Dodaj do ulubionych

Olga Tokarczyk to nie Zenek Martyniuk

08.12.19, 11:58
Olga Tokarczuk ma pecha - nie jest Zenonem Martyniukiem. Komitet Noblowski ma pecha - nie przyznaje nagród w kategorii disco polo. Dla TVP mogą nie istnieć

W sobotę w Sztokholmie Olga Tokarczuk w sali Akademii Szwedzkiej wygłosiła swój noblowski wykład. Esej "Czuły narrator" odczytała po polsku. Media publiczne udają, że to się nie wydarzyło. Ci polscy arcypatrioci od początku mieli z tym Noblem nie lada kłopot. Bo Polka, a taka niepolska, bo nie zamierza literacko budować narodowej tożsamości Polaków, a do tego ekolożka, feministka, która popiera postulaty środowiska LGBT. Ktoś z takimi poglądami w mediach publicznych może się liczyć tylko z postponowaniem, w najlepszym wypadku - lekceważeniem.
Prezes TVP Jacek Kurski do pisarstwa Olgi Tokarczuk zachwytu nie czuje. Co innego Zenek Martyniuk na przykład i jego twórczość disco polo. Tu prezes Kurski jest w swoim żywiole, czuje tę muzykę, Zenka wielbi, więc TVP disco polo pokazuje prawie na okrągło. Prezes Kurski się tym szczyci.
- Zenek Martyniuk podziękował mi za to, że nie jestem hipokrytą i jestem otwarty na disco polo. Tłumaczyłem mu, że to dla mnie absolutna normalność. To była chora sytuacja. Wyniki oglądalności zaprzeczyły tej takiej "mądralińsko-cmokierskiej pozie" różnych elit i salonów, że to jest be, niewspółrodzajowe, gorsze, brzydzimy się disco polo. Jestem dumny z tego, że to disco polo prawdziwe, takie artystycznie interesujące, na pewnym poziomie artystycznym, jest obecne w telewizji - mówił Kurski parę dni temu w rozmowie z "Super Expressem". Olga Tokarczuk ma pecha, nie jest Zenonem Martyniukiem. Komitet Noblowski ma pecha, nie przyznaje nagród w kategorii disco polo.
Nasza noblistka w eseju „Czuły narrator” napisała: „Zalew obrazów przemocy, głupoty, okrucieństwa, mowy nienawiści, rozpaczliwie równoważone są przez wszelkie »dobre wiadomości«, ale nie są one w stanie ujarzmić dojmującego wrażenia, które trudno jest nawet zwerbalizować: coś jest ze światem nie tak. To poczucie, zarezerwowane kiedyś tylko dla neurotycznych poetów, dziś staje się epidemią nieokreśloności, sączącym się zewsząd niepokojem”.

Tak, ma rację, coś ze światem jest nie tak. A z TVP na pewno wszystko jest nie tak, choćby ta bezczelna próba pominięcia polskiego Nobla.

wyborcza.pl/7,75398,25490141,wiadomosci-tvp-czyli-nieczuly-barbarzynca-pomija-nobla-dla.html
No cóż, dla niektórych disco-polo to jest to, to jest dopiero MUZYKA. Jakie elyty taka muzyka i co na to poradzisz?

--
mieć w górze niebo a w sobie spokój...
Obserwuj wątek
    • m.y.q.2 Re: Olga Tokarczyk to nie Zenek Martyniuk 08.12.19, 12:57
      Na szczęście nie mam telewizora, omijają mnie tego rodzaju problemy.
      A pani Oldze Tokarczuk gratuluję, zasłużony ten Nobel, w godne ręce się dostał.

--
      W krąg panoszą się bezkarnie,
      odkreślone grubą krechą
      śmieci posttotalitarne
      i zanoszą się od śmiechu! Młynarski

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka