Dodaj do ulubionych

Ci co wydali pierwszy rozkaz do walki ...

02.08.19, 23:24
...niech policzą teraz nasze trupy.
Niech pójdą przez ulice
których nie ma
przez miasto
którego nie ma
niech liczą przez tygodnie przez miesiące
niech liczą aż do śmierci
nasze trupy.
Anna Świerszczyńska

www.tygodnikprzeglad.pl/niech-policza-nasze-trupy/
Edytor zaawansowany
  • iryska2604 03.08.19, 10:33
    Ja sie osobiscie z tym zgadzam - Bo przecież to było do przewidzenia ze z takimi siłami i takim uzbrojeniem to porywanie sie z motyką na słońce. Nie wiem na co liczyli wydajacy taki rozkaz - ze zwycięzą? I co dalej? Że Stalin pomoże? I nawet jesli to co dalej? To bardzo niepopularna opinia ale jak inaczej sądzić? Szkoda mi tylko tych młodych ludzi którzy szli na pewną śmierć .

--
    mieć w górze niebo a w sobie spokój...
  • estella50 03.08.19, 11:06
    Powstańców nie winię. I nie wolno ich winić, to bohaterowie, którzy świadomie byli gotowi złożyć swoje życie w ofierze. Winę ponoszą ich przywódcy (zresztą też podzieleni w sprawie decyzji o powstaniu), którzy dali hasło do powstania bez żadnych podstaw do tego. Skazali 200 tysięcy cywilów na śmierć, doprowadzili do śmierci miasta. A Rosjanie i tak wkroczyli, jak już stolica była w gruzach.
  • dociek 03.08.19, 11:29
    Powstańcy w przenośni i dosłownie zostali wpuszczeni w kanał. Władzę nad nimi dzierżyła ekipa o mentalności dosyć zbliżonej do obecnej władzy, czyli rozpowszechniająca typowo polski hurraoptymizm bez podstaw, w myśl hasła zacznijmy dla naszej chwały, a później jakoś tam będzie.

I w konsekwencji ówczesny "ciemny lud", napełniony kilkuletnią nienawiścią do hitlerowców, kupił to w ciemno. Bez odrobiny refleksji odnośnie konsekwencji takiego działania. Bo w każdym przypadku była to większa lub mniejsza klęska oraz tragedia.

Wiedzieli o tym ci, co decydowali. I teraz nasuwa mi się kolejna refleksja. Na ile decydenci działali faktycznie w imieniu Polski. Taki Okulicki, prący do wywołania powstania, fakt że zginął w Rosji, nie musi oznaczać że... właśnie. Aż głupio tak wnioskować. Ale co można sądzić o takim prawdziwym patriocie uprzednim naszym ministrze wojny? Niektóre teorie spiskowe mają jakieś uzasadnienie.

Logicznie rzecz biorąc, najłatwiej rządzić, subtelnie pisząc, nieświadomymi i otumanionymi. Co z tymi świadomymi? Posadzić, wymordować, pogonić. Doskonale o tym wiedzieli carowie, wodzowie narodu, pierwsi sekretarze, w tym generalissimus no i obecnie - Putin.

--
    Katol to taki człowiek, który gdyby raz w tygodniu w niedzielę nie usłyszał od klech, że jest dobrym człowiekiem, to by się sam zabił z nienawiści.
  • iryska2604 03.08.19, 17:49
    No i o to chodzi aby móc bezkarnie manipulować narodem w imię rzekomo słusznych celów.

--
    mieć w górze niebo a w sobie spokój...
  • alfredka1 03.08.19, 18:07
    Napisałeś:" I w konsekwencji ówczesny "ciemny lud", napełniony kilkuletnią nienawiścią do hitlerowców, kupił to w ciemno. Bez odrobiny refleksji odnośnie konsekwencji takiego działania. Bo w każdym przypadku była to większa lub mniejsza klęska oraz tragedia."
    Docieku, Przyjacielu - to nie tak .... to nie była tylko chęć zemsty .... ONI widzieli rozstrzeliwania , łapanki , poganiania kolbami ich bliskich, sąsiadów . Tortury , bicie , rewizje .....
    taka sytuacja była okrutna dla młodych szczególnie ludzi . Pragnienie "zemsty" było też pragnieniem uwolnienia sie od koszmarów i ciągłego strachu.
    A sprawa wybuchu Powstania i osądzenia rozkazodawców to nie sprawa dzisiaj żyjących ... tego nie da sie rozwiązać, sprawieliwie osądzić .
    Boli pamięć ogromnie sad
  • dociek 03.08.19, 18:50
    Nie użyłem słowa "zemsta", tylko szerokiego "nienawiść". A przyczyn tej nienawiści był cały szereg, który również m.in. przytaczasz, cyt.: "widzieli rozstrzeliwania , łapanki , poganiania kolbami ich bliskich, sąsiadów, tortury , bicie , rewizje ....." Cała rodzina mojej matki wraz z nią była w AK, co prawda nie w stolicy.

W czasie wybuchu powstania NKWD zgarnęło 3 osoby spośród nich ich i trafili do łagrów. Zbieg nadzwyczajnych okoliczności pozwolił na ich powrót żywymi. Gdyby Armia Czerwona wkroczyła do Warszawy podczas powstania, to samo stałoby się z powstańcami. Wystarczy wspomnieć akcję wileńską. Ale skoro nie wkroczyła, młodzi, najlepsi z najlepszych trafili pod kule i miotacze hitlerowców. Efekt ten sam, być może poza zburzeniem miasta przez Niemców - wyniszczenie młodej inteligencji polskiej.
    --
    To chyba robota ruskich!
  • alfredka1 03.08.19, 21:14
    Znam , pamietam akcję "Ostra Brama" . Ojciec, bracia cioteczni , sąsiedzi wszyscy szli "w partyzantkę" . Walki o wyrzucenie Niemców z miasta były krótkie , dużo ofiar . Wiecej walk trwało wokół miasta , dużo ofiar w Kolonii Wileńskiej ..
    Rosjanie nadeszli szybko /jakby umówieni z Niemcami/. Wyłapywali partyzantów i wywozili na wschód. Oczywiście uprzednio zaaranżowali pokojowe spotkanie ze sztabem AK. Rozmowy przebiegały szybko , ze strony bolszewików "rozmowom " przewodniczył gen. Czernyszewski . Zresztą o tym wiecie , wywieźli sztab do Rosji , uwięzili .....
    partyzantom udawało się przedrzeć na zachód. Bolszewicy gubili się w Puszczy Rudnickiej...
    Niewielkimi grupami szli w kierunku Warszawy /Powstanie już trwało/ .
    Z Ojcem spotkaliśmy sie dopiero na Ziemiach Odzyskanych dzieki PURowi .....
    Przepraszam raz jeszcze , "zamilkam".

co działo sie potem to wiecie . /krycie się przed ruskimi i ...... tymi których zwą dzisiaj żołnierzmi wykletymi .....
    Mijali pomordowanych przez nich ludzi, którzy zgdzili się zostać np.sołtysem albo wójtem. Widzieli spalone domostwa ,wcześniej obrabowane "do ostatniego ziarenka" i natykali sie na kobiety i dzieci w ziemiankach ...
    Ja Was bardzo przepraszam za to pisanie ale czasu mi juz zostało niewiele ....
    p.s. a ja, wtedy czternastolatka biegałam z Wilejki do Puszczy z czymś ... co miałam dostarczyć . Ot, takie zycie .

• dociek 03.08.19, 22:31
    Nie ma za co przepraszać. Takie czasy, takie losy.
    Najbardziej poraża nieodpowiedzialność i niefrasobliwość, zwłaszcza gdy chodzi o ludzkie życie.

--
    Jednakowoż ciemnota w Polszcze grasuje nadal.
  • ewa9717 04.08.19, 17:50
    W ocenie powstania zgadzam się z Estellą.

--
    Spełniony sen wariata:
    www.nienawisc.pl/histeria-radnej-pis-czyli-tecza-i-incydent-kalowy/

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka