Dodaj do ulubionych

Prawa noga czy co? Pomyłka?

06.03.19, 12:57
Ja już zgłupiałam.

Moja mama miała rtg kolana nogi LEWEJ. Na kości udowej wyszła zmiana ( podejrzenie chrzęstniak śródkostny) do dalszej weryfikacji w mri.
Skierowanie brzmi: mri nasady dalszej kości udowej PRAWEJ.
Uzasadnienie: podejrzenie xxxx nasady dalszej k. udowej prawej.

Czy to pomyłka? Mi się wydawało, że kość udowa jest jedna i pomyłka ale...

Czy z tą prawą to chodzi o nogę czy o co?
Czy byłby ktoś tak miły i mnie oświeci?
Edytor zaawansowany
 • znow_ja 20.03.19, 13:47
  Pomyłka.
  Niech mama wróci do kierującego lekarza i ją sprostuje.
 • menago_bb 20.04.19, 12:55
  Kości udowe są dwie, ale przeźroczysta klisza RTG w zależności od strony oglądania może wyglądać raz na lewą, raz na prawą stronę.Lekarz też człowiek i mylić się MOŻE. :)
 • broj1112 10.05.19, 10:04
  Widocznie dorośliśmy (albo uwsteczniliśmy)do stanu pojmowania charakterystycznego w PRL-owskim wojsku. Prawa, lewa - co za różnica? Byle sztuki się zgadzały. A porządek w papierach musi być! A tak ad rem: kości udowe zwykle mamy dwie. Jedna jest prawa, a druga lewa. W każdej nodze po jednej. Gdyby w każdej były dwie to nazywałyby się przykładowo tak; k. udowa prawa przednia (tylna) lub k. udowa prawa przyśrodkowa (boczna) lub większa (mniejsza), górna (dolna) itp. Takie kwiatki się zdarzają. Mój sąsiad w usg miał w opisie "obie nerki prawidłowej wielkości". Rzecz w tym, że on miał tylko jedną nerkę, bo druga miał usuniętą kilka lat temu. Dużo lekarzy w dobie komputerowej robi opisy na zasadzie "kopiuj - wklej". I wtedy podpisują banialuki. Spójrzcie na większość wypisów ze SOR. Część opisu jest robiona na tej zasadzie i znajdują się tam opisy części ciała w ogóle nie badanych typu "brzuch miękki" , "płuca osłuchowo bz", a lekarz nie dotknął brzucha, ani nie użył słuchawki bo problem był innej natury. Wkleił w opis Część ogólną, nie wykreślił tego co trzeba i dopisał część właściwą, Pośpiech panie dziejku, pośpiech.

Popularne wątki

Nie pamiętasz hasła

lub ?

 

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się

Nakarm Pajacyka