Dodaj do ulubionych

Film dokumentalny „Luter i rewolucja protestancka”

12.12.17, 09:36
Gorąco polecam film Grzegorza Brauna „Luter i rewolucja protestancka”, ukazujący prawdziwe oblicze reformacji.


Film dokumentalny „Luter i rewolucja protestancka" to wielkie i niezwykle ważne dzieło. Międzynarodowe przedsięwzięcie‚ w którym wzięli udział najwybitniejsi specjaliści w dziedzinie reformacji z całego świata: historycy‚ filozofowie i teolodzy‚ wyreżyserowane zostało przez cenionego‚ polskiego reżysera dokumentalistę Grzegorza Brauna. Inspiracją dla powstania filmu‚ którego polska premiera odbyła się w listopadzie 2017 roku‚ była 500. rocznica wystąpienia Marcina Lutra z 1517 roku.


Film jest bardzo merytorycznym dokumentem, zarówno w sensie historycznym‚ jak również teologicznym‚ zwłaszcza w świetle zaprezentowanych, nieznanych wcześniej faktów, ale także tych zapomnianych lub celowo pomijanych. Odkłamuje mit Marcina Lutra i protestantyzmu, przedstawianego przez stulecia jako reformację Kościoła Katolickiego z początku XVI wieku. W rzeczywistości była doskonałym pretekstem dla przeprowadzenia politycznej rewolucji przez ówczesne władze świeckie w Niemczech, a następnie w kolejnych krajach europejskich, motywowanej przede wszystkim osiągnięciem ogromnych zysków ekonomicznych w drodze masowej grabieży dóbr kościelnych.


Dokument ukazuje przepaść dzielącą rzymski katolicyzm, stanowiący rdzeń chrześcijaństwa‚ cywilizacji europejskiej i Zachodu, wsparty cywilizacją starożytnego Rzymu i Grecji od protestantyzmu‚ będącego jej zaprzeczeniem‚ uwstecznieniem duchowym‚ teologicznym‚ etycznym, relatywizmem moralnym i intelektualnym infantylizmem, niosącym dehumanizację‚ kulturowe spustoszenie‚ wieloletnie wojny religijne‚ palenie ludzi na stosach oraz antysemityzm na nieznaną dotąd skalę. Jest wreszcie powrotem do barbarzyństwa i pogaństwa z elementami wręcz satanistycznymi.


Nie przypadkowo kult Marcina Lutra stał się inspiracją dla destrukcyjnych działań politycznych w późniejszych wiekach‚ na czele z Narodowym Socjalizmem hitlerowskich Niemiec, jak też w okresie Rewolucji Francuskiej i Rewolucji Bolszewickiej w Rosji Sowieckiej. Rewolucja protestancka z początku XVI wieku‚ kładzie się cieniem także na czasy obecne‚ wywierając negatywny wpływ w wymiarze społecznym‚ kulturowym‚ ekonomicznym i politycznym na skalę globalną. Tym bardziej jest to istotny powód‚ dla którego ten film koniecznie trzeba zobaczyć.


Strona internetowa poświęcona filmowi Grzegorza Brauna „Luter i rewolucja protestancka”
Edytor zaawansowany

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka