Dodaj do ulubionych

wiersze, poezja, cytaty

31.12.07, 15:15
Tu macie 1 list do Koryntian po albańsku, dla tych co nie są obryci
z Biblii dodam początek po polsku a reszte już sami odgadnieciesmile

Miłość cierpliwa jest, łaskawa..

Dashuria eshte e duruar, gjithe miresi,
jo ziliqare, nuk mburret,
nuk fryhet me krenari,
nuk ben asgje te pandershme,
nuk kerkon interesin e vet,
nuk irritohet, nuk dyshon aspak,
nuk kenaqet per padrejtesine por gezohet per te drejten;
fal gjithçka,
shpreson gjithçka,
duron gjithçka.
Edytor zaawansowany
 • nertila 31.12.07, 15:24
  Dashuria s'eshte fjale,
  Dashuria s'eshte emer.
  Dashuria eshte ndjenje
  Qe lind brenda ne zemer.

  Miłość nie jest słowem
  Miłość nie jest imieniem
  Miłość jest uczuciem
  Które rodzi sie w głębi serca.
 • nertila 31.12.07, 15:27
  S'ka rendesi se sa te shkruaj
  S'ka rendesi se sa te shikoj
  Rendesi ka qe une te dua
  Dhe kurre s'te harroj.
 • nertila 31.12.07, 15:31
  Nje dite pyeta cfare eshte dashuria
  Por nuk mora asnje pergjigje.
  Pyeta muziken, asnje pergjigje.
  Pyeta Qiejt dhe ata heshten.
  U mundova ta ndjej,
  Por nuk e ndjeva
  Dhe atehere e kuptova qe..
  Dashuria eshte heshtja..
 • saranda 31.12.07, 21:59
  Miłość cierpliwa jest,
  łaskawa jest.
  Miłość nie zazdrości,
  nie szuka poklasku,
  nie unosi się pychą;
  5 nie dopuszcza się bezwstydu,
  nie szuka swego,
  nie unosi się gniewem,
  nie pamięta złego;
  6 nie cieszy się z niesprawiedliwości,
  lecz współweseli się z prawdą.
  7 Wszystko znosi,
  wszystkiemu wierzy,
  we wszystkim pokłada nadzieję,
  wszystko przetrzyma.
 • arjan-pl 01.01.08, 01:23
  Przepraszam, powinno być bez kropki na końcu:

  www.shqiptarortodoks.com/audio/index.html
 • nertila 01.01.08, 15:00
  www.shqiptarortodoks.com/tekste/biblike/chc.html
  stąd łatwo kliknąć autora i jeśli macie w domu Biblię po polsku to
  sobie zobaczycie jak to wygląda po albańsku ze zrozumieniem textusmile
  jest wszystko dokładnie określone:autor, werset. stąd wklejam teraz
  wam cały cytat z 1 listu do koryntian:

  Kapitulli 13

  1 Edhe sikur të flisja gjuhët e njerëzve dhe të engjëjve, por të mos
  kisha dashuri, atëherë do të isha kthyer në një bronz që kumbon ose
  në një dajre që tingëllon.

  2 Po të kisha dhunti për profeci dhe t’i dija të gjitha misteret dhe
  gjithë diturinë dhe po të kisha besim të madh sa të lëvizja malet,
  por të mos kisha dashuri, atëherë do të isha një hiç.

  3 Edhe po t’ua ndaja të gjitha pasuritë e mia të varfërve dhe po ta
  jepja trupin tim që të digjej, por të mos kisha dashuri, nuk do të
  më vlente asgjë.

  4 Dashuria është e durueshme, dashuria është plot mirësi. Ajo nuk
  njeh smirë; dashuria nuk mburret, nuk krekoset,

  5 nuk sillet në mënyrë të pahijshme, nuk kërkon dobinë e vet, nuk
  zemërohet, nuk e mendon të keqen që i kanë bërë,

  6 nuk gëzohet me padrejtësinë, por gëzohet me të vërtetën;

  7 ajo duron gjithçka, beson gjithçka, shpreson gjithçka, këmbëngul
  në gjithçka.

  8 Dashuria nuk bie kurrë; por nëse ka profeci, ato do të
  zhvlerësohen; nëse ka gjuhë, ato do të pushojnë; nëse ka dituri, do
  t’i humbë vlera.

  9 Sepse ne njohim pjesërisht dhe profetizojmë pjesërisht;

  10 por kur të vijë i përsosuri, i pjesshmi do të zhvlerësohet.

  11 Kur isha fëmijë, flisja si fëmijë, mendoja si fëmijë, arsyetoja
  si fëmijë; kur u bëra burrë, i lashë mënjanë sjelljet prej fëmije.

  12 Sepse tani shohim në pasqyrë si nëpër mjegull, por atëherë do të
  shohim ballë për ballë; tani njoh pjesërisht, por atëherë do të njoh
  plotësisht ashtu siç njihem edhe unë.

  13 Tani për tani mbeten këto të tria: besimi, shpresa dhe dashuria;
  por më e madhja prej tyre është dashuria.

 • nertila 21.04.08, 09:40
  Zemren e lame peng

  Ora si zemër troket
  Ora e çmendur rend
  Akrepa nuk ka
  Kohën vodhe ti nga jeta ime

  Bora e zërit tënd
  Mbi zemrën time ra
  Mbuloi,Strehën e fundit, Të dashurisë

  Dhe ndalen akrepat atje

  Ditë pas ditë ne
  Rrahje pas rrahje
  Më kot kërkuam
  Or’ e përkryer, Një zemër jo kurrë s’mund të jetë
  Natë pas nate ne
  Rrahje pas rrahje
  Ne të larguar
  Por jo nuk mundëm
  Se zemrën të dy e lame peng

  Ora si zemër troket
  Ora e çmendur rend
  Akrepa nuk ka
  Kohën vodhe ti nga jeta ime

  Bora e zërit tënd
  Mbi zemrën time ra
  Mbuloi,Strehën e fundit, Të dashurisë

  Dhe ndalen akrepat atje

  Ditë pas ditë ne
  Rrahje pas rrahje
  Më kot kërkuam
  Or’ e përkryer, Një zemër jo kurrë s’mund të jetë
  Natë pas nate ne
  Rrahje pas rrahje
  Ne të larguar
  Por jo nuk mundëm
  Se zemrën të dy e lame peng
 • aka85 21.04.08, 11:54
  ooooooo Olta Bokasmile ładna jest ta piosenka... a mógłby ktoś przetłumaczyć ten
  tekst dokładnie? (ogólnie to chyba o miłości...wink, bo "zemer" to chiba "serce"
  tak?).

  pozdrawiam!
 • flutura 21.04.08, 19:18
  pierwszy raz słyszę tą piosenkę już sobie ściągnęłam piosenka jest po prostu
  świetna tez sie przyłączam do prośmy o przetłumaczenie pozdrawiam
 • laryssssa 30.04.08, 15:11
  ta piosenka jest slodka..moja siostrzyczka ja uwielbia bo moj nazywa
  ja króliczkiem..moze komus chce sie przetlumaczyc????smile ale bym byla
  szczesliwa...moze waszym dzieciaczkom sie spodobasmile))
  pozdrawiam..buziaki... www.youtube.com/watch?v=LUf62iAPUbU
 • nertila 03.05.08, 15:33
  Dora ime sdo te ndalet
  vetem per ty do te shkruaj
  nje dite te vone do ta kuptosh
  se per ty me zemer vuaj
  Mergimtare je ne kete bote
  shum larg je pa mua
  syte per ty me pikojne lot
  mos harro kudo qe je "Te Dua"
  Te lutem kur te lexosh keto fjale
  kupto se ketu eshte nje gje e vertete
  kupto se per ty vuan shum nje djale
  qe jeton i vetem pa dashuri ne jete
  Shum larg te kam me kilometra,
  Por ne zemer as me milimetra,
  Asgje nuk dua prej teje,
  Vetem te kem afer shum afer meje
  Deshiroj te shof me sy
  te mos digjem mall per ty
  sikur te isha rreze hane
  do te hy ne dhomen tende,
  vetem ta dish se sa te DUA
  sdo te jetojsh as 1 orë pa mua!
  Dashuri e vertete ishe ti per mua
  por asnjehere ne jete e shijuar
  edhe pse kurr nuk te takova
  ta dish se me zemer te kam dashurua …
  Deri kur per ty do te mendoj
  deri kur shpirti ty do te kujtoj
  deri kur une i mjeri te duroj
  deri ne fund te jetes zemra
  ty do te dashuroj…
  Mos e kupto kete si nje fjale te thjeshte
  mos e kupto kete sikur tjeret thone
  se kur te njoha menjehere te kam deshte
  dhe do te vazhdoj te dua pergjithmone!!!

 • nertila 03.05.08, 15:34
  O zemer e djegur
  Ta puthje nje here
  Pa le te kishe vdekur
  T'ja puthje nje here syte
  Ta plotesoje deshiren
  Le te mbeteshe pa drite
  Do ti mbaje mend fytyren
  Eh si eshte ndertuar kjo bote
  Themelet dot nuk ja gjen
  Germon, por mundi te iken kot
  Se ne drite asgje nuk kren
  Ketu lindi gezimi
  Ketu lindi perpjekja
  Me tutje hidherimi
  E me tutje vdekja
  Vitet jane duke kaluar
  Dita diten zevendeson
  Dhe njeriu i shqetesuar
  Ti ktheje prapa kerkon
  Me falni qe shkruaj keshtu
  Kjo eshte menyra ime
  Nuk kisha rruge tjeter
  Histori eshte jeta ime
  Zemren e qeshur, te gezuar
  Kur dikush e ngacmon
  Sjo me s'ka per te pushuar
  Por vetem helm leshon.
 • nertila 03.05.08, 15:35
  Gjendesh diku larg,
  qe as vete s'mund ta paramndoj,
  se kur do te kthehesh
  fati do ta percaktoj.

  Si mund te jetosh pa mua
  kur te mundon vetmia
  njeriu me gjysem shprese
  kur i mungon dashuria.

  Ndoshta ke gjetur dike
  per ty te mposhtur vetmine
  per te luftuar jeten
  te kujtosh dashurine.

  Te frenosh shpresen
  e nje te riu ne lulezim
  Zoti do te dhuroj
  me te madhin denim

  Ndoshta do te kthehesh
  po ku ta di i shkreti
  edhe nese vdes
  nuk behet kijameti

  Te gjitha qe i permenda
  s'jan aq me rendesi
  por desha ta sheroj
  plagen per dashuri

 • nertila 03.05.08, 15:36
  Ku me ike ku humbe ku u trete
  një plage ne zemër me mbete
  një zjarr që kurr nuk shuhet
  një emër që perjete ruhet


  Se di c'me ndodh kur jam me ty
  Kur me shikon me ata sy
  Kur me buzeqesh me ledhaton
  Koke e kembe ti me pushton.

  S'e di se c'ndjen kur me ke prane
  Kur të dy vetëm rrime menjane
  Kur koken ve tek gjoksi im
  S'e di a e ndjen shpirtin tim ?!

  S'e di c'mendim ke ti për mua
  Kur të shtrengoj por s'them të dua
  Kur them se vdes për buzet e tua
  S'e di a me beson ti mua?

  S'e di c'do të ndodhë me ne të dy
  Sikur të mos jem me me ty
  Sikur kjo ender të ndalet një ditë
  S'e di a do të shoh me o drite?

  S'e di pa ty çdo bëj o yll
  Pa ty kjo botë me duket një pyll
  Pa ty kjo botë s'do këtë kuptim
  S'e di o fiksim i trurit tim.

  S'e di valle a do të duroj
  Pa e puthur me atë goje
  Pa e prekur me atë dorë
  S'e di a do ndjej me nxehte a bore.

  S'e di sa gjatë do të vazhdoje
  Por di sa shumë të dëshiroj
  E di sa shumë ti me gezon
  Kur pak vëmendje me kushton.

  E ndjej se shumë do të të dua
  Sa kohe këto buze do me puthin mua
  Sa kohe që zemra do t'me punoje
  Emrin tënd do të kem ne goje.

  S'e di sa shumë do të zgjase kjo jetë
  S'di si do shkoje ne të vërtetë
  Por diçka di me siguri

  Mendova se isha drita jote ne erresire
  Gezimi jot ne trishtim
  Zjarri jot ne grice
  mengova gabim e di
  me the vet ti,e pash
  me fal shum për bezdisjen
  nëse të thash se je airi im
  jeta ime shpirti im
  gjysma ime që sjetoj dot paty
  por un jetoj dhe pa ty mos ke frikë
  crendesi ka nëse jeta ime është shkretire
  nëse shpirti sme buzeqesh
  nëse dhimbja me trete
  rëndësi ka që jetoj dhe pa ty
  mos ne buzeqeshje ne trishtim

  Po shkoj me the
  dhe dy pika loti t'nrine ne sy!
  Po shkoj me the
  atje ku malli do t'me trete për ty!

  Do shkosh të thash
  po un cfar të t'jap si kujtim?
  Para se t'nisesh
  trete n'zemër mallin tim!

  Sa herë që shuhet 1 yll ne qiell
  2 pika loti m'ndrijn ne sy!
  Ne shpirtin tim nuk ka me diell
  por ka veç mall, veç mall për Ty
 • nertila 03.05.08, 15:43
  Kur në sulm hodhën turqit
  Hordhitë e pambaruara,
  Kështjellat e sintaksës
  S'i muar, që s'i muar.

  Në bedena poemash
  Popullore mbetën
  Kufoma divanesh e
  Kufoma bejtesh.

  Kur panë se gjuhës
  S'i hodhën dot prangat,
  Lëshuan drejt saj
  Gjithfarë merimangash...

  Në përçartje ta kthenin
  Në delir në jerm,
  Ishin vite të rënda,
  Ishin shekuj plot helm.

  Të të bënin ty, donin
  Shqipëri memece,
  Po ja erdhi Naimi,
  Si yll mbi ty ecte.

  Dorën e zbehtë
  Mbi ballë të vuri,
  Të të hiqte zjarrllëkun
  Prej të sëmuri.

  Dhe vdisnin pjesëzat,
  Thaheshin merimangat,
  Ndriste si perlat
  Poezia e madhe.

  Kjo gjuhë, që provoi
  Akrepët e shkretëtirës,
  Ç'do të thotë përçartje
  E di, oh, e di mirë.
  E di ç'do të thotë

  Kllapi hermetizëm,
  Qoftë e ardhur nga Roma,
  Qoftë e ardhur nga Parisi.

  Kjo gjuhë martire,
  Lehonë e përjetshme
  Që lindi mes dhimbjesh
  Art të pavdekshëm.
 • nertila 03.05.08, 16:06
  EMIGRANTI


  Pasi i ra edhe pika e fundit e gjakut,
  Në udhën e shkretë mbushur plot pluhur,
  Pa diellin e përskuqur tejet në kufi,
  Dhe mbylli sytë e drejtuar nga vendlindja..

 • krystyna_ewa 06.05.08, 10:54
  Te dua zemer
  Qe kur te njoha ty,kuptova dhe ndjeva dicka
  pa e ditur qe ishte dashuri...Tani qe te njoh
  mesova se si duhet dhe si ndjehet me te vertete nje njeri!
  E di qe dashuria shuhet, por
  Ti ishe dhe do mbetesh se paku nje kujtim
  ne jete .TE DUA!... edhe pse s'dua qe te jesh vec nje kujtim

  Po te hapesh zemren tende jam i sigurt qe vjen zemra ime,
  ajo ka ardhur tek ti qendron o lumtur se ka qietur dashuri
  Kur zemra jote troket, ajo sheh kush eshte, nuk flet, as thrret
  po tregon se kjo zemer vetem asaj i perket.
  Keshtu me tregon cdo nate ajo mua me thote se sa shume te dua
  .
  P.S
  Prosze o tłumaczenie /w wątku tłumaczenia .../


 • nertila 06.05.08, 20:19
  fajny link jesli możesz dodaj go na górze forum pod ***linki***
  ja też czekam na tłumaczenie może ktoś się odważy? bo ja się poddaję.
 • nertila 08.05.08, 09:17
  cytaty z książki Orneli Vorpsi:

  To jest kraj gdzie nigdy się nie umiera. ciała wzmocnione przez
  niekończące się godziny spedzane przy stole,podlewane
  rakija,zdezynfekowane ostra papryczką dodawaną do gęstejoliwy
  nabierają tutaj nadzwyczajnej siły,pozwalającej przejść wszystkie
  próby.
  Kręgosłup jest z żelaza.Możesz go u zywać , jak ci się podoba.Jeśli
  coś się zepsuje,zawsze da się temu zaradzić. Serce na przykład może
  się powiększyć, zrobić niewydolne,może mu się przyrafić zawał,zator
  i bo ja wiem co jeszcze,ale nadal dumnie trwa na posterunku.
  Jesteśmy w Albanii, tutaj nie ma żartów.

  Kristina była bardzo piękna(...). mieszkała sama z matką, ojciec
  siedział w więzieniu. Ważna róznica: nie był więźniem
  politycznym,był zwykłym wieźniem, to znaczy niegroźnym.
  Ukradł. Nie wiadomo dokładnie co takiego, najprawdopodobniej skórę.
  Skórę na buty,bo był szewcem na państwowej posadzie i
  przypuszczam,że chciał robić buty nielegalnie.a to oznacza branie
  pieniędzy tylko dla siebie.
  Skończył w więzieniu. Siedem czy osiem lat, coś w tym rodzaju.

  W środku niewielkiego lasu leży jezioro(...)tajemnice i jego
  cierpienia leżą w jego mule.Młode dziewczyny szukały uścisku jego
  mrocznych wód ,aby położyć kres cierpieniom, a niekiedy hańbie(...)
  Utopić w jeziorze idzie się z powodu rozpaczliwych histori
  miłosnych,aby utonąć wraz z bólem.Idzie się utopić także z powodu
  ciąży,aby zniknąć we dwoje.
  To ostatnie zdarza się gdy ojciac znika lub, co gorsza, wszystkiemu
  zaprzecza.Aborcja jest nielegalna(...)Bez znieczulenia ,uwalniaja
  cie od hańby,a z twojego gardła dobywają się nieludzkie dźwięki(...)
  Nazajutrz gorączka moze dojść do czterdziestu stopni i czasami
  wszystko kończy się w chwili ,w której nadchodzi śmierć.
  Powiadam, ze do jeziora idzie sie utopić z powodu spraw związanych z
  miłością,ponieważ kiedy Albańczyk postanawia ze soba skończyć z
  jakiś innych egzystencjonalnych powodów nie wiedzieć czemu wiesza
  sie w domu albo rzuca pod autobus. A jednak o ile wiem do jeziora
  nie chodzą topić się mężczyźni.Albańscy mężczyźni nie cierpia
  najwyraźniej aż tak wielkich miłosnych udręk, poza tym oni nie
  zachodzą w ciążę,nie muszą posuwać się do tak rozpaczliwych gestów.


  Książka zilustrowana jest obrazem Delacroix pod tytułem "Wolność
  wiodaca lud na barykady".Na pierwszym planie widac kobietę,wyglądaj
  na najodważniejszą spośród rewolucjonistów.Reprodukcja jest źle
  wydrukowana,pokazuję ją dziadkowi.
  -Dziadku popatrz! A potem mówicie,że kobiety potrefią tylko gotować.
  -Ach,tak- odpowiada- to bardzo znany obraz, obejrzyj go sobie w
  kolorze, w małej encyklopedii włoskiej.
  Biegnę,aby obejrzeć go w kolorze, bo kolor wszystko zmienia,szukam
  nazwiska malarza, ale nie... to nie jest ten sam obraz, a jednak
  tak, to przecież ona. Nie rozumiem.Tutaj kobieta-odważna kobieta- ma
  odsłonięte piersi! A w moim podręczniku historii - nie.

  Wsiadły w autobus do Rzymu(...) Na tej ziemi Albańczycy zrozumieli,
  że moga umrzeć.Mimo swojej drapieżnej i odważnej natury zaczynają
  czuć,że kręgosłup dokucza naprawdę, że głowa może aż tak boleć i
  jeszcze zęby... Środki, stosowane przez albańskie babki tutaj nie
  działają.
  Samotność przybiera postać wrzodu żołądka,potrzebne są dziwne
  tabletki aby usnąć.Tabletki które w końcu nie dokonują obiecywanych
  przez siebie cudów, nie uwalniają duszy od trwogi egzystencji.
  Miejsce lekkomyślności zajmuje niepokój i wielu aby wyleczyc się z
  wrzodu wraca do słonecznej Albanii.
  Tam od razu czują się lepiej-zapewniają.
  Nie chcą więcej słyszeć o ziemiach obiecanych. Zrozumieli że tam się
  umiera, a oni nie chcą umrzeć.
 • nertila 22.05.08, 19:58
  Nie wiedziałam gdzie to w sumie wkleic ? czy w wątek piosenki czy w
  ten o eurovizji? ale myślę że tu też pasuje:

  Olta Boka ( słowa piosenki w 3 wersjach językowych)

  (Albania :: Eurovision 2008)

  Ora si zemer troket
  Ora e cmendur rend
  Akrepa nuk ka
  Kohen vodhe ti
  Nga jeta ime.

  Bora e zerit tend
  Mbi zemren time ra
  Mbuloi
  Stren e fundit
  Te dashurise

  Dhe ndalen akrepat atje

  Ref:
  Dite pas dite ne
  Rrahje pas rrahje
  Me kot kerkuam
  Or' e perkryer
  Nje zemer jo kurre s'mund te jete

  Nate pas nate ne
  Rrahje pas rrahje
  Ne te larguar
  Por jo nuk mundem
  Se zemren te dy e lame peng

  ___________________________________________

  English version

  The hour as heart strikes.
  The crazy hour runs.
  Pointers haven't more.
  The time has stolen you
  from my life .

  The snow of your voice
  on my heart fell
  and covered the last shelter of love.
  and pointers stopped there.

  Refrain: Day after day we
  Heartbeat after heartbeat
  Uselessly we tried
  a perfect clock
  the heart can never be.


  Night after night we
  Heartbeat after heartbeat.
  We were distant
  but we weren't able
  because we gambled the heart
  _______________________________________________

  Italian version

  L'ora come il cuore batte.
  l'ora pazza corre.
  lancette non ha piů.
  il tempo hai rubato tu
  dalla mia vita.


  La neve della tua voce
  sul mio cuore č caduta
  e coprě
  l'ultimo rifugio dell'amore.
  e le lancette si fermarono.

  Ritornello :
  Giorno dopo giorni noi
  Battito dopo battito
  inutilmente abbiamo cercato
  un orologio perfetto
  un cuore non puň mai essere

  Notte dopo notte noi
  battito dopo battito
  noi distanti eravamo
  ma non abbiamo potuto
  perché il cuore l'abbiamo giocata d'azzardo
 • bleona 23.05.08, 20:14
  a czwarta wersja językowa??
  po polsku też proszę
  pozdrawiam
 • nertila 13.02.09, 16:12
  Wiem wiem trochę się guzdrałam,ale lepiej późno niż wcale wink

  Olta Boka

  "Zemer ne lame peng"

  Godzina jak serce bije
  Godzina szalona biegnie.
  Wskazówek nie ma już
  Czas ukradłeś ty
  z mojego życia.

  Śnieg twojego głosu
  Na moje serce spada
  i przykrywa
  Ostatnie schronienie miłości

  i tu zatrzymały się wskazówki.

  Ref:
  Dzień za dniem my
  Uderzenie za uderzeniem (w sensie bicie serca za biciem serca)
  Beznadziejnie szukaliśmy
  Idealnego zegara
  Którym serce nigdy nie będzię

  Noc po nocy my
  Uderzenie po uderzeniu
  Byliśmy sobie dalecy
  Ale nie mogliśmy
  Bo zaryzykowaliśmy nasze serca.


  Olta Boka miała 16lat reprezentując w 2008 Albanię na Eurovizji i
  zaledwie 15 gdy wygrała w 2007 Festiwal Piosenki w Tiranie. Tutaj
  macie Oltę kiedy dowiedziała się ,że zdobyła pierwsze miejsce w
  konkursie piosenki w Tiranie co było jednoznaczne z faktem
  reprezentowania Albanii na Eurovizji 2008. Wzruszająca
  chwila.Piękna,młoda,bardzo utalentowana a jednocześnie skromna i
  wrażliwa dziewczyna.

  tutaj dodaję ten moment kiedy Olta przyjmuje nagrodę w Tiranie i
  dziękuje za nią wszystkim:
  www.youtube.com/watch?v=jrc7XpFn9kA

 • nertila 28.05.08, 11:24

  (Bashke me Soni)

  Luj me ty o djal oh se ma ka ënda

  Mos më thuaj se smë do bukuroshe vogël oh

  Çaj Jorie Shukarije
  Kur ma lun syrin e zije
  Kur ma lun syrin e zije ti

  Kesh për mua
  Por stë dua
  Fjalt e ëmbla kot mi thua
  Fjalt e ëmbla kot mi thua ti

  Se mu doq zani
  Vajta fustani
  Se mu doq zemra
  Mos luaj me femra
  Bukuroshe moj
  Se mu doq zani
  Vajta fustani
  Se mu doq zemra
  Mos luaj me femra
  Bukuroshe moj
  aaaaaaaaaaa
  aaaaaaaaaaa
  Çaj Jorie Shukarije
  Nuk të ndrroj as me florije
  Nuk të ndrroj as me florije jo

  As florije as ruaza
  Djalo q'më duhet unaza
  Djalo s'më duhet unaza jo

  Se mu doq zani
  Vajta fustani
  Se mu doq zemra
  Mos luaj me femra
  Bukuroshe moj
  Se mu doq zani
  Vajta fustani
  Se mu doq zemra
  Mos luaj me femra

  Bukuroshe moj
  Luj me ty o djal oh se ma ka ënda
  Mos më thuaj se smë do bukuroshe vogël oh
  Shum e mirë djalo jam, po për ty asgjë nuk kam
  Se mu doq zani
  Vajta fustani
  Se mu doq zemra

  Mos luaj me femra
  Bukuroshe moj
  Se mu doq zani
  Vajta fustani
  Se mu doq zemra
  Mos luaj me femra
  Bukuroshe moj

  aaaaaaaaaa
  aaaaaaaaaa

 • nertila 28.05.08, 11:26
  Mirupafshim

  Fryme marre por nuk jam gjalle,
  vyshkem si gjethi i vjeshtes,
  shume kam qare per ty me mall,
  une ne shpirte jam i vdekur.

  Kohet e fundit, shpresa vdes,
  shprese me nuk ka per mua,
  ndjenje e njejte ne cdo mengjes,
  s'te kam prane por prape te dua.

  Mirupafshim do te kthehem nje dite,
  me the para shume vitesh ne Amerike kur shkove,
  lulet tu thafshin,lotet mi ke ngri,
  mua m'harrove tjetrin u martove.
  (2 here)


  oj powyło mi się pare razy do tej piosenki..

 • nertila 14.06.08, 17:47
  Jest pewna skromna osóbka na tym forum,która "nęka" mnie w dobrym
  tego słowa znaczeniu prośbami o tłumaczenia z albańskiego. Gdyby nie
  ona nie miałabym motywacji by to robić, bo mało mam czasu,bo
  znajdzie sie zawsze jakaś wymówka,bo już mnie oczy pieką od tego
  gmerania w słowniku, ale myślę,że warto było się pogimnastykować.
  Chciałaś coś romantycznego? no to maszsmile
  Dla Ciebie mój ty Motywatorzewink

  Sinan Hoxha: "Mirupafshim" czyli "Dowidzenia"

  Biorę oddech,ale nie jestem żywy
  Usycham jak jesienny liść
  Bardzo płakałem przez Ciebie z tesknoty.
  W duchu jestem martwy.

  Ostatni czas,nadzieja umiera,
  Nadziei nie ma dla mnie,
  Uczucie identyczne każdego poranka
  Nie mam Cie blisko ale wciąż Cię kocham

  Dowidzenia wrócę pewnego dnia
  Po wielu latach w Ameryce do której zdążam,
  Kwiaty zwiedły,łzy przełykam(?)
  Mnie zapomnisz, innego poślubisz...

  (?) Przedostatnia linijka- poddaję się,tego to nie wiem jak
  tłumaczyć?ktoś ma jakiś pomysł?

  Piosenka jest jedną z moich ulubionych.
 • betty63 14.06.08, 18:11
  DZIEKUJE ASIU Z CALEGO SERDUCHA JEST MI GLUPIO ZE TAK CIE ZAWSZE
  NEKAM Z TYMI TLUMACZENIAMI ALE JEDNAK PRZYCZYNILO SIE TO DO CZEGOS
  DOBREGO JESZCZE RAZ BARDZO CI DZIEKUJE ZA WSZYSTKO kiss POZDRAWIAM
 • nertila 28.05.08, 11:29
  Me ty vajzë kam ra n'dashni
  Jo jo se besoj
  Se si ma prish mëndjen ti
  Këtë gjë s'po e kuptoj

  Shumë i dashuruar jam me ty
  Por ti se kupton
  E vogël je, nuk ke djallzi
  Trëndafil lule saksi

  Në ëndërr unë ty të shikoj
  Sikur ti më dashuron
  Sa dëshirë kam të takoj
  Vetëm ty të dashuroj

  Me ty vajzë kam rënë dashni
  Jo jo se besoj
  Se si ma prish mëndjen ti
  Këtë gjë s'po e kuptoj

  (2 herë)
  Lëre lëre sa të du
  Dashurova sytë e tu
  Sa dëshirë kam të takoj
  Se vetëm ty të dashuroj

  (refreni)
  Rina, Rina, Rina ti
  Mos më lër ti në vetmi
  Se pa ty jo s'mund të rri
  Rina, Rina, Rina ti
  ---------- (2 herë)

  Me sy rrugës të shoqeroj
  Jo dot s'të ndaloj
  Guxim nuk kam që të të them
  Të të them të dashuroj

  Shumë i dashuruar jam me ty
  Por ti se kupton
  E vogël je, nuk ke djallzi
  Trëndafil lule saksi

  Në ëndërr unë ty të shikoj
  Sikur ti më dashuron
  Sa dëshirë kam të takoj
  Vetëm ty të dashuroj

  Me ty vajzë kam rënë dashni
  Jo jo se besoj
  Se si ma prish mëndjen ti
  Këtë gjë s'po e kuptoj

  (2 herë)
  Lëre lëre sa të du
  Dashurova sytë e tu
  Sa dëshirë kam të takoj
  Se vetëm ty të dashuroj

  (refreni 4 herë)

  a do tej piosenki lubię wywijać z moim bąblemsmile

 • nertila 28.05.08, 11:34

  Tani ne ete nate une jam ne vetmi
  Po rri mendoj me lot ne sy
  Ti mire e di se po vuaj une
  Te pres te me sjellesh ti dashurine!

  Ca pika shiu nga qielli bien
  Akoma pres o shpirti im
  Me le te vetem deri ne agim
  Nata sonte s'paska mbarrim!

  (refreni)
  Xhan Xhan Xhana oooo
  Xhan Xhan Xhana oooo
  Xhan Xhan Xhana oooo
  Xhan t'me falesh ti dashurine
  (dy here)

  Je endrra ime, je vajze e rralle
  Te pres te me thuash vetem nje fjale
  Kete gabim do ta pranoj
  Per ty o shpirt po vuaj shume

  Ca pika shiu nga qielli bien
  Akoma pres o shpirti im
  Me le te vetem deri ne agim
  Nata sonte s'paska mbarrim!

 • nertila 29.05.08, 19:29

  K'te kmshiun tim dicka e mundon
  cigaren nate e dite po pi ne ballkon
  kur e pyesin shoket, cka po ndodh me ty
  oh ma ka bo gruaja 8 me 2.

  (ReF...)
  ohhh, ahhh,
  ohhh, ahhh
  se gruaja eshte bela

  Po ctu des gruaja mor qyqar
  harrove sa mire ishe beqar,
  cpo ndodh mor djale tani me ty
  o ta bon gruaja 8 me 2

  (ReF...)

  Se dashuria thone eshte si sheqer
  por ne martese behet zeherr
  mbyllesh porsi zogu ne kafaz
  AH DU ME PI O SHOK SE PO PLAS...

  przezabawny text smile
 • bleona 30.05.08, 20:43
  znam tę piosenkę kupę lat, Tila jeśli masz ochotę się wysilić to przetłumacz na polski
  pozdrawki wysyłam
 • nertila 31.05.08, 07:47
  Ja też znam ją odkad znam mężasmile z tym tłumaczeniem to bardzo
  chetnie jak znajdę czas. Planuję stworzyć śpiewnik z piosenkami
  albańskich wykonawców i ich polskimi tłumaczeniami. Jak na razie
  są "aż" 3piosenki przetłumaczone, więc to jeszcze potrwa...
  Acha! żeby nie było , że zbije potem na nim fortune czy coś: jak go
  zrobie to wszystkim chętnym wyślę na mejla swoje drugie dzieło,
  podobnie jak wysłałam "Album Naszego Dziecka" , który jest w 2
  wersjach językowych.I oczywista zrobię to bezpłatnie, bo poprostu
  chcę ,bo siedzenie w słownikach i kąbinowanie z albańskim sprawia mi
  przyjemność, tylko jakoś czasu brak ostatniouncertain
 • nertila 31.10.08, 14:27
  Alban Skenderaj "Nje here ne jete" / (jeden raz w życiu)


  (Je ti, ti je, ti je ajo..
  Je ti, ti je ajo..)

  Me sa duket ket nate do ta kujtoj
  Me sa duket neser nje drit e re do te me zgjoj
  Pse me thua te dua e pse e ndjej?
  Pse kur je ti me mua eren e saj me nuk e gjej?

  ref:
  Ti je ajo qe po sfidon
  Ate qe koha dot nuk po e sheron
  Ti e di se qfare me mundon mua
  Je ajo qe vjen 1 her ne jet sa dua te dua
  Por ti e di se une nuk them aq leht te dua por
  Je ajo qe vjen 1 her ne jet, nje her ne jet...

  Me sa duket kete here sdo refuzzoj
  Me sa duket tani zemren tende do ndaloj
  Ti me thua te dua e une e ndjej?
  Dhe kur je ktu me mua ndjenjen dot nuk e genjej?
  Ti je ajo qe po ndriqon, po ndriqon, aty ku dielli dot nuk po
  deperton.

  ref 2x
  Ti e di se qfare me mundon mua.
  Je ajo qe vjen 1 her ne jet. sa dua te dua
  Por ti e di se une nuk them aq leht te dua.
  Por je ajo qe vjen 1 her ne jet, nje her ne jet..


  Dhe une e ndjej se do jesh tiii!

  Ti e di se qfare me mundon mua.
  Je ajo qe vjen nje here ne jete. Sa dua te dua.
  Por ti e di se une nuk them aq leht te dua.
  Por je ajo qe vjen 1 her ne jet, nje er ne jet  Na szybkiego to mogą być tu błędy ale generalnie to chyba idzie tak:

  (Jesteś ty, ty jesteś tym..
  Jesteś ty,ty jesteś tym...)

  Najwyraźniej tej nocy będę cię wspominać
  Najwyrażniej jutro nowe światło mnie obudzi
  Dlaczego mi mówisz " kocham cię " i czemu czujesz?
  Dlaczego gdy jesteś ze mną jej wiatr mnie nie znajduje?

  Ref:
  Ty jesteś tym co wygrywa
  Tym czego czas nigdy nie uleczy
  Ty wiesz czego mi brakuje
  Jesteś tym co przychodzi raz w życiu, jak bardzo kocham Cie kocham.
  Ty wiesz , nie mówię z łatwością " kocham cię" ,
  Ale jesteś tym co przychodzi jeden raz w życiu, jeden raz w życiu.

  Najwyraźniej tym razem nie chcesz odrzucić.
  Najwyraźniej teraz twoje serce chce się zatrzymać.
  Ty mi mówisz " kocham Cię" a ja czuję to.
  I gdy jesteś tu ze mną czujemy ,że to nie bedzie kłamstwem.
  Ty jesteś tym co mnie rozjaśnia
  Rozjaśnia tam gdzie słońce nie dociera.

  I czuję ,że to będziesz ty!

  Ty wiesz czego mi brakuje
  Jesteś tym co przychodzi raz w życiu, jak bardzo kocham Cie kocham.
  Ty wiesz , nie mówię z łatwością " kocham cię" ,
  Ale jesteś tym co przychodzi jeden raz w życiu, jeden raz w życiu.

  Jak ktoś ma inny pomysł na tłumaczenie tej lub innej albańskiej
  piosenki to zapraszam do tego wątkusmile
 • nertila 10.11.08, 16:01
  no i znalazly się błędy: przyznaję się, że tłumaczyłam na szybkiego
  i trochę się nie udało uncertain Choć generalnie sens całej piosenki jest
  czytelny to jednak słówka muszę sobie jeszcze poćwiczyć..

  3wers: zamiast "czemu czujesz?" ma być "czemu czuję?"
  4wers: zamiast "jej wiatr" ma być "jej zapach"( bo wiatr tu nie
  pasował mi do sensu zdania).

  "wiatr" i "zapach" po albańsku to słówko "erë". Od erë mamy męskie
  imiona Erjon lub Erion(czyli dosłownie Nasz Wiatr).

  To tyle na dzisiaj moich Miodko-podobnych zabaw językowych big_grin

  zapraszam Wszystkich do tłumaczenia swoich ulubionych piosenek i
  wklejania ich tutaj,a jeśli ktoś znajdzie w moich tłumaczeniach
  jakiś błąd proszę mnie wtedy poprawić.Jestem tylko człowiekiem.

  Pozdrawiam wszystkich. Nertila
 • nertila 16.11.08, 19:00
  Dashuria eshte kripa e jetes,jeta pa dashuri ska shije...
  (S.FRASHERI)

  (miłość jest solą życia, życie bez miłości nie ma smaku)
 • nertila 22.11.08, 13:56
  "Bezinteresowna Miłość"

  Ludzie są nierozumni,nielogiczni i samolubni- kochaj ich mimo
  wszystko.

  Jeśli czynisz dobro,oskarżą cię o egocentryzm-czyń dobro mimo
  wszystko.

  Jeśli odnosisz sukcesy zyskujesz fałszywych przyjaciół i prawdziwych
  wrogów.
  Odnoś sukcesy na przekór i mimo wszystko.

  Twoja dobroć i bezinteresowność zostanie zapomniana już jutro-bądź
  dobry i bezinteresowny mimo wszystko.

  Szlachetność i szczerość wzmacniają twoją wrażliwość-bądź szlachetny
  i szczery mimo wszystko.

  To co budujesz latami może runąć w jednej chwili-buduj na przekór
  mimo wszystko.

  Ludzie w gruncie rzeczy potrzebują twojej pomocy i wsparcia-mogą
  cię jednak zaatakować gdy im pomagasz.
  Pomagaj i wspieraj ich mimo wszystko.

  Dając światu najlepsze co posiadasz - otrzymujesz ciosy.
  Dawaj światu najlepsze co posiadasz - mimo wszystko.  Matka Teresa

  PS. Ten tekst wisiał w ramce na ścianie w szpitalu psychiatrycznym w
  dyżurce pielęgniarskiej. Kiedy kolejny raz wyzwano mnie od "takich i
  owakich" , pluto w moją stronę albo wymachiwano mi nad głową
  pięściami za to,że mam klucz na oddział i nie chcę się nim podzielić
  z zamkniętymi pacjentami, stawałam sobie przed tą ramką i czytałam
  te słowa. Są uniwersalne. Proszę ich nie odnosić jedynie do
  pacjentów psychiatri, ale dla mnie tamte czasy najlepiej obrazowały
  właśnie słowa : Ludzie w gruncie rzeczy potrzebują twojej pomocy i
  wsparcia - mogą cię jednak zaatakować gdy im pomagasz.
  Pomagaj i wspieraj ich mimo wszystko....
 • nertila 23.11.08, 19:07

  Jeta eshte nje shans, perfito prej saj!
  Jeta eshte e bukur, admiroje!
  Jeta eshte lumturi, shijoje!
  Jeta eshte nje enderr, realizoje!
  Jeta eshte nje sfide, takoje!
  Jeta eshte nje detyre, perfundoje!
  Jeta eshte nje loje, luaje!
  Jeta eshte e kushtueshme, kujdesu per te!
  Jeta eshte pasuri, mbaje!
  Jeta eshte dashuri, shijoje!
  Jeta eshte mister, njihe!
  Jeta eshte nje premtim, plotesoje!
  Jeta eshte deshperim, kaloje!
  Jeta eshte nje kenge, kendoje!
  Jeta eshte nje perleshje, pranoje!
  Jeta eshte tragjedi, konfrontoje!
  Jeta eshte nje aventure, guxoje!
  Jeta eshte fat, beje!
  Jeta eshte teper e cmuar, mos e shkaterro!
  Jeta eshte jete, lufto per te!

  Życie jest szansą, schwyć ją.
  Życie jest pięknem, podziwiaj je.
  Życie jest radością, próbuj ją.
  Życie jest snem, uczyń je prawdą.
  Życie jest wyzwaniem, zmierz się z nim.
  Życie jest obowiązkiem, wypełnij go.
  Życie jest grą, zagraj w nią.
  Życie jest cenne, doceń je.
  Życie jest bogactwem, strzeż go.
  Życie jest miłością, ciesz się nią.
  Życie jest tajemnicą, odryj ją.
  Życie jest obietnicą, spełnij ją.
  Życie jest smutkiem, pokonaj go.
  Życie jest hymnem, wyśpiewaj go.
  Życie jest walką, podejmij ją.
  Życie jest tragedią, pojmij ją.
  Życie jest przygodą, rzuć się w nią.
  Życie jest szczęściem, zasłuż na nie.
  Życie jest bardzo drogocenne, nie zniszcz go.
  Życie jest życiem, obroń je.  Podobno mając siedemdziesiąt lat, Matka Teresa w ten sposób
  streściła swoją filozofię życiową.

 • ally-t 04.03.09, 09:28
  Shok e mik ne rrezik; ne rrezik e ne nevoje - shoku shokun ta
  ndihmoje!

  Znaczy to, ze przyjaciel przyjacielow zawsze pomoze w potrzebie, czy
  sytuacji zagrozenia... wiele to tlumaczy wink (PS - sorry, jesli ten
  cytat gdzies juz byl, nie czytalam wszystkich tongue_out )
 • nertila 04.03.09, 13:46
  Tego jeszcze nie było, bardzo dziękuję za podzielenie się nim z
  nami. Proszę o więcej podobnych zdań wraz z tłumaczeniem na polski.
  Nawet takie proste,krótkie zdanka są pomocne w nauce języka.

  Pozdrawiam.

  Nertila
 • nertila 27.09.09, 13:39
  Pse gratë parull?

  - Pse të qarë? - Një djalosh pyeti mamaja tij.
  - Sepse unë jam një grua, u përgjigj ajo.
  - Unë nuk e kuptoj, tha.
  Ajo e përqafoi atë dhe i tha: "... dhe kurrë ti nuk e kuptoni,por
  mos u bëni merak ,kjo është normale.“
  Më vonë, djali i kërkoi babait të tij:
  „Pse Nënë të qarë pa një arsye?“
  “Të gjitha gratë janë të qarë pa arsye.“ ... Kjo ishte te gjitha që
  ju mund të përgjigjet për të.
  Djali i vogël u rrit dhe u bë një njeri dhe ende nuk e dimë përse
  femrat qaj. Së fundi djali gjunjëzohem,nga duart në lutje dhe
  tha, "Perëndia ... Pse gratë qaj (aq lehtë)? Dhe Zoti tha se në atë:
  -Kur unë krijoi grua vendosur për ta bërë atë unike. I bëri supet e
  saj aq të forta sa të bartin barrën e të gjithë botën! I dha asaj
  fuqi të jashtëzakonshme, duke lejuar që Ajo lind fëmijët, si dhe
  rezistoj kundërshtimit, ndonjëherë shkaktohet nga fëmijët e saj!I
  dha asaj vendosmëri, e cila e lejon atë të kujdesit për familjen dhe
  shokët. Nuk ka frikë të sëmundjes!Unë kam krijuar Ajo të
  ndjeshme,për të dashur të gjithë fëmijët, edhe kur fëmijët e saj do
  të demtojnë atë shum! I dha asaj fuqi per që të kujdeset për burrin
  të saj ,megjithë difektet e tij, Unë e bëri atë nga brinjë e
  njeriut, në mënyrë që të mbrojnë zemrën e tij! I dha asaj mençuri të
  dini se nje burri i mirë asnjëherë nuk lëndojnë gruan e tij.
  Ndonjëherë, megjithatë, në provë fuqinë e grave, provë fuqinë e saj
  dhe këmbëngulje në besimin e gruas ne burrin e saj. O djali im, në
  fund ......I dha gjithashtu asaj lotët për të qaj. Kjo është vetëm 1
  dobësia e saj!Nëse ju shihni kurrë ajo qan, tregoni e saj sa shume e
  doni dhe sa shume ajo bën për të tjerë. Edhe nëse ajo ende qan, ti
  kë bërë ,se ajo ndjeheshin shumë më mirë.
  Ajo është unik!  Dlaczego kobiety płaczą?


  - Dlaczego płaczesz? - chłopiec zapytał swą mamę.
  - Ponieważ jestem kobietą, odpowiedziała mu.
  - Nie rozumiem, odpowiedział.
  Ona go przytuliła i rzekła: ...i nigdy się nie dowiesz, ale nie
  martw się to normalne.
  Później chłopiec spytał swojego Ojca:
  -Dlaczego Mama płacze bez powodu?
  -Wszystkie kobiety płaczą bez powodu.
  ...było to wszystko co mógł mu odpowiedzieć.
  Mały chłopiec urósł i stał się mężczyzną i wciąż nie wiedział
  dlaczego kobiety płaczą. Nareszcie uklęknął, złożył ręce i zapytał:
  Boże... Dlaczego kobiety płaczą (tak łatwo)? A Bóg mu odpowiedział:
  -Kiedy tworzyłem kobietę postanowiłem ją uczynić wyjątkową.
  Stworzyłem jej ramiona na tyle silne by mogła dźwigać ciężar całego
  świata! Dałem jej nadzwyczajną siłę, pozwalającą jej rodzić dzieci
  jak również znosić odrzucenie, spowodowane czasem przez jej własne
  dzieci! Dałem jej stanowczość, która pozwala jej na opiekę nad
  rodziną i przyjaciółmi. Nie boi się chorób! Stworzyłem Ją wrażliwą,
  aby kochała wszystkie dzieci, nawet wtedy, gdy jej własne ją bardzo
  skrzywdzą! Dałem jej siłę, aby opiekowała się swoim mężem mimo jego
  wad, Zrobiłem ją z żebra swego męża, tak, aby chroniła jego serce!
  Dałem jej mądrość, aby wiedziała, że dobry mąż nigdy nie skrzywdzi
  swej żony. Czasem jednak testuje jej siłę i wytrwałość żony w wierze
  w niego. Synu mój, na sam koniec... ...Dałem jej również łzę do
  wypłakania. Jest to jej jedyna słabość! Jeśli kiedyś zobaczysz, że
  płacze, powiedz jej jak bardzo ją kochasz i jak wiele robi dla
  innych. I jeśli nawet wciąż płacze, sprawiłeś, że poczuła się o
  wiele lepiej.
  Ona jest wyjątkowa!
 • nertila 25.02.10, 15:21
  W sumie nie wiedziałam gdzie to zamieścić czy tu czy wątku książki ale jako że ten tytuł w wątku książki już jest to tu wkleję trochę albańskiej poezji z antologii jaką mam u siebie. Jej autor - Mazllum Saneja, przetłumaczył na polski poezję wielu albańskich twórców,a także przetłumaczył na albański dzieła polskich poetów. Antologię trudno dostać na rynku. Ja walczyłam o nią na allegro i przegrałam aukcję,którą wygrała pani dającą za nią 50zł... Swoją antologię znalazłam tydzień po przegranej aukcji za 27zł na wyprzedaży w antykwariacie big_grin Jest to wydanie z 1993roku,ma pożółkłe kartki więc żaden bestseller ostatniego roku,ale mimo to jak widać są osoby które zapłacą za tę pozycję sporo pieniędzy. Cena nalepiona na mojej jest z 93roku : 67.000 zł.

  Z antologii "TYLKO ITAKA POZOSTANIE" autor Mazllum Saneja:
  wiersz pt."Winien jest Albańczyk" autor Ali Podrimja


  Winien jest Albańczyk
  że żyje
  i chodzi na dwóch nogach


  Ja który zażywam lekarstwa na uspokojenie
  i poluję przez cały czas packą
  na muchy w ubikacji


  Winien jest Albańczyk
  że swoją żonę zhańbi
  a rodzinę moją napawa niepokojem


  Jabłko które zdąży zerwać moja ręka
  z wysokiej gałęzi
  spada do Studni martwym słowem


  Winien jest Albańczyk
  że nie istnieje już
  Turcja Ameryka Norwegia


  Gułag który jest tak daleko


  Ci którzy mnie wybierali
  a potem opuścili
  i tak poczułem przedsmak śmierci


  Winien jest Albańczyk
  że chodzi głodny
  i nie sypia po nocach


  Akwedukty już popękały
  A bałkańskie katakumby
  legły w gruzach


  Winien jest Albańczyk
  że rysuje moją twarz w świetle księżyca
  wyważa okna wprowadza do domu strach brudnej wody


  Winien jest Albańczyk
  że mówi po albańsku
  że je jak Albańczyk
  że sra jak Albańczyk


  Winien jest Albańczyk
  Albańczyk jest winien
  za wszystkie moje upadki


  I za mój zepsuty ząb
  i za mój martwy uśmiech
  dlatego dlatego STRZAŁ


  Ha ha ha
  ha ha
  ha


  Ja Ci wybaczę mój Panie

 • nertila 25.02.10, 15:29
  Z antologii "TYLKO ITAKA POZOSTANIE"

  Xhevahir Spahiu

  "Jak ten stadion"


  Kiedy czekałem na Ciebie
  Kiedy czekałem na Ciebie obok wielkiego stadionu
  Czas rozstania wydawał mi się
  jak sześć dni milczącego tygodnia
  W oczekiwaniu dnia siódmego


  Nie wiem dlaczego
  Kiedy czekałem na Ciebie
  Wydało mi się że jestem jak ten pusty wielki stadion


  ******


  Bardhyl Londo

  "Tylko Itaka pozostanie"

  Zmieniły się statki.Nie są jak w czasach Odyseusza.
  Zmieniły się miłości. Nie są jak w czasach Menelaosa.
  Kobiety są inne. Niepodobne do Heleny.
  I znów będą się zmieniać jak wieki płynące.


  Tylko Itaka pozostanie
  Itaka u dziecka, Itaka u geniusza
  ona,wieczna
  sen,
  miłość,
  życie,
  śmierć:
  Itaka - sam człowiek.
 • nertila 25.02.10, 15:45
  Ilirian Zhupa

  "Bardzo dorosłem"

  -Czekajcie aż dorosnę!- dawno im powiedziałem,
  Trawie na podwórzu i kotkowi kolorowemu,
  Kotkowi kolorowemu i winorośli,
  Winorośli i dorosłej dziewczynie,
  Dorosłej dziewczynie i małemu dziecku,
  Małemu dziecku i gęstemu deszczowi,
  Gęstemu deszczowi i wiekowemu starcowi,
  Wiekowemu starcowi i żelaznej bramie,
  Czekajcie aż dorosnę- dawano im powiedziałem.

  Zawczasu pisałem wiersze i historię
  Wiecznych starców i dobrych dziewczyn,
  Poszedłem by znaleźć- i doznałem szoku.

  Oni czekali żebym dojrzał!
  Trawa wyschnięta a kot zdechł,
  Kot zdechł a winorośl uschnięta,
  Winorośl uschnięta a dziewczyny osiwiałe,
  Dziewczyny osiwiałe a dzieci dorosłe,
  Dzieci dorosłe a deszcz ucichł,
  Deszcz ucichł a starcy umarli,
  Starcy umarli a brama zardzewiała,
  Bardzo dorosłem i wcale na mnie nie czekali!


  Powoli odeszli i nagle obudziłem się
  pozostawili znaki życzeń i pracy,
  o których będą mówić dzieci i przyjaciele
  Gdy mnie nie będzie.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Booking.com
Nakarm Pajacyka