Dodaj do ulubionych

Skąd te róznice?

21.03.19, 20:42
Dlaczego CBOS daje PiS więcej niż inne pracownie? Czy dlatego, że w badaniach preferencji wyborczych ujawnia się lęk obywateli przed władzą?

Sondaż przeprowadzony w dniach 11-15 marca przez Kantar Millward Brown dla „Gazety Wyborczej” przewiduje zwycięstwo Koalicji Obywatelskiej nad PiS w eurowyborach. Mniej więcej w tym samym czasie (7-14 marca) CBOS prognozuje zdecydowane zwycięstwo PiS. Skąd te różnice?
W badaniach preferencji wyborczych występuje zjawisko, które w Rosji zyskało nazwę „efektu Putina”: sporo osób wbrew rzeczywistym poglądom deklaruje poparcie czy zaufanie dla Putina, bojąc się, że gdyby ujawnili swój prawdziwy stosunek do niego, władza mogłaby ich w jakiś sposób ukarać. Wprawdzie pyta się osoby losowo wybrane, a samo badanie jest anonimowe, ale część ludzi w to nie wierzy.

W Polsce efekt Putina niestety też występuje. Systematycznie przeprowadzane przez kilka ośrodków badawczych sondaże – gdy je porównać ze sobą – pozwalają na zidentyfikowanie śladu tego zjawiska. A co ważne – jest to ślad, który da się zmierzyć.

wyborcza.pl/7,75968,24568147,sondaze-efekt-putina-po-polsku.html#s=BoxWyboImg4
No i tak moze byc , szary zwykły człowiek jest nieufny,podejrzliwy - pamiętamy jeszcze czasy komuny. A nuż sie wyda?


--
mieć w górze niebo a w sobie spokój...
Edytor zaawansowany
 • wikul 21.03.19, 22:49
  Może dlatego?

  oko.press/dobra-zmiana-w-cbos-pis-obsadzil-rade-moze-zmienic-statut-dyrekcje-a-potem-profil/
 • wikul 21.03.19, 22:53
  A może dlatego?

  wyborcza.pl/7,75968,24568147,sondaze-efekt-putina-po-polsku.html#s=BoxWyboImg1
 • estella50 22.03.19, 09:14
  Jak widać, sondaże CATI i sondaże CBOS w miarę podobnie odnotowują trendy wzrostowe i spadkowe obydwu partii – pod tym względem wiarygodność jednych i drugich jest podobna. W oczy jednak rzuca się wyraźnie wyższe usytuowanie krzywej PiS (CBOS) w stosunku do krzywej PiS CATI i wyraźnie niższe usytuowanie krzywej PO CBOS w stosunku do krzywej PO CATI. Wskazuje to, że w badaniach CBOS respondenci chętniej niż w badaniach CATI przyznają się do popierania PiS, natomiast mniej chętnie przyznają się do popierania PO.

  CATI to znane sondażownie niezależne, a CBOS, to wiadomo. https://bi.im-g.pl/im/cf/6e/17/z24568015Q.jpg

  Bardzo czytelna jest na tym wykresie rzetelność badaczy. Trendy (spadki i wzrosty popularności) są podobne w CBOS i CATI. Natomiast znaczący jest zawsze mniejszy spadek, a większy wzrost partii rządzącej. A mniejszy wzrost i większy spadek popularności opozycji.
  Oczywiście znacząca jest też tutaj przyjęta metoda "twarzą w twarz" spotkania ankietera z ankietowanym.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.