Dodaj do ulubionych

Wódka pita w charakterze PIT-a. Czemu jest taka...

IP: *.dynamic.chello.pl 18.06.11, 08:11
głównie w segmencie wódek ekonomicznych, kupowanych ze względu na niską cenę

to ktoś kupuje wódkę bo jest tania?
jak by obcęgi były tanie to też by ludzie kupowali?
Edytor zaawansowany
  • Gość: krawaciarz IP: *.icpnet.pl 18.06.11, 11:29
    surowcem do produkcji wódki jest głownie kukurydza, dla wódek ekonomicznych to wszystko to co fermentuje!! O pszenicy i ziemniakach nie ma mowy. Trwają prace nad rozporządzeniem zabraniającym nazywać polską wódką wódkę z kukurydzy.
  • Gość: joj IP: *.devs.futuro.pl 19.06.11, 01:26
    Nie pijemy wódki, nie pijemy wódki... Pocałunek Tuska w mą czcigodną doopę był za krótki!
  • Gość: qwerty IP: *.dynamic.gprs.plus.pl 19.06.11, 08:54
    A jeszcze jest przed 9.00. Ja to mam klawe życie.
  • Gość: motyla noga IP: *.xdsl.centertel.pl 19.06.11, 10:32
    Najpierw rzuciłem szlugi, parę lat później rzuciłem gołdę, i co?
    I nic, budżet nie płacze. Znaczy się, źle nie ma.

Ludzie, róbta, co chceta - budżet da radę i tak. :)
  • nchyb 18.06.11, 13:38
    jak dla mnie - nie widzę problemu w wysokim podatku, akcyzie na wódkę. W sumie wolałabym żeby dużo więcej podnieśli na nią podatki, zamiast bzdurnego odnszenia VAT. Kto chciałby pić i tak by pił. Ale te ekonomiczne wódki jeszcze bardziej by podrożały, a to y skutkowao pewnie brakiem poparcia pijącego elektoratu, więc się niestety na to nie zdecydują...
  • kotek.filemon 18.06.11, 14:16
    > jak dla mnie - nie widzę problemu w wysokim podatku, akcyzie na wódkę. W sumie
    > wolałabym żeby dużo więcej podnieśli na nią podatki

To powrócimy do sytuacji z lat 90-tych, kiedy wódka oficjalnie się słabo sprzedawała a nieoficjalnie lała się strumieniami zza wschodniej granicy. Co prawda Vincentu jest na tyle durny, żeby wpaść na pomysł podwyżki akcyzy, co oczywiście obniży dochodu budżetu, ale to już nie moje zmartwienie.

• nchyb 19.06.11, 11:45
    jakby ciut inaczej wyglądają granice wschodnie, takie mam wrażenie...
    przemyt był jest i będzie, niezaleznie od wysokości akcyzy wszelkich innych podatków. Przydałaby sioę kampania społeczno-telewizyjna, zbliżona do tej, którą przeprowadzono z dopalaczami. Mnósto informacji o ślepocie i zgonach po lewym alkoholu (tak jak to zarządzono przed spektakularną akcją z dopalaczani - to też byo oim zdaniem w tv pokazywane - na odpowiednie zarządzenie - a nie jako rzeczywisty problem) już będzie mniej chętnych do picia tego alkoholu zza wschodniej granicy. A ci co się tym nie przejmą to i tak wódki nie piją tylko denaturat i inne tanie he he alkohole. Na nich przemyt nie wywrze większeg wrażenia...

Owe prognozowane obniżki wpływów do budzetu z tytułu sprzedaży legalnego alkoholu to tylko czarnowidztwo. Kto kupuje alkohol, kupować będzie dalej, wbrew pozorom, poza obszarem najbliższym granicy, olbrzymich zysków na zakupie przemyconego alkoholu się nie spodziewaj. Wątpliwe, by ten, kto kupuje wódkę za 30-40 zł, dla 5 zł oszczędności latał po melinach i szukał tej tańszej. W nocy skoczy do nocnego i kupi, bo chce się napić...

Kto idzie do knajpy i kupuje butelkę za 50zł to kupi ją za 90. Nie wszyscy oglądają każdą złotówkę 15 razy, wiec o te wpływy jestem jednak spokojna...
    Podobnie z papierosami. Kto chce palić, pali dalej. Kupował za 5 zł, kupuje dalej za 10 i będzie kupował i za 15...

Wpływy będą, stałe, ale byłby bnt społeczny elektoratu, bo oni chleba i igrzysk ciągle chcą. Więc pić będą, ale będą walczyć z tymi, co im więcej za picie płacić każą...
  • Gość: kibic IP: *.dynamic.chello.pl 18.06.11, 19:12
    Jasne, geniuszu.
    Niech wóda kosztuje 50 PLN/0,5 l.
    W ogóle nie ruszy przemyt.
    A nawet legalny import - biorąc pod uwagę, że alko jest tańsze nawet u naszych południowych sąsiadów, a granic NIET!
  • nchyb 19.06.11, 11:54
    ruszy, ruszy, bo teraz go nie ma? Wierzysz w to? I wierzysz, że każdy mieszkaniec dajmy na to Szczecina, czy Poznania, ruszy zaraz pod ruską granicę i będzie czatwać na wódkę tańszą o 5 zł? O święta naiwności. Owszem budżetowcy zawsze sobie wyliczą, o ile na przemycie stracił budżet, ale pieniążki dalej będą tam równym strumczyczkiem wpływać...

A u tych sąsiadów południoych to dawno temu byłeś, bo ja mieszkam tuż przy czeskiej granicy i to mit z tą taniością alkoholu. To już nie te lata...
  • dd1987 18.06.11, 19:23
    ja juz sobie wyobrażam co by się działo jak by wódkę sprzedawali po kosztach czyli po 1,8 za 0,5:)
  • Gość: Jaro z Bemowa IP: 83.143.44.* 18.06.11, 19:29
    > ja juz sobie wyobrażam co by się działo jak by wódkę sprzedawali po kosztach cz
    > yli po 1,8 za 0,5:)

Nic by nie było. Byłoby to co jest. Kto na wsi kupuje sklepową? Chiba, powtarzam, CHIBA (bo nie wiem na pewno) bogacze raczej. Ekscentryczni dżentelmeni tudzież obsługa dyliżansów.

• sokolasty 18.06.11, 20:07
    Ale gdyby sklepowa była za dwa zety za 0,5, to rzemieślnictwo nocne stałoby się raczej nieopłacalne, ewentualnie dla koneserów (analogicznie jest w Polsce kilku szewców robiących drogie buty, ale większość kupuje przemysłówkę).
    --
    "Życie jest jak umiejętne wyrwanie zęba. Cały czas myślisz, że to najważniejsze dopiero przyjdzie, gdy nagle spostrzeżesz, że już po wszystkim"
  • Gość: [...] IP: *.adsl.inetia.pl 18.06.11, 19:41

www.youtube.com/watch?v=lfi9Ta6sXvg
  • nikodem_73 18.06.11, 19:42
    "I właściwie kto wódki nie pije ten jest wywrotowcem, tak
    Świadomie uszczuplającym dochody państwa – bezideowcem"

--
    ... i owoc żywota Twojego je ZUS
  • Gość: bambo IP: *.dynamic.chello.pl 18.06.11, 19:46
    Zwróćcie uwagę, że od samej akcyzy w wysokości 9,92 płacimy 2,28 vat. Czyli większość vat płacimy od naliczonego wcześniej podatku. Kazać płacić podatek od narzuconego nam innego podatku to już miszczostwo świata w zdzieraniu kasy z ludzi. Jak tak dalej pójdzie to każą nam płacić vat od rozliczenia rocznego PIT.
  • Gość: motyla noga IP: *.xdsl.centertel.pl 19.06.11, 10:42
    po furę. Oczywiście funkiel nówkę nie śmiganą z pierwszej ręki od niemieckiego emeryta. A później zapłać, co trzeba, żeby zarejestrować w Bolandzie swoją nową rakietę.

Jak sam zapłacisz wszystko, co wcześniej samodzielnie naliczysz, jak zrozumiesz mechanizm, jak ci w oczach kwoty zawirują...

To ze złości ogromnej chyba z bagnetem na Belweder pójdziesz. :D
  • kukok 18.06.11, 20:35
    a mój blog jest darmowy i zawsze taki będzie

srecenzje.blox.pl/html
  • nannek 18.06.11, 20:44
    O,5L można kupić już za 16-17zł.

Ale niech to będzie 21zł jak w artykule.
    Choć jest tu już ogromny błąd bo jeśli koszt produkcji to 1,8zl a różnica to 5zł.
    Więc nawet jeśli produkcja kosztowała by ZERO, wódka nie mogła by kosztować poniżej ~ 19 zł
    A ją można kupić bez trudu za 16-17

www.cotanio.pl/katalog/1596-Alkohole_i_Tyton/2124-Wodka/452646-Wodka_Boss
  • nannek 18.06.11, 21:02
    Ale zakładając niech to będzie te 20zł

Za cenę "pół litra" 20zł kupisz dziś :
    2 paczki papierosów.
    4 litry benzyny
    6,2 m3 gazu
    29 kWh energi
    3,3 bochenków chleba dobrego 800-900 gram.

Dziś kupisz o wiele więcej butelek wódki jak 10 lat temu cy 31 lat temu za pensję srednią czy minimalną.
    A mimo to sprzedaż wódki z roku na rak spada , piwa tez.
    Dlaczego?
    od 1999roku zarobki wrosły o 100% koszty podstawowego utrzymani NATOMIAST 200%

1980roku butelka wódki kosztował 120zł "czysta" koszt podstawowego utrzymania 1300zł
    Zarobki średnia 6000zł na rękę 5500zł zarobki większości.

Chleb kosztował 4zł
    Energia 1kWh 90 groszy
    Gaz m3 90groszy.

Dziś koszt podstawowego utrzymania to również 1300zł żywność tańsza ale za to utrzymanie mieszkania dużo wyższe.
    Średnia to 2450 na rękę ale tej nie zarabia blisko 70% i dala większości to 1600 netto jesli oczywiście jeśli ma szczęście 1020 to minimalna i jest 14% bezrobocia.

Porównajcie sobie te dane

• billy.the.kid 18.06.11, 21:29
    parę latek temu komuchy obniżyli akcyzę i - co smieszne- dochody z tejże akcyczy solidnie wzrosły.
    --
    rzecz się dzieje w POLSCE- czyli NIGDZIE.
  • nannek 18.06.11, 21:39
    Dziś jak widać muszą obniżać znowu bo choć w porównaniu do dochodów kosztuje 2x mniej jak 11 lat temu .
    Sprzedaż dramatycznie spada a ludzi na coraz tańsza wódkę porostu nie stać, zaopatrują się w płyny niewiadomego pochodzenia na melinach.

Nic dziwnego skoro na przeżycie w porównaniu do dochodów, trzeba przeznaczyć 50% więcej i nic większości 80% nie zostaje.

• Gość: rastamouse IP: *.perr.cable.virginmedia.com 18.06.11, 23:16
    Irie man!

Mniej piją ludzie wódy tymi czasy bo można bez niej przeżyć. To nie jest artykuł pierwszej potrzeby wszakże a luksus, grzeszny zbytek. Podobnie jak papierowa "wyborcza" którą też coraz mniej ludzi kupuje. Kiedy brak piniędzy, obcina się zbędne wydatki.
  • nannek 18.06.11, 21:57
    Dodam jeszcze ciekawostkę ze pomimo iż wódka kosztowała 1980 roku 120zł na melinie ta samiusieńka 300zł.

A przecie koszt produkcji to były grosze i mogli ją sprzedawać bez ograniczeń nawet 2x tyle po 200zł.
    Dopiero wzrósł by debilny PKB i wpływy do budżetu.

Ludzie mieli forsy jak lodu dziś po 30 latach sprzedaje się śmieszne 90tys samochodów osobowych.

W 1980roku 500tys a gdyby im dać talony na sztuk 2mln to by i to kupili za gotówkę.
    Więc się nie dziwcie ze były kolejki a ludzie kupowali hurtem wszystko jak leci.
  • hochsztaplarka 18.06.11, 21:59
    a za 2/3 podziękować?
    Oczywiście, że się da.
    U wujka Miecia, Kazia, Józka, tam, gdzie zwykle i od zawsze, tam, gdzie za Niemca, Ruska, Bieruta, Gomółki, Gierka... bez banderolki i bez paragonu.

Albo cudowną śliwowicę łącką (ale już niekoniecznie tę sklepową!) - u źródła, czyli tam, gdzie 90% mieszkańców pędzi, a 10% się nie przyznaje (łącznie z księdzem proboszczem, który na spowiedzi nie pyta penitenta "czy pędzisz?" ale: "czy masz dobrą recepturę, surowiec i sprzęt?").
  • sselrats 18.06.11, 22:50
    tylko jedna trzecia akcyzy i VAT-u.

"Aż dwie trzecie ceny półlitrowej butelki wódki w Polsce to akcyza i podatek VAT."
  • Gość: zimi IP: *.formlessnetworking.net 18.06.11, 22:59
    Ale dlaczego piszesz o wódce nie o papierosach?

10 lat temu za flaszkę kupiłeś 10 paczek papierosów, dziś zaledwie 2 paczki.

To od wódki masz 1000x większe koszty społeczne jak i wymierne.
  • Gość: podatnik IP: *.uznam.net.pl 18.06.11, 23:35
    Wiesz, papierosów nie da się pędzić z byle czego i ten rynek łatwiej kontrolować. A walczyć z pijaństwem się nie będzie, bo pijaństwo wyłącza sporą liczbę osób płci męskiej, co daje władcom spokój. Ludzie pijący nie są "awanturujący się".
  • Gość: MENDA IP: *.bstnma.fios.verizon.net 18.06.11, 23:56
    Własnie powiedziałes głośno to o czym tu mowa.

Dziw bierze ze komuna nie rozpijała społeczeństwalech bardzo aktywnie z tym walczyła.

Są juz plany legalizacji narkotyków, poprostu szara strefa nie liczona wejdzie do produktu krajowego PKB.

Wedzie wzrost medialny wywiady reportarze, sukcesy.
    A tak napawdę dalsze szybkie zubozenie biedakow.
  • Gość: janczar42 IP: *.dynamic.chello.pl 19.06.11, 00:42
    nie dziwota że rodacy starają się tą qu...ką pazerność fiskusa zniwelować do zera /i to skutecznie/ w różny sposób.!!!!!!!!!!!!!!!!
  • cyranocyrano 19.06.11, 06:11
    Koniec z piciem! Dość napełniania kieszeni darmozjadom od Ryżego.
  • Gość: smakosz IP: *.neoplus.adsl.tpnet.pl 19.06.11, 08:22
    Pół litra za 21 zł ? Powiedzcie gdzie to pójdę i kupię. W mojej okolicy dochodzi do 30.
  • Gość: fafik IP: *.hsd1.wa.comcast.net 19.06.11, 08:38
    Nie udawaj idioty autorze.

Wódkę kupisz za 17zł czy nawet 16zł co kompletnie osmiesza autora propagandy.
    Według jego wyliczeń 21 , ale nawet przy koszczię produkcji 0zł i marzy 0% wódka nie powinna tyle kosztować 17zł.
    Co słusznie ktoś wczesniej zauwazył.

www.ziko.pl/p316_starogardzka_wodka_0_5l.html
    www.twojezakupy.com.pl/wodki/700500007-wdka-absolwent-40-.html
  • Gość: GayJarek IP: *.icpnet.pl 19.06.11, 09:07
  • antheax 19.06.11, 14:08
    Manipulacja
  • przyzy 19.06.11, 09:46
    "ale mistrzem w spożyciu wódki już jesteśmy. Na świecie pod względem spożycia ustępujemy jedynie Rosji, USA i Ukrainie "

Mistrzowie świata czwartego miejsca... W lingwistyce pewno_O tyż.

Ps. Dla czepiających się, że pół litra jest gdzieś tańsze/droższe: Rozpiętość cen była, jest i dzięki bogu będzie. To, że autor przyjął cenę 21 to nie znaczy, że nie znajdziesz innej. Poza tym rzeczywiście warto byłoby opisać to na kilku wariantach, ale żeby zobrazować sytuację spokojnie można przyjąć określoną wartość...
    --
    www.poema.art.pl/show.php3?what=sub&ID=5676&isort=2
  • Gość: eszet IP: *.dynamic.chello.pl 19.06.11, 10:37
    I bardzo dobrze. Wódka to jeden z najgroźniejszych narkotyków. Skoro jest legalna i ogólnodostępna to niech przynajmniej akcyza i vat z nią walczy.... wódka to zło...
  • szoferek1 19.06.11, 10:52
    Podnoszenie ceny wódki w obecnych warunkach,to jak jak przesyłanie pieniędzy z budżetu do Niemiec i Czech oraz pozostałych naszych sąsiadów.Trzeba mieć nawalone w głowie żeby nie zauważyć że jak u nas wódka drożeje i (papierosy ), to momentalnie zwiększa się przemyt.Nie wygląda mi żeby Niemcy byli głupsi od naszych rządców,ale przy cenach wódki nie manipulują bo wiedzą że przy otwartych granicach jest to strzelanie sobie w kolano!To samo z cenami papierosów,w EU za godzinę pracy można średnio kupić 3 paczki papierosów,w Polsce 1/2 paczki(10 szt.) Gdzie tu logika?
  • nchyb 19.06.11, 12:01
    a za ile ty tę wódkę w Niemczech kupujesz? bo ja tańszej od naszej nie widziałam. W Czechach też porównywalna, ale nie tańsza...
  • szoferek1 20.06.11, 12:34
    Czytaj ze zrozumieniem....
    Narazie w Czechach i w Niemczech alkohole są w podobnej cenie do naszych,ale po podwyżce akcyzy będą chyba droższe,więc zacznie się prywatny import! Logiczne?
  • computerro 19.06.11, 10:56
    Czy mógłby ktoś odpowiedzieć, PO CO ludzie piją alkohol? Żeby mieć złudzenia?

Dlaczego ludzie, którzy mają nadwyżkę kasy (wygospodarowali kasę za którą zamierzają kupić alkohol) nie wydadzą tej kasy tak, żeby uprzyjemnić sobie życie w sposób mniej destrukcyjny?
  • Gość: anal lityk IP: *.pool.mediaWays.net 19.06.11, 11:31
    O ile sobie dobrze przypominam, to Jezus zamienil wode w wino, a nie w wodke.
    Ja bym w Polsce tych mocnych alkoholi nie kupowal, nawet w renomowanych sklepach trafi sie podrobki z jakies rozpalki do grila. Podnoszenie akcyzy prowadzi tylko do podziemia alkoholowego
    z wszystkimi skutkami. Drastycznym przykladem jest Turcja-tam napic sie tego ich sznapsu to
    prawie juz jak ruska ruletka.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka