Dodaj do ulubionych

"W sądach szykuje się stan wojenny"

12.12.19, 17:01
Podważanie statusu innych sędziów stanie się najcięższym deliktem dyscyplinarnym karanym usunięciem z zawodu. To jedno z założeń projektu PiS, ujawnionego przez RMF FM.Według RMF FM projekt jest już gotowy, a posłowie PiS mogą go przegłosować do końca roku. Zakłada on nowelizację dwóch ustaw o sądach powszechnych oraz o Sądzie Najwyższym. Główne zmiany to wprowadzenie nowych przesłanek odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów i surowych kar, np. wysokości miesięcznej pensji.

Jeśli nowelizacja wejdzie w życie, najcięższym deliktem dyscyplinarnym stanie się podważanie statusu innego sędziego - “kwestionowanie stosunku służbowego sędziego lub skuteczności jego powołania”. Za jego popełnienie sędziemu Sądu Najwyższego będzie groziło usunięcie z zawodu. W przypadku sędziów sądów powszechnych karą może być usunięcie albo przeniesienie do innego miejsca pracy.

wyborcza.pl/7,75398,25507297,pis-chce-usuwac-z-zawodu-sedziow-ktorzy-wykonaja-wyrok-tsue.html#S.DT-K.C-B.1-L.1.duzy
I co z tego wyniknie?


--
mieć w górze niebo a w sobie spokój...
Obserwuj wątek
  • estella50 Re: "W sądach szykuje się stan wojenny" 12.12.19, 17:14
   Pani odpowiedzialna w Unii za praworządność (Bułgarka) wybiera się pilnie do Polski ponieważ, jak twierdzi, następuje u nas szybkie pogarszanie stanu praworządności.
   W Sejmie taki projekt może przejść, ale na szczęście Senat jest nasz i tam już ten numer nie przejdzie. Tyle że Sejm może odrzucić decyzję Senatu (nie pamiętam jaką wielkością)
   Wg mnie może dojść do jakiegoś strajku włoskiego w sądach, nie sądzę, żeby do okupacji sal sądowych. Ale sędziowie bierni nie będą. Wyślą przeciwko nim policję? Będą sędziów z immunitetem wynosić z budynków sądowych?
   • estella50 Re: "W sądach szykuje się stan wojenny" 13.12.19, 12:34
    Do tego projektu odniósł się w rozmowie z TVN24 profesor Ryszard Balicki z Katedry Prawa Konstytucyjnego Uniwersytetu Wrocławskiego. - Musimy sobie zdać sprawę z tego, że mamy nowy Sejm, ale bardzo stare zwyczaje. Znowu wrzutka poselska, zapowiedź projektu, który ma być projektem poselskim, żeby nikt o nim nie wiedział wcześniej, żeby nie był poddany wymaganym konsultacjom i dyskusji. To jest projekt, który ma w sposób osobisty zastraszyć sędziów. To jest ostatni etap zastraszania sędziów. A nie, przepraszam, przedostatni - ocenił. Kontynuował: -

    Zwróćcie państwo uwagę, że wnioskodawcy mówili, że "na razie posługujemy się tylko możliwością ukarania finansowego bądź wyrzucenia z zawodu, a jeszcze nie wprowadzamy kary więzienia".
    Więc to jest być może przedostatni etap w procesie szykanowania i zastraszania polskich sędziów - powtórzył. (www.tvn24.pl)


    Na razie tylko możliwość kar finansowych bądż usuwania z zawodu. Jeszcze nie wprowadzają kar więzienia! Ale wszystko przed nimi! Mogą w jedną noc i taką karę wprowadzić. A póżniej dekrety, ścieżki zdrowia itd
     • iryska2604 Re: "W sądach szykuje się stan wojenny" 13.12.19, 18:12
      Opozycja "jak zwykle łże", a projekt dyscyplinujący sędziów jest "bardzo łagodny" - przekonywał w Sejmie Ryszard Terlecki. Wicemarszałek nie chciał wchodzić w szczegóły i szybko przerwał rozmowę z dziennikarzami.

      wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114884,25511043,terlecki-ustawa-jest-lagodna-opozycja-lze-musimy-zdyscyplinowac.html#s=BoxOpImg4

      Ten to już przekroczył wszelkie normy. Myśli ze bedą rządzić do końca swiata i dzień dłużej?

      --
      mieć w górze niebo a w sobie spokój...
      • estella50 Re: "W sądach szykuje się stan wojenny" 13.12.19, 18:33
       Wynika z tego wszystkiego, że sędzia, prawnik, nawet z tytułem profesora i dużym dorobkiem naukowym, nie ma prawa do wyrażania własnej opinii o stanie prawodawstwa, stosowaniu Konstytucji itp. Natomiast taki Ziobro, magister na dostateczny, co to nie zdał egzaminu prokuratorskiego ani sędziowskiego ma prawo oskarżać, obrażać i wywracać cały porządek prawny. Albo inny janczar od Ziobry, gówniarz, który skończył prawo ledwie kilka lat temu śmie przed kamerami pouczać, ośmieszać i oskarżać sędziów! On wie lepiej, co TSUE wyrokuje, wie lepiej, co prof. Gersdorf powinna albo nie powinna zrobić, czy mówić.
       Nie jestem w stanie tego ocenic, słów mi brakuje.
       • iryska2604 Re: "W sądach szykuje się stan wojenny" 13.12.19, 19:29
        To zemsta PiS za niewygodny wyrok Sądu Najwyższego z 5 grudnia, który wykonując orzeczenie TSUE potwierdził, że neo–KRS jest zależna od partii, więc awanse sędziów, które przegłosowała, nie miały miejsca, a Izba Dyscyplinarna powołana przez polityków partii rządzącej nie jest sądem ani w rozumieniu prawa europejskiego, ani krajowego, więc nie ma żadnych uprawnień do orzekania.

        Innymi słowy ten projekt to sposób rządzących na to, by zamknąć prawnikom usta, tak by nie mogli mówić, że to, co robi partia, to łamanie Konstytucji lub innych ustaw oraz europejskiego porządku prawnego. Przewiduje on kary dla sędziów za to, że będą stosować Konstytucję wprost, jeśli nie przytaknie temu trybunał mgr Julii Przyłębskiej. To jawnie bezprawna zapowiedź karania sędziów za tzw. rozproszoną kontrolę konstytucyjności.

        natemat.pl/293683,o-co-chodzi-w-nowej-ustawie-pis-o-sadach-wyjasnia-maria-ejchart-dubois

        --
        mieć w górze niebo a w sobie spokój...
         • estella50 Re: "W sądach szykuje się stan wojenny" 15.12.19, 16:50
          Wklejam z innego Forum publiczną wypowiedż internauty w kwestii rządów nad sądami i sędziami. Bo smakowita smile:

          A jeden pan z Francji Kalecie ku nauce bo .....głąbem cuchnie
          Cytat:
          "Jestem ekspertem ds. niezależności sądowej we Francji, EKPC i prawa UE,

          więc pozwolę sobie wyjaśnić, dlaczego nie wie Pan, o czym mówi

          (zakładając, że nie próbuje Pan celowo wprowadzić w błąd) " - odpisał politykowi na Twitterze Laurent Pech - francuski profesor prawa wykładający w Wielkiej Brytanii.

          hunwejbinom PiSowskim żaden profesor nie jest w stanie zreformować ostatnich zwojów w czaszce.
          On nie jest /i ta trójca cała/ od wiedzenia tylko od bejsbola i ma nim prać.
          Cytat:
          Prawnik powołał się także na francuski kodeks etyki sędziowskiej. "Praktycznie każda zasada zawarta w rozdziale 1 niniejszego oficjalnego kompendium dotyczącego niepodległości została/jest naruszana przez polską partię rządzącą" - oświadczył.


          Pan piszący do Kalety jest wiceministrem sprawiedliwości Francji.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka