Dodaj do ulubionych

Jak się łata budżet

10.01.20, 15:51
Postanowiłem zrobić podobne wyliczenia jak premier. Tyle że dotyczące pieniędzy z OFE, które rząd w czerwcu zamierza mnie i 16 milionom Polaków zwyczajnie zabrać.

Premier Mateusz Morawiecki na swojej oficjalnej stronie ujawnił, ile emeryt będzie mógł kupić za 13. emeryturę, którą mu rząd wypłaci w kwietniu tuż przed wyborami prezydenckimi. Będzie to do wyboru: "40 książek albo 300 czekolad dla wnuków, 100 wejść na basen, 20 biletów do teatru lub 40 płyt ulubionych zespołów muzycznych".

Postanowiłem zrobić podobne wyliczenia, tyle że dotyczące pieniędzy z OFE, które rząd w czerwcu zamierza mnie i 16 milionom Polaków zwyczajnie zabrać.
Projekt "gigantyczny skok na moje i innych Polaków oszczędności w prywatnych funduszach" właśnie gładko przechodzi przez Sejm.

Wszyscy zgromadziliśmy w OFE ok. 162 mld zł i teraz PiS w imię łatania dziury w budżecie ogłosił, że ok. 20 mld zł z tych naszych pieniędzy konfiskuje.
Tłumaczy to tym, że OFE nie zdało egzaminu, a więc je likwiduje, oddając przy okazji zaoszczędzone tam pieniądze Polakom. A gdy się pieniądze dostaje, trzeba zapłacić podatek. I PiS go wyznaczył na 15 proc.

Problem w tym, że podatek pobiera się zawsze w momencie wypłaty pieniędzy. Tymczasem PiS oszczędności w OFE chce oddać Polakom dopiero za 20-30 lat, gdy odejdą na emeryturę, ale podatek bierze już dziś.
Żeby było ciekawiej, daninę od OFE rząd nazywa nie podatkiem, tylko opłatą przekształceniową, a to oznacza, że nic nie stoi na przeszkodzie, aby za 20 lat, gdy odejdziemy na emeryturę, opodatkować oszczędności w OFE jeszcze raz.

Każdy Polak ma średnio w OFE 10 tys. zł, 15 proc. z tego to 1,5 tys. zł.

Co bym za to kupił? Stosując przelicznik Morawieckiego, będzie to 60 książek, 450 czekolad, 150 wejść na basen, 30 biletów do teatru czy 60 płyt ulubionych zespołów muzycznych.

Obok więc wyliczeń, ile zyskają emeryci na 13. emeryturze, oczekiwałbym wyliczeń, ile stracą przyszli emeryci na zagarnięciu pieniędzy z OFE.
Bo jak mówiła premier Margaret Thatcher: "Jeśli rząd mówi, że komuś coś da, to znaczy, że zabierze tobie".
--
mieć w górze niebo a w sobie spokój...
Obserwuj wątek
  • iryska2604 Re: Jak się łata budżet 10.01.20, 15:52
   Zapomniałam - link
   wyborcza.pl/7,155290,25582778,morawicki-oddaj-moje-1500-zl-z-ofe-czyli-jak-rzad-mnie-okrada.html#s=BoxWyboImg1

   Pamiętacie ile było krzyku jak podobną operację przeprowadziła poprzednia ekipa?

   --
   mieć w górze niebo a w sobie spokój...
   • ewa9717 Re: Jak się łata budżet 10.01.20, 16:04
    Nie mówiąc już o tym, że emerytura powinna być nieopodatkowana, a pisuar "daje" nam chyba 1/6 z płaconego przez nas podatku, a resztę zabiera, bo np. kurWizję czy innego rydzyka trzeba wspomóc...

    --
    www.nienawisc.pl/witajcie-w-latach-20-czyli-wojna-i-sulejmani/
    • adria231 Re: Jak się łata budżet 15.01.20, 04:38
     Nie wiem, z którego worka teraz zabiorą pieniądze na trzynastki. jakiś czas temu była propozycja, by zabrać z funduszu wspierania niepełnosprawnych. Żeby nie było protestów, najpierw przemianowano nazwę na fundusz solidarności. Od każdej wypłaconej "darowizny" zabiorą średnio ok 300 zł podatku. Policzcie, ile to będzie od milionów emerytów. Czyli krótko : Aby załatać budżet, zabiorą niepełnosprawnym.
     • estella50 Re: Jak się łata budżet 15.01.20, 08:42
      Zabiorą. To zdecydowane. Moralny zgryz pozostawiają nam, emerytom.

      Tak jak zabierają środki z funduszu dla ofiar przestępstw

      Pieniądze zamiast do pokrzywdzonych trafiły do CBA i straży pożarnej.
      Ministerstwo Sprawiedliwości nie zapewnia adekwatnej i skutecznej pomocy ofiarom przestępstw. Wydaje pieniądze na CBA i straż pożarną, zamiast wspomóc pokrzywdzonych. To wniosek z najnowszego raportu NIK o pomocy świadczonej z Funduszu Sprawiedliwości. Trafiają do niego nawiązki od sprawców przestępstw. Pieniądze jako dotacje są przekazywane organizacjom pozarządowym. A z nich opłacana ma być pomoc medyczna, psychologiczna, prawna, rehabilitacja itd. Ma być, ale nie jest.


      Zamiast do ofiar przestępstw trafiają też pod ten adres:

      www.rp.pl/Rzad-PiS/180529453-Pieniadze-z-Funduszu-Pomocy-Pokrzywdzonym-oraz-Pomocy-Postpenitencjarnej-dla-fundacji-o-Rydzyka.html

      --
      Olga Tokarczuk na spotkaniu w 'Wyborczej': Przyszedł czas, żeby wpisać do konstytucji zwierzęta >>
    • suender Re: Jak się łata budżet 15.01.20, 13:41
     ewa9717:

     > Nie mówiąc już o tym, że emerytura powinna być nieopodatkowana, ....
     Gdzieś na Facebooku labo czymś podobnym człowiek zadał pytanie:

     Kto to powiedział?:
     "Czeszcie się osły, że wam emerytury wzrosły, - ja ceny podwoję i wyjdę na swoje?'

     Ot co, ............

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka