Dodaj do ulubionych

Przewodnik - Saloniki

07.06.11, 08:00
Witam,
czy ktoś się orientuje, czy wymagany jest przewodnik dla grupy w Salonikach? Jeszcze nie byłam tam z grupą i nie mam doświadczenia w tej kwestii.
Z góry dziękuję za pomoc.
Edytor zaawansowany
  • 07.06.11, 10:12
    Nie za bardzo wiem o co pytasz. Podejrzewam jednak, ze pytasz o to, czy bez uprawnień przewodnickich możesz spokojnie wcielić się w role przewodnika (?). Otóż odpowiadam Tobie ze teoretycznie tak bowiem żadna policja jeszcze nigdy ode mnie nie chciała żadnych dokumentów. Nigdy nie bylem kontrolowany i z doświadczeń moich znajomych wiem, ze im także taka sytuacja nigdy się nie przydarzyła. Ja co prawda mam uprawnienia na Saloniki, ale nikt ich nigdy nie sprawdzał na mieście. Druga sprawa jest fakt, który moim zdaniem jest trochę dla nas Polaków żenujący. Płaci się naszym pilotom śmieszne stawki i każe się im dodatkowo oczywiście za darmo przewodniczyć po rożnych miastach. Polskie biura w większości nie płacą już dodatkowych pieniędzy za przewodnictwo... gdy pracuje dla niemieckich biur podróży otrzymuję 150 euro za dzień pracy pilota i np gdy robię Barcelonę dostaje dodatkowe 100 euro za dzień pracy. Dodam tylko, ze Niemcy maja o wiele tańsze wycieczki zagraniczne od nas. Poza nielicznymi wyjątkami polskie biura to dziadostwo. Słyszałem o biurach które za wahadła płacą 100 złotych... Najdziwniejsze jest też to, ze piloci sie na takie stawki zgadzają.

Podsumowując: Jak Was wysyłają na objazdówki i chcą byście narażali się bez uprawnień także jako przewodnicy to krzyczcie min 400 zł za dzień pracy! A i to jest miażdżąco niskie wynagrodzenie w porównaniu z pilotami z Francji, Niemiec a nawet z Czech.
  • 07.06.11, 10:18
    Dokładnie o taką odpowiedź mi chodziło smile Dziękuję bardzo.
  • 08.06.11, 00:56
    Szanowny Kamilku, zaskoczyłeś mnie. Pilotuję po Grecji nie od wczoraj i wiem, że praktycznie wszędzie potrzebujemy tu przewodników lokalnych, a samodzielne oprowadzanie kosztować może wysoką grzywnę (do 3tys.Eu w roku ubiegłym) nie mówiąc już o nieprzyjemnościach typu doprowadzenie w kajdankach do komisariatu. Wierz mi, nie jest to wiedza teoretyczna. Osobiście jestem merytorycznie przygotowany do oprowadzania po tym pięknym kraju, ale miałem już tu podbramkowe sytuacje. W związku z tym od dawna ograniczam się do narracji w autokarze i co bardziej odludnych miejscach.
    Twierdzisz, że masz uprawnienia na Saloniki - gratuluję - jesteś trzecim polskojęzycznym przewodnikiem po tym mieście. Radzę rzucić pilotaż, bo masz dostęp do żyły złota. Pisanie, że w Salonikach nie łapią, to woda na młyn nieuczciwych biur podróży, jakie sam krytykujesz.
    Jeżeli Kolega Dommel2 potrzebuje przewodników polskojęzycznych na Saloniki polecam Ilonę i Olimpię (namiary na Dobrej Turystyce).
    Pozdrawiam
  • 08.06.11, 07:59
    Pięknie dziękuję za odpowiedź. Właśnie do tej pory byłam przekonana, że w Salonikach potrzebny jest przewodnik, jednak nie miałam pewności, bo jeszcze nie miałam okazji być tam z grupą, tylko sama. Dziękuję za podpowiedź w kwestii przewodników.
  • 08.06.11, 10:32
    kalo-dromos napisał:

> Szanowny Kamilku, zaskoczyłeś mnie. Pilotuję po Grecji nie od wczoraj i wiem, ż
    > e praktycznie wszędzie potrzebujemy tu przewodników lokalnych, a samodzielne op
    > rowadzanie kosztować może wysoką grzywnę (do 3tys.Eu w roku ubiegłym) nie mówią
    > c już o nieprzyjemnościach typu doprowadzenie w kajdankach do komisariatu. Wier
    > z mi, nie jest to wiedza teoretyczna. Osobiście jestem merytorycznie przygotowa
    > ny do oprowadzania po tym pięknym kraju, ale miałem już tu podbramkowe sytuacje
    > . W związku z tym od dawna ograniczam się do narracji w autokarze i co bardziej
    > odludnych miejscach.
    > Twierdzisz, że masz uprawnienia na Saloniki - gratuluję - jesteś trzecim polsko
    > języcznym przewodnikiem po tym mieście. Radzę rzucić pilotaż, bo masz dostęp do
    > żyły złota. Pisanie, że w Salonikach nie łapią, to woda na młyn nieuczciwych b
    > iur podróży, jakie sam krytykujesz.
    > Jeżeli Kolega Dommel2 potrzebuje przewodników polskojęzycznych na Saloniki pole
    > cam Ilonę i Olimpię (namiary na Dobrej Turystyce).
    > Pozdrawiam

kalo-dromos pewnie masz rację z ta pracą - może jak nie będę miał pracy to się nad tym zastanowię. teraz turystykę traktuję jako zarobek sezonowy...

No i osobiscie znam 2 Polaków i dwóch Polako-Greków majacych uprawnienia na Saloniki. Teraz tez weszły pakiety przewodnickie i za jednym zamachem można sobie zrobic uprawnienia na Ateny i Saloniki. Kosztuje to trochę ponad 450 euro. I nie jest ciężko - tylko jeden warunek... trzeba znać grecki albo opłacic tłumacza przysięgłego (ok200euro za trzy wizyty z tłumaczem w urzędach)
  • 11.08.11, 22:18
    Witajcie,
    Bardzo zaciekawil mnie watek ,ze mozna sobie rozszerzyc licencje przewodnika na Grecje. Przeciez to stek bzdur!!!! Jestem przewodnikiem licencjonowanym po Grecji,swiezo upieczonym absolwentem szkoly w Salonikach. Licencje otrzymuje sie na caly kraj automatycznie po trzech latach intensywnej nauki i podrozowania. Mieszkam w Salonikach. W sumie jest nas piecioro w tym miescie, ktorzy oprowadzamy w jezyku polskim. Do grona, oprocz Ilony i Olimpii, dolaczyla jeszcze Olga , Anna i ja.
    Osobiscie tegoroczne lato spedzam na Rodos, z ktorego serdecznie pozdrawiam!
    W razie pytan dotyczacych ksztalcenia przwodnikow po Grecji piszcie na e-mail przewodnikpogrecji@gmail.com
  • 09.06.11, 19:59
    Jest dokładnie tak jak pisze kalo-dromos. Pilotuję grupy do Grecji od wielu lat. Można było oprowadzac samemu ale wiele lat temu. Niestety to się skończyło. Przewodniczki licencjonowane to Olimpia i Ilona, tak jak to zostało podane.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła lub ?

Zapamiętaj mnie

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.