Dodaj do ulubionych

Ile trwa proces wykupu mieszkania na Bielanach ?

IP: *.dynamic.chello.pl 12.04.12, 19:39
Proszę o informację jaka jest procedura (jak to wygląda w praktyce) wykupu mieszkania, ile czasu to moze trwać i czy faktycznie urzędnicy mogą działać na szkodę najemcy - wydłużając czas, tak aby nie wykupić mieszkania jeszcze w tym roku, gdyz od 2013 roku wchodzą nowe przepisy i nie korzystne na najemców ?
Edytor zaawansowany
 • Gość: Gość IP: *.dynamic.chello.pl 13.04.12, 22:32
  Czy to jest długi proces i skomplikowany, czy w ciagu miesiąca można wykupić mieszkanie ?
 • Gość: Żoliborzanka IP: *.dynamic.chello.pl 13.04.12, 22:54
  Proces jest długi, powinien trwać do 6 m-cy, ale w praktyce bywa różnie i w każdej chwili mogą Ci powiedzieć że nie są zainteresowani sprzedażą "Twojego" mieszkania. Jest to ich własność i mogą sobie z nią robić co chcą. Dopóki nie masz podpisanego protokołu z rokowań, nie masz żadnej pewności, że Ci go sprzedadzą. A to już jest ostatni etap. Potem tylko wpłata pieniędzy i spotkanie u notariusza. Ale warto próbować i nie odpuszczać urzędasom. Dzwonić, pytać, domagać się jasnych odpowiedzi.
 • Gość: gosc IP: *.dynamic.chello.pl 13.06.12, 14:30
  To prawda, Dzielnica Bielany utrudnia i stara się nie dopuszczać do sprzedaży mieszkań (tam gdzie może być maksymalna bonifikata - jasno to utrudnia). To jest jawna dyskryminacja ludzi starszych, którzy z uwagi na swój wiek i lata zamieszkania mają maksymalną bonifikatę i to tym ludziom utrudnia się wykup, wydłuża terminy. Dowiedziałam się nieoficjalnie, że polityka Dzielnicy Bielany jest taka, aby właśnie w takich przypadkach celowo przedłużać ten proces aby ludzie nie zdążyli wykupić mieszkań.
  Proszę o radę jak zaradzić takim działaniom.
 • Gość: Żoliborzanka IP: *.dynamic.chello.pl 14.06.12, 10:23
  Nic nie poradzisz. W całej Warszawie wstrzymują się (nieoficjalnie) ze sprzedażą mieszkań z bonifikatą.
  A co konkretnie mówią Ci w urzędzie i ile czasu już czekasz?
 • Gość: 456 IP: *.warszawa.vectranet.pl 17.06.12, 09:26
  Gmina musi dysponować zasobem mieszkań komunalnych. A jesli na prawo i lewo zacznie sprzedawac i to z dużą bonifikata swoje mieszkania, to nic nie zostanie... a kolejka ludzi czekajacych sie wydłuża z roku na rok. Wówczas musiała by budowac nowe bloki by chociaz w minimalny sposób zaspokoic potrzeby mieszkaniowe ludzi kwalifikujacych się na lokale komunalne. I pytanie - z czyich pieniędzy budpowane byłyby mieskzania? Oczywiście z naszych.
  Już jest projekt nowej ustawy dot. mieszkalnictwa komunalnego. Podobno umowy miałyby byc zawierane na max 5 lat, a nie jak teraz na czas nieokreslony. Do tego mieszkania przyznawane wg róznych kryteriów w tym dochodowych, brak "dziedziczenia" mieszkań... czyli jak np. najemcy umierają (rodzie), to córka czy syn może zostac, pod warunkiem ze spałnia kryteria, jesli nie to pozostac w mieszkaniu nie może. A jak np. kwalifikuje sie pod wzgledem dochodowym, a miekszanie jest duże, to tez nie zostanie tylko daja mniejsze... i tak zamiast samemu zajmowac 50-60 m2 mieszkanie przydzielaja 20m2. I to jest dobre, bo gdy warunki dochodowe sie poprawiaja, to ludzi moga sobie kupic własne mieszkanie lub wyjanąc na wolnym rynku, a nie okupowac komunalne, na które być może czeka rodzina naprawde potrzebująca.
 • Gość: Gość IP: *.dynamic.chello.pl 17.06.12, 21:01
  poruszony problem dotyczy konkretnie wykupu (procedury, która obecnie obowiązuje) a nie nowelozacji ustawy - to jest osobny wątek i podzielam wypowiedz - w tym wątku chodzi o kwestię związaną z procedurą i pracą urzędu, który działa w tej kwestii niezgodnie z prawem, utrudniając wykupy mieszkań w momencie obowiązujących jeszcze przepisów ...
 • Gość: 987 IP: *.dynamic.chello.pl 20.06.12, 18:34
  Jest uchwała rady dzielnicy - w której są ujęte bloki w których nie ma obecnie sprzedazy.
  Powoływanie sie na wielką bonifikate i osoby starsze to bzdura - nie trzeba mieszkac 80 lat by miec 80% zniżkę wystarczy 10 lat.

 • Gość: wawa IP: *.dynamic.chello.pl 20.06.12, 22:27
  ok, a co zrobić jak blok według rozporządzenia przeznaczony jest do wykupu i jedni dostają zgodę a inni nie?
 • Gość: 987 IP: *.dynamic.chello.pl 21.06.12, 08:41
  ludzie w jakim kraju wy żyjecie....
  masz urzędowy sposób postępowania - nie wiem jak dokładnie tu wygląda, ale z pewnością:
  1. składasz wniosek o wykup
  2. czekasz na odpowiedź pisemną z urzędu
  3. ustosunkowujesz się do niej
  Zarząd nie działa wg własnego uznania - tylko wg litery prawa.
  Sąsiad wykupił - nie ma możliwości byś ty nie wykupił. Składasz skargę na decyzję Zarządu - chyba do Rady Dzielnicy. Ale spokojnie możesz złożyć do Biura Polityki Lokalowej tego miejskiego- oni prowadzą nadzór nad Wydziałami Zasobów Lokalowych i nad Burmistrzem a dalej Zarządem w gestii lokalów.
  Tu nie ma i nie może być samowolki.
  Zawsze możesz się posiłkować radnymi z komisji mieszkaniowej - przyjmują na dyżurach i oni również opiniują sprzedaż tych lokali. Chociaż oni dostają gotowe projekty uchwał przygotowane przez Zarząd (nazwiska zaakceptowane przez WZL). Ale Komisje są m.in. w celu wyjaśnien wszelkich spraw mieszkaniowych. Napisz do nich, ale przejdź sie do kogoś z komisji. Odpytają WZL i burmistrza i dostaniesz odpowiedz.
 • Gość: 987 IP: *.dynamic.chello.pl 21.06.12, 08:48
  Tylko by złożyć wniosek - musisz sam spełniać kryteria. Bez zaległości i z tyt. prawnym do lokalu. Gdy budynek ma jasną sytuację - wykup trwa dużo krócej. Kwestia wyceny przez rzeczoznawcę i zebrania kilku osób do wspólnego aktu notarialnego.
  Chyba co 6 m-cy dzielnica występuje do odpowiedniego urzędu o stan sytuacji prawnej budynku (czy nie ma roszczeń) i ta odpowiedź dość długo do nich wraca. Gdy nagle znajduje się ktoś - kto zgłasza sobie roszczenia do budynku - wykup zostaje wstrzymany do prawomocnej decyzji sądu. I to wstrzymany dla wszystkich - nawet dla tych co już przeszli weryfikację, zapłacili za rzeczoznawcę, wpłacili kaucję - oni też zostają wstrzymani.
 • Gość: gosc IP: *.dynamic.chello.pl 21.06.12, 21:35
  bardzo fajnie opisane, krok po kroku, dziękuję za wyjaśnienie - pomogło mi ustalić plan działania. Pozdrawiam,
 • Gość: 987 IP: *.dynamic.chello.pl 22.06.12, 09:05
  bielany.waw.pl/page/index.php?str=1077

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka