Dodaj do ulubionych

Balcerowicz o zmianach w OFE: To sukces PSL

IP: *.play-internet.pl 09.03.11, 12:03
guru się znów,jako nieomylny,odezwał i jest śmiesznie.Gwoli prawdy,jeżeli PO wygra wybory i po wyborach nie zabierze się za naprawę radykalną finansów publicznych,to będzie draństwo.
Edytor zaawansowany
  • eva15 09.03.11, 12:26
    Dość nisko oceniam rządy PO, ale jeśli uda jej się przeprowadzić tę reformę, bo będzie to jej poważny sukces, a w szczególności sukces p. Fedak. Tak na prawdę ten system powinien być dogłębnie zreformowany i dobrowolny, ale na tak rewolucyjną reformę państwo jest za słabe, kapitał za silny, więc dobre i to, co p. Fedak próbuje wywalczyć.

Przymusową przynależność do prywatnych funduszy emerytalnych wprowadzono tylko w krajach słabych, świeżo "zdemokratyzowanych" i uzależnionych od kredytów MFW i BS. Taki przymusowy drenaż pieniędzy nie miał najmniejszych szans w rozwiniętych krajach zachodnich.

Np. w Niemczech też istnieje drugi filar, ale jest on dobrowolny i żywi się bieżącymi składkami obywateli, a nie wyciąganiem kasy z państwowego systemu emerytalnego (BfA), tak więc państwo nie musi się zadłużać na daniny dla banków i koncernów stojących za prywatnymi funduszami.

Balcerowicz- neoliberalny fundamentalista postawił nie na wolną gospodarkę rynkową i konkurencję lecz na PRZYMUS przynależności do prywatnych funduszy. Czemuż to, czemuż?

• eva15 09.03.11, 12:28
  • Gość: ;-( IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 09.03.11, 12:44
    zamiast reformy KRUS mamy przeprowadzona reforme OFE - to dopiero jest ironia!!!
    nik tego nie zauwaza? ;-) psl-owcy "obroncy rus'u" robia rekami platformy reforme ofe ;-)
    czyba ze teraz czas na zamkniecie krus'u !!!!
  • ursynow33 09.03.11, 12:49
    "“BALCEROWICZ i OPOZYCJA jak i DZIENNIKARZE w skowronkach, bo wreszcie beda mieli codzienne konferencje prasowe.Polecam zainteresowac sie zarobkami i wydatkami ludzi OFE , to wam wlos na lysinie stanie deba. Obcy kapitał na obsludze OFE zarobił 14 mld.zł.a ubezpieczeni łącznie tylko 2 mld.zł. Min.Rostowski ma rację! Reforma jest konieczna! Premier wie co robi.”
  • Gość: lolek IP: *.dynamic.gprs.plus.pl 09.03.11, 13:04
    zarabiają jak każdy inny na podobnym stanowisku, radził bym zaglądnąć ile zarabiają Prezes + Dyrektorzy w całej Polsce KRUSu oraz ZUSu a później porównywać do zarobków innych

Cóż jak kradzież mojego wynagrodzenia przez Rząd RP jest czymś koniecznym to niech powiedzą to wprost
    np" Drodzy Państwo nastały ciężkie czasy nie mamy za co utrzymać armii nierobiących nic urzędników, armii rolników korzystnych z KRUS u, armii emerytów w wieku produkcyjnym dlatego Was drodzy pracujący obywatele opierdylamy z wszystkiego co macie"
    a nie obijają w bawełnę
    ps jakim cudem (po za Cudami Tuska bo to cuda najwyższe) o Emeryturach z OFE decyduje PSL partia, której elektorat nie płaci do ZUSu i do OFE ?

pozdrawiam
  • Gość: skandal IP: *.dynamic.chello.pl 09.03.11, 14:10
    OFe-rzyści płacą, więc wymagają
  • stan123 09.03.11, 14:19
    dla obcego kapitalu (oni zagarniaja lwia czesc zyskow z OFE)!!!
  • Gość: gość IP: *.dip0.t-ipconnect.de 09.03.11, 17:13
    Czasami ktos w jakims wywiadzie pyta mnie, co w moim zyciu jest najwazniejsze...
    - Mowie wtedy: pragne stworzyc w mediach wizerunek czlowieka, ktory jest bogatym patryiotom jakiemu nie zalezy na pieniadzach, abym wygral wybory, a potem to juz nakradne i nikt mi niczego nie udowodni. Kocham zycie, piekne kobiety, wykwintne trunki i kawior na sniadanie... Natomiast nienawidze rodakow... to scierwo draznilo mnie juz od dziecka, piedrolona banda niedorozwinietych... Czesto na lekcjach wyobrazalem sobie, jak upadlam i znecam sie nad moimi kolegami i kolezankami z klasy, czerpiac seksualne podniecenie z ich cierpienia i bolu... Wiem, ze aby osiagnac moje cele musza te barany na mnie glosowac, wiec zgrywam magnata i draznie przeciwnikow moim wasem... Lubie zabijac i torturowac, babrac sie w krwi i ludzkich wnetrznosciach.. jestem Antychrystem. Kurwa, ja jestem taki przeboj, ze az h... mnie bierze, potrafie sie zasmiac z wlasnych kawalow... Gardze wami wy pie...ne barany, jestescie jedna wielka bezmozgowa banda scierwa, brzydze sie wami. Wasz hrabia balcerowski ;-) Tylko nie mowcie nikomu, ze ze mnie tak naprawde nierob i pie...ny len, ludzie nie lubia takich smierdzacych darmozjadow... Pytacie sie, czy ktos chcial odemnie, zebym sluzyl Polsce - nie nikt sie mnie bezposrednio nie pytal, ale zamiast chodzic rano codziennie do pracy jak moi ziomale ja sie wole byczyc i obracac z boku na bok, a na przyjeciach i orgiach zgrywam jamesa bonda... Chodze spac z ku...mi dlatego nad rankiem tez sie kolo kurew budze ;-)
  • Gość: pp IP: *.28.221.152.threembb.co.uk 09.03.11, 20:27
    Cukier ... ynteligent lapie o co chodzi ?! polskie cukrownie byly beee....
    prad ...to samo ...
    stal,wegiel....

wyprzedarz trwaa w najlepsze ,a zaplacicie Wy ! POlaczki debilki glosujacy na te scierwa
  • Gość: Doświadczony IP: *.internetdsl.tpnet.pl 09.03.11, 20:04
    Były wykładowca i wychowanek WSNS przy KC PZPR,udowadniał wyższość "Ekonomii socjalistycznej" nad kapitalistyczną ,jego teorie nadawały się tylko na WUML, później przez swoje pseudo rządy( popiwek i podatek od nieruchomości, wyhamował i zdławił na siłę rozwój gospodarki) doprowadził do upadłości i sprzedaży za grosze wielu dobrych przedsiębiorstw i banków a dziś znowu bezczelnie mąci. Precz z pseudonaukowcem i hipokrytą.Polecam zapoznać się z opiniami wicepremiera Obodowskiego na temat "Planu Balcerowicza".Ciekawi mnie kto go wspierał i wspiera teraz i w jakim celu?
  • stan123 10.03.11, 06:32
    Pokazmy tym post-komunistom, ze sa marginesem Narodu. Glosujmy za Korwin Mikke lub inny autorytet nie zwiazany z PO, PiS, SLD, itp., autorytet jaki wybierzemy wspolnie na Forum Internetowym.
  • Gość: zi IP: *.dynamic.chello.pl 09.03.11, 14:29
    Ja ze szwagrem zrobilibyśmy to za 100 razy mniej.
  • demmak 09.03.11, 13:48
    Balcerowicz ,miales kiedys swoje 5-minut a co kase masz w OFE i boisz sie ? Nie martw sie bo i tak obcy kapital na niej zyska ....a teraz nie mieszaj ,Rzad chce jak najlepiej ,zamiast doplacac chce kapital zatrzymac w kraju ....
  • Gość: lolek IP: *.dynamic.gprs.plus.pl 09.03.11, 16:34
    jestes głupi czy tylko tak głupio napisałeś ?
  • Gość: ziemba1 IP: *.adsl.inetia.pl 09.03.11, 23:25
    Otrząśnij się człowieku. To co wypisujesz, to być może dane z 2009r., kiedy był kryzys światowy. Ja w OFE przez 12 lat zarobiłem 20000 - średnio 7% rocznie. To nic wielkiego - jak na lokacie w banku, ale też nie są to marne grosze. A ZUS to wirtualne zapisy księgowe, które za 20 lat nie będą nic warte.
    Zamiast reformować prawdziwe patologie takie jak KRUS, emerytury mundurowe i górnicze, Tusk niszczy coś co w miarę sensownie tam działa.
  • golurad 09.03.11, 23:43

Gość portalu: ziemba1 napisał(a):

> Otrząśnij się człowieku. To co wypisujesz, to być może dane z 2009r., kiedy był
    > kryzys światowy. Ja w OFE przez 12 lat zarobiłem 20000 - średnio 7% rocznie. T
    > o nic wielkiego - jak na lokacie w banku, ale też nie są to marne grosze. A ZUS
    > to wirtualne zapisy księgowe, które za 20 lat nie będą nic warte.
    > Zamiast reformować prawdziwe patologie takie jak KRUS, emerytury mundurowe i gó
    > rnicze, Tusk niszczy coś co w miarę sensownie tam działa.

ZUS średnio podniósł emerytury o 7,4 to gdzie wolisz być? Jaki wirtualne zapisy księgowe. Babcia dostaje wirtualne zapisy czy pieniądze? Jeżeli splajtuje ZUS to OFE już dawno nie będzie. Czy myślisz że OFE będzie dokładał w razie dużych kłopotów? To państwo jest gwarantem wypłaty Twojej emerytury. Obudź się!!!
  • wielki_znafca 09.03.11, 12:57
    KRUS? miał w tym interes? więc delikatnie napiszę, niech przestanie bronić złodziejstwa i zamknie w końcu mordę
  • azsxdcf 09.03.11, 19:23
    to jest właśnie przekaz tego artykułu, który każdy POsluszny powinien połknąć bez zająknięcia, mianowicie że to zły psl zabrał składki ofe a nie po
  • ursynow33 09.03.11, 12:47
    "Wii_2000 Cieszy mnie, że coraz więcej ludzi dostrzega nonsens OFE.

Ja łapałem się za głowę już w 1998 roku, gdy ogłaszano założenia reformy.
    A Mężydło niech nie będzie taki dowcipny. Ma pretensje, że tak późno Rostowski wkroczył. LEPIEJ PÓŹNO NIŻ WCALE.
    Przekonywanie Tuska, "trochę" czasu mu widocznie zajęło. Swoją drogą Polska to dziki kraj. Przeprowadzić tak hucpiarskie przedsięwzięcie rabunkowe i to za aprobatą tych oskubywanych z forsy to majstersztyk złodziejskich umiejętności.

I ten bezwstydny Balcerowicz. Gdy już wyszło szydło z worka, on ma czelność buntować nie wyleczonych (jeszcze) z własnej głupoty klientów OFE.
    Czy on chce powrotu Kaczyńskiego???
    OFE należało zmienic juz 3 lata temu, bo odkladanie na przyszłość kasy, którą trzeba pozyczyć i to na spory procent to paranoja ! I tak zarówno obligacje jak i ZUS to w istocie gwarancja państwa”.
    „Natomiast w zadnym kraju Europy, gdzie działają OFE skladka nie przekracza 3% ! ! ! A mysmy zafundowali sobie ponad 7% ! To tak jakby sprzataczka brala co roku kredyt i jechala w podroz dookola swiata. W sumie to powiekszenie dlugu w ostatnich 3 latach o blisko 50 mld z ! Jeszcze więcej kosztowala nas obnizka skladki rentowej co slusznie zauwazyl Balcerowicz, 90 mld w 3 lata. 30-40 mld zl to wzrost skladowej walutowej dlugu, z uwagi na spadek kursu zlotowki w stosunku do lata 2008. Reszta to znaczny wzrost dlugu samorządowego. ale i krajowego na wklad wlasny do inwestycji wspolfinansowanych ze srtodkow unijnych i juz mamy dlaczego w ostatnich 3 latach wystapil wzrost zadluzenia o 230 mld zl ! Odebranie przywilejow emerytalnych ( o ile przejdzie przez TK) da efekt za wiele lat, ale naprawa OFE da skutek natychmiastowy ! I tak umozliwienie tym cwaniakom z OFE oskorowania przyszlych emerytow na ponad 10 mld zl za bezdurne kupowanie obligacji to skandal nad skandale, nic dziwnego że to lobby rozpoczęło taka zaciekłą walkę z rządem i maci ludziom w glowach wykorzystując do tego doktrynerow typu Balcerowicz”.

Ja dodam, ze pan Balcerowicz broni swojego koryta!
  • Gość: mirek IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 09.03.11, 14:13
    Balcerowicz rżnie głupa albo nie umie liczyć do dziesięciu. Panstwo wypuszcza obligacje czyli zapożycz się na 5% żebyśmy jako obywatele zyskali na tym w OFE ok. 4% a i to bez gwarancji. Tylko że to też my będziemy musieli te obligacje wykupić. Za takie rady Balcerowicza trzeba wygnać z kraju albo mu obciąć język za kłamstwo.
  • Gość: Zbylut IP: *.dynamic.chello.pl 09.03.11, 14:37
    1. Panstwo niesplacajace obligacji = BANKRUT. I wtedy wszystko bierze w leb.
    2. Panstwo zmieniajace zasady wyplaty, waloryzacji i naliczania kapitalu emerytalnego na miano bankruta nie zasluguja. Czego dowod masz w latach 90-tych ubieglego wieku w Polsce.

Jak masz "kase" w OFE podpadasz pod 1. Jak "kasa" jest mielona przez ZUS pod 2.

Co wybierasz ?
  • hardy01 09.03.11, 17:04
    Państwo wypuszcza obligacje, bo ma dziurę budżetową. Ustawowo zagwarantowało sobie kupca, czyli OFE.

Natomiast pomyleniem skutku z przyczyną jest zakładanie, że obligacje są emitowane, żeby były pieniądze dla OFE. To ofe pożyczają pieniądze Skarbowi Państwa na pokrycie długu - każdy taki inwestor oczekuje zwrotu z inwestycji w postaci rozsądnej stopy procentowej.
  • wj_2000 09.03.11, 18:49
    hardy01 napisał:

> Państwo wypuszcza obligacje, bo ma dziurę budżetową. Ustawowo zagwarantowało so
    > bie kupca, czyli OFE.
    >
    > Natomiast pomyleniem skutku z przyczyną jest zakładanie, że obligacje są emitow
    > ane, żeby były pieniądze dla OFE.

Mój drogi! Nikt nie myli skutku z przyczyną. Państwo musi faktycznie sprzedawać obligacje. I musiałoby też, gdyby nie było reformy. Ale z powodu OFE musi sprzedać WIĘCEJ i to więcej, niż potem OFE kupi!!!!!!!
    Czy to tak trudno zrozumieć?
    Pieniądze do OFE idą wyłącznie z zadłużenia (powiększane o koszty obsługi), dlatego że 20%, CAŁE 20% składek emerytalnych obecnie pracujących jest niezbędne do wypłacania starych emerytur.
    Teoretycznie, za jakieś 30-40 lat, gdy wymrą dzisiejsi emerycie i emerytami zostaną dzisiejsi uczestnicy OFE, owe 13% składki do ZUS dla nich (teoretycznie, według założeń z roku 1999) dla nich starczy, bo resztę emerytury ZACZNĄ odbierać od OFE.
    A OFE będą miały nadal wpływ nowych składek, a tego co uzbierali przez pierwsze kilkadziesiąt lat nikomu już nie oddadzą.
    Gdyby mnie ktoś nabrał na taki "interes" spalił bym się ze wstydu.
    A to Balcerowicz był Ministrem Finansów w 1999.
    HAŃBA Balcerkowi. Temu DURNIOWI (albo złodziejowi - nie wiem co gorsze)
    --
    "Wesołe jest życie staruszka, wesołe jak piosnka jest ta."
  • Gość: maximus_taurus IP: *.skynet.net.pl 09.03.11, 22:11
    Guzik prawda, że przez OFE państwo musi sprzedawać więcej obligacji. Składki wszystkich należących do OFE za pośrednictwem ZUS-u są przekazywane do OFE w postaci czystej gotówki, a za tą gotówkę są kupowane obligacje. Po co państwo sprzedaje obligacje? Bo brakuje np. ZUS-owi na wypłatę dla uprzywilejowanych emerytów, dopłaty do KRUS, na fundusz kościelny, ubezpieczenia zdrowotne dla nie płacących np. rolnicy, bezrobotni, obsługę narastającego długu publicznego, operacje wojskowe, itp, itp. Łatwiej jest ukraść pieniądze niż przeprowadzić reformy, a ten rząd akurat to potrafi. Co do OFE, to wystarczy wprowadzić opłatę w postaci procentu od zysku, dużo wypracują, dużo zarobią, mało, to mało zarobią.
  • Gość: zi IP: *.dynamic.chello.pl 09.03.11, 14:50
    OFE dawało zarobić instytucjom finansowym na opłatach i prowizjach, a ponadto, przyczyniając się do wzrostu długu, powodowało wzrost oprocentowania naszych obigacji, kupowanych przez te lub inne instytucje finansowe.
    Ciekawe kto 10 lat temu podsunął ten "finansowy produkt" naszemu rządowi?
  • eva15 09.03.11, 15:10
    Gość portalu: zi napisał(a):

> OFE dawało zarobić instytucjom finansowym na opłatach i prowizjach, a ponadto,
    > przyczyniając się do wzrostu długu, powodowało wzrost oprocentowania naszych ob
    > igacji, kupowanych przez te lub inne instytucje finansowe.
    > Ciekawe kto 10 lat temu podsunął ten "finansowy produkt" naszemu rządowi?

Poniżej masz b. dobre wyjaśnienie, kto i dlaczego:

"W toczącej się w Polsce debacie w sprawie zmian w otwartych funduszach emerytalnych (OFE) warto się odwołać do niezwykle interesującej książki „Prywatyzacja emerytur. Transnarodowa kampania na rzecz reformy zabezpieczenia społecznego”, która ukazała się w 2008 r. w wydawnictwie Uniwersytetu Princeton w Stanach Zjednoczonych. Jej autorem jest prof. Mitchell A. Orenstein (Johns Hopkins University)*. W publikacji obszernie przedstawiono przyczyny, mechanizmy i sposoby wprowadzenia przymusowego kapitałowego filara systemu emerytalnego w niektórych krajach Ameryki Łacińskiej oraz w regionie Europy Środkowej i Wschodniej. Szczególna uwaga została poświęcona roli, jaką odegrał tu Bank Światowy wraz z Międzynarodowym Funduszem Walutowym oraz amerykańska USAID (US Agency for International Development), a także OECD i inne organizacje międzynarodowe. W opinii Orensteina, podmioty te stworzyły swego rodzaju koalicję, która w ramach dobrze zorganizowanej kampanii rozpowszechniała w świecie ideę prywatyzacji emerytur(...)"

www.przeglad-tygodnik.pl/pl/artykul/leokadia-oreziak-jak-wprowadzono-polsce-ofe
  • hardy01 09.03.11, 17:09
    Polecam piosenkę Kultu - Amnezja, "tak łatwo jest tak swoją pałę naprzód nieść".
    Wszyscy krzykacze zapomnieli, że nasz poprzedni system emerytalny był bankrutem i nawet bogata Europa dokonuje reform swoich systemów emerytalnych na glinianych nogach.

Ale amnezja jest najlepsza...
  • Gość: lolek IP: *.dynamic.gprs.plus.pl 09.03.11, 16:47
    "> OFE dawało zarobić instytucjom finansowym na opłatach i prowizjach, a ponadto,
    > przyczyniając się do wzrostu długu, powodowało wzrost oprocentowania naszych ob
    > igacji, kupowanych przez te lub inne instytucje finansowe.
    > Ciekawe kto 10 lat temu podsunął ten "finansowy produkt" naszemu rządowi?"

a teraz poproszę o wytłumaczenie jak moje zarobki zwiększają wzrost długu ???
    bo jestem za głupi by to zrozumieć. Kasa w OFE jest to kasa odprowadzona przez mojego pracodawcę w ramach mojego wynagrodzenia więc proszę mi odpowiedzieć jakim cudem moje wynarodzenie zwiększa dług ????????????????????
  • Gość: zi IP: *.dynamic.chello.pl 09.03.11, 19:15
    Twoja pensja nie zwiększa długu, no chyba że się objasz w pracy.
  • wj_2000 09.03.11, 19:15
    Gość portalu: lolek napisał(a):
    > a teraz poproszę o wytłumaczenie jak moje zarobki zwiększają wzrost długu ???
    > bo jestem za głupi by to zrozumieć. Kasa w OFE jest to kasa odprowadzona przez
    > mojego pracodawcę w ramach mojego wynagrodzenia więc proszę mi odpowiedzieć jak
    > im cudem moje wynarodzenie zwiększa dług ????????????????????

Już Ci chyba gdzieś tłumaczyłem. Od pokoleń 20% składki ZUS owskiej pracujących szło na emerytury ich rodziców i dziadków. Tak było to skalkulowane. Ostatnia formuła emerytur działająca przez ostatnie 12 lat ( i kilka lat wcześniej) dla wszystkich, a obecnie dla prawie wszystkich, ustalona przez Kuronia z Balcerowiczem (owe 24% + 1,3% za każdy rok pracy, etc.) wynikała z tego, że właśnie było i MIAŁO być wpłacane - miesiąc w miesiąc - 20% pensji każdego Polaka. Przesyłanie 7% do OFE to był jakiś trick marketingowy. Im więcej ludzi należy do OFE tym więcej brakuje na emerytury Twoich rodziców czy dziadków. Przekazując "Twoje" 7% składek do OFE Rząd musi zapożyczyć się by ZASTĄPIĆ Ciebie w Twoim obowiązku utrzymania Twoich rodziców, czy dziadków.
    Pieniądze te pożycza od OFE dając im obligacje. Ponosi przy tym dodatkowe koszty. Zadłużenie rośnie, a korzyści żadnych nie ma.
    Poza tym, trzeba zauważyć, że OFE na dobre zacznie wypłacać pieniądze za lat kilkadziesiąt i będzie to finansować z NOWYCH, czyli bieżących wpłat. A to co nagromadziło przez lat kilkadziesiąt stanie się jego trwałą własnością. A Państwo Polskie (czyli my wszyscy) dorobimy się skumulowanego długu na skalę 100 a może 150% rocznego PKB.

• Gość: maximus_taurus IP: *.skynet.net.pl 09.03.11, 22:23
    Jednym z założeń reformy emerytalnej miało być sukcesywne wygaszenie ZUS-u i przejęcie obsługi emerytur przez OFE i to miało sens. Doinwestowanie ZUSU miało pochodzić z prywatyzacji, a nie ze sprzedaży obligacji. Politycy niestety to popsuli i teraz jest kicha.
  • golurad 09.03.11, 22:36
    Gość portalu: maximus_taurus napisał(a):

> Jednym z założeń reformy emerytalnej miało być sukcesywne wygaszenie ZUS-u i pr
    > zejęcie obsługi emerytur przez OFE i to miało sens.

Gdzieś to czytałeś, czy sam na to wpadłeś? No samemu takiej głupoty to nie można wymyślić, na to musiał pracować sztab ludzi. OFE do dziś nie wie jak ma wypłacać emerytury i chce to zwalić na ZUS, bo będzie miało za duże koszty. To ja już nie wiem za co oni biorą taką horrendalną prowizję?
  • golurad 09.03.11, 22:39
    ZUS płaci bez prowizji. A jakby ktoś chciał się przekonać czy w ZUS-ie są pieniądze czy obietnice, to niech się spyta swojego dziadka lub babcię co dostają: pieniądze czy obietnice?
  • Gość: Europejczyk IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 09.03.11, 13:05
    eva15 napisała:
    Dość nisko oceniam rządy PO, ale jeśli uda jej się przeprowadzić tę reformę, bo
    > będzie to jej poważny sukces, a w szczególności sukces p. Fedak

Zanim zabierzesz głos i się skompromitujesz dokształć się, albo zamilcz. Ile masz obecnie lat? Uświadom sobie, że dzisiaj zabrane i skonsumowane przez pomysły Fedak pieniądze (setki miliardów złotych) ktoś, kiedyś aby wypłacić emerytury będzie musiał znaleść, m.in. w Twojej kieszeni podwyższając podatki, albo co bardziej prawdopodobne oświadczyć że budzetu nie stać na takie emertury i znacznie je obniżyć. Tyle, że wtedy nie będzie już Fedak, Tuska i Rostowskiego i odium spadnie na inny rząd.
  • zino799 09.03.11, 13:20
    Jak na razie to w tej dyskusji kompromitujesz się wyłacznie Ty.
  • eva15 09.03.11, 13:21
    Zamiast dawać dobre rady, sam się dokształć.
    Państwowy system emerytalny jest wszędzie systemem generacyjnym - z wpład pracujących finansuje się emerytów, tak jak oni swego czasu finansowali poprzednie pokolenie. Ten system funcjonował ZANIM wprowadzono OFE, funkcjonuje w innych krajach bez przymusowych OFE i nigdzie nie ma zamiaru się zawalić. Z przeciwieństwie do systemu prywatnego, który leży już na deskach w Chile, gdzie go znacznie wcześniej wprowadzono. Pierwsze poklenie sprytatyzowanych emerytów dostaje i tak śmiesznie niske wypłaty z funduszy prywatnych, że teraz musi wkroczyć państwo i wspomagać ich środkami z budżetu. Gra na giełdzie środkami emerytów opłaciła się tylko szefom funduszy, ludzie zostali ograbieni.
    Tyle realia.
  • Gość: Kaczus (Tomek) IP: *.internetdsl.tpnet.pl 09.03.11, 13:54
    > Ten system funcjonował ZANIM wprowadzono OFE, funkcjonuje w innych
    > krajach bez przymusowych OFE i nigdzie nie ma zamiaru się zawalić.

To skąd protesty we francji, czy grecji? Którym te systemy sie walą. Ba - w bogatych niemczech wydłuzają czas pracy. Teraz trzeba bedzie miec więcej lat, aby uzyskać prawo do przejścia na emeryturę...

> Z przeciwieństwie do systemu prywatnego, który leży już na
    > deskach w Chile, gdzie go znacznie wcześniej wprowadzono.

A moze jakieś fakty - co rozłożyło ten chillijski system, bo nic mi nie wiadomo, aby się tam nie bilansował...

> Pierwsze poklenie sprytatyzowanych emerytów dostaje i
    > tak śmiesznie niske wypłaty z funduszy prywatnych, że teraz musi wkroczyć
    > państwo i wspomagać ich środkami z budżetu.

Pierwsze pokolenie całkowicie z systemu prywatnego ma dopiero szanse za jakis czas przejść na emeryturę... Jeszcze nie przeszło...

• eva15 09.03.11, 14:10
    W Chile system istnieje od 1981 r. i są w międzyczasie renciści. Niestety renty z prywatnego systemu nie wystarczają nawet na minimum socjalne i państwo musi cały czas dorzucać środki z budżetu:

www.fes.de/newsletter/lateinamerika/n5/LateinNews5.htm#3a
    www.dradio.de/dlf/sendungen/essayunddiskurs/1096997/
  • Gość: Kaczus (Tomek) IP: *.internetdsl.tpnet.pl 09.03.11, 14:34
    Renta i emerytura to nie to samo. To są różne ubezpieczenia....
  • eva15 09.03.11, 14:42
    Tak, mam na myśli emerytury nie renty. Linki też dotyczą emerytur.
  • Gość: Kaczus (Tomek) IP: *.internetdsl.tpnet.pl 09.03.11, 14:50
    Linków nie przeczytam, bo są w języku mi nieznanym. Jeśli chodzi o emerytury, to pełne kapitałowe nie zostały jeszcze wypłacone, z prostego powodu, staż pracy to dopiero 30 lat... Tak wiec jesli ktoś ma obecnie wypłacane, to wypłacane ma jakby mieszane - z tego co było przed 81 i tego po 81 roku. A z tego co pamietam, to największe oburzenie było w jakimś artykule na to, że głodowe emerytury będą wypłacane tym co nie mają 20 lat okresu składkowego...
  • eva15 09.03.11, 15:13
    Musiałbyś zapoznać się serio z tematem i choćby z podanymi art. aby poważnie dyskutować. Ja nie mam czasu na prasówkę tej rozległej problematyki. Pogoogluj sobie w j. polskim, też pewnie znajdziesz opracowania krytyczne odnośnie Chile i innych z Am. Płd., którzy dali się nabrać na ten system.
    Poniżej jeden polski b. dobry artykuł nt:

www.przeglad-tygodnik.pl/pl/artykul/leokadia-oreziak-jak-wprowadzono-polsce-ofe
  • Gość: Kaczus (Tomek) IP: *.internetdsl.tpnet.pl 09.03.11, 15:26
    Otóż znalazłem takie publikacje w jezyku angielskim i były to utyskiwania nad losem tych, którzy nie mieli 20 lat składkowych, że przecież oni dostają głodowe emerytury i jesli ktos bedzie miał tak niski staż pracy też bedzie głodował na emeryturze... Przepraszam, ale to właśnie o to chodzi, że, aby dostać emeryturę, trzeba najpierw popracować i zarobić sobie na nią. No ale widać taka oczywistość przeraża niektórych. No cóż, każdy by chciał iść jak agent Tomek po 15 latach pracy na emeryturę wyższą niż większość z pracujących zarabia, ale tak się nie da....
  • 1stanczyk 09.03.11, 21:56
    Wystarczy się nauczyć a jeśli już nie to zostają narzędzia:

translate.intranslator.net/

Re: Jedyny poważny sukces Tuska i PO
  • Gość: Kaczus (Tomek) IP: *.internetdsl.tpnet.pl 10.03.11, 10:16
    Mam uczyc się języka tylko po to aby przeczytać jakiś artykuł?

Co do automatycznych translatorów, to dziękuję, ale nadaje się on co najwyżej aby zobaczyć w czym jest problem. No chyba, ze tłumaczą wydawnictwa Helion, im tez jak widze się przydaja, dlatego książek tego wydawnictwa juz nie kupuje.
  • wikul 16.03.11, 11:04
    Gość portalu: Kaczus (Tomek) napisał(a):

> Mam uczyc się języka tylko po to aby przeczytać jakiś artykuł?

To bardzo słuszne stwierdzenie. Kiedyś Himilsbach otrzymał propozycje z zagranicy. Warunkiem otrzymania roli była jednak znajomość angielskiego. Himilsbach jednak zrezygnował. Pytany o powód odmowy, ze szczerością odpowiedział: - Nie jestem taki głupi. Oni się potem rozmyślą a ja zostanę, jak palant z tym angielskim.
    No własnie, dyskusja sie skończy a kolega Tomek zostanie jak ...

--
    - To bardzo ważne, że świat jest tak skonstruowany i są panie - J.Kaczyński
  • Gość: Kaczus (Tomek) IP: *.toya.net.pl 16.03.11, 11:41
    Widzisz, artykuły na ten temat czytałem w innych językach, napisałem w zasadzie o czym były, po zapytaniu czy o tym samym są te po niemiecku, osoba nie chciała odpowiedzieć. Albo sama nie czytała ich, albo właśnie to są te same artykuły, tylko, że po niemiecku.
  • 1stanczyk 09.03.11, 21:52
    "To skąd protesty we Francji, czy Grecji? Którym te systemy się walą. Ba - w bogatych Niemczech wydłużają czas pracy. Teraz trzeba będzie mieć więcej lat, aby uzyskać prawo do przejścia na emeryturę...

We Francji zagrożeniem, szczególnie obecnie kiedy długość życia rośnie średnio chyba o jeden kwartał w każdym kolejnym pięcioleciu, dla systemu emerytur "par répartition" było, z racji ideologicznych, wprowadzone w 1981 roku przez Prezydenta Mitterranda sześćdziesięciu lat jako wieku emerytalnego.

Już wtedy zresztą, nawet francuscy socjaliści wiedzieli, że Francji na to po prostu nie stać o czym świadczą ich obecnie publikowane reakcje (miedzy innymi Michel Rocarda) na ogłoszoną przez Mitterranda reformę emerytur z obniżonym wiekiem emerytalnym do 60 lat .

A to był dopiero początek, pierwsze lata, bezrobocia wyrażającego się liczbą dwucyfrową i już nigdy nie schodzacego, jak na przełomie lat 60-tych i 70-tych, poniżej pewnie 8 i pol %.

W bogatej Szwajcarii wiek emerytalny to jest 67 lat .
    Bezrobocie w wieku lat 50 jest pewnie dwa razy mniejsze niż Francji i trzy razy mniejsze niż w naszym kraju.

"Walą się" zarówno z racji na istotne wydłużenie średniej długości życia (w ostatnim trzydziestoleciu pewnie rzędu kilku lat) , będące konsekwencja skutecznego ale kosztownego systemu ochrony zdrowia i rosnącego bezrobocia wynikającego z jednej z najwyzszych na świecie efektywności pracy.

Szczęśliwie nie maja tak jak my i pewnie Niemcy istotnego problemu demograficznego.

Z faktu ze "się wala" nie wynika tez, że przechodzą na system kapitałowy mimo, że taki był program wyborczy obecnego Prezydenta Sarkozy.

Tylko kretyn nie zmienia zdania.
    Ludzie inteligentni, w przeciwieństwie do Balcerowicza zmieniają nie tyle nawet zdanie co poglądy nie dlatego, że zawieje z innej strony, ale na okoliczność obserwacji i analizy tego co sie wokół nich dzieje.
    Światowy kryzys finansowy zmienił całkowicie rozdanie.
    To bogate państwa finansując tysiącami miliardów $ i € prywatne banki uratowały jednocześnie system kapitałowy emerytur.
    Jaki w takim razie jest sens ustawowego wspierania tego systemu skoro tak czy inaczej trzeba go rowniez później wspierać finansowo podobnie jak system miedzy-pokoleniowej solidarności ?

Re: Jedyny poważny sukces Tuska i PO
  • Gość: jankes IP: *.tukw.qwest.net 09.03.11, 16:02
    bzdura. sprawdz sobie haslo 401K - tak oszczedzaja amerykanie.

eva15 napisała:

> Zamiast dawać dobre rady, sam się dokształć.
    > Państwowy system emerytalny jest wszędzie systemem generacyjnym - z wpład pracu
    > jących finansuje się emerytów, tak jak oni swego czasu finansowali poprzednie p
    > okolenie. Ten system funcjonował ZANIM wprowadzono OFE, funkcjonuje w innych kr
    > ajach bez przymusowych OFE i nigdzie nie ma zamiaru się zawalić. Z przeciwieńs
    > twie do systemu prywatnego, który leży już na deskach w Chile, gdzie go znaczni
    > e wcześniej wprowadzono. Pierwsze poklenie sprytatyzowanych emerytów dostaje i
    > tak śmiesznie niske wypłaty z funduszy prywatnych, że teraz musi wkroczyć pańs
    > two i wspomagać ich środkami z budżetu. Gra na giełdzie środkami emerytów opłac
    > iła się tylko szefom funduszy, ludzie zostali ograbieni.
    > Tyle realia
  • rk111 09.03.11, 17:11
    Chory to był sposób naliczania emerytur w czasach PRLu, wystarczyło kilka lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego zarabiać naprawdę niezłe pieniądze to wtedy emerytura była wysoka nawet, kiedy całe poprzednie 40 lat pracy zarabiało się grosze.

Ta spuścizna PRLu dobija nas
  • wj_2000 09.03.11, 19:33
    rk111 napisał:

> Chory to był sposób naliczania emerytur w czasach PRLu, wystarczyło kilka lat p
    > rzed osiągnięciem wieku emerytalnego zarabiać naprawdę niezłe pieniądze to wted
    > y emerytura była wysoka nawet, kiedy całe poprzednie 40 lat pracy zarabiało się
    > grosze.
    >
    > Ta spuścizna PRLu dobija nas

Od co najmniej 15 lat emerytury naliczane są do dnia dzisiejszego (od dwóch lat już jakiś ułamek kobiet obliczany jest po nowemu) według formuły ustalonej przez Kuronia z Balcerowiczem. Jest tam albo zarobek z kolejnych 10 lat, albo z 20 dowolnie wybranych.
    Gdyby to miało się utrzymywać, to strategia byłaby oczywista. Zaczynając pracę UJAWNIAM zarobki minimalne i płacę minimalne stawki, a na 10 lat przed odejściem na emeryturę ujawniam (o ile mogę tyle zarobić) 250%.
    W PRL było (pozornie) jeszcze głupiej, bo liczyły się tylko ostatnie 2 lata.
    Ale kto żył w PRL wie, że tam nie było ŻADNEJ możliwości manewru płacami. Pracodawca był państwowy, panowały ścisłe taryfikatory dla wszystkich stanowisk. To nie to co teraz, że zakładamy firmę, wydatki osobiste wpisujemy w koszty, a sobie "wypłacamy" oficjalnie tyle ile nam się opłaca. A jak nie mamy firmy, ale pracujemy u kogoś, to on z nami współpracuje i potrafi płacić nam pod stołem.
    Jedyny manewr w PRL to była "góra widełek". Jeśli dajmy na to, na stanowisku starszego specjalisty były widełki 1700-1900 zł, to awansując na to stanowisko dostawało się przez dwa lata 1700, potem 1800, a DWA LATA PRZED emeryturą 1800.
    Wszyscy o tym wiedzieli - Minister Finansów też. Kalkulaował tak zasady obliczania emerytury, by kasa się zgadzała. (Uczciwie powiem, że nie wiem jak funkcjonował w PRL system emerytalny w odniesieniu do wąskiej grupy "inicjatywy prywatnej" - na jednym przykładzie wiem, że właściciel warsztaciku samochodowego dostał emeryturę groszową. Wiedząc wcześniej, że tak będzie ubezpieczył się DODATKOWO w PZU. Przeszedł na emeryturę tuż przed Balcerowiczem i z tej emerytury dodatkowej mógł sobie kupić raz na miesiąc kilo salcesonu. Tak działąją emerytury "kapitałowe" )
    --
  • Gość: obywatel x IP: *.dynamic.chello.pl 09.03.11, 18:57
    eva15 napisała:
    Zamiast dawać dobre rady, sam się dokształć.
    > Państwowy system emerytalny jest wszędzie systemem generacyjnym

Po pierwsze naucz się pisać. Po drugie taaak - państwowe jest dobre. Państwo ma schowane pieniądze i da je obywatelom, bo jest dobre.A teraz dość bajek . Państwowy system emerytalny trzeba sfinansować z bieżących podatków. No chyba, że wyjdą następcy Tuska, Fedak i Rostowskiego i powiedzą tak jak teraz: wiecie rozumiecie, sytuacja budżetu jest trudna, nie stać nas na emerytury obiecane przez rząd Tuska. Musimy zrobić cięcia. Jest to więcej niż pewne biorąc pod uwagę sytuację demograficzną kraju.I kto Ci naopowiadał tych bajek o Chile? Fedak ? Rostowski? Czy opłacani przez rząd ekonomiści?
  • Gość: Sir Galahad IP: *.jeleniagora.vectranet.pl 09.03.11, 17:44
    Skocz z tymi neoliberalnymi dyrdymałami. Na spłatę obligacji i za pęknięcie balona na GPW to kto zapłaci? Wierzysz w emeryturę pod palmami z OFE? Jesteś naiwny jak Meller.
  • Gość: Konrad IP: *.dsl.mweb.co.za 09.03.11, 18:57
    Panie Europejczyku. Zrobil pan z siebie niezlego balona. Prywatne systemy emerytalne (OFE) sa chyba najwiekszym szwindlem ostatnich czasow. Mieszkam w RPA od 30 lat. Moja zona pol roku temu przeszla na emeryture. Przez ponad 19 lat nalezala do systemu emerytalnego podobnego do polskiego ZUS. Pod namowa agentow i pracodawcy przeszla okola 10 lat temu na prywatny system emerytalny (odpowiednik OFE). Efekt - emerytura ponad 3-krotnie nizsza niz ta ktorą otrzymalaby z gwarantowanego przez panstwo (ZUS) systemu. Gratuluje logicznego myslenia. Jak mozna oddac swoja przyszlosc w lapy systemu ktory nastawiony jest na profit a nie dobro swoich klijentow.
  • Gość: tylko JKM!!! IP: *.ssp.dialog.net.pl 09.03.11, 14:32
    to ma byc reforma? ludzie odkladaja pod przymusem do ZUS-u i czesc do OFE, rzad szasta kasa, zamiast zmniejszyc administracje i wydatki(to bylaby reforma finansow panstwowych, zmniejszanie zadluzenia ale PO nas zadluza na dziesiatki miliardow!!!) to rzad zabiera emerytom 200 mld pln, ktore bylyby im wyplacane za 15 lat i wydaje je teraz bo chce dalej szastac kasa, nie wazne co bedzie pozniej, liczy sie tylko tu i teraz!!! mamy wygrac wybory i dalej byc u koryta, wielu ludzi sie nawet nie zorientuje bo fizycznie tej kasy nie maja, wplacili ja na swoje przyszle emerytury, pozniej tych 200 mld zabraknie!!!OFE zarzadzaja czescia pieniedzy na nasze emerytur i oni tez na tym traca wiec krzycza; interes OFE jest w tym przypadku zbiezny z emerytami!!! emeryci nie maja tych swoich pieniedzy w garsci, nie widza, ze ich rabuja, nie krzycza, dzieki ci Wielki Donaldzie!!!(Pis, SLD,PSL,PJN,PALIKOT TO TEZ SOCJALISCI ALE PO MOWILA ZE BEDZIE LIBERALIZM GOSPODARCZY A JEST... tylko Janusz Korwin-Mikke chce obnizyc podatki!!! ludzie zainteresujcie sie tym!!!
  • Gość: wojtek IP: *.vast.net.pl 09.03.11, 17:59
    strasznie biadolisz. PIS mial takie swietne wyniki finansowe to mogl budowac autostrady, most polnocny, i inne iwestycje, a nie wywalac forse na darmo ,na trupy gospodarcze w postaci stoczni. W ostatnich latach nastapila straszna kumulacja inwestycji ( wykorzystywanie funduszy unijnych ), stad potrzeba bylo sie zadluzyc, gdyz zawczasu nie przygotowano srodkow do ich realizacji, poprzez wprowadzenie ustaw emerytalnych, reformy finansow publicznych.
  • rk111 09.03.11, 16:57
    System podobny do naszego OFE maja takie kraje jak Szwecja z 2 % składka , Chile a do niedawna mały tez i Węgry , nie wiem kto jeszcze ma taki system ale widać ze &% to było bardzo ambitme .
  • ciuciumorales 09.03.11, 12:31
    TUSK i PO: Teraz Uwazajcie (na) Swoje Kieszenie, Polakow Okradamy
    --
    www.youtube.com/watch?v=7zNEbvYKSxI
    facet.wp.pl/kat,1007819,wid,11671438,wiadomosc.html
  • w.i.l 09.03.11, 15:00

--
    Nie głosuję ani na PO ani na SLD - partie, które uchwaliły, że można zabierać rodzinom dzieci bez wyroku sądowego.
    Bronisław Komorowski podpisał tę ustawę 18.06.2010.
    Te same PO i SLD uchwaliły również tzw. ustawę o parytetach forytującą feministki na listach wyborczych.
    Dlaczego nie głosuję na PiS - nie ma potrzeby wyjaśniać.
  • stan123 10.03.11, 06:23
    wyselekcjonowanym bankom i ludziom. Co wiecej, OFE powinno byc dobrowolne.

Juz chyba najwyzszy czas aby pozbyc sie wszystkich post-komunistow. Glosujac na Korwin-Mikke stworzymy moze wreszcie jakis wylom w tym murze klamstw i bezsensownych klotni pomiedzy PiS-PO-SLD, itp. To towarzystwo dba tylko o siebie i swoich kolesiow, a nie o Narod.

Internauci laczmy sie!. Rozwalmy ta post-komune!!!

Pozdrawiam.
  • Gość: Kaczus (Tomek) IP: *.internetdsl.tpnet.pl 09.03.11, 12:33
    Jak juz chcesz się bawić w rozszyfrowywanie skrótów:

ZUS - Zakład Utylizacji Szmalu....
  • kibic_rudego 09.03.11, 12:35

• olias 09.03.11, 12:37
    niestety, czas prosperity się kończą. dotychczas wszyscy do tego upoważnieni kradli aż miło było patrzeć i dla wszystkich wystarczało. teraz każdy z nich będzie musiał pazurami i zębami wyszarpywać "swoje" w stadzie złodziei.
  • Gość: obiektyw IP: 217.153.158.* 09.03.11, 12:39
    Oglądałem konfernecję prasową Premiera dotyczącą OFE. Premier wspominiał, że OFE zostały zepsute poprzez wyjęcie z powszechnego systemu emerytalnego służb mundurowych i górników (nie powiedział a powinien, że utrzymanie rolników poza powszechnym systemem emerytalnym jest również wadą reformy - ale pomińmy to). Skoro tak, to dlaczego naprawa systemu emerytalnego nie polega na ponownym przyjęciu do niej grup uprzywilejowanych ? Bo tak łatwiej, tyle że to nie jest żadna naprawa i jestem pewien, że wkrótce znów politycy zaczną maczać łapy w OFE pod pozorem naprawy systemu.
  • bjb48 09.03.11, 12:41
    Ciekawe w co ten facet gra. A tak na marginesie, to czas najwyższy aby odwiedził stomatologa.
  • linka.5 09.03.11, 12:42

Balcerowicz miażdży rząd? Portaloza się szerzy, przecież to nie ma nic wspólnego z treścią artykułu!

--
    Co się nosi wiosną? Sprawdź!
  • ursynow33 09.03.11, 12:46
    linka.5 napisała:

>
    > Balcerowicz miażdży rząd? Portaloza się szerzy, przecież to nie ma nic wspólneg
    > o z treścią artykułu!
    “Zwolennicy Balcerowicza informuję ,że OFE zarobiły w ostatnim roku 17miliardów pln,z tego dla emerytówprzeznaczono cały 1 miliard.Składkowicze na OFE zliczcie ile już pieniędzy przekazano na wasze konto w ofe ,i jaki obecnie jest stan tego konta.Przeżyjecie bolesne rozczarowanie i na pewno zmienicie zdanie na temat ober złodzieja Balcerowicza co to reformy udały mu się tylko dlatego,że okradł bezczelnie Polaków.”
  • Gość: Europejczyk IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 09.03.11, 12:55
    ursynow33 napisał:
    “Zwolennicy Balcerowicza informuję ,że OFE zarobiły w ostatnim roku 17mil
    > iardów pln,z tego dla emerytówprzeznaczono cały 1 miliard.Składkowicze na OFE z
    > liczcie ile już pieniędzy przekazano na wasze konto w ofe ,i jaki obecnie jest
    > stan tego konta.

Ile wypiłeś żałosny człeku zanim wymyśliłeś te brednie?
  • Gość: skandal IP: *.dynamic.chello.pl 09.03.11, 13:05
    Jak podaje Przegląd, 3 instytucje finansowe związane z OFE wsparły finansowo fundację Balcerowicza!
  • Gość: praktyk IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 09.03.11, 13:24
    Balcerek to układowiec i matoł nic sam nie wymyśli.
    Nigdy nie przewidział rzeczywistej inflacji i skutków swej głupawej polityki ekonomicznej.
    Teraz powiązany z tymi funduszami swoimi niejasnymi interesami,usiłuje uzasadniać złodziejstwo OFE.
  • akiraxx 09.03.11, 13:26
    Mam nadzieje że nie głosowaliście na PO. Bo przykro było by się dowiedzieć, że się do takiego towarzystwa debili należało.
  • Gość: praktyk IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 09.03.11, 13:38
    Mam nadzieje że nie głosowaliście na PO. Bo przykro było by się dowiedzieć, że się do takiego towarzystwa debili należało.

Liczba mnoga? Towarzysz?

No PIS SLD i PSL również nie głosowałem.
  • Gość: praktyk IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 09.03.11, 13:58
    Oto jeden z wielu rzeczywistych powodów tej paniki w złodziejskich pasożytniczych instytucjach żerujących niczym rak na Polsce.
  • ursynow33 10.03.11, 02:40
    Nie pije i nie bredze, ty europejczyk" a ja jestem amerykaninem i bede mial inna emeryture wiec OFE mnie nie dotyczy, ale
    znam przyjaciela pana Balcerowicza i wiem ze zyja z obslugi OFE i to niezle!
  • ursynow33 10.03.11, 02:43
    Gość portalu: Europejczyk napisał(a):

> ursynow33 napisał:
    > “Zwolennicy Balcerowicza informuję ,że OFE zarobiły w ostatnim roku 17mi
    > l
    > > iardów pln,z tego dla emerytówprzeznaczono cały 1 miliard.Składkowicze na
    > OFE z
    > > liczcie ile już pieniędzy przekazano na wasze konto w ofe ,i jaki obecnie
    > jest stan tego konta.
    >
    > Ile wypiłeś żałosny człeku zanim wymyśliłeś te brednie?

Nie pije i nie bredze, ty europejczyk" a ja jestem amerykaninem i bede mial inna emeryture wiec OFE mnie nie dotyczy, ale
    znam przyjaciela pana Balcerowicza i wiem ze zyja z obslugi OFE i to niezle!
  • Gość: asd IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 09.03.11, 12:42
    Bo jedyny Minister Finansów oraz (vice) Premier akceptowany i chwalony przez Balcerowicza to... Balcerowicz. Wszystko w temacie. W pewnym momencie nawet nabierałem szacunku do niego (zwłaszcza podczas polemik z Lepperem), ale teraz traci wszystko co zyskał w moich oczach. Niestety to jest orędownik miażdżącego kapitalizmu, który w Polsce ma wyjątkowo wypaczoną postać. Nie przemawia do niego nawet prosty rachunek ekonomiczny w OFE, że one nie przynoszą zysków!? nawet jeśli takie są to zupełnie zależne od koniunktury w chwili odejścia na emeryturę i jak szacuje się nie wielkie.
    ps. Niestety nie wszyscy mają ciepłe stanowiska profesorskie i żyją jak pączki w maśle do samej emerytury za pieniądze podatnika.
  • hardy01 09.03.11, 17:26
    Lepsze zyski OFE, niż bieżące przeżuwanie pieniędzy przez ZUS, wymagające coraz większego zadłużania się budżetu oraz nie gwarantujące żadnego poziomu emerytur w przyszłości...
    Ot takie podcinanie gałęzi na której się siedzi.
  • Gość: MichalM IP: *.rwd.prospect.pl 09.03.11, 17:39
    Nie jest zwolennikiem żadnego kapitalizmu, kapitalista (liberała) na propozycję zmuszenia 40mln ludzi do korzystania z prywatnej instytucji NIC NIE GWARANTUJĄCEJ wybucha śmiechem bo to nawet nie jest socjalizm tylko takie h...j wie co
  • podhoretz 09.03.11, 12:44
    Co na to Mateusz Machaj. Ma prostą radę. Niech II filar będzie dobrowolny, oszczędzajmy jak chcemy i gdzie chcemy!!
    Machaj: Zamiast OFE – propozycja reformy emerytalnej
  • Gość: Liberal IP: *.netia.pl 09.03.11, 12:45
    Guru, bo wie co mowi i nie smiej sie, tylko zastanow nad merytoryczna strona wypowiedzi Balcerowicza.

To co chodzi i opowiada Jan Krzysztof Bielecki to sa kpiny, jemu kompletnie odbilo, takich farmazonow jak on ostatnio nikt nie wygaduje. Vicent Rostowski podobnie.

Z rzadu Tuska - w ktorym najlepszym ministrem bezdyskusyjnie byl Cwiakalski - po jego dymisji (z bzdetnego powodu), jest tylko gorzej.
  • Gość: wsiowy IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 09.03.11, 18:00
    Jak to jest, że towarzysz z PZPR jest guru od finansów Polski. Wysługiwał sie Partii a teraz uważa sie go za "alfę" od ekonomii.
    Niech zarabia tyle co zarabiaja mp. w Tesco na kasie i pożyje kilka lat za te pieniadze, to głupot by nie opowiadał.
    Łatwo jest pieprzyc trzy po trzy jak ma sie taka kase jak "tow. no ten, o ten - łón".
    Ciekawi nas zawsze, jacy kolesie chca tak bronic tych OFE i wystawiają Balcerowicza?
    Oto jest pytanie!
  • Gość: kk IP: *.toya.net.pl 09.03.11, 12:49
    Te Fedaki, Pitery to tak klepią klepią i same nie wiedzą co gadają. Lepiej niech idą do domu dzieci rodzić.
  • Gość: Europejczyk IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 09.03.11, 12:50
    Gość portalu: Jozek46 napisał(a):
    A kto wogóle słucha i czyta opinii tego cwaniaka.Najpierw trzeba nieuczciwe chw
    > yty Balcerowicza wyjaśnić,bo dzięki nim tysiące osob targnęŁo się na własne życ
    > ie.Tylko że tego komunistę nic nie rusza!Jedynym rozwiązaniem na niego jest "ka
    > łasznikow"!

Kim jesteś ciemniaku,że wygłaszasz takie opinie?

• zino799 09.03.11, 13:18
    Niby Europejczyk a okazał się tubą lumpen-liberalizmu. W innych krajach Europy ktoś o poglądach tow. Balcerowcza już dawno byłby na śmietniku historii. Bowiem tam ekonmomia jest nauką społeczną, a nie li tylko prymitywnym bilansowaniem słupków.
  • hardy01 09.03.11, 17:33
    Tymczasem bilansowaniem słupków i kreatywną księgowością zajmuje się obecny Min.Fin.

To już nawet Boni zauważył, że przegrał z PSL i dlatego odmówił zaprezentowania ostatecznego projektu. Pewnie nie przeszłoby mu przez gardło.
    To jest właśnie nauka społeczna - system emerytalny obliczony na 40 lat, a nie na bieżące łatanie budżetu (to właśnie czyni obecny Rząd z ministrem Rostowskim).
    Tusk na dodatek ma czelnosć powiedzieć przed kamerą, że OFE staje się ofiarą braku reform i wyjęcia emerytur uprzywilejowanych z podstawowego systemu.

Przede wszystkim jest to zwycięstwo PSL, które od lat nie pozwala na reformę KRUS.
  • metall 09.03.11, 12:52
    www.blog.gwiazdowski.pl/index.php?subcontent=1&id=913
  • Gość: sceptic IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 09.03.11, 12:53
    "W mojej opinii wystarczyło podwyższyć tempo prywatyzacji i uzyskać z niej w 2011 r. tyle co z proponowanych cięć w OFE"

Nie znam się na tym więc może ktoś mi wytłumaczy: Jeśli guru finansów jako sposób pozyskiwania środków do budżetu podaje prywatyzację moje pytanie brzmi: jak będziemy pozyskiwać środki jak już wszystko sprywatyzujemy?
  • hanklo 09.03.11, 12:54
    Zgadzam się z bankowcami i dodaje jeszcze mój pomysł. Pracownicy powinni płacić jak największa składkę emerytalna.Bylo by optymalnie nawet 35%.Pieniądze te powinny pojsc do OFE czy innej prywatnej instytucji bankowej w której odziały maja np. prof. Balcerowicz. Wiek emerytalny należałoby wydłużyć do 70 a jeszcze lepiej do 80 lat ogłaszając najnowsze wyniki badan naukowych zgłoszonych przez przedstawicieli OFE lub innych organizacji finansowych w których udział ma Prof. Balcerowicz ze nasze pokolenie będzie żyło nawet i 100 lat i ze pracy będzie do jasnej cholery i trochę, tak ze nikt nie będzie miał przerw w płaceniu składek i uzyska pełną emeryturę po ukończeniu 80 roku życia. Te model emerytalny zapewni pozostanie prawie wszystkich pieniędzy w OFE lub innych organizacjach finansowych w których udział ma Prof. Balcerowicz. Zapewni to jemu spokojna i dostania starość a być może tez jego dzieciom, wnukom, prawnukom itd itd. A my powinniśmy starać się umrzeć przed przejściem na emeryturę.
  • wielki_znafca 09.03.11, 12:58
    żeby zamknął ryja i odwalił sie od podatników, niech jedzie wyzwalać arabów
  • Gość: jaca IP: *.swietojanska.net 09.03.11, 13:32
    ze znam osobiscie ludzi ktorzy na gieldzie dzieki kasie z OFE zarobili duzo pieniedzy, nie sa to emeryci , leper mial racje, balcerowicz musi odejsc.
  • metall 09.03.11, 12:56
    samo_dobro napisał:

> Trzeba byc niesamowitym skur*wysynem, zeby bedac finansowanym przez OFE ("datki
    > " na jego pseudo-fundacyjke) i bronic tych zlodziei. Balcerowicz zamilcz juz sk
    > ompromitowany ciulu - OFE to zlodzieje i bardzo dobrze, ze tym ch*ujom wreszcie
    > ktos sie przeciwstawil. ZUS nie jest lepszy, tez zlodziejstwo, ale przynajmnie
    > j szmal zostaje w kraju.

Znajdź listę głosowania nad powstaniem OFE i porównaj ją z obecną listą członków klubów parlamentarnych PO i PSL.
  • Gość: bankier IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 09.03.11, 12:57
    Rząd potrzebuje pieniędzy NATYCHMIAST! Na reformy emerytur mundurowych, KRUS-u itp nie ma po prostu czasu. Ewentualne oszczędności wpłynęłyby dopiero gdzieś za rok...A tu trzeba dokończyć budowę stadionów, trochę posprzątać przy drogach i dworcach, interweniować na rynku walutowym, wypłacić emerytury itd. Alternatywą jest wyprzedaż majątku narodowego, ale tego jest coraz mniej no i też wymaga czasu...
  • w.i.l 09.03.11, 15:15

--
    Nie głosuję ani na PO ani na SLD - partie, które uchwaliły, że można zabierać rodzinom dzieci bez wyroku sądowego.
    Bronisław Komorowski podpisał tę ustawę 18.06.2010.
    Te same PO i SLD uchwaliły również tzw. ustawę o parytetach forytującą feministki na listach wyborczych.
    Dlaczego nie głosuję na PiS - nie ma potrzeby wyjaśniać.
  • hardy01 09.03.11, 17:37
    Miał czas 4 lata - teraz mu się nie chce, bo wybory za progiem, a po reformie KRUS PSL nie dostałoby się do Sejmu.
    I to wszystko mimo wyroku TK, że rolnicy nie mogą być świętymi krowami w systemie powiązanym z ZUS/KRUS czyli ze składkami na NFZ. Jeszcze tylko krok do złożenia wniosku o niekonstytucyjność KRUS... innej opcji na reformę tej instytucji nie widzę, a potem reformy emerytur branżowych.
  • kociewiak2 09.03.11, 12:57
    ...pan Balcerowicz widocznie nudzi sie,wymysla wlasne teorie i bawi sie polityka finansow za ktore on nie odpowiada.Mysle ze powinien przeprosic gornikow za nie udany pomysl zwalniania z pracy i wyplacania odpraw,dzis gornicwo to sila i jeszcze tak bedzie.Panie Leszku
    nie krytykowac ale pomagac,rozmawiac,doradzac a dzis pana krytyka tylko szkodzi Polsce bo ludzie sa juz oglupiali przez PIS a teraz przez pana ,,pozdrawiam warto pomagac a nie szkodzic
  • wielki_znafca 09.03.11, 13:02
    dobrowolnie biorąc odprawy nie będą przyjmowani do pracy w górnictwie, Balcerowicz powinien oddać z własnej kasy tą forsę, z niego ekonomista jak z koziej dupy trąba
  • hardy01 09.03.11, 17:37
    Ale to nie Balcerowicz pozwolił im wrócić do pracy w górnictwie
  • Gość: jet IP: 212.160.172.* 09.03.11, 12:58
    Zanim, zaczniesz pluć, to zapytaj mamę jak to było naprawdę. Balcerowicz przygotował swojego czasu reformę finansów zakladającą zrównoważenie budżetu. Niestety - najpierw radosna twórczość posłów z AWS ją "nieco" zmodyfikowała - pod związkową presją utrącono niemal wszystkie ustawy zakładające cięcia wydatków publicznych.
    Ideę wprowadzenia liniowca PIT zawetował towarzysz Kawaśniewski posiłkujący się wtedy socjalistycznymi uzasadnieniami swojego ekonomicznego zausznika - Orłowskiego, który obecnie dorabia w "wielkiej 4" i wygłasza tyrady jakich to on liberalnych reform by doradzał obecnie.
  • Gość: Dodo IP: *.studiopol.pl 09.03.11, 13:01
    dziej, chce żeby dalej żarły naszą kasę inne tłuste koty z firm funansowych
  • Gość: Sophie IP: *.satfilm.net.pl 09.03.11, 13:04
    Pan Prof. Balcerowicz to doświadczony ekonomista - Tusk to robotnik i niewydarzony nauczyciel
    Kto wiec ma rację odnośnie ekonomicznych uwarunkowań ?
    Komu należy ufać ?
  • Gość: sebb17 IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 09.03.11, 13:05
    "Dobro" wylewa Ci się z ust nieustającym potokiem ...
    Szkoda, że nikt z przedmówców nie pracuje - tylko tak można odebrać Ich wypowiedzi - bo może życie zweryfikowałoby ich poglądy.
    Składka na emeryturę zawsze będzie obowiązkowa - nieważne czy do ZUS czy OFE. Żadne Państwo nie zaryzykuje zniesienia składki, aby potem gdy pójdziesz na emeryturę, finansować ją z budżetu do którego, przynajmniej w zakresie składki emerytalnej, się nie dołożyłeś - nie wątpię, że byłbyś pierwszy, który ustawi się w kolejce po "należną" Ci emeryturę i zapewnienie godziwych warunków życia, bez względu na to, czy tą składkę odprowadzałeś czy nie. Tym bardziej działoby się to w takim kraju jak Polska (niestety). I powtarzam - nie ma tu znaczenia, czy mówimy o ZUS czy OFE.
    Jednak ponieważ polski system emerytalny jest zbudowany tak jak jest: czyli nieważne ile włożę do ZUS, dostanę zawsze tyle na ile państwo będzie stać (i nie zmieni tego zwiększenie składek do ZUS, bo one są przejadane już teraz, a o wysokości mojej emerytury zadecyduje stan budżetu w latach ... ), i to, co rzeczywiście włożę do OFE, to wolę OFE, które jednak obracają realnymi pieniędzmi (kupując polskie obligacje, inwestując na polskiej giełdzie). Chciałbym tylko jedynie, aby rząd zajął się zmniejszeniem kosztów ich funkcjonowania (i tu nie mów, że ZUS takich kosztów nie ma, bo ma blisko 4 mld rocznie na swoje funkcjonowanie).
    Szkoda, że nie rozumiesz, że to, ile włożymy do ZUS, nie ma wpływu na to, ile dostaniesz emerytury (mówię o całej populacji, a nie jednostkach, bo tutaj będzie różnica - im ktoś więcej odłożył, tym w stosunku do innych dostanie więcej, ale Ci inni będą musieli dostać mniej) - państwo globalnie wypłaci tylko tyle, na ile będzie je stać. Nawet jeśli założy nam subkonta, to będzie to jedynie pożyczka zaciągnięta wobec obecnie pracujących - a konieczność jej spłaty obniży możliwości finansowania podstawowej części emertury właśnie tych, którzy dzisiaj te subkonta mają mieć założone.
    OFE dostaje pieniądze już dzisiaj - a dziura, która powstała w ZUS w wyniku ich przekazania do OFE - miała być finansowana z prywatyzacji. I tak mogłoby być, gdyby nie zaniechania prywatyzacji i "rozdęcie" budżetu. Te pieniądze będą dodatkowymi, obok i tak niezależnej od dzisiaj pracujących, cześci emerytury z ZUS. Niszcząc OFE, zmniejszasz po prostu wysokość emerytury dzisiaj pracujących, na rzecz dzisiaj pobierających świadczenia - bo rząd może jeszcze o kilka lat odwlec jakiekolwiek działania związane z naprawą finansów państwa.
    Argumentów jest wiele, niestety, przy takim poziomie dyskusji nie warto ich przytaczać ;-)

Pozdrawiam
    sebb17
  • hanklo 09.03.11, 13:17
    Oczywiście ze masz racje. Ale-- System ubezpieczeń społecznych należy do systemów pomocy socjalnej i jako tako wypłacana emerytura jest w wysokości jakiejś tam w zależności od sytuacji państwa. Raz mniej raz więcej. Świadczeniem (obowiązkowym)tym powinni objęci być pracobiorcy o zarobkach niskich i średnich ustalonych do wysokości np. 5000PLN. Powyżej tej kwoty każdy powinien zadbać o siebie sam np. w OFE ,tez obowiązkowej ale już nie mającej charakteru pomocy socjalnej. Ci co posiadają zarobki powyżej np. 10tys PLN powinni być zwolnieni z płacenia obowiązkowych składek i pozbawienia prawa do emerytury. O swoja starość powinni zadbać sami np. w ubezpieczaniach prywatnych. Jasno i klarownie bez podejrzę o złodziejstwo. Jak mi się noga powinie albo stracę prace bo się zestarzeje i będę miał 40 lat to będę miał możliwość otrzymania emerytury z ZUS jako świadczenie socjalne. Jeżeli mi się powiedzie i będę zarabiać cale życie 50 tys dolarów to to świadczenie mam i tak gdzieś. Sam wykupie sobie polisę emerytalno rentowa. Nie mam racji??
  • Gość: sebb17 IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 09.03.11, 14:11
    Masz dużo racji - ale teraz też działa to podobnie - nie pamiętam, ale jeśli zarabiasz 2,5 raza - i tu nie wiem, czy najniższej czy średniej krajowej - to od wyższych zarobków nie płacisz składki emerytalnej.
    I tu wracamy do podstawy: jeśli płacę podatki, to chcę wiedzieć na co. Jeśli płacę składkę emerytalną to powinna iść na emerytury. Jeśli podatek zdrowotny - to na służbę zdrowia. Jeśli akcyzę w paliwie - to na drogi. Jeśli gdzieś brakuje, to trzeba to zbilansować - albo podnieść podatki albo ciąć świadczenia. I uwierz mi, jestem tu gorącym zwolennikiem tej drugiej opcji :)
    A więc - zamiast zastanawiać się ZUS czy OFE może rząd powinien w końcu zająć się budżetem aby ograniczyć jego deficyt i podjąć wreszcie jakieś decyzje, zamiast bawić się w kreatywną księgowość.

Pozdrawiam
    sebb17
  • cheyenne20 09.03.11, 13:38
    Zrozum człowieku, że OFE kupuje od państwa obligacje, pobiera od tego prowizję.
    Tusk, mówiąc skrótowo - obligacje te bez kosztów OFE wpakuje na konta do ZUS.
    OFE nie dostanie już nigdy ani grosza za friko !
  • peryklejtos 09.03.11, 13:42
    no dobrze, a kto najpierw zmusił ustawowo OFE do lokowania kapitału w obligacjach? Papież? Rząd dokonuje zabiegów czysto księgowych, podczas gdy kraj potrzebuje realnych reform.
  • Gość: sebb17 IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 09.03.11, 14:01
    cheyenne20,
    chyba nie jesteś na tyle naiwny, że wierzysz, iż ZUS jest bezinteresowny?
    Już teraz pobiera blisko 4 mld z budżetu na finansowanie swojej działalności.
    I bynajmniej nie jest to tajne - zajrzyj na stronę ZUS - publikuje tam wszystkie dane - także prognozy do 2060 roku.
    I nie mów, że nie jest to z naszych składek bo jest to z budżetu - ponad 40% dzisiejszych emerytur jest też finansowanych z budżetu, bo składki płacone przez nas po prostu nie wystarczają.
    A poza tym, rząd właśnie tym powinien się zająć - zmniejszeniem kosztów działania OFE - skoro dało się obciąć 7% do 3,5% i nadal działają, to myślisz że nie da się ciąć dalej? I w tym momencie zacząłem się zastanawiać, ile procent prowizji zostaje w ZUS: 4 mld do ... właśnie ilu? Czyli 2%, 3% czy 4%?

Pozdrawiam
    sebb17
  • cheyenne20 09.03.11, 14:10
    Gość portalu: sebb17 napisał(a):

> cheyenne20,
    > chyba nie jesteś na tyle naiwny, że wierzysz, iż ZUS jest bezinteresowny?

> porównywanie ZUS do OFE jest niedorzecznością bo każda z tych instytucji
    zajmuje się czymś innym.
    Każda z nich ma jakieś koszty, pewnie masz rację, że za duże.
    Tusk mówi : koniec dla prezentów dla prywatnych firm.
  • Gość: lolek IP: *.dynamic.gprs.plus.pl 09.03.11, 17:01
    Pan Premier ma wielkie pojęcie co robi gdyż
    1. do wyborów chodzą
    a urzędnicy
    b mundurowi
    c rolnicy
    d budżetówka
    i teraz zbliżają się wybory i kreatywne księgowanie nie pomaga
    i co należy zrobić zabrać tym co nie chodzą na wybory bo dzięki a,b,c,d wygramy i będziemy dalej na Wiejskiej przy "korycie"
  • lokomotywa-1 09.03.11, 13:05
    No i dobrze. Podoba mi się że różni eksperci mogą przedstawić swoje opinie. Również Balcerowicz. Ale pomysły Balcerowicza wcale nie wydają mi się najlepsze. Dobrze by było aby obiektywni eksperci podsumowali wyniki jego działań z lat 90. Może wówczas stracił by nieco pewności siebie i monopolu na rację.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka