Dodaj do ulubionych

Zakłady ślusarskie, które udają mennicę

IP: *.home.aster.pl 10.12.10, 22:12
W tej nazwie bardziej przeszkadza mi słowo "Narodowa".
Wnoszę, że idąc tym śladem ktoś może wpaść na pomysł założenia firmy "Hydraulik Narodowy" albo "Automyjnia Narodowa". Ciekawe.
Oczywiście nie dziwię się również oburzeniu Mennicy Polskiej, że ktoś wykorzystuje jej renomę.
Obserwuj wątek
   • maryshaa Re: Zakłady ślusarskie, które udają mennicę 11.12.10, 00:06
    Mennica też jest wolnorynkowa. Cóż na tym właśnie polega wolny rynek, że konkurencja próbuje się wybić kosztem lepszego. Mannica Polska S.A. próbuje po prostu bronić swojej pozycji rynkowej i wcale się im nie dziwię. Mają jednak tak fajnie rozbujany eksport, że spokojnie sobie poradzą z takimi firmami-krzak.
    --
    Sesja na Stadionie Narodowym?
  • jacgg Geszeft Jakubasa, który udaje Mennicę Polską 11.12.10, 03:52
   Ja mam pytanie - dlaczego państwo sprzedało Jakubasowi* Mennicę Polską, założoną w 1766 r. przez króla Stanisława Augusta, rezygnując z bicia własnej monety oraz bardzo dochodowego rynku numizmatów kolekcjonerskich (produkcja jest prosta, jak cep - przebitka wielokrotna)?

   Prywatyzacja została sfinalizowana w kwietniu tego roku przez miłościwie nam panującego Don Tuska i jego Grada. Jakubas bije polskie monety, korzystając z marki sprzedaje inwestycyjne sztabki złota, wydaje wszystkie polskie odznaczenia państwowe, medale, pieczęcie, znaki probiercze...

   Ponadto Mennica Polska pod wodzą Jakubasa każdym mydłem i powidłem już się zajmuje - komórkę doładuje, magazyn wynajmie jako pośrednik, deweloperkę zrobi, odpady przemysłowe zagospodaruje... Tak się buduje markę naszego kraju, naszego państwa! Prywatyzować, liberalizować! Greed is good, a pierwszy milion trzeba ukraść...

   pl.wikipedia.org/wiki/Mennica_Polska
   Państwowe są: United States Mint, brytyjska Royal Mint, francuska Monnaie de Paris, szwajcarska Swissmint, pięć mennic niemieckich (A,D,F,G,J), Japan Mint... Do państwa należy australijska Perth Mint, która przerabia 60% australijskiego złota (Australia ma 10% udział w wydobyciu złota na świecie), założona w 1899 r. Podobnie zresztą, jak Royal Australian Mint, która przejęła od niej (i brytyjskiego Royal Mint) produkcję monet w 1966 r.

   pl.wikipedia.org/wiki/Mennica_w_Perth
   en.wikipedia.org/wiki/Perth_Mint
   en.wikipedia.org/wiki/Royal_Australian_Mint
   Głosujcie dalej na platfusów, lemingi! Jeżeli Polska w trybie pilnym sama nie postawi się do PJoNu lub czegoś w tym guście - to nie będzie żadnego "kondominium" czy innego "um". "Nic nie bedzie". Szereg postulatów PiS sprzed 5 lat był bardzo słuszny i potrzebny tylko wykonawcy okazali się partaczami, o czym długo można by pisać co i dlaczego spie...li.

   Na podstawie obserwacji tego, co się dzieje w naszym kraju w ciągu tych 20 lat po 1989 r. (ze szczególnym uwzględnieniem ostatniej pięciolatki) można zacząć poważnie się zastanawiać, czy Polacy w ogóle zasługują na własne państwo.

   Jedni kradną, inni plują - a lemingi klaszczą jak obłąkane swojemu stronnictwu. Wyjąc potępieńczo i wygrażając kułakami adwersarzom. Zaś geszefty kręcą się bez przeszkód - w ciszy i spokoju, ku chwale swoich przedsiębiorczych właścicieli. Żyj dobrze z politykami, a nie będzie dla ciebie rzeczy niemożliwych w tym kraju, choćbyś zaczynał jako pucybut (i nikt nie będzie po bolszewicku grzebał ci w życiorysie)...

   * Częściowo także OFE, które za lat x zrobią nam wszystkim tak dobrze, że z rozkoszy trafi nas szlag - dlatego należy im się ta dziesięcina z naszych składek, z którymi ani państwo Bolanda, ani my sami po prostu nie wiedzielibyśmy co zrobić! Niech żyją tysiącletnie fundusze, finansiści wszystkich krajów łączcie się!

   gospodarka.dziennik.pl/news/artykuly/159694,zarzadzajacy-ofe-dostali-10-miliardow.html
   pl.wikipedia.org/wiki/Dziesi%C4%99cina
   • jacgg Re: To ja zapraszam do Wrocławia - tam się Mennic 11.12.10, 10:46
    A co myślałeś/ałaś? Jebu-kas o monopol pilnie dba i zaplecze ma! Capnąwszy firmę, której nigdy nie miał prawa dostać w swoje spocone łapki ów badylarz w białych skarpetach i mokasynach z frędzelkami (sądząc z tego, co wyprawia z Mennicą Polską), jakich w tym kraju nie brakuje. Ani on, ani żaden inny zresztą - a tym bardziej jakieś pieprzone fundusze międzynarodowe.

    Oni wszystko już zresztą mają białe. Białe kołnierzyki, białe marynarki, białe cylindry, białe limuzyny. Tylko majty pod spodem wiecznie obsrane. Ciekawa ta umowa z Wrocławiem, Dutkiewicz jakoś wytłumaczył jej dosyć specyficzną konstrukcję?...

    www.wadowice.iap.pl/gim3/osobowosc.htm
  • st.lucas Uwazam, ze prawo bicia monety 11.12.10, 12:47
   i w ogole produkcji prywatnego pieniadza, jest podstawowym prawem wolnosci gospodarczej.
   Panstwo obawia sie tej wolnosci, bo jej istnienie uniemozliwia drukowanie przez panstwo
   bezwartosciowych pieniedzy - bo ludzie przejda na te prywatne!
   --
   Virtus in minima perficitur.
   • jacgg Yes yes yes! 11.12.10, 14:01
    Każdy powinien mieć możliwość trzepnięcia sobie paru dukatów na domowej matrycy do samodzielnego montażu i dawaj w tany do najbliższej galerii indywidualnie się odchamiać!
   • zbig1113 Re: Zakłady ślusarskie, które udają mennicę 11.12.10, 17:15
    moneta - pieniądz metalowy w kształci krążka o określonych wymiarach, ciężarze i wartości
    "Słownik języka polskiego" red. M.Bańko< PWN 2007
    moneta [łac.], pierwotnie sztuka metalu o określonej masie i składzie, opatrzona pieczęcią władcy (emitenta), gwarantująca jej wartość substancjonalną lub umowną; obecnie metalowy znak pieniężny, pomocnicza forma pieniądza (bilon).
    "Encyklopedia PWN"

    Które elementy definicji monety wyczerpują krążki produkowane przez wzmiankowane zakłady?
  • ryszard-2 Zakłady ślusarskie, które udają mennicę 11.12.10, 23:10
   Jak zwykle dziennikarz pisze artykuły bez większej znajomości tematu.Mennice prywatne poza Mennicą Państwową (już nie) wybijają numizmaty i tzw pieniądz zastępczy (są to żetony wybijane na zlecenie poszczególnych miast i gmin ,niebędące pieniądzem biegowym.Żetony te mogą służyć do okresowej promocji samorządów )Mennice prywatne nie biją pieniądza państwowego. Wracając do tematu to inne mennice psują interes mennicy urzędowej poprzez podbieranie jej modnych tematów a także drenowanie niemałego rynku numizmatycznego medalami i okolicznościowymi plakietkami i żetonami.Stąd cała awantura.Pojawiła się konkurencja przy kasie.Co do okolicznościowych monet 2 zł to jest to typowa działalność zarobkowa NBP.Bank ten nie przyjmuje zwrotu tych monet i stąd kłopot z ich przyjmowaniem w sklepach.Mają one problem z ich wpłatą do bankow komercyjnych.
   • Gość: Pracownik Mennicy Re: Zakłady ślusarskie, które udają mennicę IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 12.12.10, 12:14
    A najgorsze jest to, że wszystkie prywatne mennice zostały wrzucone do "jednego worka". Sama pracuję w prywatnej mennicy i wiem, że jakość jej produktów jest najwyższa na rynku. Nie mówiąc już o jakości obsłudze klienta. Fakt, źle się dzieje, że "zakłady ślusarskie" psują rynek. Ale wystarczy popatrzeć na jakość wyrobów i chwilę pomyśleć.... A pisząc o "zakładach ślusarskich" myślę miedzy innymi o masowej produkcji "dukatów lokalnych" przez MP - jakość bardzo często pozostawia wiele do życzenia....
Inne wątki na temat:

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka