Dodaj do ulubionych

Państwo NBP

08.01.19, 21:58
Ozłacane astronomicznymi pensjami współpracowniczki Glapińskiego podlegają jedynie prezesowi NBP. PiS nic z tym zrobić nie może. Nie może też odwołać formalnie samego Glapińskiego. Sam musiałby zrezygnować. W tej chwili nawet nie chce ujawnić oficjalnych zarobków w swojej instytucji. Bo nie i już.

– NBP to instytucja niezależna. Ani rząd, ani PiS, ani większość parlamentarna nie mają wpływu na to, jak jest zarządzana instytucja taka, jak NBP, i jakie zarobki się tam kształtują. Ale nie może być tak, że są osoby, które może odgrywają ważną rolę, ale jednak urzędniczą, i zarabiają tak wielkie pieniądze, jak słyszymy w mediach. To musi Polaków bulwersować – przyznał w poniedziałek szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Jacek Sasin.

I nic dziwnego. Ogromna część Polaków żyje za dwa tysiące miesięcznie. W NBP niektórzy też żyją za dwa tysiące. Dziennie

wiadomosci.wp.pl/astronomiczne-zarobki-w-nbp-w-pis-wscieklosc-na-glapinskiego-prezes-banku-wrzucony-na-grilla-6335929479231105a

--
mieć w górze niebo a w sobie spokój...
Edytor zaawansowany
 • estella50 09.01.19, 09:23
  I co znamienne: na trop korupcyjnych propozycji w bankowości (i udziału w niej prezesa Glapińskiego) wpadli dziennikarze. Idąc dalej tym tropem dziennikarze wpadli z kolei na niejasne kompetencje i astronomiczne wynagrodzenie dla "dwórek" Glapińskiego. To robota dziennikarzy, a gdzie są służby? Różne ABW, CBA, CBŚ? Jak już mieli na tacy nagranie i "bohaterów", to jeszcze odczekali, żeby Marek Ch. wrócił z drugiej strony globu, posprzątał swój gabinet i dopiero wtedy wkroczyli. To samo w ostatniej sprawie. Wiemy o niej od początku roku, ale dopiero wczoraj do gabinetów wkroczyły służby! Dlaczego tak się dzieje?
 • iryska2604 09.01.19, 09:42
  Sprawa "dwórek" z NBP do godz. 10, czyli konferencji w Narodowym Banku Centralnym, pozostanie niewyjaśniona. Jednak, jak zauważają już niektórzy komentatorzy i dziennikarze, pojawiła się "ciekawa" linia obrony prezesa NBP Adama Glapińskiego. Jak zapewniał w Radiu ZET wicemarszałek Senatu Adam Bielan, prezes NBP jest powoływany na 6-letnią kadencję, która jest "zabetonowana w konstytucji". Co oczywiste, zaczęto przypominać sprawę Sądu Najwyższego, gdzie stanowiska I prezesa już takie "zabetonowane" nie było.
  No i wszystko jasne. O 10 mozae cos wyjasni (Glapiński) a póki co mamy ręke w nocniku a póki co to

  "Z całego kraju napływają niepokojące doniesienia. Po wprowadzeniu nowych norm zatrudnienia pielęgniarek i położnych realizuje się czarny scenariusz, przed którym ostrzegali dyrektorzy szpitali powiatowych" - czytamy w "Naszym Dzienniku". Gazeta alarmuje, że w szpitalach likwidowane są łóżka dla chorych. Np. w Częstochowie zlikwidowano 102 na 21 oddziałach.

  Podobna sytuacja ma miejsce m.in. w woj. lubelskim, gdzie - jak informował "Kurier Lubelski" - zlikwidowano 200 łóżek.

  Może wkrótce dopuszczą eutanazję?

  --
  mieć w górze niebo a w sobie spokój...
 • estella50 09.01.19, 11:30
  I tak to wygląda działalność legislacyjna tego rządu. Ustalić na papierku normy, ale żeby dać dyrektorom szpitali narzędzia, żeby te normy stosować, to już nie! Skąd dyrektor ma wziąć pielęgniarki, skoro co roku znacznie więcej ich odchodzi na emeryturę niż przychodzi do pracy po szkołach i studiach? A te młode, jak tylko mogą, to też wolą jechać za granicę pracować w normalnych warunkach i za godziwą płacę, niż harować w kraju za marne grosze. Tyle się mówi o przyjmowaniu do pracy z zagranicy. To prawda, że tam kończyły naukę w innym systemie. Starczyłoby więc zorganizować jakieś dokształty, naukę polskiego języka specjalistycznego i jakoś tą dziurę kadrową zapełnić.
 • estella50 09.01.19, 11:32
  Konkretnych zarobków "dwórek" Glapińskiego pani na konferencji nie podała. Podała średnią pracowników kadry.
 • misia007 09.01.19, 11:55
  Taaa,ciekawe po co przyszła .Przecież wiadomo było,że chodzi o zarobki tych pań a tego się nie dowiemy .

  --
  "W samej obecności kota jest coś, co sprawia, że samotność przestaje doskwierać." Louis J. Carmuti
 • iryska2604 09.01.19, 16:08
  PYTANIE 4: Czym jest NBP – instytucją państwową czy prywatną firmą?

  Podczas konferencji prasowej dyrektor Raczko wyraźnie podkreśliła, że działalność NBP nie jest finansowana z budżetu państwa. Była to odpowiedź na pojawiające się w przestrzeni publicznej zarzuty, że horrendalnie wysokie wynagrodzenie dyrektor Wojciechowskiej jest de facto opłacane z kieszeni podatników. Nie sposób jednak uciec od konkluzji, że bank centralny był i jest instytucją państwową, a co za tym idzie, w trosce o swój wizerunek i zaufanie do polskiego sektora bankowego, powinien być transparentny. Także w zakresie wynagrodzeń swoich pracowników oraz kryteriów awansu zawodowego. Tymczasem słuchając wypowiedzi dyrektor Raczko można było odnieść wrażenie, że NBP to prywatna firma, która niczego nie zawdzięcza państwu i nie ma obowiązku z niczego się tłumaczyć. To z pewnością nie poprawia fatalnej obecnie sytuacji wizerunkowej najważniejszego polskiego banku.


  Więcej: wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114884,24344892,glapinski-zagral-va-banque-a-pis-ma-problem-7-pytan-na-ktore.html#s=BoxMMtImg1

  Jeszcze to wszystko do ciemnego ludu nie dociera???


  --
  mieć w górze niebo a w sobie spokój...
 • estella50 09.01.19, 17:08
  Skończyła się seria odpowiedzi Glapińskiego na pytania dziennikarzy. I jestem zbulwersowana arogancją tego prezesa. Tak był bezczelny! Odpowiadał pytaniem na pytanie, ad personam, jakieś długie wywody stosował. Musi być bardzo, bardzo pewny siebie. M.in. oznajmił, że aresztowany M. Chrzanowski w tym miesiącu opuści areszt. Skąd to wie, skąd ma taka pewność?
 • estella50 09.01.19, 17:36
  Adam Glapiński podczas konferencji prasowej odniósł się też w ostrych słowach do wypowiedzi wicepremiera Jarosława Gowina, który pytał "jakie kompetencje przemawiają za tak szokującym poziomem zarobków współpracownic Glapińskiego".

  Za bardzo nie słucham politycznych wypowiedzi, natomiast jakby to zręcznie powiedzieć, eufemistycznie co do pana premiera Gowina (...): Radziłbym panu Gowinowi, żeby dwa razy wziął głęboki oddech zanim się wypowiada na temat NBP. Jedna z największych, dobrych tradycji w Polsce - zapisana zresztą w odpowiednim piśmiennictwie prawnym jest taka, że NBP i rząd to są całkowicie odrębne instytucje. I świętą tradycją jest, że przedstawiciele NBP-u nie komentują prac rządu i ministrów, np. reformy szkolnictwa wyższego i pan Gowin też powinien dwa razy wziąć głęboki oddech, a jak to nie pomoże, to zimny prysznic - powiedział Glapiński.  Czytaj więcej na www.rmf24.pl/fakty/news-adam-glapinski-w-nbp-placimy-dobrze-ale-wymagamy-bardzo-duzo,nId,2774415#utm_source=paste&utm_medium=paste&utm_campaign=chrome


  Jeden z kwiatków z tyrady Glapińskiego wobec wicepremiera (bądż co bądż) Gowina.
 • estella50 22.01.19, 17:03
  "Podejrzany o przekroczenie uprawnień b. szef Komisji Nadzoru Finansowego Marek Chrzanowski ma opuścić areszt – zdecydował Sąd Rejonowy Katowice-Wschód. Sąd nie uwzględnił wniosku prokuratury, która domagała się przedłużenia tymczasowego aresztowania Chrzanowskiego o kolejny miesiąc."

  Glapiński już kilka tygodni temu ogłosił, że Marek Chrzanowski opuści areszt w końcu stycznia. No i opuścił! Dzisiaj tak zdecydował sąd. Tylko skąd o tym wiedział Glapiński?! Wizjoner jakiś? Wróżbita z kart wyczytał, czy co?

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.