzy są zatrudnieni w radach nadzorczych, nie mówiąc już tabunach związkowców, bardzo wysoko opłacanych, zwykły górnik nawet nie marzy, bo nigdy w życiu, nawet łącznie z dodatkami takich pieniędzy na swoim koncie nie zobaczy.
                            Niedawno z jednej z kopalń zwolniono prezesa, dostał 80 tys. zł odprawy. Pan prezes uznał, że stałam mu się krzywda. Pieniażków za mało, skierował sprawę do sądu, ponieważ uważa, że należy mu się więcej.
                            • pia.ed Re: Czarne chmury nad Śląskiem 15.01.15, 10:43
                              Nie sledzilam dyskusji, ale jest prywatna osoba, K. Domarecki,
                              ktora chce kupic jedna czy kilka kopalni, i przeprowadzic restrukturyzacje
                              za wlasne pieniadze.
                              A przedtem, takze za wlasne pieniadze chce sprawdzic jaka bedzie oplacalnosc kopalni po wszystkich zmianach.

Czytalam komentarze i sa naprawde swietne ... mozna sie z nich miedzy innymi dowiedziec o zarobkach obecnych zwiazkowcow, i w jakim luksusie niektorzy z nich zyja.

wyborcza.biz/biznes/1,100896,17256521,Domarecki__Kopalnie_moga_byc_rentowne.html#MT

PS. Link ktory zamiescilam nie otworzy sie, ale wystarczy wejsc
                              na pierwsza strone Gazety i tam artykul jest otwarty.