Dodaj do ulubionych

spadki napięcia w sieci - Praga

IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 24.07.08, 20:16
Czy ktoś ma z tym problem? Notorycznie, o różnych porach dnia.
Edytor zaawansowany
  • Gość: Magda IP: *.poczta-polska.pl 05.08.08, 15:06
    tak. Często to się zdarza. Mieszkam w Wawrze i są takie okresy,
    kiedy właściwie codziennie w różnych godzinach są kilkusekudowe
    zaniki napięcia. Zdarza się to również wieczorem, ale rzedziej.
    Kiedyś zadzwoniłam do Stoenu a tam uprzejma Pani powiedziała mi, że
    oni nic nie poradzą na to bo to ptaki powodują te któtkotrwałe
    spięcia. Taaaaak. Wieczorem to chyba nietoperze.
  • Gość: ewa IP: *.acn.waw.pl 08.08.08, 09:07
    na szafarzy w rembertowie rowniez kilka krotnie dzwonilam do nich i oczywiscie
    to nie ich wina
  • przewoz_pw 08.08.08, 10:13
    Napisz, gdzie konkretnie. Na terenie wschodnim ,gdzie częściowo rządzi STOEN i ZEWT problem w tym ,że linie sa napowietrzne. Mamy lato, dużo ptaków. U siebie niestety dość często widzę, że powodują sporo problemów. Osobbiście widziałem bociana, który został zabity na słupie SN 15kV :(
    można z tym walczyć, wystarczy na każdy słup założyć kolce tak, żeby ptaki nei siadały (praktykowane szczegolnie tam, gdzie są lasy z gatunkami chronionymi, albo na przykład na Słowacji). W przypadku linii SN jest nieco gorzej ,bo przykład mojego bocianba - usiadł na rozłącznik na sieci :/

Jeżeli zaś chodzi o miejsca, gdzie sieć jest prowadzona pod ziemią, to przerwy (zaniki) zwykle są spowodowane przełączeniami. Czasami ktoś nowo zbudowany, dom, zakład, fabryka chce się podłączyć, nie zawsze można to zrobić na szybko, zawsze gdzieś trzeba wyłączyć napięcie, czasem da się dak posterować, że przełączy się część odbiorców na inną linię (w przypadku SN) i dzięki temu nie trzeba będzie ich na dłużej odłączać. to jednak powoduje zanik, bo trzeba jeden rozłącznik otworzyć, inny zamknąć. Do tego dochodzą remonty i konserwacje sieci. Również przełączenia. O zwykłych awariach nawet nie wspominam.

--
    przewoz_pw
    Nieoficjalne Forum KM
    Prognoza Numeryczna
  • Gość: amperka IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 08.08.08, 13:56
    City więc nie chodzi o bociany na tansformatorze :) wygląda to tak:
    zaczyna migać monitor, czasem zeruje się zegar w kuchence ale nie
    zawsze, częściej pada zasilanie windy, włącza się jakaś czujka
    alarmowa na parterze, sąsiedzi skarżą się na zniszczony sprzęt
    elektroniczny, elektrycy twierdzą, że to wina węwnętrznej instalacji
    budynku nie przystosowanej do takich spadków.
    Myślę, że okolica się buduje więc jest coraz większe obciążenie
    sieci. Tylko ile ta sieć jeszcze wytrzyma ?
  • przewoz_pw 08.08.08, 22:27
    Gość portalu: amperka napisał(a):

Blok? To pogarsza sytuację. Jak stara jest instalacja?
    Gwałtowne zmiany poziomu napięcia i przepięcia w takiej instalacji sugerują jej kiepski stan i możliwe nadpalenie (ważne@) przewodu zerowego instalacji. To może dziwnie brzmi, ale jest bardzo niebezpieczne. Kiedy przewód N całkowicie się upali, prąd popłyonie miedzyfazowo, a na odbiornikach nie bedzie już 230V, ale 400V (międzyfazowe).
    Radził bym sprawdzić jakość instalacji, bo to moze źle się skończyć. Znam sporo przypadków, kiedy całe dmieszkania w jednej chwili pozbawiane były całego sprzętu elektronicznego.
    Całkiem niedawno w moim kościele podczas mszy upaliło się "0". Efekt - spalone wszystkie świetlówki, organy elektryczne, projektor, wzmacniacz....
    Skąd się to bierze? Ano stąd, że 10-15 lat temu instalację obliczano dla zwykłych odbiorników, jakie wtedy istniały. Dziś w błyskawicznym tempie pojawil się sprzęt elektroniczny, zasilany impulsowo. Pobierają one prąd odksztalcony, mówiąc prosto "wytwarzają się" harmoniczne, które zamykają się przez przewód zerowy. Nagrzewa się nadmiernie, bo nie jest przystosowany do takich obciążeń i... klops. to efekt komputeryzacji wszystkiego co się da. Teraz uwzględnia się to w instalacjach i przewymiarowuje się przewody zerowe, ale kiedyś nie...

Zwracam uwagę na groźne zjawisko.

Jeżeli (mamm nadzieję) to nie będzie to, to warto mieć na uwadze, że poza operacjami łączenowymi, spadki napięć (wahania) są powodowane przez samych użytkowników - kto ma jakiś "duży" odbiornik to wie. Wystarczy ,ze sąsiad zacznie spawać i zabawa gotowa. Ktoś inny włączy jakąś dużą pompę - to samo. Może jakiś zakład przemysłowy jest blisko? Te, jak są podłączone do sieci przemysłowej - też potrafią narozrabiać....

--
    przewoz_pw
    Nieoficjalne Forum KM
    Prognoza Numeryczna
  • 444a 08.08.08, 20:15
    Miło, że najwidoczniej ktoś ze STOEN zainteresował się sprawą.
    Natomiast klienta/obywatela nie obchodzą ptaki, ma po prostu mieć prąd.
    Pomieszkuję czasem na wsi i nie słyszałem tam, żeby ptaki niszczyły linie
    wysokiego napięcia.
  • przewoz_pw 08.08.08, 22:18
    Nie jestem ze Stoenu, nie jestem powiązany z żadną ze spółek, ale z elektrycznością mam sporo wspólnego.

> Pomieszkuję czasem na wsi i nie słyszałem tam, żeby ptaki niszczyły linie
    > wysokiego napięcia.
    Nie niszczą. Powodują krtótkotrwałe przemijające zwarcia, często niezauważalne dla zabezpieczeń na GPZtach. Tak to już jest. Sam mieszkam na wsi i widzę co się dzieje. Póki nie wiedziałem o co chodzi, też dzwoniłem na alarmowy ZEWTu za każdym razem ,jak napięcie siadało.

--
    przewoz_pw
    Nieoficjalne Forum KM
    Prognoza Numeryczna
  • Gość: amperka IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 09.08.08, 10:18
    Dzięki za opis zjawiska :) Instalacja nowa ale deweloper wykonał to
    cudo bez nadmiernego wysiłku i chyba będzie trzeba przeprojektować.
    Sądząc po tym co piszesz problemy się nie skończą. Mam w okolicy
    duży zakład, który na 100% ciągnie prąd na produkcję.

Czy przedłużacz z filtrem przeciwprzepięciowym ratuje sprzęt przy
    takich jazdach? Podobno różnie z tym bywa.
  • przewoz_pw 09.08.08, 10:41
    Gość portalu: amperka napisał(a):

> Dzięki za opis zjawiska :) Instalacja nowa ale deweloper wykonał to
    > cudo bez nadmiernego wysiłku i chyba będzie trzeba przeprojektować.
    > Sądząc po tym co piszesz problemy się nie skończą. Mam w okolicy
    > duży zakład, który na 100% ciągnie prąd na produkcję.
    To może być jedno ze źródel problemu. Jak instalacja jest nowa, to być moze jest już odpowiednio zaprojektowana. W każdym razie warto będzie - jeżeli ich nie ma - zastosować ograniczniki przepięć (odpowiednio powinni doradzić fachowcy). Ograniczniki _powinny_ także _pomóc_ w zabezpieczeniu instalacji przed uderzeniami piorunów.

> Czy przedłużacz z filtrem przeciwprzepięciowym ratuje sprzęt przy
    > takich jazdach? Podobno różnie z tym bywa.
    Przedłużacz uratuje, jeżeli przepięcie będzie niewielkie. Tak jak napisałem - warto zaopatrzyć się w ograniczniki przepięć (ratuje w wielu przypadkach), a jeżeli chcemu ochronić komputer czy jakąś leketronikę przed wahaniami napięcia czy też chwilowymi zanikami, to warto dołożyć jeszcze te 150 zł i kupić UPSa, nawet małego, który podtrzyma pracę przez te kilka-kilkanaście minut, a jak zanik nie ustąpi, to bedzie można bezpiecznie wyłączyć komputer.

Poza tym przypominam o obowiązkowych badaniach/pomiarach instalacji!

--
    przewoz_pw
    Nieoficjalne Forum KM
    Prognoza Numeryczna
  • Gość: pralinka IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 09.08.08, 12:54
    Chodzi o sprawdzenie instalacji we wszystkich mieszkaniach czyli
    kolędowanie po lokalach pana z miernikiem lub innym sprzętem, czy
    tylko sprawdzanie tablic rozdzielczych ?
  • przewoz_pw 09.08.08, 13:46
    Nie chce skłamać, nie mam ani normy ani ustawy "Prawo Budowlane", ale OIDP powinno się sprawdzać instalację nie rzadziej niż co 5 lat. Całą instalację, każde gniazdko, każdy zacisk, każdy styk, sprawdzić skuteczność zabezpieczeń etc. Z takich badań powinny być stosowne protokoły.
    Jeżeli tego wszystkiego nie ma i nie daj Boże wybuchnie pożar, to potem często słyszymy ,że prawdopodobną przyczyną "było zwarcie w instalacjhi" lub "niesprawna instalacja elektryczna". Brak odszkodowania murowany.

--
    przewoz_pw
    Nieoficjalne Forum KM
    Prognoza Numeryczna

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka