Dodaj do ulubionych

Krajobraz po marszu

12.11.18, 16:11
MSWiA, które może przeszacowywać liczbę uczestników, podawało, że maszerowało ćwierć miliona osób. To tak, jakby cała Gdynia kroczyła jedną ulicą Warszawy.

Ale nie ma donośnego głosu obozu władzy, że była to największa demonstracja w historii wolnej Polski - po 1989 r. Gdyby obóz rządzący promował taką narrację, to postawiłby się w jednym rzędzie z narodowcami - a nie po to był bufor między marszem państwowym a marszem narodowców, by się dusić w dymie flar i ogłuchnąć od "raz sierpem, raz młotem".


Niech nikt nie mówi, że marsz był jeden i wspólny. Twój przyjaciel nigdy nie idzie daleko za Twoimi plecami, gdy macie ten sam cel.

Na łasce ekstremum

Obyło się bez ulicznej konfrontacji narodowców z marszem rządowym, więc PiS i prezydent mogą odetchnąć z wielką ulgą. Największa w tym zasługa służb i wojska, które stanęły na wysokości zadania. Obecność żołnierzy i żandarmów, obok oddziałów Policji, z pewnością stępiła nacjonalistyczne ostrze pochodu, a tym, którzy mieli zakusy, by "dymić", odebrała taką chęć.

Faktem jednak jest, że w święto 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę najsilniejszy w historii III RP obóz władzy był zdany na łaskę społecznie marginalnej organizacji narodowców i narażony na ryzyko szantażu i prowokacji ze strony ekstremistów.

Więcej: wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114884,24159732,j-kaczynski-by-powiedzial-absmak-ale-pozostaje-tez-cos-wiecej.html#s=BoxOpMT

Fakt, chwalić sie nie mają czym. Wytłumaczcie mi ,proszę - jak to sie dzieje ze inne nacje umieją jakos inaczej swiętować? W Stanach są kolorowe parady, rodzinne pikniki a u nas wszystko musi byc podlane bogoojczyźnianym , quasi patriotycznym sosem ,przy czym ten patriotyzm nie ma nic wspólnego z patriotyzmem.Wiem ,ze nasza historia to wiele tragedii,nieszczęść ,walk - bo praktycznie trzeba było sobie tą wolnosc wywalczyć - ale zyjemy tu i teraz i zamiast sie cieszyć że mamy tę WOLNOŚĆ - to tradycyjnie -jak Polak z Polakiem - musimy skakać sobie do gardeł? w IMIE CZEGO?


--
mieć w górze niebo a w sobie spokój...
Obserwuj wątek
  • estella50 Re: Krajobraz po marszu 12.11.18, 17:19
   wyborcza.pl/7,75968,24160476,partia-kaczynskiego-traci-zdolnosc-do-reprezentowania-polskiej.html
   "...ten marsz ujawnił także wielką słabość partii Kaczyńskiego. PiS tak radykalnie zanegował wszystkie polskie tradycje obywatelskie, łącznie z demokratycznym fundamentem Polski roku 1918, że jako spoiwo Polaków pozostał mu tylko nacjonalizm. Bo chyba nawet prezes PiS nie wierzy, że da się jednoczyć społeczeństwo wokół kultu Lecha Kaczyńskiego i – w domyśle – jego brata.

   Konsekwencje tego ideowego nihilizmu, jakim jest nacjonalizm, są dla PiS katastrofalne. Władza wie, że nie wygra wyborów bez przyciągnięcia choćby niewielkiej części centrowych wyborców chcących gwarancji ładu i rozwoju oraz przywiązanych do tradycji. Tyle że wbrew tej elementarnej wiedzy pospiesznie wyzbywa się instrumentów mogących połączyć PiS z centrum."

   PiS, żeby rządzić dłużej musi przebić szklany sufit, żeby zdobyć wyborców z centrum. Marsz pod rękę z ONR tego im na pewno nie da. Polacy nie lubią awanturników i na pewno nie nacjonalistów. Jego szanse maleją też w miarę rozbudowy Koalicji Obywatelskiej. No i bardzo grożny Tusk na horyzoncie zdaje się szykować do powrotu. Najbliższe wybory, te do Europarlamentu też nie przyniosą zwycięstwa rządzącym, bo w nich do urn ruszą miasta. Wsi i miasteczek te wybory nie interesują. Wygra więc Koalicja.
   Kaczyński na pewno bierze to wszystko pod uwagę. Krążą wręcz pogłoski, że w ścisłym naczalstwie PiS trwa gorączkowa dyskusja o dalszej strategii. I poważnie rozważana jest koncepcja przyspieszonych wyborów parlamentarnych w połączeniu z tymi do Europarlamentu. Spowoduje to zwiększenie ilości głosujących o tych z prowincji, a więc elektoratu PiS. A KO mogłaby jeszcze nie zdążyć zwiększyć swojej mocy o kolejne podmioty.

   Już raz Kaczyński przegrał sromotnie przyspieszone wybory i stracił władzę. Chiałby powtórki?

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka