Dodaj do ulubionych

Chrome beta i permanentna akceptacja

02.11.19, 18:00
http://fotoforum.gazeta.pl/photo/8/sd/qf/mqca/vj6dAm4jGjvI3cMllX.jpg
.
79.0.3945.16 (Official Build) beta (64-Bit) (cohort: Beta)
.
Dlaczego mi akceptacji nie zapamiętuje?
Ciasteczka akceptuję automatyczne.
Dla spokoju zresetowałem kompletnie, wygenerowałem nowy profil, i dupa.
To klikanie jest denerwujące.

--
Pustelnia
Obserwuj wątek
    • wariant_b Re: Chrome beta i permanentna akceptacja 02.11.19, 19:48
      Obecnie domyślnym ustawieniem przeglądarek jest nieakceptowanie plików cookies firm trzecich.
      To, że normalna instalacja Chrome jeszcze akceptuje ciasteczka z rodo.agora.pl
      wynika tylko z tego, że kiedyś domyślne ustawienia były łagodniejsze i przy aktualizacji pozostały
      po poprzednich wersjach przeglądarki. Czyli dochodzisz w ustawieniach lub wpisujesz z palca:
      chrome://settings/content/cookies i przestawiasz wajchę dla "Blokuj pliki cookie innych firm"
      lub robisz wyjątek dla Agory.

Nie wiem kiedy fakt, że spartolili robotę dotrze do Administracji, ale wygląda na to, iż nie prędko.
            • wariant_b Re: Chrome beta i permanentna akceptacja 02.11.19, 23:50
              > Przyślij mi mailem Twój profil, zobaczymy.

Zobaczyłem wcześniej - po restarcie maszyny wirtualnej problem pokazał się i u mnie.

Skoro nie były to jawne ustawienia, przepatrzyłem co mamy w chrome://flags
              i wygląda na to, że za problem odpowiadają inne defaulty dla SameSite cookies.
              Zmieniłem dla próby "SameSite by default cookies" z Default na Disabled i ciasteczka
              dla RODO zaczęły działać. Niestety, będzie to wymagało trochę poszperania po Internecie,
              bo byt jest stosunkowo nowy, ale z tego co już wyczytałem zanosi się na to, że od wersji
              Chrome 80 to właśnie (SameSite=Lax) będzie defaultem, więc zanosi się na kolejne
              burzliwe dyskusje na temat komunikatu RODO, który za żadne skarby nie chce zniknąć.

Nie zostaje nic innego jak poczytać specyfikacje RFC, skoro programiści Agory nie chcą tego zrobić.
              Sorki za niewłaściwe sugestie, ale do czytania forów gazety skonfigurowałem sobie Firefoxa,
              a przy pomocy Chrome przeglądam prawie całą resztę witryn, więc nie znam tego problemu.
                  • wariant_b Re: Chrome beta i permanentna akceptacja 03.11.19, 14:26
                    Czyli wróciliśmy do chyba pierwszego z proponowanych rozwiązań - wycięcia komunikatów RODO
                    za pomocą filtrów Adblocka, bo zdaje się to właśnie robi dodatek "I don't care about cookies".
                    Użytkownik i tak nie widzi różnicy, czy udzielił zgody, czy jej nie udzielił. Na ilość i upierliwość
                    reklam nie ma to większego wpływu, a zgoda i tak jest anonimowa i nie powiązana z kontem.

U siebie zainstalowałem proponowany przez autora dodatku zestaw filtrów do ABP.
                    Całkiem obszerny - 16688 linii, w tym nasza ulubiona: ||rodo.agora.pl/agreement/check$script
                    którą wystarczy dodać do własnych filtrów i komunikat przestanie się wyświetlać.
                    • wariant_b Re: Chrome beta i permanentna akceptacja 03.11.19, 14:41
                      Przestawienie w Chrome 79beta "SameSite by default cookies" na Disabled działa na nasze RODO również.
                      Pokazuje, jak należy naprawić ciasteczko, by sposób uzyskiwania zgody był zgodny z aktualnymi standardami.
                      Czyli narzędzie do edycji plików cookies też pewnie pozwoliłoby rozwiązać problem. Poprawiłem gazetowe
                      ciasteczko odpowiedzialne za zapamiętanie dla której lokalizacji ma być tygodniowa prognoza pogody.
                      Programistom gazety ciągle nie udało się tego dokonać.
                    • zbyfauch Re: Chrome beta i permanentna akceptacja 03.11.19, 15:59
                      wariant_b napisał:
                      > ||rodo.agora.pl/agreement/check$script którą wystarczy dodać do własnych filtrów
                      > i komunikat przestanie się wyświetlać.

Aż takim fachowcem nie jestem i skoro wtyczka działa, nie chce mi się szukać po internetach i kombinować. :)

--
                      Pustelnia
                      • wariant_b Re: Chrome beta i permanentna akceptacja 04.11.19, 09:00
                        Tu nie ma co kombinować - strony gazety są tak napchane reklamami, że trudno z nich korzystać
                        bez pomocy jakiegoś blokera. Wprawdzie przeglądarki coraz częściej mają wbudowane własne blokery
                        wycinające sporo z gazetowych reklam (Opera, Firefox, Chrome), ale zwykle są one dość słabo zarządzalne,
                        więc najprościej zainstalować jakiś dodatek typu ABP i albo definiować własne filtry (po prostu wskazując
                        element, którego nie chcemy więcej oglądać) lub skorzystać z gotowych dodatkowych zestawów filtrów.

Jakieś półtora roku, kiedy po wejściu ustawy o RODO pojawił się ten irytujący i wadliwie działający
                        komunikat w dyskusji na "Forum o Forum" chyba najpopularniejszym rozwiązaniem było doinstalowanie
                        filtra: "Polskie Filtry Elementów Irytujących", który w dalszym ciągu godny jest polecenia i również
                        blokuje felerny komunikat o RODO i inne "upierdliwości" na różnych polskich stronach internetowych.

Natomiast osobnym tematem jest, jak "naprawić" wadliwe oprogramowanie Agory w przypadku,
                        kiedy nie blokujemy komunikatu o RODO, a nie działa poprawnie zapamiętywanie lub obsługa ciasteczka
                        rodo.agora.pl na stronach forum.gazeta.pl. Twój przypadek to kolejny kwiatuszek do kolekcji. W tym przypadku
                        Chrome 79beta wprowadziło nowe ustawienia domyślne, przy których ciasteczko nie miało prawa działać
                        jako niezgodne z aktualnymi standardami dla ciasteczek (brak zalecanych deklaracji dla SameSite).

Ciasteczka firm trzecich najczęściej wykorzystywane są w celu, niekoniecznie legalnego, śledzenia
                        użytkownika, ale również przy niektórych działaniach hackerskich, więc aktualnie zalecaną strategią
                        dla przeglądarek jest umożliwienie ich blokowania lub blokowanie domyślne, jak w Chrome 79beta,
                        w którym Google przyjęło i tak łagodną strategię - blokuje ciasteczka niespełniające standardów.
      • wariant_b Re: Chrome beta i permanentna akceptacja 05.11.19, 22:17
        > Trwają prace nad rozwiązaniem tego problemu.

Już od półtora roku.

Dla mnie jedynym widocznym efektem tych prac jest to, że automat wyliczył mi bana
        na "forach wrażliwych" za wycięte gałązki z "O forum" z opisami, jak pozbyć się problemów
        we własnym zakresie. Dobre chociaż i to, bo widać, że ktoś czuwa nad reputacją Forum.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka