Dodaj do ulubionych

Najświętszy obowiązek szkolny wg epidiaskopu

04.09.19, 23:15
A podobno miało być grzecznie i społecznie...


wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,114871,18941898,religie-wprowadzono-do-szkol-tylnymi-drzwiami-i-na-szybko-mialem.html
A jak to się stało, że religia w ogóle została wprowadzona do szkół? Powróciła w 1989 roku, po Okrągłym Stole, gdy premierem był Tadeusz Mazowiecki. Było tak: episkopat, nie konsultując tego wcześniej z premierem Mazowieckim, publicznie zażądał wprowadzenia religii do szkół. Mazowiecki, bojąc się, że przegra nadchodzące wybory prezydenckie, wprowadził religię do szkół instrukcją ministra edukacji, która weszła w życie 3 sierpnia 1990 roku. Nie przeprowadzając tego projektu przez Sejm - zdaniem m.in. ówczesnej rzecznik praw obywatelskiej prof. Ewy Łętowskiej - złamał konstytucję.
Kilkanaście dni później prof. Łętowska złożyła skargę do Trybunału Konstytucyjnego. Zarzuciła w niej rządowi, że wprowadzenie religii do szkół narusza art. 1 i 3 konstytucji, ustawę o rozwoju systemu oświaty i wychowania, ustawę o gwarancjach wolności sumienia i wyznania oraz Kartę nauczyciela.

Ostatecznie w 1991 r. TK oddalił skargę, choć nie jednogłośnie. Głosem większości stwierdzono jednak m.in., że "świeckość i neutralność Państwa" nie może być podstawą do wprowadzenia obowiązku nauczania religii w szkołach publicznych, ale także nie może oznaczać zakazu jej nauczania.

Dodatkowo uznano, że rozdział Kościoła od państwa nie zostaje naruszony, ponieważ MEN "udostępnia jedynie pomieszczenia szkół", a "wypłacania wynagrodzenia nauczycielom religii nie można utożsamiać z dotowaniem lub subwencjonowaniem kościołów".


natemat.pl/116753,rodzice-maja-obowiazek-zapisac-swe-dzieci-na-lekcje-religii-episkopat-ostrzega-wierzacych-polakow?fbclid=IwAR0xpoIGPFWVLuQns8pwrixQi6JrB7Jh2D37CDPnEAZnU_eJ10JgkGZ2AUU


"W piątek Komisja Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski potwierdziła stanowcze stanowisko diecezji kaliskiej, której władze przestrzegały wierzących, iż pozwolenie dziecku na wybór zajęć z etyki zamiast religii będzie traktowane przez Kościół jako "pisemna apostazja".

Wszyscy katolicy uczęszczający do placówek oświatowych, w których odbywa się nauczanie religii, zobowiązani są w sumieniu uczestniczyć w tych zajęciach. Rodzice dzieci, które nie ukończyły 18 roku życia, mają obowiązek zapisać swe dzieci na lekcje religii. Zasada ta wynika ze zrozumiałego faktu, iż człowiek wierzący ma nie tylko prawo, ale i obowiązek pogłębiać swoją wiarę, temu pogłębianiu służą szkolne lekcje religii
."


--
Katol to taki człowiek, który gdyby raz w tygodniu w niedzielę nie usłyszał od klech, że jest dobrym człowiekiem, to by się sam zabił z nienawiści. Daj czerwonym beretom drobny datek, to złapią na stałe, wygryzą mózg i serce.
Edytor zaawansowany
 • estella50 05.09.19, 09:17
  Skóra cierpnie.
  Ale spójrzmy na to z drugiej strony. Młodzież jest grupą społeczną najbardziej i najszybciej laicyzującą się. Podejrzewam, że w znacznej części na skutek nauczania religii w szkole. Jeśli episkopat sobie wyobraża, że zmuszając rodziców do zapisywania dzieci "na religię" przysporzy sobie wiernych, to jest w mylnym błędzie (cytując klasyka). Szczególnie właśnie starsze dzieci i młodzież uwielbiają być zmuszanymi do czegokolwiek!
  Episkopat w wielkim samozaparciu ciągle strzela sobie w stopę. I nie zna w tym umiaru. Zupełnie nie dostrzega i nie rozumie otaczającego go świata. Siedzą biskupi w tych swoich pałacach, jeżdżą limuzynami, czas spędzają z podobnymi sobie i wyobrażają sobie, że ciągle mają taki autorytet jak przed 100 laty, albo i wcześniej.

  --
  „W Polsce za pomocą telewizji można wykreować obraz, jaki się chce, bo społeczeństwo nie analizuje tego, co tam widzi, tylko przyjmuje jako prawdziwe”. Prezes PiS Jarosław Kaczyński
 • iryska2604 05.09.19, 10:06
  Moje wnuczki same zadecydowały i jak myslicie?

  --
  mieć w górze niebo a w sobie spokój...
 • dociek 05.09.19, 20:34
  Etyka.


  --
  Jednakowoż ciemnota w Polszcze grasuje nadal.
 • iryska2604 05.09.19, 20:59
  Prawidłowa odpowiedź.

  --
  mieć w górze niebo a w sobie spokój...
 • m.y.q.2 06.09.19, 11:36
  Fajny rysunek Mleczki: Dzieci pytają wchodzącego do klasy księdza:
  - Gdzie jest nasza pani od etyki?
  - W piekle!

  --
  — Wiem tylko, że musi być jakiś policjant dla każdego, nawet dla królów.
  TerryPratchett

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka