Dodaj do ulubionych

Tęczowy piątek

25.10.19, 17:45
Ks. Michał Jabłoński: Na pewno jestem w kontrze do bardzo wybiórczego i krzywdzącego odczytywania Biblii. Uważam, że trzeba czytać ją krytycznie i rozpatrywać cały kontekst. Bóg jest często przedstawiany przez duchownych w sfałszowany sposób. To Bóg, który jest zły na człowieka. Absolutnie nie jest to złośliwy starzec, który patrzy na człowieka tylko pod kątem praw, zakazów i nakazów.

Bóg jest istotą, która stworzyła człowieka po to, żeby on żył i kochał. Dla mnie jest obojętne, czy to jest miłość mężczyzny do mężczyzny, kobiety do kobiety, czy miłość heteroseksualna. To miłość, która jest darem bożym, i już.

natemat.pl/288685,ksiadz-z-warszawy-wsparl-teczowy-piatek-nie-boi-sie-fali-hejtu
Z czego bierze się ten spór wokół "tęczowych" inicjatyw?

Złe reakcje wymierzone we wszystkich, którzy organizują Tęczowy Piątek, to wynika z wypaczonego obrazu Boga, który ktoś im zaszczepił. Ktoś, czyli często duchowni. Przede wszystkim to ignorancja. Dla mnie Tęczowy Piątek jest okazją, żeby te mroki niewiedzy rozjaśnić. Chodzi o edukację. Ludzie, którzy bardzo negatywnie wypowiadają się o homoseksualistach i LGBT, w większości są ludźmi niedouczonymi i nie znają problemu. Opierają swoje opinie tylko na zdaniach innych osób, zwłaszcza duchownych, również nie zawsze dobrze wykształconych.

I taka mała różnica - swoje zdanie wypowiedział Ks.Michał Jabłoński, proboszcz parafii Ewangelicko-Reformowanej w Warszawie. Porównać to z mową nienawiści naszych kapłanów...
--
mieć w górze niebo a w sobie spokój...
Obserwuj wątek
  • estella50 Re: Tęczowy piątek 25.10.19, 18:12
   To jest temat, jak burzliwa i szeroka rzeka.
   Ministerstwo Edukacji ogłosiło, żeby w ten piątek dzieci i młodzież uczciły zmarłych. I żeby nic w temacie tolerancji nie robić! No widzicie? Słowo toleracja w polskiej szkole w XXI wieku jest żle widziane! To dopiero kuriozum!
   Bardzo mądrze zachował się dyrektor pewnego zespołu szkół licealnych i technicznych, który w ręce młodzieży oddał decyzję czy i co czcić i obchodzić. No i młodzież zdecydowała też mądrze: niech każdy czci i obchodzi to, co uważa za stosowne. No i część młodych czci zmarłych, część ubiera się w tęczowe barwy, a część jest i tu i tu. Ta młodzież czuje prawdziwego ducha tolerancji smile
   • dociek Re: Tęczowy piątek 25.10.19, 18:42
    I co katole? Nie znacie swego Pisma Świętego?


    www.idziemy.pl/spoleczenstwo/czyja-jest-tecza/


    W życiu Kościoła symbole religijne zawsze odgrywały istotną rolę, przekazywały konkretną treść, przemawiały do wyobraźni. Najważniejszym takim symbolem dla chrześcijan jest krzyż – symbol męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa. Podobnie ogromne znaczenie miała tęcza. Funkcjonowała ona w różnych religiach przedchrześcijańskich, symbolizując zwykle połączenie świata bogów i ludzi. Natomiast w Starym Testamencie nabrała znaczenia wyjątkowego przez przymierze, które Noe zawarł z Bogiem. Od tego momentu w życiu Kościoła tęcza zawsze wyrażała to przymierze Boga z ludźmi, symbolizując dobroć i błogosławieństwo Boże.

    Proszę zwrócić uwagę, jak niewiele mówi się na temat gwiazd, które symbolizują Unię Europejską. To są te same gwiazdy, w które przyobleczona była Niewiasta z Apokalipsy św. Jana, czyli Maryja. Taka była wymowa założycieli wspólnoty europejskiej Roberta Schumana i Alcide’a De Gasperiego, wspólnoty silnej gospodarczo, ale wiernej wartościom chrześcijańskim.    --
    Im bliżej, tym gorzej.
     • iryska2604 Re: Tęczowy piątek 25.10.19, 21:27
      Chciałes coś mądrego powiedzieć? Niestety, nawet ta strona gdzieś przepadła. Zresztą nie masz się co wysilac , i tak nas nie przekonasz .Pozwolę sobie jeszcze raz zacytować
      Ludzie, którzy bardzo negatywnie wypowiadają się o homoseksualistach i LGBT, w większości są ludźmi niedouczonymi i nie znają problemu. Opierają swoje opinie tylko na zdaniach innych osób, zwłaszcza duchownych, również nie zawsze dobrze wykształconych.
      I to jest prawda. Czyżby Pan Bóg tworząc człowieka (wg katolików) pomylił sie a jest przeciez nieomylny? I dlaczego każąc kochać bliźniego swego jak siebie samego nie wspomniał o kochających inaczej? Czyli ludzie sobie dopowiedzieli i ustanowili swoje prawo. Kiedys zadałam suenderowi pytanie co zrobiłby ,gdyby się okazało że ma syna lub córkę kochajacych inaczej - nie odpowiedział. Ciekawa jestem czy zabiłby , wyrzucił z domu czy po prostu by uznał że u niego w rodzinie taka rzecz by się nie mogła zdarzyć. A niezbadane są wyroki Opatrznosci.

      --
      mieć w górze niebo a w sobie spokój...
      • suender Re: Tęczowy piątek 26.10.19, 11:09
       iryska2604 25.10.19, 21:27

       > Niestety, nawet ta strona gdzieś przepadła.

       - Najpierw dziękuję za komentarz pod moim wpisem.

       - Sam się dziwię, że przepadła, ale wczoraj 25.10.19,o 19:47 jeszcze była.

       > Czyżby Pan Bóg tworząc człowieka (wg katolików) pomylił sie a jest przeciez nieomylny?

       Bezbłędnie stworzył człowieka i to z wolną wolą i dlatego może on dokonywać wyborów złych i dobrych, ci z LGBT dokonują po prostu złych. Cbdo.

       > Kiedys zadałam suenderowi pytanie co zrobiłby ,gdyby się okazało że ma syna lub
       > córkę kochajacych inaczej - nie odpowiedział.

       Na owe pytanie już raz odpowiedziałem, ale teraz nieco uzupełnię:
       Żona nam urodziła tylko dwójkę dzieci, tj. jedne bliźniaki (dwoje chłopców), z których jeden nam zmarł a ten żyjący ma prawie 50 lat.
       Gdyby jeden z nich nam ogłosił pewnego pięknego poranka, iż jest homo, to bez twardych biologicznych dowodów byśmy mu nie uwierzyli, - bo jesteśmy ludźmi racjonalnymi i fantazje dzieci nie traktujemy poważnie.
       Bardzo się dziwię coponiektórym iż w guślane fanaberie ich dzieci bezkrytycznie i święcie wierzą, - ale cóż: "Jak mawiał św. Ignacy, nie są wszyscy jednacy!"


       Serdecznie pozdrawiam i życzę słonecznego Łikendu.
       • alfredka1 Re: Tęczowy piątek 26.10.19, 11:27
        ... bo jesteśmy ludźmi racjonalnymi i fantazje dzieci nie traktujemy poważnie.

        racjonalnymi ?? już dawno nikt mi tak nie poprawił humoru ...
        wystarczy być racjonalnym i już znikają jakieś "zboczenia" odchylenia od ustalonych norm i.....
        za pozdrowienia dziękuję , słońce pięknie grzeje .

        • iryska2604 Re: Tęczowy piątek 26.10.19, 11:37
         No ja też pękam ze śmiechu ! Bezbłędnie stworzył człowieka i to z wolną wolą i dlatego może on dokonywać wyborów złych i dobrych, ci z LGBT dokonują po prostu złych. Cbdo.
         Coś wiesz o DNA?

         --
         mieć w górze niebo a w sobie spokój...
         • suender Re: Tęczowy piątek 26.10.19, 14:38
          iryska2604 26.10.19, 11:37

          > Coś wiesz o DNA?

          Takie pytanie mi jest akurat teraz potrzebne, by ogólniejszą refleksję podnieść:
          Dążenie, by na podstawie badań biologicznych udowodnić człowiekowi, że wszystko co się z nim dzieje jest zaprogramowane w DNA czy innych mikrocząstkach biologicznych prowadzi do czystego absurdu. Jest chorą wizją człowieczeństwa jako zbioru automatów/robotów wykonujących tylko programy przez Wielkiego Porfora Spaghetti do głów zaimplementowane.
          Niedługo jakieś płaskie umysły powołujące się na niby NAUKĘ wszem i wobec zadogmatują, że jest gen ateizmu, chrześcijaństwa, katolicyzmu, gry w szachy, brydża, etc. - i coś takiego do wierzenia dziatwie szkolnej polecą, - łomatko!

          Drogie Panie (Iryska2604; Estella50; Alfredka1), czy Wy nie wiecie, że obecnie NAUKA powoli wycofuje się z totalnego determinizmu zostawiając bardzo szerokie pole dla indywidualizmu człowieczego (wolna wola)?
          Mnie też tego bakcyla determinizmu do głowy w szkole swego czasu ładowali, ale bardzo opornie to im szło bom roztropny chłopak. Natomiast obecnie witam z wielkim zadowoleniem naukowców nawróconych na prawdziwsze postrzegania rzeczywistości otaczającej.

          No niestety, nowi kuglarze pseudonauki się rodzą z posuniętą atrofią umysłu (vide Alan Sanders) i głupie face-news(y) beztrosko generują. Ale proszę bardzo Drogie Forumowiczki, nie dajmy się sprowadzać na manowce wiedzy o świecie materialnym i o przyrodzie, - przecież nie jesteśmy już dziećmi!.

          W sumie bardzo dziękuję za Wasze komentarze, bo lubię kiedy w każdej kontrowersyjnej sprawie prezentuje się piękną tęczową (sic!) paletę barwnych poglądów zróżnicowanych ..............

          Wielki sympatyk NAUKI i skromny emeryt suender, - ...... i ślę z Beskidu Śląskiego pachnące żywicą pozdrowienia na drugą część dzisiejszej cudownej soboty:
          www.youtube.com/watch?v=YKuye9J3eVU
          • iryska2604 Re: Tęczowy piątek 26.10.19, 15:58
           Przestań waść bredzić bo się niedobrze robi. Przeczytaj sobie ostatni zamieszczony post o o. Rydzyku, o egzorcystach i o coraz większych - nie omieszkam sie nazwać bzdurach, które coraz bardziej opanowują umysły zmanipulowanych ludzi. Bardziej pasujesz do tamtego srodowiska.

           --
           mieć w górze niebo a w sobie spokój...
           • suender Korzystajcie z rozrywki, póki jeszcze sobota trwa. 26.10.19, 18:37
            estella50 26.10.19, 18:12

            > , jest nauczanie i pouczanie maluczkich z ideologicznych wyżyn.

            - Ale w nauczaniu i pouczaniu nic złego przecież niema.
            Jesteśmy przecież dorośli i swój rozum mamy, by coś z porad wykorzystać a co nie pasuje odrzucić.
            Mnie też Szefowa poradziła zapoznać się z DNA i to zrobiłem i dlatego jestem teraz bardziej na bieżąco.

            - Mimo to (co do meritum) jestem zdania, że odpowiedzialność nasze dobre i złe czyny musimy wziąć na siebie, a nie wszytko zrzucać na uwarunkowania leżące niby w naszej biologii. W przeciwnym wypadku wchodzimy w buty PiS(u) co wszelakie swe niepowodzenia zrzuca na wrogi determinizm wywoływany przez opozycję. Czy oni jacyś święci, czy co?

            - W emocjach chyba zapomniały Panie o odsłuchaniu pioseneczki "O sobocie" więc się nie odprężyłyście i macie dlatego takie kwaśne miny.
            Zatem powtarzam ten link: www.youtube.com/watch?v=YKuye9J3eVU
            Więc korzystajcie z niego i rozrywki, - póki jeszcze sobota trwa!

            Pozdrawiam.
  • wikul Re: Tęczowy piątek 26.10.19, 21:31
   Jestem za powszechną edukacją seksualną ale jednocześnie jestem przeciwny stosowanemu nazewnictwu. W PiS-ie & Co zacierają ręce, LGBT, "tęczowe piątki" itp.nazwy napędzają im elektorat. Opozycja powinna wypracować strategię polegającą na realizacji słusznych nowoczesnych celów bez denerwowania prostego elektoratu. Nie jest to łatwe gdy się ma do czynienia z tak do cna zakłamaną ekipą jak ta obecna, ale próbować trzeba.
   Oglądalem reportaż TVN24 z miejscowości gdzie PiS uzyskało największe poparcie. Porażająca ciemnota, traci się wiarę w ludzi.
   • estella50 Re: Tęczowy piątek 26.10.19, 21:48
    PiS ma talent do stosowania prostych przekazów, przykładem 500+. Znana z opozycyjnych protestów "Konstytucja" mimo swej mocy nie trafia do prostego ludu.
    Ale myślę, że masz rację. Trzeba szukać i próbować. To wprawdzie element propagandy, ale reklama może czynić cuda. Pozwalam sobie na cynizm sad

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka