Dodaj do ulubionych

"Wznowa" idei II RP pod hasłem IV RP ?

11.09.17, 12:30
Widzę sporo podobieństw do II RP w realizacji idei IV RP (pogrubiłem je) , we fragmentach tego artykułu :

"W 1935 r. w II RP skończyła się demokracja. W kwietniu uchwalono mało demokratyczną konstytucję, we wrześniu zaś przeprowadzono wybory parlamentarne. Z wiadomym wynikiem. Skręcająca coraz bardziej na prawo sanacja utrzymała pełnię władzy, stosując autorytarne, nierzadko brutalne metody rządzenia.
Opozycja została spacyfikowana.....
Mimo wszystko sanacja cały czas starała się zachowywać pozory demokracji. W listopadzie 1930 r. przeprowadzono wybory parlamentarne, w których zwyciężył Bezpartyjny Blok Współpracy z Rządem. W dalszym ciągu ukazywały się opozycyjne gazety, chociaż nie mogły liczyć na hojne subwencje rządowe. Gorące spory polityczne toczono w Warszawie, Krakowie czy Poznaniu. Natomiast na prowincji życie biegło spokojnie, a jego tempo wyznaczały wzrosty i spadki bezrobocia. Nad wszystkimi rozpościerała się zaś legenda Józefa Piłsudskiego, czuwającego nad prawidłowym rozwojem kraju.
....Pominąwszy skomplikowaną sytuację międzynarodową, w kraju zdławiona opozycja nadal cieszyła się sporym poparciem. Do tego gospodarka dostała zadyszki.....
W odpowiedzi na piętrzące się problemy sanacja zareagowała jak większość autorytarnych reżimów – przykręciła śrubę.
Trwałość sanacyjnego reżimu miała ponadto zagwarantować nowa ustawa zasadnicza. Konstytucja z 23 kwietnia 1935 r. dawała potężne uprawnienia prezydentowi, robiąc z parlamentu jedynie dekorację. Sam proces wyborczy ograniczono zaś do wyboru spośród narzuconych przez władzę kandydatów.....
„Z demokracji nie zostało prawie nic – grzmiał jeden z liderów PPS Kazimierz Czapiński. – »Konstytucja« przybiera charakter monarchistyczny......"

Cały tekst można przeczytać w „Przeglądzie” nr 37/2017, dostępnym również w wydaniu elektronicznym.
Edytor zaawansowany
 • iryska2604 11.09.17, 17:59
  To gołym okiem widać.

  --
  mieć w górze niebo a w sobie spokój...
 • dociek 11.09.17, 21:23
  Przypomnij jeszcze, jak to sanacyjne władze i najwyższa kadra generalska spier*alały przed hitlerowcami przez Zaleszczyki zostawiając Polskę samotną i bezbronną. Historia może się powtórzyć.
  --
  To chyba robota ruskich!
 • estella50 11.09.17, 21:42
  Mnie z tą II RP kojarzy się głównie Bereza, getto ławkowe, Konstytucja Kwietniowa. Take mam nieciekawe skojarzenia.
 • czuk1 11.09.17, 22:33
  W łagodniejszej formie Estello może i to mieć miejsce w IV RP. Np. procesy polityczne, trybunał stanu, cenzura w sieci, ściganie za antyrządowe wpisy , konstytucja nowa na potrzeby jedynie słusznej partii, rządy autokratyczne, sądy stronnicze,......

  --
  "Kultura rozrywki, możliwości komunikacji, międzynarodowa oferta mediów, przemysł turystyki i zagospodarowania czasu wolnego doprowadziły do tego, że całkowicie dominuje perspektywa teraźniejszości. Tradycja i refleksja nad kulturą i historią znajdują się w odwrocie."
  - cyt. z NOWEJ DEBATY
 • estella50 11.09.17, 22:45
  Czytam, że 700 opozycjonistów jest na liście do procesów karnych. Myślę, że to Obywatele.rp, kodowcy wyciągani z siedzących protestów, nie śmiem spodziewać się, że to także np działacze organizacji pozarządowych...
 • czuk1 11.09.17, 23:08
  Tak, niewątpliwie. wink
  To będzie niezwykłe obciążenie dla rządowych sędziów.
  Nie szkodzi usprawnienie ich funkcjonowania "przełożymy" na następną kadencję.
  Teraz "organizujemy" sędziów.

  --
  "Kultura rozrywki, możliwości komunikacji, międzynarodowa oferta mediów, przemysł turystyki i zagospodarowania czasu wolnego doprowadziły do tego, że całkowicie dominuje perspektywa teraźniejszości. Tradycja i refleksja nad kulturą i historią znajdują się w odwrocie."
  - cyt. z NOWEJ DEBATY

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.