Dodaj do ulubionych

Petru: Czas na nowe

27.05.15, 12:31
Polska się zmieniła, a klasa polityczna za tymi zmianami nie nadąża. Czas na nowe pokolenie – mówi Ryszard Petru, szef Towarzystwa Ekonomistów Polskich i założyciel stowarzyszenia NowoczesnaPL.

31 maja na warszawskim Torwarze odbędzie się kongres założycielski stowarzyszenia "NowoczesnaPL" Ryszarda Petru. W ciągu pierwszy kilku dni od podania tej informacji, zapisało się na niego kilka tysięcy osób.

NEWSWEEK: Po co panu ta polityka?
RYSZARD PETRU: Denerwuje mnie wiele rzeczy, które można by zrobić lepiej, szybciej. Mam wrażenie marazmu i bylejakości. Że tracimy cenny czas. To nie znaczy, że w Polsce jest źle, tylko że mogłoby być znacznie lepiej.

Połowa Polaków lubi tak sobie ponarzekać.

– Ktoś musi powiedzieć pierwszy, że da się to zmienić. Paweł Kukiz powiedział, że chce, żeby było inaczej, ale nie powiedział jak. Rozumiem ten bunt, wielu moich znajomych głosowało na Kukiza, chcąc pokazać Platformie żółtą kartkę – choćby za wyciągnięcie pieniędzy z OFE.

polska.newsweek.pl/ryszard-petru-zaklada-stowarzyszenie-nowoczesnapl-czym-bedzie-wywiad,artykuly,363891,1.html

Edytor zaawansowany
 • ste.do 27.05.15, 13:17
  Pewnie ci co uciekną z Platformy tam się zgłoszą, bo ja nie sądzę by udało się ją utrzymać. Ale czy poza tym inni zgłoszą akces to nie bardzo wierzę. Bo jeśli chodzi o elektorat to ten sam target, tyle że założyciele ruchu z następnego pokolenia.
 • czuk1 27.05.15, 13:26
  Założyciele Nowoczesnej.PL liczą chyba, na udział w Stowarzyszeniu NP, - inteligencji, ekonomistów, przedsiębiorców, i zawiedzionych z PO, TR , SLD a także młodych dotychczas apolitycznych ale zdegustowanych poczynaniami PO, PiS, SLD i PSL.
  Trzymam kciuki za tym by im się udało. wink
 • estella50 27.05.15, 14:19
  Jeśli do tej nowej formacji p.Petru zgłoszą się uciekinierzy z PO, to, podejrzewam, że powstanie PO-bis. Po liftingu, a z tymi samymi osobami , to jakość będzie ta sama.
  A PO dalej idzie tą samą drogą: związki partnerskie nie będą procedowane w tej kadencji Sejmu.
  Ach, jestem taka zła na tych "polityków". Nic nie zrozumieli z tego, co się wydarzyło.
  Może jednak takie lekkie trzęsienie ziemi pomiesza co nieco na naszej scenie politycznej...sad

  A w tym momencie widzę Macierewicza na ekranie!!! Już przestali go chować!
 • czuk1 27.05.15, 14:46
  Wszystko zależy od przywódców .... bo od nich zależy kogo przyjmą z grona uciekinierów, jaki program przedstawią , jak go będą realizować, jak będą "zarządzać" tą partią.

  Przecież PiS nie ma złego programu a jest dla części przeciwników politycznych PO "partią odpychającą" a to z powodu osoby przywódcy i dyktatora partii i jego przydupasów. Przypomnijmy sobie ilu wartościowych ludzi wódz z partii wyrzucił; tylko dlatego , że go
  przerastali bądź chcieli grać uczciwie ?

  Jestem zwolennikiem tworzącej się partii przez jej program i osoby organizatorów.
  A jak będzie dalej , zobaczymy.
  Już raz zawiodłem się na JP , choć TR miał/ma odpowiadający mi program.
  Okazuje się , że muszą być spełnione co najmniej 3 warunki :
  *atrakcyjny dla Polski i Polaków program,
  **wiarygodni przywódcy,
  ***sprawna organizacja i dobra atmosfera w partii, też wokół niej.
 • iryska2604 27.05.15, 14:53
  Może i PiS nie ma złego programu ale za dużo w nim rozdawnictwa,obiecanek bez pokrycia, wprowadzanie zalezności od Koscioła no i fałszu i ciemnoty. Moze nie?
  --
  mieć w górze niebo a w sobie spokój...
 • czuk1 27.05.15, 15:08
  Obietnice różne w okresie wyborczym wolno im dawać (a Komorowski nie dawał ?) ale my, wyborcy powinniśmy wybrać co jest prawdą a co fałszem. Gorzej gdy partia/kandydat swój napisany program działania opiera na iluzji , fałszu i obietnicach których nie sposób zrealizować.
  I tak było z kandydatami: Kukiz - komediant, Komorowski - chory na utrzymanie władzy, Duda - nawiedzony i zdeterminowany by wygrać za wszelką cenę, kosztem swojego honoru, utraty
  własnej twarzy i prawdy. Petru - nie miał ciągot politycznych , prezesowi Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego wypada włączyć się bezpośrednio do ratowania i rozwoju Polski , kiedy widzi zagrożenia i ma recepty na modernizację Polski. Tym bardziej, że ma wokół grono podobnie myślących i kompetentnych .

  PS. Przed ostatnią wojną takie pożyteczne działania wykonał skutecznie min. Kwiatkowski - autor COP.
 • czuk1 27.05.15, 15:12
  Od KK żadna partia nie uchroni się. Za naście lat KK ... nie będzie konkurentem dla państwa.
  Duża część fałszu i obłudy idzie .... z osoby JK i jego przydupasów. W terenie nie jest AŻ tak źle,
  choć przyznam - nie jest najlepiej. Działacze są przyssani do posłów, PiS ma wsparcie KK.
 • czuk1 01.06.15, 08:54
  Już nie tylko Nowocześni.pl ale w niedzielę powstał ruch społeczny (przyszła partia lewicowa) - Równość.


  Członkowie partii Razem, którzy skrzyknęli się w Warszawie - miniatura
  Obie nowe partie, zarówno NowoczesnaPL, jak i Razem, pragną powrotu do ideologicznych korzeni liberalizmu i socjaldemokracji - i to wyraźnie widać w tym, co dziś wiadomo o ich programach gospodarczych.
  Przedstawiciele obu nowych partii - lewicowej Razem oraz liberalnej NowoczesnaPL - nie chcą na razie mówić o szczegółach swoich programów gospodarczych.

  Razem ogłosiło co prawda "deklarację programową", ale - jak zastrzega członek zarządu partii Adrian Zandberg - to nie jest program wyborczy. - Dlatego nie ma w nim np. szacunków kosztów proponowanych rozwiązań - mówi Zandberg. - Pokazuje tylko, dokąd chcemy iść. Program ma być socjaldemokratyczny, ale nawiązujący do dawnej socjaldemokracji z połowy XX w., w której jądrem programu było państwo opiekuńcze, wysokie podatki dla bogatych i redystrybucja. Przedstawiciele Razem są krytyczni wobec akceptujących w dużym zakresie wolny rynek partii zachodniej "nowej lewicy" (takich jak brytyjska Partia Pracy pod rządami Tony'ego Blaira w latach 90.). - Takie metki jak "socjaldemokracja" straciły dziś sens, od kiedy wiele partii zachodniej lewicy skapitulowało w praktyce przed doktryną liberalną. Chcemy wskrzesić ducha tradycyjnej lewicy, dlatego bliżej nam do hiszpańskiego Podemos niż do Blaira - mówi Zandberg.

  Co znajdziemy w "deklaracji programowej"? Na pierwszym miejscu długą listę rozwiązań poprawiających sytuację pracowników. Część z nich jest kosztowna dla budżetu lub pracodawców - m.in. wprowadzenie minimalnej płacy godzinowej (15 zł brutto dla umów na czas nieokreślony) oraz 35-godzinny tydzień pracy. Razem chce wzmocnić instytucje chroniące pracowników (takie jak Państwowa Inspekcja Pracy) oraz zapewnić prawo wstąpienia do związków zawodowych niemającym go dziś osobom zatrudnionym na śmieciówkach. W innych propozycjach chodzi o wyeliminowanie dyskryminacji w miejscu pracy i zmniejszenie nierówności społecznych. Stąd bierze się postulat jawności płac.
  Razem chce także wprowadzenia podwyżek podatków dla najbogatszych. Proponuje m.in. wprowadzenie stawki podatkowej 75 proc. dla dochodów powyżej progu 500 tys. zł rocznie oraz zlikwidowanie możliwości rozliczania się według podatku liniowego dla najlepiej zarabiających. Dziś takie osoby często prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą i w ten sposób się rozliczają, płacąc niższe podatki niż osoby zatrudnione na etacie.
  Nowi socjaldemokraci proponują także likwidację składki na NFZ i finansowanie służby zdrowia bezpośrednio z podatków oraz zatrzymanie prywatyzacji i komercjalizacji służby zdrowia. Chcą także ograniczenia roszczeń reprywatyzacyjnych do 10 proc. wartości nieruchomości oraz finansowanego z budżetu systemu budownictwa mieszkaniowego pod wynajem. Piszą także o powołaniu państwowego funduszu inwestycyjnego wspierającego budowę polskiego przemysłu wykorzystującego polskie technologie - "w oparciu o Bank Gospodarstwa Krajowego". Na szczegóły tych pomysłów - a także na odpowiedź na pytanie, jak je sfinansować - trzeba poczekać.
  Nowocześni bez programu
  W odróżnieniu od Razem stowarzyszenie NowoczesnaPL nie ma tak jasno zdefiniowanych postulatów programowych. Założyciel i szef NowoczesnaPL, ekonomista Ryszard Petru, znany jest z sympatii do idei liberalnych. Przed kongresem nie znalazł czasu na odpowiedź na pytania "Wyborczej" o szczegóły jego pomysłów na gospodarkę. Mówił jednak o niej na kongresie. Wypowiadał się parokrotnie w innych mediach - i z tego można próbować zrekonstruować jego wizję polityki gospodarczej.
  System podatkowy nie zmieni się zasadniczo - Petru mówi o wprowadzeniu liniowego VAT (który lewica uważa za podatek regresywny, czyli nieproporcjonalnie obciążający najuboższych) i o "wsparciu dla najbiedniejszych".
  Na kongresie zapowiedział jeszcze "przywrócenie wolności gospodarczej" krępowanej przez biurokrację.
  - Najważniejsze, co można w Polsce zrobić, to dać ludziom szanse na rozwój, czyli zderegulować gospodarkę w taki sposób, by nie pętała możliwości tworzenia nowych miejsc pracy. W ciągu ostatnich 25 lat politycy koncentrowali się na ściąganiu inwestorów zagranicznych, którzy tworzyli dużo tanich miejsc pracy. Dlatego mamy kraj, który jest dumny z tego, że jest tani - mówił Petru w wywiadzie dla PAP.
  Kodeks pracy gnębi biznes?
  NowoczesnaPL zapewne zaproponuje także wprowadzenie większej elastyczności zatrudnienia do kodeksu pracy. W wywiadach Petru mówił (podobnie jak wielu liberalnych ekonomistów), że obecny podział rynku pracy na dwie sfery - mocno regulowanych etatów oraz nieregulowanych umów śmieciowych - powoduje ucieczkę w umowy cywilnoprawne. - Ozusowanie wszystkiego nie jest rozwiązaniem - mówił PAP Petru, nie wspominając jednak, co nim będzie. Z pewnością nie należy oczekiwać po NowoczesnaPL rozbudowy osłon socjalnych i uprawnień związków zawodowych. Na kongresie zapowiedziano zmianę systemu opieki społecznej - "z takiego, co daje becikowe, na taki, co daje pracę". - Biednym ludziom trzeba dawać wędkę, a nie jałmużnę. Godności nie daje 1 Maja, tylko dobra płaca - mówił Petru portalowi Natemat.pl. Nie wiadomo jeszcze, co to ma znaczyć w praktyce.
  Równocześnie NowoczesnaPL ma zaproponować "strategiczną wizję" rozwoju polskiej gospodarki oraz ulgi inwestycyjne, które będą zachęcały polskie firmy do produkcji w kraju z wykorzystaniem krajowych technologii - w tym wymiarze odchodzi od kanonu polskich liberałów z lat 90. Leszek Balcerowicz ani Andrzej Olechowski, którzy wspierają partię, nie byli eksponowani na kongresie.
  NowoczesnaPL chce znieść finansowanie partii z budżetu oraz wprowadzić możliwość głosowania w wyborach przez internet. W innym wywiadzie, dla Radia RDC, Petru mówił o podniesieniu kwoty wolnej od podatku - w przyszłości, bo obecnie sytuacja budżetu jest zbyt trudna. NowoczesnaPL, jak mówi sam Petru, jest partią kontynuacji, a nie zerwania - ale z istotnymi modyfikacjami, w szczególności z aktywnym państwem, które prowadzi politykę sprzyjającą polskiemu (a nie zagranicznemu - to rozróżnienie pojawia się w jego wypowiedziach) biznesowi.

  Cały tekst: wyborcza.pl/1,75478,18027630,Liberalna_NowoczesnaPL_i_lewicowa_Razem_biora_sie.html#ixzz3bn2ytUVs
 • jagodajna 01.06.15, 10:03
  I bardzo dobrze, im więcej nowych frakcji tym lepiej wyborcom na jesieni. Będzie można wybierać, przebierać i decydować wg uznania.
  --
  Budząc się rano, pomyśl jaki to wspaniały skarb żyć, oddychać i móc się radować. /Marek Aureliusz/
 • czuk1 01.06.15, 10:40
  Dopływ "świeżej krwi".... może tylko pomóc polskiej demokracji.
 • estella50 27.05.15, 15:10
  Przecież to oni rozpoczęli wojnę polsko-polską, areszty wydobywcze, zarzucanie sieci na różne grupy społeczne, zależność prokuratury od rządu, wymianę na swoich wszystkich zarządów, dyrekcji natychmiast po objęciu władzy, podsłuchy, mianowanie na wysokie stanowiska bez kwalifikacji, prowokacje, ujawnienie tajnych współpracowników w kraju i za granicą (były ofiary), a wiec załamanie pracy wywiadu, skłócenie się z sąsiadami.......
  To tak na gorąco sobie przypomniałam. Może warto mieć to w pamięci.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.