Dodaj do ulubionych

Austriaku oddawaj, Niemcu zapłać!

03.09.19, 08:39
„Germans murdered millions of Poles and destroyed Poland!”, czyli „Niemcy zamordowali miliony Polaków i zniszczyli Polskę!” – plakat z takim napisem witał podróżnych wychodzących z dworca Łódź Fabryczna. Plakat reklamował wystawę eksponowaną w środku dworca. Na niej m.in. - zdjęcie przedstawiające niemieckich żołnierzy z czasów II wojny światowej maszerujących na tle płonącej kamienicy. Pod spodem napis: „Germans, you have to pay” („Niemcy musicie zapłacić”), przy czym słowo „pay/zapłacić” wyróżniono krzykliwą czerwienią. Zaraz obok mniejszymi literami doprecyzowanie: „for that”, czyli „za to” – w domyśle: za wojnę.

W dniu, w którym prezydent Niemiec przeprasza za dramaty i krzywdy sprzed 80 lat, na łódzkim dworcu reklamuje się wystawę. Na plakacie reklamującym wystawę widniały logo Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Narodowego Centrum Kultury. Obie instytucje stanowczo zaprzeczają jednak swojemu udziałowi w organizacji wystawy.

" border="0" alt="https://bi.im-g.pl/im/5f/fb/17/z25147231Q,Wystawa-Wojciecha-Korkucia--dworzec-Lodz-Fabryczna.jpg">


Ktoś wystawę wymyślił, ktoś zapłacił za plakaty, ktoś miejsce na dworcu udostępnił.
Jaki cel ma taka wystawa? Dlaczego podróżny wysiadając z pociągu musi ja dostrzec?
Takie ma być pojednanie, budowanie przyjaznych relacji w Europie?
Edytor zaawansowany
 • alfredka1 03.09.19, 10:12
  Kłóć i rządź !
  .... zbrodni nie zapomni się ale żyć tylko pamięcia o niej nie umocni nas .
 • banowanyzaprawde1 03.09.19, 20:59
  Widać że Polacy za mało po ryju oberwali i za mało ich zginęło. Proszą się wyraźnie o więcej.

  --
  Mieszkańcy Europy stanowią na Świecie jedną, wspólną rodzinę. Dlatego wyobrażenie, że w tak ograniczonym „domu”, jakim jest Europa, utrzymanie różnego porządku prawnego i różnych wartości dla jednej wspólnoty mieszkańców, jest wyobrażeniem fałszywym.
 • estella50 03.09.19, 21:06
  Aż się prosi o więcej realistycznego myślenia. Jeśli nie u prostego ludu, to przynajmniej u rządzących dysponujących naszym wspólnym portfelem.

  --
  „W Polsce za pomocą telewizji można wykreować obraz, jaki się chce, bo społeczeństwo nie analizuje tego, co tam widzi, tylko przyjmuje jako prawdziwe”. Prezes PiS Jarosław Kaczyński
 • iryska2604 03.09.19, 21:27
  No tam to juz na pewno nie znajdziesz. A prosty lud oduczył sie mysleć

  --
  mieć w górze niebo a w sobie spokój...

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka