Dodaj do ulubionych

Jaki jest światopogląd Polaków?

08.05.19, 09:30
Głośno jest ostatnio o zatrzymaniu autorki "tęczowej" Matki Boskiej. Głośno jest o wystąpieniu p. Jażdżewskiego przed wykładem D. Tuska.
A co na to elektorat partii startujących w wyborach? Kto się zgadza i z czym, kto gorszy i czym?
Można być zaskoczonym!

Zwolennicy PO (i szerzej Koalicji Europejskiej) sytuują się razem z ludźmi Biedronia na przeciwnym biegunie postaw społecznych niż konserwatywny elektorat PiS.

Pokażemy to na przykładzie odpowiedzi na pięć pytań, jakie zadaliśmy w lutym 2019 i grudniu 2018 w sondażach IPOS. Wszystkie dotykają relacji państwo – Kościół.

Wśród wyborców PO:

85 proc. uważa, że biskupi w przypadkach pedofilii w Kościele stają raczej po stronie sprawców niż ofiar (Wiosna – 84 proc., PiS 36 proc.);
83 proc. jest zdania, że katolickie msze NIE powinny być częścią uroczystości państwowych (Wiosna 86 proc., PiS 21 proc.);
80 proc. dałoby kobiecie prawo do przerywania ciąży do 12 tygodnia (Wiosna – 87 proc., PiS – 21 proc.);
74 proc. uważa, że religia powinna być nauczana w parafii, a nie w szkole (Wiosna – 88 proc., PiS – 20 proc.);
62 proc. było za przyznaniem parom homoseksualnym prawa do zawierania małżeństw (w elektoracie Wiosny – 78 proc., PiS – 15 proc.).


Jak wynika z całej serii badań IPSOS dla OKO.press, elektoraty PO, a także SLD i zwłaszcza .Nowoczesnej, są w znacznej większości zwolennikami wprowadzenia w Polsce nowoczesnych regulacji prawnych, sprzecznych z nauczaniem Kościoła w dziedzinie tzw. etyki seksualnej. Są też zwolennikami ograniczenia roli Kościoła w życiu publicznym i bardzo krytycznie oceniają postawę tej instytucji w kontrolowaniu i rozliczaniu molestowania seksualnego przez księży.

press.us13.list-manage.com/track/click?u=1dadf84bc7eefcbcdaa4e6b08&id=8a7b6a9900&e=d9d87ab982
Problem tylko w tym, że kierownictwo PO i szerzej KE nie nadąża za poglądami swojego elektoratu!


Edytor zaawansowany
 • wikul 08.05.19, 13:46
  estella50 napisała:

  > Problem tylko w tym, że kierownictwo PO i szerzej KE nie nadąża za poglądami sw
  > ojego elektoratu!

  Skąd wiesz? Kierownictwo nie może ślepo iść za poglądami elektoratu. Kierownictwo ma nie tylko schlebiać elektoratowi ale również (a może przede wszystkim) patrzyć dalej by poszerzyć elektorat i odsunąć tą szkodliwą bandę od władzy. Chyba że kogoś zadawala rola wiecznej opozycji.
 • estella50 08.05.19, 14:49
  Wikul, popatrz na te cyferki przy pytaniach z sondażu IPSOS. Społeczeństwo zdecydowanie odchodzi od poglądów konserwatywnych i zmienia swoją postawę w sprawie relacji państwo - kościół. Nawet około 20% elektoratu PiS! Okopanie się na tradycyjnych pozycjach przez PO zwiększa elektorat nielubianego przez ciebie Biedronia. A świat się zmienia!
 • wikul 08.05.19, 21:00
  Społeczeństwo odchodzi a superkatolicki PiS ma poparcie od 30 do 40 %.
  Poczytaj na innym wątku co o tym myśli Janda.
  Jakie okopanie? Sytuacja jest dynamiczna a ślepa wiara w sondaże nie popłaca.
  Wyniki elektoratu Biedronia zobaczymy po wyborach. Na razie słychać więcej
  wrzasku, machania rekami, sprzecznych deklaracji i nowych obiecanek niż
  wartości. Gada co w danej chwili mu pasuje.

  natemat.pl/272057,robert-biedron-nie-zdejmie-krzyza-w-sejmie-co-mowi-o-kosciele?fbclid=IwAR3SgNA6RmSNiSTtC4CE327nxUiR9hgvCpSGvmtt4BkbAcgXYKZ8A7o2sWA
  polityczek.pl/uncategorised/10659-biedron-o-obrazie-matki-boskiej-z-tecza-takie-rzeczy-powinny-byc-scigane?fbclid=IwAR38J8QHsSgOiC1yGVDWBNQ1G_HJbhzodtjs0kaMv8Bn6gDozqREDuEXV0c

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka