Dodaj do ulubionych

Czy w Pradze potrzebny jest przewodnik?

14.10.13, 17:55
"Czy po Pradze można chodzić z grupą bez przewodnika? Z góry pięknie dziękuję za pomoc Karolina"
--
PilociWycieczek.pl - PILOCI WYCIECZEK i PRZEWODNICY serwis branżowy
PILOCI WYCIECZEK facebook
PILOCI WYCIECZEK grono
Edytor zaawansowany
  • 15.10.13, 11:29
    Tak. Praga ma wyznaczone historyczne centrum miasta jako strefę gdzie potrzebne są uprawnienia lokalnego przewodnika, tak jak na Kraków
    pzdr
    --
    kaniaanna@o2.pl
  • 22.10.13, 18:02
    Mogę prosić o jakiś przepis? Zawsze to pewniejsze niż gołosłowne stwierdzenie...
  • 23.10.13, 09:00
    to na pewno ucieszy zwolenników deregulacji i biurka-krzaki ,
    jak iść to iść na całość smile

www.praha.eu/jnp/cz/home/zivot_v_praze/sluzby/pruvodci_z_rad_bezdomovcu_uz_rok_pracuji.html
  • 28.10.13, 15:27
    Odkąd Czesi zaczęli przestrzegać zasady wzajemnego honorowania uprawnień nabytych, osoby mające polskie uprawnienia przewodnickie MOGĄ OPROWADZAĆ WSZĘDZIE. Regularnie kupuję w Pradze bilety wstępów dla grup i otrzymuję bilet przewodnicki okazując legitymację przewodnika po Toruniu. Nie ma obiektu z którego by mnie wyproszono - co najwyżej musiałem pokazać polskie papiery (licencja pilocka oczywiście nie pozwala na oprowadzanie w obiektach wydzielonych). Jak się zachowają Czesi (tudzież Węgrzy, Grecy etc.) po pierwszym stycznia to jest wielka niewiadoma.
  • 03.12.13, 13:55
    Spotkałem w Pradze naszego rodaka, który postraszył mnie konsekwencjami "niemania" praskich uprawnień. Następnie facet zaproponował mi oprowadzanie po Pradze - oczywiście we własnym wykonaniu - taki sobie "marketing bezpośredni"

Oprowadzam po Pradze już od kilku lat nigdy nie miałem jakichkolwiek problemów ale oczywiście identyfikator należy posiadać i nosić (nawet po deregulacji)
  • 05.12.13, 12:59
    Ale jaki identyfikator? Czeskiego przewodnika czy polski pilocki?
  • 06.12.13, 08:56
    saskia1 napisała:

> Ale jaki identyfikator? Czeskiego przewodnika czy polski pilocki?
    Z czego składa się polski pilot wycieczek? Z dyndasa (tzn. identyfikatora) i pilota właściwego. Wracam do pytania: Czy ktoś, miast autorytatywnych stwierdzeń, jest w stanie wskazać przepis? Bowiem wg moich informacji panuje w Pradze pełny liberalizm. Chętnie jednak skonfrontowałbym me informacje z normą prawną...
  • 30.03.14, 09:07
    Czescy przewodnicy chcą powrotu uprawnień
    Swoją kampanię nazwali „Przeciw lichotom w ruchu turystycznym”. Na początku sezonu turystycznego, stowarzyszenie przewodników turystycznych tradycyjnie wystąpiło z pomysłem powrotu uprawnień oraz propozycją, by ich zawód podlegał egzaminom, kontrolom i licencjom, a także by zagranicznych turystów nie mógł oprowadzać ktokolwiek, jak to ma miejsce obecnie.

Na początek wczorajszej konferencji prasowej, przewodniczka Jana Slezáková przedstawiła kilka zasłyszanych nonsensów, którymi raczą turystów jej nieprofesjonalni koledzy: Karlové Vary założył car Piotr Wielki, Czesi mają toalety na gankach, kupują przede wszystkim w second handach a przy Ścianie Lennona mówią, że w czasach totalitaryzmu, muzyka Beatlesów była zakazana.

W Republice Czeskiej turystów może oprowadzać każdy, kto za swoją działalność płaci podatki, ale jeszcze kilka lat temu przewodnik musiał zdać egzaminy. Stowarzyszenie przewodników chętnie wróciłoby do tych praktyk. Chcą, by przewodnictwo było częściej kontrolowane, czy praca nie jest wykonywana na czarno, a najlepiej, by przewodnicy musieli mieć jakieś licencje.

„Przed piętnastoma laty w Republice Czeskiej były tysiące profesjonalnych przewodników turystycznych, dzisiaj są to zaledwie dziesiątki. – mówi Jana Mecnerová ze stowarzyszenia – We Włoszech, Hiszpanii, Austrii i w wielu innych krajach poziom pracy przewodników w popularnych turystycznie miejscach jest kontrolowany, czy nawet regulowany”.

Największym złem są według przewodników biura, których przewodnicy wykonują swą pracę za darmo i tylko zbierają na koniec napiwki do kapelusza, zwykle pięć euro. Takie biura znajdują się także w Pradze, a pracować u nich mogą również studenci.

„Dostałam tekst, którego musiałam się nauczyć, ale przede wszystkim chodzi o to, by wycieczka przypominała teatr. Fakty są mocno ubarwiane. Większą część napiwków oddaje się biuru. Ile można zarobić? To zależy od szczęścia, od tego, jak dużą ma się grupę” – powiedziała iDNES.cz studentka z Pragi, która przeszła szybki trening przed rozpoczęciem pracy przewodniczki.

W Unii Europejskiej wolne przewodnictwo mamy w połowie krajów, pozostałe kraje regulują tę działalność. Poseł Tomio Okamura, który sam pracuje w turystyce, jest przeciwko regulacjom. Uważa, że jest to interes niedużej grupy ludzi. Jak zauważa, w małych czeskich miejscowościach turystów często oprowadzają pracownicy informacji turystycznych, dla których nie jest to zajęcie na cały rok. W dobie wysokiego bezrobocia nie jest to dobry pomysł, by jeszcze musieli kończyć dodatkowe kursy i zdawać egzaminy. Zwraca też uwagę na to, że poziom przewodników weryfikują biura podróży, które ich wynajmują.

W poprzednich okresach wyborczych, Ministerstwo Rozwoju Regionalnego próbowało kilka razy uregulować zawód przewodnika, nawet z egzaminami językowymi włącznie. Nigdy jednak żaden z projektów nie uzyskał akceptacji.

Waldemar Brygier – naszesudety.pl na podstawie:
    [Jakub Pokorný – www.idnes.cz]
  • 31.03.14, 13:24
    Nie znam rynku czeskiego i nie wiem jak bardzo jest zderegulowany\uregulowany, ale generalnie jeśli jesteście obywatelami UE, jesteście przewodnikami w Polsce i chcecie świadczyć usługę przewodnicką w innym kraju Unii, nie potrzebujecie lokalnych uprawnień, obowiązuje "tylko" smile ew. przejście procedury uznawania kwalifikacji (o ile dane państwo wdrożyło taką procedurę!). Na początek można pomocy szukać tutaj:
    ec.europa.eu/internal_market/eu-go/index_pl.htm#c
  • 06.04.14, 14:59
    "...ale oczywiście identyfikator należy posiadać i nosić (nawet po deregulacji)".
    Był(a)byś tak uprzejmy/a wskazać, z czego wynika taki obowiązek? I czy powołujesz się na polskie, czy też na czeskie normy prawne?
  • 06.04.14, 15:02
    Dot. postu turrr z 3.12.13.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła lub ?

Zapamiętaj mnie

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka
Agora S.A. - wydawca portalu Gazeta.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną. Regulamin.