Dodaj do ulubionych

Kto mnie oswieci?

17.09.19, 20:24
Skarbówka zatrudnia kapelanów na etatach. Jak donosi Wirtualna Polska, za posługę dziesięciu księży, w ramach której odprawiają oni nabożeństwa i zapewniają duszpasterską opiekę nad pracownikami fiskusa, budżet państwa zapłacił 609 tys. zł w 2018 r.

www.msn.com/pl-pl/wiadomosci/finance-top-stories/etatowi-ksi%C4%99%C5%BCa-w-urz%C4%99dzie-skarbowym-sporo-kosztuj%C4%85-%C5%9Brednia-pensja-to-47-tys-z%C5%82-netto/ar-AAHoebN?ocid=News
Urzędnicy ze skarbówki nie moga iśc do normalnego kościoła i sie jak inni pomodlić? Może ci księza są tylko dla wybranych? Dla naczelników? Nie pojmuję...


--
mieć w górze niebo a w sobie spokój...
Edytor zaawansowany
 • dociek 17.09.19, 21:28
  Dla skarbowej mundurówki podobno.

  --
  Jeżeli winnych nie ma, znaczy, oni są u władzy.
 • estella50 18.09.19, 10:54
  Przecież to nie chodzi o jakąś religijną posługę dla pracowników, tylko o dobrze płatny etat, a póżniej emeryturę dla sukienkowych. Od początku tak było. Są w każdej służbie i żyją na nasz koszt.
 • iryska2604 19.09.19, 16:02
  Brakuje personelu, nie można uruchomić wszystkich sal operacyjnych, ale są możliwości, aby zatrudnić pięciu kapelanów – to jedna z ostatnich spraw, którą zajmuje się Bartosz Fiałek, lekarz, który stworzył specgrupę przy Związku Zawodowym Lekarzy. To do niego zwracają się inni lekarze, gdy w ich szpitalach dzieje się coś złego.

  natemat.pl/284651,sluzba-zdrowia-brak-lekarzy-i-pielegniarek-kolejki-do-specjalistow-lekarz-o-problemach
  Aż chce sie zakląć.


  --
  mieć w górze niebo a w sobie spokój...
 • adria231 21.09.19, 09:04
  Polacy umierają nie tylko w szpitalach pozbawieni odpowiedniej opieki lekarskiej. Umierają też na zawały w trakcie wizyty w US, gdy dowiadują się o wynikach kontroli skarbowej . Kapelani wówczas udzielają umierającym podatnikom ostatniego namaszczenia.
 • dociek 21.09.19, 15:36
  Ileż by to się zaoszczędziło, gdyby przenieść wynagrodzenia wszystkich kapelanów i katechetów ze środków budżetowych na kościelne?

  Deklaracja wyjaśniająca do konkordatu z 1997 r. mówi wyraźnie, że nauka religii ma charakter formacyjny. To jest katecheza. Skoro tak, to ocena nie powinna być wpisywana do średniej, bo to oznacza promowanie uczniów za gorliwość religijną, a bezstronne światopoglądowo państwo tego czynić nie powinno. Zarzekanie się hierarchów, że na lekcjach religii uczniów ocenia się za wiedzę, jest w świetle konkordatu nieprawdą. Nie ma też w nim wprost regulacji dotyczącej opłacania katechetów przez państwo.

  Artykuł 16 konkordatu wcale nie przesądza, że kapelani mają być funkcjonariuszami sił zbrojnych. Ani konkordat, ani statut nie przewidują włączenia do Ordynariatu Polowego w jakiejkolwiek formie duszpasterstw policji, straży granicznej, służby celnej. Tymczasem kilka lat temu Konferencja Episkopatu Polski powołała biskupa polowego Wojska Polskiego na stanowisko swojego delegata ds. duszpasterstwa we wszystkich tych instytucjach.

  Oczywiście, jeśli konkordat reguluje kwestię duszpasterstwa w wojsku, powinien też ją regulować w innych resortach siłowych. Ale to wymagałoby podpisania nowych umów między układającymi się stronami, czyli rządem RP i Stolicą Apostolską lub upoważnioną do tego przez Watykan Konferencją Episkopatu Polski. Kościół powołuje się na konkordat wyłącznie wtedy, gdy próbuje mu się coś odebrać?


  Gdy w 2006 r. Sejm uchwalał ustawy o dofinansowaniu papieskich wydziałów teologicznych, powoływano się na art.15 konkordatu, który wcale nie narzuca takiego obowiązku. Ten artykuł w sposób fakultatywny stwierdza, że państwo rozważy udzielenie pomocy finansowej takim wydziałom. Rozważy. Weźmie pod uwagę racjonalne okoliczności.

  W warunkach gigantycznego deficytu budżetowego takie dofinansowanie w ogóle nie powinno mieć miejsca. Zgodnie z konkordatem obowiązek dofinansowania obejmuje wyłącznie Katolicki Uniwersytet Lubelski i Papieską Akademię Teologiczną w Krakowie. To wszystko. Państwo samo zgodziło się płacić na odrębne wydziały teologiczne.

  --
  To chyba robota ruskich!

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka