Komentarze do artykułu

Polska = papież, przyroda i grill. Co sądzimy o transformacji?

Polacy dobrze oceniają naszą transformację ustrojową, wstąpienie do UE, grillowanie, możliwość zakładania własnych firm, zagraniczne wakacje, powstanie prywatnych mediów. Mniej podobają im się prywatyzacja, pisma erotyczne w kioskach, Parada Równości i media katolickie.

Re: Polska = papież, przyroda i grill. Co sądzimy Dodaj do ulubionych


Aby dyskusja była bardziej merytoryczna, podam Wam teraz kilka faktów na temat naszego kraju.

1. Zgodnie z danymi OECD Polacy pracują dziś niemal 1900 godzin rocznie - obok Koreańczyków najwięcej wśród państw należących do tej organizacji. Więcej, niż Japończycy czy Amerykanie i niemal o połowę więcej, niż Niemcy, którzy w ciągu roku przepracowują niecałe 1400 godzin. Widać to później po twarzach ludzi na ulicach - niemieckie są wypoczęte i zadowolone a polskie - sami wiecie...

2. Raporty organizacji Extended DISC zajmującej się kwestiami HR wskazują, że w kategorii "narodowego poziomu stresu" Polacy zajmują czołowe miejsce na świecie, czyli mówiąc oględnie należą do najbardziej zestresowanych narodów świata.

3. W socjalistycznej Polsce, gdzie panuje "wszechwładza związków zawodowych" do związków należy 17% pracowników. W liberalnej, probiznesowej Irlandii - ponad 50%

4. Eurostat wskazuje, ze średnia pensja netto w 2008 roku wynosiła w Polsce 5,9 tys Euro rocznie. W Niemczech, Holandii czy Wielkiej Brytanii jest to ponad 25 tys Euro.

5. W Wywiadzie dla "Gazety Wyborczej" były wiceprezes NBP dr hab. Krzysztof Rybiński wskazał, że za 30 lat nasz kraj zajmie 9 miejsce na świecie pod względem średniego wieku obywatela - słowem będziemy krajem starców. Nasze wskaźniki demograficzne jesze w 1989 roku należały do najlepszych w Europie. Po "terapii szokowej" nastąpił błyskawiczny upadek. Średnio na kobietę w wieku rozrodczym przypada u nas 1,39 dziecka, gdy do odtworzenia populacji w dotychczasowej ilości wskaźnik ten musi wynieść 2,1. Oczywiście dochodzi do tego emigracja młodych.

twx.bloog.pl/id,3926733,title,Zmiany-demograficzne-badanie-przyrostu-naturalnego-w-Polsce-w-latach-1950-2005,index.html?ticaid=6ae5a

6. W czasach niedoboru mieszkań cała Europa prowadziła intensywne programy taniego budownictwa socjalnego. W Polsce sprawę tą powierzono "wolnemu rynkowi". Ostatnimi czasy media informują nas, że metr mieszkania w Warszawie kosztuje tyle samo, co metr mieszkania w Wiedniu bądź Monachium - przy czterokrotnie niższych zarobkach. Rocznie buduje się 80- 120 tys mieszkań. Za Gierka budowano 300 tysięcy a w Hiszpanii w czasach największego boomu - nawet 700 tys. mieszkań. Oficjalna (po kiwkach) rentowność największego dewelopera w kraju JW Construction wynosi 32% (źródło: "Rzepa")

7. Analitycy wskazują, że w średnio optymistycznym wariancie emerytury dzisiejszych trzydziestolatków wyniosą 40% ostatniego wynagrodzenia. Mediana zarobków w Polsce wynosi ok 1800 zł netto. Mnożąc to razy 0,4 wychodzi nam, że połowa obecnie zatrudnionych otrzyma emeryturę równą lub niższą niż 720 zł- chyba, że nastąpi szybki wzrost wynagrodzeń, na co się nie zanosi.

8. Dług publiczny III RP na koniec 2010 roku wynieść ma według Komisji Europejskiej 843 miliardy złotych. Kontynuacja obecnej polityki sprawi, że za 3-4 lata dług przekroczy magiczną granicę biliona Euro. NIektórzy powiadają, że niedługo będzie o nas głośno. Jak o Węgrzech...

9. W ciągu zaledwie 20 lat Polska z kraju komunistycznego stała się państwem największych w Europie różnic społecznych. Index Giniego wynosi u nas wg Eurostat 34,5 a wg OECD Factbook - 38. W socjologii przyjmuje się, że gdy wskaźnik ten przekroczy 40, wtedy kończy się cywilizacja, a zaczyna się oligarchia i III świat. Wszystko zatem przed nami. Dla porównania Czechy, Węgry , Słowacja i Niemcy mają wartość wskaźnika poniżej -30.


10. Ponad połowę PKB i ponad 3/4 eksportu generują firmy z przewagą kapitału zagranicznego. Jeśli ekport stanowi u nas zaledwie 25% PKB, to wychodzi , że polski kapitał eksportuje 25% x 25% = 6,25% polskiego PKB. . Zagraniczne inwestycje są w dużej części zwolnione z podatków, przez co aby utrzymać państwo należy podnosić VAT zwykłym szarakom


11. W przygotowywanym na zlecienie KE "rankingu lizbońskim" mierzącym innowacyjność gospodarek Polska zajmuje 27 miejsce na 27 państw należących do UE

12. Eurostat wskazuje, że w Polsce na milion mieszkańców do Europejskiego Biura Patentowego zgłaszane jest 3,2 aplikacji patentowej. W Niemczech wskaźnik ten wynosi 280 a w Czechach- pond 10.


"Polacy mają depresję totalną a to dlatego, że nie ma słońca przez nieomal 9 miesięcy w roku a lato bywa czasem nie gorące"

--
=======================================================
Cześć Zbyszek
Przeczytaj całą dyskusję
  • drzewko
  • od najstarszego
  • od najnowszego
  • drzewko odwrotne

Wysyłaj powiadomienia o nowych wpisach na forum na e-mail:

Aby uprościć zarządzanie powiadomieniami zaloguj się lub zarejestruj się.

lub anuluj

Zaloguj się

Nie pamiętasz hasła lub loginu ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.