Dodaj do ulubionych

Specustawa dla górnictwa

05.10.19, 20:09
PiS chce przepchnąć w ekspresowym tempie przez parlament przepisy, dzięki którym budowa kopalni będzie znacznie łatwiejsza i szybsza niż obecnie
Być może już na początku kolejnej kadencji politycy spróbują zmienić prawo geologiczne i górnicze. Powód? Dramatyczne poszukiwania nowych złóż węglowych, dzięki którym polska energetyka miałaby zapewnione surowce na przyszłość. Najważniejsze zapisy:


1. Firmy górnicze, zanim dostaną koncesję na wydobycie węgla kamiennego lub brunatnego, będą musiały uzyskać od ministra środowiska decyzję o „utworzeniu obszaru specjalnego przeznaczenia”. Stroną postępowania będzie tylko i wyłącznie firma, która złoży wniosek w tej sprawie.

2. Miasta będą miały co prawda 14 dni na wydanie opinii, ale nie będzie ona wiążąca.

3. Przepisy praktycznie pozbawiają możliwości udziału w procesie inwestycyjnym mieszkańców i organizacje społeczne. Gdyby poselska ustawa weszła w życie, obywatele i samorządy straciliby możliwość konsultowania i wyrażenia sprzeciwu wobec nowych kopalni.

4. Koncesja ma być wydawana przed złożeniem wniosku o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach i przed dokonaniem oceny oddziaływania na środowisko.

5. Ponieważ instrumenty związane z planowaniem przestrzennym są jedynymi pozwalającymi społeczeństwu zabrać głos ws. inwestycji kopalnianych, sprzeciw gmin i odmowa wprowadzenia odkrywki do gminnych aktów planistycznych były głównymi czynnikami, które uratowały kilka miejsc w Polsce przed ekspansją odkrywek węgla brunatnego.

6. Nowelizacja może otworzyć furtkę do przedsięwzięć, które okażą się wadliwe prawnie i dewastujące dla przyrody.

7. Projekt jest sprzeczny z konstytucją – decyzja administracyjna uchyla bowiem plan miejscowy, który jest aktem obowiązującego prawa.

8. Projekt jest niezgodny z unijną dyrektywą o ocenach oddziaływania na środowisko (EIA): decyzja ministra środowiska ma być wydawana przed oceną oddziaływania na środowisko. Tymczasem ocena oddziaływania na środowisko ma poprzedzać kolejne decyzje dotyczące inwestycji.
wyborcza.pl/7,171791,25262194,czarna-ksiega-pis-ekologia-nadchodzi-specustawa-dla-gornictwa.html
Juz coraz głosniej sie mówi o budowie kopalni odkrywkowej między Legnicą a Lubinem. Czarno to widzę. I po nich naprawdę potop...


--
mieć w górze niebo a w sobie spokój...
Edytor zaawansowany
 • alfredka1 05.10.19, 20:55
  A co na to Matka Ziemia ????
 • iryska2604 05.10.19, 21:07
  Właśnie coraz częściej widzimy ,że się buntuje.

  --
  mieć w górze niebo a w sobie spokój...
 • adria231 06.10.19, 06:58
  Miejmy nadzieję ,że Matka Ziemia dość szybko pochłonie tę zbrodniczą sektę.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka