Dodaj do ulubionych

A co sie moze dziać jak lody stopnieją

06.12.18, 15:48
Polska ma 440 km linii brzegowej, jeśli nie zdecydujemy się na budowanie wałów, to musimy się liczyć z zalaniem części Gdańska, Szczecina, z całkowitym zniknięciem pod wodą Świnoujścia. Już przy wzroście poziomu morza o 25 cm Bałtyk zabierze blisko 1440 km kw. lądu (to obszar trzy razy większy niż Warszawa). Ucierpią głownie tereny w delcie Wisły oraz u ujścia Odry.

Jeśli poziom wody podniesie się o 7 m, wystarczy, że stopnieje lód na Grenlandii, stracimy ponad 4,3 tys. km kw., część Szczecina i wszystkie nadmorskie miejscowości od Gdańska po Krynicę Morską. A jeśli zdołamy roztopić wszystkie lodowce na Ziemi, to port morski można będzie zbudować w Bydgoszczy i w okolicach Zielonej Góry.

Największe straty przyniosłoby jednak nie zalanie Żuław, choć to najżyźniejsze ziemie w Polsce, lecz zalanie Trójmiasta i Szczecina (a także mniejszych miast nadmorskich, ze Świnoujściem na czele). W tych aglomeracjach nawet niewielki wzrost poziomu morza spowoduje zalanie rejonów przemysłowych i portowych.

biqdata.wyborcza.pl/biqdata/7,159116,24236587,szczyt-klimatyczny-co-zniknie-pod-woda-zobacz-nowe-mapy-polski.html#s=BoxOpCzol6
Nieżle - co prawda my tego chyba nie doczekamy ale co zostawimy naszym wnukom?


--
mieć w górze niebo a w sobie spokój...
Edytor zaawansowany
 • dociek 07.12.18, 06:21
  Świat się zmienia. A my bierzemy w tym udział.
  --
  Jeżeli winnych nie ma, znaczy, oni są u władzy.
 • estella50 07.12.18, 08:46
  Spokojnie! To zatapianie naszych przybrzeżnych miast, a nawet wielkich połaci lądu następować będzie powolutku, całymi dziesięcioleciami a nawet dłużej. Nasi potomkowie zdążą z przeprowadzką, ze zmianą zwyczajów. Dopiero co (wczoraj) wyczytałam, że całą dzielnicę z całymi domami przenosi się o 3 km od dotychczasowej lokalizacji. Bo były posadowione na kopalnianym terenie, co było szkodliwe i niebezpieczne. Więc można już teraz, a co dopiero za jakieś 100 lat!
 • dociek 07.12.18, 17:05
  Aha. To wszystko coraz szybciej postępuje.
  Byłem raczej zadowolony, że syn z synową wyprowadzili się z Wejherowa do stolicy.

  --
  "Prezydent to stabilny organ". (Nelly A-R.)

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka